سوشی سواپ و ارز SUSHI چیست؟ معرفی و آموزش کار با صرافی SushiSwap


SushiSwap یک صرافی غیر متمرکز در حوزه دیفای است که در این مطلب، به معرفی و بررسی ارز دیجیتال SUSHI و آموزش نحوه کار با سوشی سواپ می‌پردازیم.

یونی سواپ (UniSwap) یکی از موفق‌ترین پروتکل‌های دیفای برای سواپ و تبدیل توکن‌های روی شبکه اتریوم بوده است. این صرافی غیر متمرکز توسط تیم کوچکی از سازندگان مشتاقی که کد آن را متن باز و در دسترس همگان قرار دادند تا امکان فورک کردن آن فراهم باشد، ساخته شد. این دقیقا همان کاری بود که SushiSwap انجام داد. سوشی سواپ فورکی از صرافی یونی سواپ است که دارای یک ارز اصلی به نام SUSHI است. توکن سوشی کنترل این پروتکل را در اختیار هولدرهای آن قرار می‌دهد و مقداری از کارمزدها را به آن‌ها پرداخت می‌کند.

با تکامل فضای امور مالی غیر متمرکز، همچنان تعداد رو به رشدی از پلتفرم‌های مالی بدیع در حال ظهور هستند. تا کنون شاهد نحوه استفاده از موارد مختلفی نظیر فلش لون‌ها (Flash Loans) یا همان وام‌های فوری و ییلد فارمینگ (Yield Farming) توسط سرمایه‌گذاران جهت کسب سود بودیم.

یونی سواپ جایگاه خودش را به‌عنوان یکی از پروتکل‌های اصلی دیفای محکم کرده است. بر خلاف ویژگی غیر متمرکز بودن و وابستگی شدید این صرافی به قراردادهای هوشمند، اما کاربران در رابطه با انتخاب مسیرهای توسعه اختیار زیادی ندارند.

در طرف مقابل، سوشی سواپ، یکی از تازه‌واردان این صنعت، وعده تغییر این مشکل را داده است. نزدیک به بیش از 1 میلیارد ارزش قفل شده در این پروتکل تنها چند روز پس از راه‌اندازی، گواهی است بر اینکه بسیاری از افراد علاقه‌مند به این تحول هستند.

تاریخچه سوشی سواپ و ارز SUSHI

سوشی سواپ توسط فردی با نام مستعار سرآشپز یا شف نومی (Chef Nomi) ساخته شد. این پروژه حدود 28 اوت 2020، زمانی که کاربران در توییتر شروع به صحبت درباره امکان کسب سود بیشتر از طریق انتقال نقدینگی یونی سواپ به یک پلتفرم فورک شده کردند، توجهات زیادی را به خود جلب نمود.

این اتفاق باعث شد تا لیکوئیدیتی از سوی UniSwap به سوی این پلتفرم جدید سرازیر شود. پس از راه‌اندازی سوشی سواپ در ماه سپتامبر (شهریور 99)، این صرافی غیر متمرکز تنها دارای 3 استخر نقدینگی SUSHI/ETH ،USDC/ETH و USDT/ETH بود. این پلتفرم در ابتدا تنها با ارائه ویژگی‌های اصلی دیفای زودتر از یونی سواپ، توانست نقدینگی بالایی را به خود جلب کند. با اینکه دیگر صرافی‌ها در انجام این کار ناکام بودند، اما مدل حاکمیت معرفی شده توسط Sushi Swap به همراه توکن و رمز ارز سوشی، این موفقیت را برای این پلتفرم به ارمغان آورد.

طی دو هفته اول راه‌اندازی، تامین کنندگان نقدینگی یا همان LPها، در هر بلاک 1000 توکن سوشی دریافت می‌کردند. کل جامعه دیفای هم که دیدند این پلتفرم جدید قصد دارد به مدت محدودی 10 برابر APR بیشتر به فارمرها پاداش دهد، به آن هجوم آورند. بله، حتی باوفاترین طرفداران یونی سواپ نیز به این پروتکل پیوستند.

