تفاوت  Cross margin و Isolated margin در معاملات فیوچرز بایننس


در این مقاله به معرفی دو حالت Cross Margin و Isolated Margin  در معاملات فیوچرز بایننس می‌پردازیم. آنچه می‌خوانید گام چهارم  از مجموعه راهنمای گام به گام  معاملات فیوچرز بایننس است و طبیعتاً مناسب‌تر است که این مسیر را به ترتیب ارائه شده مطالعه کنید. هدف نهایی این سلسله مقاله، راهنمای کامل انجام معامله در بایننس فیوچرز می‌باشد.

Cross و Isolated در معاملات فیوچرز بایننس

در مقالات قبل در مورد حساب مارجین صحبت کردیم. اگر این مقاله را مطالعه نکرده‌اید و یا معنی حساب مارجین را نمی‌دانید به این مقاله مراجعه کنید. در صرافی بایننس و در معاملات فیوچرز بایننس ، دو انتخاب برای حالت حساب مارجین وجود دارد. حالت Cross و حالت Isolated. در حالت Cross تمام حساب مارجین شما در معرض ریسک قرار خواهد گرفت. در واقع قیمت لیکوئید شدن هر پوزیشن، به مارجین اختصاص یافته به همان پوزیشن محدود نشده و در صورت زیان بیشتر، این زیان تا لیکوئید شدن کل حساب شما ادامه خواهد یافت. اما در حالت Isolated شما به هر پوزیشن خود مقداری مارجین اختصاص خواهید داد و در صورت لیکوئید شدن، به همان مقدار تعیین شده زیان خواهید دید و هیچ‌گاه در این حالت، تمام حساب شما لیکوئید نخواهد شد.

راهنمای انتخاب Margin Mode

پاراگراف بالا، تعریفی است که بایننس برای این دو حالت ارائه کرده‌است. شما برای انجام معاملات فیوچرز بایننس باید یکی از دو حالت Cross و Isolated را پیش از باز کردن پوزیشن‌های خود انتخاب کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید، بایننس به طور پیش‌فرض حالت مارجین حساب شما را، Cross قرار خواهد داد. طبیعتا این حالت برای بایننس نفع بیشتری داشته و برای تریدر عموما با ضرر بیشتر همراه خواهد بود. زیرا در حالت Cross اگر یکی از پوزیشن‌های تریدر بر خلاف انتظار او عمل کند، زیان حاصل از آن بر روی تمام سرمایه تریدر تاثیر خواهد گذاشت و تا لیکوئید شدن تمام حساب او پیش‌خواهد رفت.

اما زمانی که در معاملات فیوچرز بایننس حالت حساب مارجین خود را Isolated انتخاب کنید، در صورتی که تحلیل شما اشتباه باشد و پوزیشن شما با زیان همراه شود، زیان شما محدود به همان پوزیشن خواهد بود و تمام مارجین شما در معرض ریسک قرار نخواهد گرفت. همچنین در حالت Isolated این امکان وجود دارد که به مارجین پوزیشن، اضافه و کم کرده تا پوزیشن خود را بهتر مدیریت کنید و قیمت لیکوئید شدن را بر اساس تحلیل خود تنظیم کنید.

چگونگی تنظیم Cross و Isolated در معاملات فیوچرز بایننس

در این قسمت نحوه تنظیم این دو حالت در  معاملات فیوچرز بایننس را نشان خواهیم داد. ابتدا وارد حساب کاربری فیوچرز خود در صرافی بایننس شوید، در صفحه اول، بر روی Cross کلیک کنید.

فیوچرز بایننس

پس از آن، صفحه انتخاب Margin Mode نشان داده خواهد شد. در این صفحه از بین Cross و Isolated یکی را انتخاب کرده و روی Confirm کلیک کنید.

بایننس فیوچرز

توجه بفرمایید که پیش از انجام هرمعامله خود، باید حالت مارجین آن معامله را از همین راه تعیین کنید. اگر این‌کار را انجام ندهید، به صورت پیش‌فرض حالت حساب مارجین شما، Cross انتخاب خواهد شد که ممکن است به نابودی تمام حساب شما ختم شود.

