کوییک سواپ چیست؟ همه چیز درباره صرافی QuickSwap و ارز QUICK


در این مقاله به آموزش صرافی غیر متمرکز کوییک سواپ (QuickSwap) و نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال در آن پرداخته و رمز ارز Quick را معرفی می‌کنیم.

کوییک سواپ (QuickSwap) یک صرافی غیر متمرکز و بازار ساز خودکار (AMA) در شبکه پالی گان (Polygon) است. در حقیقت کوییک سواپ یک نسخه کپی شده از یونی سواپ (Uniswap) به حساب می‌آید و همان مدل استخر نقدینگی (Liquidity Pool) را ارائه می‌دهد. کاربران با افزون جفت توکن (Token Pairs) به استخرهای نقدینگی می‌توانند از کسانی که با استفاده از استخرهای استخراج اقدام به سواپ این توکن‌ها می‌کنند، کارمزد دریافت کنند.

کوییک سواپ به دلیل سرعت بالا و کارمزدهای ناچیز ارائه شده توسط شبکه پالی گان، محبوبیت زیادی کسب کرده است. گذشته از این موضوع، QuickSwap با بلاک چین اتریوم (ETH) سازگار است و به شما این امکان را می‌دهد تا توکن‌های با استاندارد ERC-20 را سواپ کنید. شایان ذکر است که در این سواپ‌ها همیشه خطر ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) نیز وجود دارد.

رمز ارز صرافی کوییک سواپ، QUICK نام دارد. شما به راحتی می‌توانید از طریق صرافی بایننس (Binance) به خرید و فروش این رمز ارز بپردازید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از استخر نقدینگی QuickSwap، سایر توکن‌ها را با ارز QUICK سواپ کنید.

صرافی کوییک سواپ (QuickSwap) و ارز Quick چیست؟

بازارسازان خودکار (AMM) همچون صرافی کوییک سواپ به شدت در حوزه دیفای (DeFi) محبوب هستند. یونی سواپ به یک استاندارد در بلاک چین‌های مختلف و پلتفرم‌های لایه ۲ مبدل شده است. QuickSwap عملکردی مشابه با Uniswap را ارائه می‌دهد، اما به جای بهره‌گیری از شبکه اتریوم، در شبکه Polygon تعبیه شده است. باوجود اینکه کوییک سواپ یک فورک از یونی سواپ به حساب می‌آید، اما تفاوت‌های کلیدی بین این دو سبب شده تا برخی کاربران از QuickSwap استقبال بیشتری کنند.

کوییک سواپ یک فورک از صرافی یونی سواپ به شمار می‌رود که توسط نیک مادج (Nick Mudge) و سامیپ سینگانیا (Sameep Singhania) بر بستر بلاک چین پالی گان توسعه یافته است. QuickSwap با بهره‌گیری از مدل بازار ساز خودکار، تجربه استفاده از صرافی غیر متمرکز (DEX) را جهت تبادل (Exchange) توکن برای کاربران به ارمغان می‌آورد. از آنجایی که کاربران کوییک سواپ معاملات خود را از طریق استخر نقدینگی انجام می‌دهند، در این پلتفرم هیچ گونه دفتر سفارشاتی (Order Book) ندارد.

کاربران قادر خواهند بود تا توکن‌های استاندارد ERC-20 را از شبکه اتریوم به پالی گان انتقال دهند و هر جفت رمز ارزی را از طریق QuickSwap معامله کنند؛ البته شایان ذکر است که این موضوع به شرطی صحت دارد که استخر نقدینگی برای آن ارز دیجیتال وجود داشته باشد. همچنین در نظر داشته باشید که هر کسی می‌تواند با ارائه یک جفت توکن، استخر نقدینگی جدیدی را جهت دریافت کارمزد تراکنش‌ها از سایر کاربران ایجاد کند.

ظاهر و تجربه کاربری صرافی کوییک سواپ تا حدودی مشابه یونی سواپ است. کاربران می‌توانند بدون ثبت نام و یا تکمیل فرآیند احراز هویت (KYC) اقدام به خرید و فروش رمز ارزهای خود کنند. تنها چیزی که شما نیاز دارید، یک والت جهت اتصال به این پلتفرم و ارز دیجیتال متیک (MATIC) برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها است. QuickSwap یک پلتفرم اوپن سورس (Open Source) به حساب می‌آید که در جهت افزایش امنیت از کد‌های Uniswap بهره برده است.