در نهایت، تریدرها مشغول به فارم و کشت سود در استخرهایی شدند که کارمزد پایینی داشتند. سوشی سواپ در مقایسه با کارمزد 0.3 درصدی یونی سواپ، 0.25 درصد کارمزد دریافت می‌کرد. با این وجود، مشوق اصلی کاربران برای تامین نقدینگی در استخرهای این پلتفرم، خود ارز SUSHI بود. تمام فارمرها 0.05 درصد نیز پاداش بیشتر به صورت توکن سوشی دریافت می‌کردند.

در عمل، کسانی که نسبت به آینده بلند مدت رمز ارز SUSHI خوش‌بین بودند به آن پیوستند و دیگر افرادی که کارمزد بالاتر را ترجیح می‌دادند، در یونی سواپ باقی ماندند.

تنها پس از دو هفته، این پروژه به دست سازنده خو یعنی شف نومی سقوط کرد و زمزمه‌های کلاهبرداری بودن آن به گوش رسید. در آن زمان، شف نومی 14 میلیون دلار دارایی قفل شده در صندوق توسعه سوشی سواپ را به فروش رساند. پس از آن، وی توسط توسعه‌دهندگان خوش‌نام حوزه بلاک چین جایگزین شد و این افراد از آن زمان تا کنون بی‌سروصدا روی این پروژه کار می‌کنند.

SushiSwap و ارز SUSHI چیست؟

پیش از آغاز معرفی نحوه کار سوشی سواپ، ذکر این نکته ضروری است که اگر آشنایی کاملی با نحوه کار صرافی غیر متمرکز UniSwap ندارید، درک و تفهیم سوشی سواپ نیز برایتان دشوار خواهد بود. پس پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با یونی سواپ و نحوه کار آن آشنا شوید.

سوشی سواپ و ارز SUSHI

به طور خلاصه، یونی سواپ یک صرافی غیر متمرکز (DEX) است که بدون یک دفتر سفارش یا اوردر بوک (Order Book) کار می‌کند. به جای دفتر سفارش، این صرافی از مدلی به نام بازار ساز خودکار (AMM) بهره می‌برد که تامین کنندگان نقدینگی یا اصطلاحا لیکوئیدیتی پروایدرها (Liquidity Providers)، به استخرهای نقدینگی وجه اضافه می‌کنند. حالا پیش از اینکه به فکر تامین نقدینگی برای Sushi Swap باشید، دوباره تاکید می‌کنیم که ابتدا مقاله مربوط به یونی سواپ را جهت درک تمام جزئیات مطالعه فرمائید.

مقایسه سوشی سواپ با یونی سواپ

بر هیچ‌کس پنهان نیست که کریپتو در روح کدهای متن باز ریشه دوانده است. بسیاری تصور می‌کنند که بیت کوین و تعداد رو به رشد پروتکل‌های بدون نیاز به کسب اجازه در دیفای، به شکل نوعی کالای عمومی در قالب نرم‌افزار عمل می‌کنند. از آنجایی که این پروژه‌ها به راحتی کپی‌برداری و با تغییرات جزئی مجددا راه‌اندازی می‌شوند، طبیعی هم هست که این امر به رقابت میان پروژه‌های کوچکتر منتهی شود. با این حال باید در نظر داشت که این امر در نهایت باید ارائه بهترین محصولات کاربر محور را به همراه داشته باشد.

بدون شک، فضای دیفای پیشرفت‌های قابل توجه خود را مدیون تیم یونی سواپ است. بنابراین احتمالا آینده‌ای را شاهد خواهیم بود که در آن یونی سواپ و سوشی سواپ (یا حتی دیگر فورک‌ها)، شکوفا شوند. ممکن است که UniSwap در خط مقدم نوآوری‌های فضای AMM باقی بماند و SushiSwap هم روشی جایگزین ارائه دهد که روی ویژگی‌های مورد نیاز متمرکزتر باشد.

با وجود تمام این گفته‌ها، پخش نقدینگی میان پروتکل‌های مشابه ایده‌آل نیست. اگر مقاله یونی سواپ ما را خوانده باشید، می‌دانید که بازار سازهای خودکار در صورت داشتن بیشترین نقدینگی تا حد ممکن، بهترین عملکرد را دارند. در صورتی که لیکوییدیتی زیادی میان پروتکل‌های AMM مختلف دیفای پخش شود، باعث بدتر شدن تجربه کابری خواهد شد.