نکته مهم

در زمان انجام معاملات فیوچرز بایننس ، در صورتی که یک پوزیشن باز داشته باشید، دیگر نمی‌توانید حالت حساب خود را تغییر دهید. پس حتما پیش از باز کردن هر پوزیشنی، حالت مارجین آن معامله را تعیین کنید.

شارژ کردن حساب مارجین برای جلوگیری از لیکوئید شدن

اگر حساب مارجین خود را بر روی حالت Cross قرار دهید، نیازی به شارژ حساب برای جلوگیری از لیکوئید شدن یک پوزیشن خاص نخواهید داشت، زیرا در این حالت، پوزیشن شما زمانی لیکوئید خواهد شد که کل حسابتان صفر شود. اما اگر پوزیشن شما روی حالت Isolated باشد، قیمت لیکوئید شدن این پوزیشن ارتباطی با دارایی کل شما در حساب مارجین نخواهد داشت، بلکه به مقدار مارجین اختصاص یافته به همان پوزیشن وابسته است. در این حالت شما می‌توانید برای جلوگیری از لیکوئید شدن پوزیشن، مارجین اختصاص یافته به آن را افزایش و یا کاهش دهید. برای این‌کار مطابق زیر عمل کنید.

‏شارژ حساب در معاملات فیوچرز بایننس

ابتدا وارد تب Position شوید و بر روی Edit کلیک نمایید.

الگوی مثلث افزایشی

در صفحه نشان داده شده دو انتخاب دارید. Add Margin  و Remove Margin. برای اضافه کردن به مارجین اختصاص یافته به پوزیشن از قسمت Add Margin و برای کاهش آن از قسمت Remove Margin استفاده کنید. این پنجره مارجین اختصاص یافته و همچنین قیمت لیکوئید شدن این پوزیشن را نشان می‌دهد. شما در قسمت Type the Amount می‌توانید به هر میزانی که بخواهید حساب مارجین این پوزیشن خود را افزایش دهید. طبیعتا با این کار لیکوئید شدن این پوزیشن را به تعویق خواهید انداخت.

بایننس فیوچرز


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (47 نظر)
سهیل

با سلام خدمت شما یه چیز میخوام بگم: مثل سایت شما جایی ندیدم و مثل همیشه عااالی و فوووق العااااده

0 پاسخ دهید
15:41:55 1399/06/17
Mj

در قسمت cross منظور کل حساب کیف پول spot یا فیوچرز؟

0 پاسخ دهید
01:44:23 1399/09/20
مجتبی انصاری

فیوچرز

0 پاسخ دهید
01:44:23 1399/09/20
محمد بنام

سلام، یه سئوال داشتم. در حالت cross، وقتی SL تعريف کنيد، SL مانع ليکويد شدن کل حساب نميشه؟

0 پاسخ دهید
23:23:35 1399/10/07
مجتبی انصاری

خیر

0 پاسخ دهید
23:23:35 1399/10/07
محسن ویلیامز

سلام من یه مشکلی دارم توی فیوچرز، بعد از انتخاب حالت کراس و ایزوله وقتی میخوام قیمت ورودی رو مشخص کنم و وارد شم.،خود به خود قیمت مارکت بهم میده و منو وارد پوزیشن میکنه، ادمین جان اگه صلاح میدونید ب اشتراک بذارم تا جوابش ب دست بیاد

0 پاسخ دهید
11:50:39 1399/10/25
ف زند

احتمالا روی حالت Limit هستین، اگر در حالت Stop Market، قیمت ورود را مشخص کنید، ایت اتفاق نخواهد افتاد.

0 پاسخ دهید
11:50:39 1399/10/25
رضا

سلام وقت بخیر اگر داخل قسمت فیوچرز مثلا 120 دلار وارد کنیم و یک پوزیشن 50 دلاری بگیریم و حالت ایزوله بزاریم ، برای لیکوید نشه از 70 دلار دیگه حساب فیوچرز هم استفاده میکنه یا فقط همون 50 تا اولیه پوزیشن؟

0 پاسخ دهید
12:20:26 1399/12/26
مجتبی انصاری

سلام. اگه Isolated باشه، اون 70 دلار رو درگیر نمیکنه

0 پاسخ دهید
12:20:26 1399/12/26