پالی گان (متیک) چیست؟

پالی گان (که پیش‌تر متیک نامیده می‌شد) زیرساختی جهت ایجاد شبکه‌های سازگار با بلاک چین اتریوم به حساب می‌آید. این بلاک چین‌ها همچنین می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و یک اکوسیستم لایه 2 از بلاک چین های به هم پیوسته ایجاد کنند. شبکه Polygon یک سایدچین (Sidechain) یا به عبارتی همان زنجیره جانبی رسمی پروژه است که از مکانیسم اجماع اثبات سهام بهره می‌گیرد.

محبوبیت شبکه پالی گان ناشی از سرعت بالای آن به عنوان راه حل مقیاس پذیری و هزینه گس (Gas) ارزان است؛ شبکه‌ای که کارمزد تراکنش‌ها در آم با توکن‌های MATIC پرداخت می‌شود. از آنجایی که این شبکه با ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) سازگار است، توسعه دهندگان می‌توانند DAppهای (اپلیکیشن‌های غیر متمرکز) موجود مانند Uniswap را به صورت یک فورک در زنجیره‌های جانبی ارائه دهند.

یونی سواپ یا کوییک سواپ؟ کدام صرافی؟

بسیاری از کاربران فعال حوزه ارزهای دیجیتال، بلاک چین Polygon را به جهت معاملات سریع از منظر بعد زمانی و کارمزدهای بسیار ناچیز آن ترجیح می‌دهند. تامین کنندگان نقدینگی و معامله کنندگان، از مزایای کدنویسی کپی شده یونی سواپ همراه با پشتیبانی از استاندارد ERC-20 شبکه پالی گان لذت می‌برند. از جمله مزایای بزرگ کوییک سواپ می‌توان به ترید و مبادله توکن‌های ERC-20 تنها با استفاده از یک بریج (Bridge) اشاره داشت؛ این موضوع باعث جلوگیری از پرداخت کارمزدهای گران اتریوم می‌شود. بنابراین QuickSwap تعادل خوبی بین سازگاری اتریوم، سهولت استفاده و صرفه پذیری اقتصادی ارائه می‌دهد.

کوییک سواپ چگونه کار می‌کند؟

صرافی کوییک سواپ با بهره گیری از مدل AMM به ایجاد استخرهای نقدینگی توکن‌ها می‌پردازد که به کاربران امکان سواپ رمز ارزها را می‌دهد. کاربران به عنوان سفارش‌گذار و سفارش‌بردار (Maker/Taker) به معامله نمی‌پردازند بلکه در عوض با یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) تعامل می‌کنند. هر فردی می‌تواند با واریز (Deposit) یک جفت رمز ارز به ارزش مساوی، نقدینگی خود را آغاز کند.

در عوض تامین کنندگان نقدینگی، توکن‌های LP دریافت می‌کنند که به عنوان یک رسید برای سهم آن‌ها از استخر نقدینگی عمل می‌کند. شایان ذکر است زمانی که شما اقدام به برداشت رمز ارزهای خود می‌کنید، توکن‌های LP سوزانده می‌شوند. از سوی دیگر همچنین شما می‌توانید این توکن‌ها را در جهت استفاده در ییلد فارمینگ (Yield Farming)، در اختیار شخص ثالث قرار دهید.

طبق مدل بازار ساز خودکار کوییک سواپ، کارمزدها که معادل 0.3 درصد از یک ارزش یک تراکنش است، بین تامین کنندگان نقدینگی به نسبت میزان سپرده‌گذاری شده از سوی آن‌ها توزیع می‌شود. قیمت توکن‌ها از طریق فرمولی تحت عنوان نرخ ثابت بازارساز (Constant Product Market Maker) تعیین می‌شود و دیگر دفتر سفارشات در این موضوع دخیل نیست. جهت درک بهتر موضوع استخر نقدینگی ETH/DAI را مثال می‌زنیم. ما در اینجا ETH را x و DAI را y در نظر می‌گیریم. با بهره‌گیری از فرمول نرخ ثابت بازارساز، x و y درهم ضرب می‌شوند تا مقدار ثابت و غیرقابل تغییر k ایجاد شود.

فرمول محاسبه پاداش استخر نقدینگی کوییک سواپ

استخر نقدینگی به شما نرخ تبدیل می‌دهد که در مثال ما، 3,000 واحد DAI یا همان (y) برای 1 واحد ETH یا به عبارتی (x) می‌شود. زمانی که شما 3,000 واحد DAI را به استخر نقدینگی عرضه می‌کنید و یک واحد ETH را حذف می‌کنید، این موضوع سبب می‌شود تا مقدار بیشتری DAI در استخر نقدینگی قرار بگیرد و مقدار ETH نیز به نوبه خود کمتر شود. این امر باعث می‌شود تا قیمت ETH با ثابت بودن مقدار k افزایش بیابد. به عبارتی دیگر، شما از DAI خود برای خرید ETH استفاده می‌کنید. با خروج بیشتر ETH از استخر نقدینگی، قیمت آن در مقایسه با DAI افزایش می‌یابد. نمودار زیر رابطه بین مقدار دو توکن را نشان می‌دهد.