ویژگی‌های منحصربفرد صرافی غیر متمرکز SushiSwap

سوای ویژگی‌های جدید، سوشی سواپ عمدتا شبیه یونی سواپ کار می‌کند. اگر با نحوه کار صرافی‌های غیر متمرکز آشنایی داشته باشید، استفاده از Sushi Swap نیز آسان و مانند دیگر موارد مشابه خواهد بود.

ویژگی‌های اصلی و محوری SushiSwap، توکن سواپ (Token Swap) و ییلد فارمینگ (Yield Farming) هستند. توکن سواپ برای ترید و معامله کاربرد دارد، اما ییلد فارمینگ جهت کسب سود از دارایی‌های موجود استفاده می‌شود. اگر به مدت 5 دقیقه در حساب‌های کریپتویی توییتر چرخ بزنید، متوجه نحوه کار این مفاهیم خواهید شد. در ادامه ویژگی‌های منحصربفرد سوشی سواپ را معرفی خواهیم کرد.

آنسن (Onsen) به جای منوی هفتگی

آنسن یک کلمه ژاپنی به معنای چشمه آب گرم است. پیشتر، این صرافی منوهای هفتگی ارائه می‌داد. چرا این امر یک ویژگی منحصربفرد محسوب می‌شد؟ چون ییلد فارمرها که عاشق پول‌اند، دائما به دنبال فرصت‌های تامین لیکوئیدیتی جدید هستند. عموما این افراد بین پلتفرم‌های مختلف حرکت می‌کنند، تا بتوانند بیشترین سودآوری را از استخرها داشته باشند.

از آنجایی که سودآوری یک استخر هم خصوصا با ورود کاربران جدید دائما در حال تغییر است، تیم سوشی سواپ به فکر معرفی «منوی هفتگی» افتاد. فعالان گاورننس یا همان افرادی که روی فعالیت پلتفرم کنترل دارند و در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهیم شد، می‌توانستند به اینکه کدام استخرهای نقدینگی باید در هر هفته معرفی شوند، رای دهند.

منوی سوشی سواپ و ارز SUSHI

پس از مدتی، جامعه این پروتکل زیرمجموعه آنسن را تائید کرد که جایگزین منوی هفتگی شد. استخرهای آنسن از نظر ماندگاریِ طولانی‌تر و داشتن جفت‌های ارزی بیشتر در لحظه، متفاوت هستند. در کل، استخرهای لیکوییدیتی آنسن 60 روز فعال بوده و دارای 58 جفت نقدینگی هستند.

به گفته تیم این پلتفرم، طراحی آنسن اجازه می‌دهد تا نقدینگی وارد این صرافی غیر متمرکز شده و در عین حال هم با گسترش ارزهای ارائه شده در استخرها، رابطه‌ای هم‌افزا با دیگر پروژه‌های دیفای ایجاد نماید.

استخرهای آنسن بسته به مارکت کپ پروژه‌ها محدودیتی دارند:

 • الماس (ارزش بازار 1 میلیون تا 5 میلیون دلاری) – حداکثر 20 جفت معاملاتی
 • کپ پایین (ارزش بازار 5 میلیون تا 25 میلیون دلاری) – حداکثر 25 جفت معاملاتی
 • کپ متوسط (ارزش بازار 25 میلیون تا 100 میلیون دلاری) – حداکثر 13 جفت معاملاتی

بنتو باکس (BentoBox)

بنتو باکس یک ویژگی وام‌دهی است که ماه دسامبر سال گذشته (آذر 99) معرفی شد. با اینکه قرار بود این ویژگی در ماه ژانویه 2021 راه‌اندازی شود، اما این پلتفرم هنوز آن را عرضه نکرده است. بسیاری از پروژه‌ها دارای ویژگی وام‌دهی هستند، اما تفاوت این ویژگی در سوشی سواپ با دیگر پلتفرم‌ها چیست؟

این استاندارد، هر توکن یک جفت معاملاتی را در یک قرارداد ذخیره می‌کند. در بنتو باکس، سوشی سواپ تمامی توکن‌ها را درون یک صندوق نگه می‌دارد. این امر نه تنها برای قراردادهای وام‌دهی، بلکه برای دیگر ویژگی‌ها نیز عملی می‌شود. علاوه بر این‌ها، توسعه‌دهندگان می‌توانند افزونه‌هایی را که قادر به استفاده از بنتو باکس در دیگر پروتکل‌ها هستند، طراحی کنند.

به استناد اطلاعیه رسمی، مزایای چنین مدلی به صورت زیر خواهد بود:

 • توکن‌های تائید شده در این صندوق، در کل پروتکل‌هایی که از بنتو باکس استفاده می‌کنند نیز تائید می‌شوند.
 • وجوه درون صندوق، خصوصا آن‌هایی که کاربر آن را تائید کند، توسط هر پروتکل به صورت مجزا مدیریت می‌شود.
 • انتقالات داخلی توکن کارمزد پایینی خواهد داشت.

وام‌ها از طریق استفاده از چندین اوراکل غیر متمرکز در بنتو باکس بهبود داده می‌شوند. پیشتر، به دلیل استفاده از تنها یک یا دو اوراکل نامعتبر برای گزارش قیمت، این اکوسیستم با اختلالاتی مواجه شده بود. سوشی سواپ این مشکل را از طریق دادن اجازه به کاربر جهت تصمیم‌گیری اینکه از کدام اوراکل برای پلتفرم وام‌دهی استفاده نماید، رفع کرده است.

برای دستیابی به این هدف، سوشی سواپ از میانگین قیمت وزن دهی شده زمانی (TWAP)، خوراک قیمت باز کامپاند و اوراکل‌های چین لینک استفاده می‌کند. هر کدام از این اوراکل‌ها مزایا و معایب خود را دارند که کاربر برای ایجاد وام باید به آن توجه نماید.

کاربرد ارز SUSHI و مدل حاکمیت در پروتکل سوشی سواپ

سوشی سواپ فورکی از یونی سواپ است، اما یک سری تفاوت‌های کلیدی با آن دارد. یکی از مهم‌ترین این تفاوت‌ها، ارز SUSHI است. این توکن دو کاربر اصلی دارد: 1. حق حاکمیت یا اصطلاحا گاورننس (Governance)، و 2. بخشی از کارمزدهای پرداختی به این پروتکل به هولدرهای ارز سوشی پرداخت می‌شود. به زبان ساده‌تر، هولدرهای SUSHI « مالکان» این پروتکل هستند.

اما چرا این امر به موضوعی حذاب تبدیل شده است؟ دلیل این است که حاکمیت جامعه، در دل ویژگی محوری دیفای قرار دارد. رشد استخراج نقدینگی یا همان لیکوئیدیتی ماینینیگ (Liquidity Mining) که به نام ییلد فارمینگ (Yield Farming) نیز شناخته می‌شود، به‌عنوان روشی جهت توزیع توکن‌ها، منجر به ظهور و خلق طیف وسیعی از توکن‌های جدید شده است. توکن‌هایی که از طریق راه‌کارهای تامین نقدینگی توزیع می‌شوند، حق حاکمیت و کنترل را در اختیار هولدرهای آن قرار می‌دهند. علاوه بر این‌ها، همچنین می‌دانیم که هولدرهای ارز SUSHI بخشی از کارمزدهای پرداختی به پروتکل توسط تریدرها را دریافت می‌کنند.

حالا هولدرهای توکن‌ها با این حقوق حاکمیت چه کاری می‌توانند انجام دهند؟ هر کسی می‌تواند یک طرح پیشنهادی بهبود سوشی سواپ (SushiSwap Improvement Prpoposal) یا به طور خلاصه SIP ثبت کند که بعدا هولدرهای ارز SUSHI می‌توانند با توکن‌های خود به آن رای دهند. این طرح‌های پیشنهادی می‌توانند از تغییرات جزئی یا بزرگ را در پروتکل سوشی سواپ شامل شوند. به جای وجود یک تیم سنتی‌تر همانند یونی سواپ، توسعه صرافی و پروتکل Sushi Swap در دست هولدرهای توکن سوشی خواهد بود. وجود یک جامعه قوی، دارایی قدرتمندی در هر پروژه‌ای خواهد بود، اما این امر در کل در پروژه‌های سیستم مالی غیر متمرکز پررنگ‌تر است.