ETH/DAI liquidity pool example

ضرر ناپایدار (impermanent loss) چیست؟

ضرر ناپایدار یک خطر احتمالی برای هر کسی به حساب می‌آید که نقدینگی یک استخر نقدینگی را تامین می‌کند. اگر قیمت توکن‌ها نسبت به زمان افزوده شدن آن‌ها به استخر نقدینگی تغییر کند، ارزش دلاری ارزهای دیجیتال شما در زمان برداشت رمز ارز خود، کمتر خواهد بود. توجه داشته باشید که این موضوع در صورت جهش یا کاهش قیمت‌ها اتفاق می‌افتد. این ضرر ناپایدار شمرده می‌شود، زیرا تنها زمانی که وجوه خود را از استخر نقدینگی خارج کنید، این ضرر محاسبه می‌شود.

لازم به ذکر است که اگر قیمت‌ها به سطوح اولیه خود بازگردند، ضرر ناپایدار معکوس می‌شود. همچنین ممکن است موقعیت و شرایط طوری شود که کارمزدهای دریافتی بیشتر از ضرر ناپایدار شما بشود.

صرافی Quickswap چگونه درآمدزایی می‌کند؟

کوییک سواپ بر خلاف صرافی های متمرکز، با دریافت کارمزد از کاربران خود کسب درآمد نمی‌کند. در واقع این تامین کنندگان نقدینگی هستند که کارمزد تراکنش‌ها را دریافت می‌کنند. درست همانند صرافی یونی سواپ، یک کارمزد 0.3 درصدی برای هرگونه سواپ از استخر نقدینگی وجود دارد. شما در هر زمانی می‌توانید کارمزد تراکنش‌های دریافتی خود را برداشت و یا حتی آن‌ها را دوباره سرمایه گذاری کنید. کارمزد دریافتی شما متناسب با نسبت نقدینگی شما از استخر نقدینگی کلی است.

آموزش کار با صرافی کوییک سواپ

شما می‌توانید از طریق مرورگر اینترنتی رایانه شخصی و یا دستگاه تلفن همراه خود به صرافی QuickSwap دسترسی داشته باشید. جهت در امان ماندن از سایت‌های کلاهبرداری حتما مطمئن شوید که از لینک quickswap.exchange استفاده کنید. شما تنها با پرداخت کارمزد یکی از استخرهای نقدینگی می‌توانید به راحتی ارزهای دیجیتال خود را در این صرافی سواپ کنید. نحوه کار با صرافی کوییک سواپ بر اساس مراحل زیر است:

  • ابتدا وارد سایت quickswap.exchange شوید.
  • اتصال کیف پول رمز ارزی خود به صرافی کوییک سواپ: در این بخش شما باید والت افزونه مرورگری یا برنامه کیف پول موبایل خود استفاده کنید. متاماسک (MetaMask) و تراست والت (Trust Wallet) هر دو گزینه مناسبی برای این موضوع به حساب می‌آیند. شایان ذکر است که کیف پول شما باید از شبکه پالی گان نیز پشتیبانی کند.
  • جهت شروع معامله مطمئن شوید که در بخش [Swap] قرار دارید.
  • در فیلد اول توکن انتخابی جهت سواپ و در بخش دوم نیز توکنی که قصد دریافت آن را دارید، انتخاب کنید. در این مثال، ما SOL را با AVAX سواپ می‌کنیم.

آموزش صرافی کوییک سواپ

  • پس انتخاب ارزها، بر روی دکمه Swap کلیک کنید.
  • خلاصه معامله شما در یک صفحه مجزا نمایش داده می‌شود که در جهت نهایی شدن معامله شما باید آن را در کیف پول خود تأیید کنید.

ارز دیجیتال کوییک سواپ (Quick)

ارز QUICK یک توکن ERC20 به حساب می‌آید که در ماه فوریه (بهمن ماه) 2021 راه اندازی شد و به عنوان یک توکن حاکمیتی برای صرافی QuickSwap عمل می‌کند. 90 درصد از کل عرضه این توکن به عنوان پاداش به کلیه ارائه دهندگان نقدینگی تعلق می‌گیرد. مدل حاکمیت صرافی کوییک سواپ در سایر پروژه‌های DeFi، از جمله Uniswap و پنکیک سواپ (PancakeSwap)، رایج است. دارندگان ارز QUICK می‌توانند طرح پیشنهادی خود را ایجاد کنند و جهت افزودن ویژگی‌های به خصوص یا تغییرات جدید به پلتفرم، به آن رای دهند.