مدل حاکمیت (Governance Model) ارز SUSHI

اعضای جامعه می‌توانند از طریق مدل حاکمیت ویژگی‌های جدید را به پروتکل اضافه کرده یا آن‌ها را تغییر دهند. رای دهی از طریق قفل کردن ارز SUSHI صورت می‌گیرد.

ایده‌های مربوط به نحوه کار پروتکل درون انجمن گاورننس مطرح می‌شود و اگر توجه کافی دریافت کند، تیم آن را بازنگری کرده و طرح پیشنهادی تائید می‌شود. برای رسیدن به اجماع، این پروپوزال یا طرح پیشنهادی باید در کل 5 میلیون واحد SUSHIPOWAH کسب کند که یک توکن مخصوص بوده و از طریق قفل کردن رمز ارز SUSHI درون استخرهای LP بدست می‌آید.

نقشه راه سوشی سواپ
نقشه راه سوشی سواپ

مالتی‌سیگز (Multisigs) یا چند امضایی‌ها، یک سیستم کیف پول‌اند که به چند امضا نیاز دارند و در واقع نمایانگر به اصطلاح تصمیم‌گیران سوسی شواپ هستند. این والت چند امضایی توسط 9 عضو شهره از جامعه اتریوم تشکیل شده است. این افراد، قدرت تائید و استفاده از صندوق‌های توسعه را دارند. برای اینکه یک انتقال تائید شود، حداقل 6 عضو باید تراکنش را امضا کنند.

در زمان نگارش این مقاله، این اعضای 9 نفره شامل افراد زیر است:

 • SBF_Alameda
 • rleshner
 • 0xMaki
 • lawmaster
 • cmsholdings
 • mattysino
 • mickhagen
 • JiroOno
 • zippoxer

برای تغییر در قرارداد هوشمند و طرح‌های پیشنهادی، SushiSwap از عملیات چند امضایی استفاده می‌کند. تنها اعضای اصلی تیم بخشی از سیستم والت هستند. برای تغییر یا به‌روزرسانی قرارداد هوشمند، یک تراکنش باید توسط حداقل 3 نفر از کل 5 عضو امضا شود.

در حال حاضر امضا گنندگان عملیات چند امضایی شامل افراد زیر است:

 • 0xMaki
 • LevxApp
 • OmakaseBar
 • JiroOno

پاداش توکن‌های SUSHI چگونه توزیع می‌شود؟

ارز SUSHI از طریق لیکوئیدیتی ماینینگ توزیع می‌شود. اگر با مفهوم استخراج نقدینگی آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ییلد فارمینگ ما را مطالعه فرمائید. توکن سوشی میان کسانی توزیع می‌شود که نقدینگی را برای یک سری از استخرهای خاص یونی سواپ تامین کرده باشند. سپس، این افراد می‌توانند توکن‌های نقدینگی یا همان LP توکن‌های یونی سواپ را وارد قرارداد استیکینگ Sushi Swap کرده و ارز سوشی بدست آورند.

از جمله این استخرها در یونی سواپ می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • USDT-ETH
 • USDC-ETH
 • DAI-ETH
 • sUSD-ETH
 • COMP-ETH
 • LEND-ETH
 • SNX-ETH
 • UMA-ETH
 • LINK-ETH
 • BAND-ETH
 • AMPL-ETH
 • YFI-ETH
 • SUSHI-ETH

مثلا برای ایجاد مشوق جهت تامین نقدینگی برای بازار توکن سوشی، استخر SUSHI-ETH به کاربران دو برابر پاداش می‌دهد. مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی این استخر، رای‌دهندگان سوشی به اضافه شدن استخرهای اضافی معتبر برای توزیع این توکن رای دادند. این همان قدرت جامعه حاکمیت است که پیشتر درباره آن صحبت کردیم.

توزیع پاداش ارز SUSHI در بلاک شماره 10,750,000 شبکه اتریوم آغاز شد. این پاداش‌ها پس از 100,000 بلاک (یا تقریبا هر دو هفته) کاهش می‌یابند. پس از دو هفته اول آغاز توزیع، توکن‌های نقدینگی موجود در قرارداد استیکینگ، به قراردادهای سوشی سواپ منتقل شدند. بنابراین یعنی تمام توکن‌های LP یونی سواپ که در Sushi Swap استیک شده باشند، با توکنی که نماینده آن هستند (توجه کنید در هر استخر توکن مربوطه متفاوت است) در یونی سواپ بازخرید شده و استخرهای نقدینگی جدید توسط آن‌ها در سوشی سواپ ساخته خواهد شد. این اتفاق منجر به راه‌اندازی صرافی SushiSwap شد.

نحوه تامین نقدینگی برای سوشی سواپ

اگر تصمیم دارید با استیکینگ رمز ارز SUSHI بدست آورید، باید یک سری گام را طی کنید.

1. کسب توکن

اولین مرحله، کسب توک مربوط به استخر است. فرض کنید قرار است برای استخر UMA-ETH نقدینگی فراهم کنیم.

 1. مراجعه به وب‌سایت یونی سواپ
 2. رفتن به تب Pool
 3. کلیک روی Add Liquidity
 4. توکن به صورت پیش‌فرض باید ETH باشد، اما اگر نبود ETH را انتخاب نمائید
 5. در زیر آن، روی Select a token کلیک کرده و UMA را جستجو نمائید
 6. اکنون مقدار ETH و UMA که قرار است به استخر نقدینگی اضافه کنید را وارد نمائید
 7. در نهایت، نقدینگی را به استخر اضافه کرده و در ازای آن، توکن ETH-UMA UNI-V2 LP را دریافت خواهید کرد. پس از اتمام استیکینگ در سوشی سواپ، این توکن‌ها را بعدا می‌توان با رمز ارز اولیه واریز شده به استخر بازخرید کرد.

نکته: به دلیل پتانسیل ضرر واگرایی (Divergence Loss)، ممکن است توزیع متفاوتی از توکن‌ها را نسبت به واریز اولیه دریافت کنید.

ضرر واگرایی که پیشتر با عنوان ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) شناخته می‌شد، ضرری است که تامین کنندگان نقدینگی به دلیل اصطلاحا واگرایی قیمت توکن‌ها متحمل می‌شوند. واژه Impermanent در ابتدا به این دلیل انتخاب شده بود که ضرر حاصل از واگرایی قیمت، در صورت معکوس شدن خود واگرایی قیمت می‌توانست معکوس شود. اما از آنجایی که استفاده از این اصطلاح به این معنا بود که حتما ضررها معکوس خواهند شد، بعد از مدتی به ضرر واگرایی تغییر پیدا کرد.

2. مراجعه به سوشی سواپ

اکنون که توکن‌های ETH-UMA UNI-V2 LP را در دست دارید، باید به وب‌سایت sushiswap.org مراجعه کنید.

صفحه اول سوشی سواپ

مانند بسیاری دیگر از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز، ما به یک والت اتریومی برای تعامل با این وب‌سایت نیاز داریم. از بهترین والت‌های اتریومی می‌توان کیف پول متامسک یا والت‌کانکت را نام برد. از گوشه بالای سمت راست صحفه گزینه Unlock Wallet را انتخاب کرده و کیف پول مورد نظرتان را انتخاب نمائید.

باز کردن والت SushiSwap
با باز کردن والت، موجودی ارز SUSHI و عرضه کل را مشاهده می‌کنید

سپس از بالای صحفه روی دکمه Menu کلیک کرده تا استخرهای موجود و در دسترس را مشاهده نمائید.

با اسکرول کردن به پایین صفحه تمام گزینه‌های موجود را مشاهده خواهید کرد

برای هر کدام از این آیتم‌ها، باید یک توکن متفاوت را استیک کنید. در این مثال، استخر Umami Squid جذاب به نظر می‌رسد، پس با آن شروع می‌کنیم.