آموزش خرید ارز QUICK در صرافی بایننس

ارز QUICK یک توکن لیست شده در صرافی بایننس (Binance) به حساب می‌آید. در حال حاضر امکان خرید رمز ارز QUICK از طریق کارت‌های اعتباری یا دبیت کارت وجود ندارد (البته این قابلیت صرفا برای افراد خارج از کشورهای تحریم است)، اما توجه داشته باشید که شما می‌توانید این رمز ارز را با توکن‌های دیگر این صرافی مبادله کنید. صرافی Binance جفت ارزهای BNB ، BTC ، BUSD و USDT را برای تبادل ارز دیجیتال صرافی کوییک سواپ ارائه می‌دهد.

نحوه خرید QUICK

با فرض این موضوع که شما مقداری BUSD ،BNB یا BTC دارید، از صفحه اصلی صرافی بایینس بخش Trdae را انتخاب کرده و سپس بخش Classic یا Advanced را بفشارید (البته پیشنهاد می‌شود برای شروع کار و آشنایی با محیط این صرافی از بخش Classic استفاده کنید). پس از آن جفت ارز مورد نظر خود را در گوشه بالا سمت راست انتخاب کنید. شما همچنین می‌‎توانید از ویژگی جستجو رمز ارزها نیز بهره ببرید.

خرید و فروش ارز دیجیتال کوییک سواپ در بایننس

قیمت کوییک

ما در این مقاله با بهره‌گیری از بخش Advanced بایننس، جفت ارز QUICK/USDT را انتخاب می‌کنیم. در سمت راست صفحه، بخش Market را انتخاب کرده و مقدار دلاری (USDT) خود را جهت خرید ارز دیجیتال صرافی کوییک سواپ در فیلد Total قرار دهید. بخش Market صرافی بایننس، سریع‌ترین راه جهت خرید ارز دیجیتال در اسپات این صرافی به حساب می‌آید. با انتخاب این بخش شما ارز QUICK را با قیمت فعلی بازار خریداری می‌کنید.

خرید کوییک

در انتها نیز، جهت خرید سفارش و تأیید جزئیات، بر روی دکمه Buy Quick کلیک کنید.

آموزش فروش ارز QUICK در صرافی بایننس

فرآیند فروش توکن Quick بسیاری مشابه مراحل آموزش فوق است. در ابتدا مطمئن شوید که توکن‌های QUICK شما در کیف پول اسپات صرافی بایننس (Binance Spot) وجود داشته باشند، بنابراین اگر آن‌ها را در یک کیف پول خارجی دارید، حتما به کیف پول اسپات بایننس منتقل کنید. شما می‌توانید این کار را با رفتن به قسمت [Fiat and Spot] و کلیک روی [Deposit] در کنار رمز ارز QUICK در بخش [Crypto Balance] انجام دهید.

وارد بخش [Advanced] صرافی شوید و جفت مورد نظر خود را در گوشه بالا سمت چپ صفحه انتخاب کنید. شایان دکر است که شما می‌توانید از ویژگی جستجو نیز بهره ببرید. در این مثال، ما QUICK/USDT را جستجو می‌کنیم.

فروش ارز کوییک سواپ در صرافی بایننس

سریعترین گزینه جهت فروش توکن QUICK خود، بخش Market این صرافی است. در سمت راست صفحه، مطمئن شوید که در بخش [Spot] هستید و قسمت [Market] را برای نوع سفارش خود انتخاب کرده‌اید. مقدار QUICK مورد نظر جهت فروش را وارد کرده و دکمه [Quick Sell] را فشار دهید.

فروش کوییک در بایننس

نتیجه گیری

صرافی کوییک سواپ گزینه دیگری در جهت انجام معاملات غیر متمرکز به حساب می‌آید. شما تنها با داشتن آدرس Polygon و مقداری توکن MATIC، می‌توانید توکن‌های ERC-20 خود را در مقایسه با Uniswap یا دیگر شبکه‌های AMM اتریوم، ارزان‌تر و سریع‌تر معامله کنید. با این وجود، این ویژگی جذاب صرافی کوییک سواپ ممکن است بسیار محدود باشد. زیرا ممکن است با انتشار اتریوم 2، صرافی QuickSwap تا حدی رقابت پذیری خود را در بحث هزینه‌ها و سرعت از دست بدهد.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)