اگر با نحوه کار استاندار ERC20 آشنا باشید، می‌دانید که گاهی اوقات باید اجازه برداشت را به یک قرارداد بدهید. با تائید این عملیات، ما به شبکه می‌گوئیم که سوشی سواپ از طرف ما اجازه برداشت توکن UMA-ETH UNI-V2 LP را دارد.

پس از آن، می‌توانید مقدار دلخواه برای استیک کردن را انتخاب نمائید.

کسب ارز SUSHI

اکنون، کار شما به پایان می‌رسد و سرآشپز شروع به آماده‌سازی سوشی‌های شما می‌کند! در این مرحله، امکان برداشت ارز SUSHI، خارج کردن توکن‌های LP و بازگرداندن آن‌ها به یونی سواپ و بازخرید توکن‌های ETH و UMA فراهم می‌شود.

آیا سوشی سواپ و خرید ارز SUSHI امن است؟

با اینکه Sushi Swap در سپتامبر سال 2020 راه‌اندازی شد، اما این صرافی غیر متمرکز تا کنون فقط یک ممیزی را گذرانده است. در گزارش این ممیزی که پیش از راه‌اندازی این پروژه توسط شرکت بلاک چینی پک‌شیلد (PeckShield) اجرا شده بود، به هیچگونه مشکل شدید یا بحرانی اشاره نشده است.

با توجه به تغییرات شدید سوشی سواپ از آن زمان تا کنون، مشخص است که چنین گزارش قدیمی هیچ ارزشی ندارد. در زمان نگارش این مقاله، این صرافی غیر متمرکز هنوز در طی فرایند ممیزی توسط شرکت Quantstamp قرار دارد. با اینکه این خبر در ماه دسامیر سال 2020 منتشر شده بود، اما هنوز هیچگونه جدول زمانی یا به‌روزرسانی از جزئیات این حسابرسی در دست نیست.

البته در کل باید در نظر داشت که واریز وجه به یک قرارداد هوشمند حتی در صورت ممیزی و شهرت بالای آن، باز هم ریسک وجود باگ را به همراه دارد. سوشی سواپ هم از این قاعده مستثنی نیست و همیشه باید پول اضافه‌ای که از دست دادن آن برایتان مشکلی ایجاد نمی‌کند را در اینگونه پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

از طرفی با توجه به سابقه فعلی سوشی سواپ، می‌توان گفت که این صرافی امن است و طی تقریبا 6 ماهی که از راه‌اندازی آن می‌گذرد، هنوز هک نشده است. ذکر این نکته نیز ضروری است که این پروژه توسط یک تیم شناخته شده و مدیر عامل صرافی FTX به نام سم بنکمن فراید مدیریت می‌شود.

علاوه بر این‌ها، همکاری این پروژه یا یرن فایننس (Yearn Finance) و خالق آن آندریه کرونیه (Andre Cronje)، جایگاه این پلفترم را به رتبه میان برترین‌های دیفای رسانده است.

جمع‌بندی

سوشی سواپ یک تجربه هیجان‌انگیز است که مزیت رقابتی موفقیت اولیه پروتکل دیفای یونی سواپ را به چالش کشیده است. صرافی SushiSwap فورکی از یونی سواپ است که یک سری ویژگی متفاوت از نظر حاکمیت جامعه دارد.

امروزه شاهد رقابت ومپایر پروتکل (Vampire Protocol) با UniSwap هستیم. با اینکه هر دوی این صرافی‌های غیر متمرکز در جهت متفاوتی در حرکت‌اند، اما تنها یکی از آن‌ها در صدر باقی خواهد ماند. آیا نسبت به نسل جدید توسعه‌دهندگان حوزه امور مالی غیر متمرکز همچون آندره کرونیه خوش‌بین هستید یا همچنان یکی از طرفداران قدیمی قراردادهای هوشمند اتریوم باقی خواهید ماند؟

منابع:

Academy.Binance

Academy.Shrimpy


برچسب ها: سوشی سواپ

ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
نام

خیلی عالی بود

0 پاسخ دهید
20:46:27 1400/03/20