پنکیک سواپ و رمز ارز CAKE چیست؟ آموزش استفاده از صرافی Pancake Swap


پنکیک سواپ یک صرافی غیر متمرکز در دیفای است که در این مطلب، به آموزش استفاده از Pancake Swap و معرفی توکن آن یعنی رمز ارز کیک – CAKE می‌پردازیم.

اسمارت چین بایننس روز به روز در حال رشد است و پروژه‌های این شبکه مبتنی بر بلاک چین، در حال شکوفایی هستند. مطرح‌ترین و بزرگ‌ترین صرافی غیر متمرکز یا DEX روی Smart chain را می‌توان پروتکل پنکیک سواپ با رمز ارز CAKE دانست. فراتر از روش معمول ییلد فارمینگ، پنکیک سواپ چندین محصول ارائه می‌دهد که کاربران می‌توانند با انتخاب هر یک و استفاده از دارایی‌ خود، سود حداکثری را به دست آورند. این امر باعث می‌شود Pancake Swap رقیب قدرتمندی در برابر پروژه‌های مشابه مانند یونی سواپ (Uniswap) باشد. این صرافی از انواع ارز دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و دیگر ارزهای رمزنگاری شده پشتیبانی می‌کند. در این مطلب به معرفی و آموزش نحوه استفاده از پنکیک سواپ می‌پردازیم.

معرفی پروژه Pancake Swap

پنکیک سواپ یک صرافی غیر متمرکز (DEX) است که ترید توکن‌های استاندارد BEP20 را تسهیل می‌کند. پنکیک سواپ یک مدل بازار ساز خودکار (AMM) را برای تامین نقدینگی در معاملات همتا به همتا در پروتکل پیاده‌سازی کرده است. از طریق این مدل، پلتفرم Pancake Swap سفارشات خرید و فروش از کاربران مختلف را مستقیما در یک استخر نقدینگی (Liquidity Pool) مطابقت می‌دهد. منبع توکن در این استخر از طریق سپرده‌های کاربران و فرایند استیکینگ (Staking)‌ تامین می‌شود.

هنگامی که کاربران رمز ارزی را معامله می‌کنند، پنکیک سواپ در ازای آن‌ مبلغی متناسب از سهم آن‌ها در کارمزدهای ترید پلتفرم و همچنین توکن‌های تامین‌کنندگان نقدینگی (Liquidity Provider) به استیک کننده‌ها پاداش می‌دهد. رمز ارز تامین‌کنندگان نقدینگی که استیک کنندگان به عنوان مشوق دریافت خواهند کرد، همان دارایی است که آن‌ها به استخر نقدینگی عرضه کرده‌اند.

صرافی پنکیک سواپ

پنکیک سواپ تقریبا مشابه یونی سواپ و سوشی سواپ (SushiSwap) عمل می‌کند. حتی رابط کاربری آن نیز تقریبا یکسان به نظر می‌رسد. اما تفاوت آن‌ها در استراتژی عملکرد است که هر کسی می‌تواند در این پلتفرم از آن استفاده کند. وقتی کاربران در معرض خطر قرار می‌گیرند، به آن‌ها رمز ارز CAKE نیز داده می‌شود.

چندین استخر نقدینگی وجود دارد که کاربران می‌توانند در آن مشارکت کنند. در اینجا چند مثال از آن‌ها آورده شده است: Cake-BNB ،BUSD-BNB ،BETH-ETH ،USDT-BUSD ،USDC-BUSD ،DAI-BUSD ،LINK-BUSD ،TWT-BNB

رمز ارز CAKE

رمز ارز CAKE توکن بومی پلتفرم پنکیک سواپ است. به ازای قرار دادن وجوه خود در این پروتکل، به کاربران به عنوان پاداش رمز ارز CAKE اعطا می‌شود. سپس آن‌ها می‌توانند توکن‌های CAKE خود را برای به دست آوردن انواع دیگر توکن‌های دیگر، در استخرهای مخصوص استیکینگ قرار دهند. رمز ارز CAKE عمدتا برای شرکت در حاکمیت پروتکل نیز کاربرد دارد که در آن کاربران می‌توانند در مورد تصمیمات مربوط به جهت یا اجرای Pancake Swap رای دهند.

راهنمای استفاده از پنکیک سواپ

استفاده از پنکیک سواپ بسیار آسان است. ابتدا باید به وب‌سایت آن به آدرس pancakeswap.finance مراجعه کرده و والت خود را به آن وصل کنید. شما می‌توانید از تراست والت (Trust Wallet)، متاماسک (MetaMask)‌، بایننس چین والت (Binance Chain Wallet) و والت کانکت (WalletConnect) استفاده نمائید.

همان‌طور که گفته شد، حتی اگر کیف پول شما مبتنی بر اتریوم باشد، پنکیک سواپ از آن پشتیبانی می‌کند. این بدان دلیل است که این پلتفرم بر روی بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) ساخته شده که از قابلیت همکاری بین کیف پول‌های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌نماید.

در پنکیک سواپ، گزینه‌هایی برای مبادله توکن‌ها یا تامین نقدینگی در بخش استخرها وجود دارد. همچنین اگر به بخش‌های دیگر نگاه کنید، می‌توانید فارمینگ را شروع کنید. می‌توان توکن‌های CAKE بر روی شبکه این صرافی را فارم کرد. اما قبل از شروع به انجام این کار، ابتدا باید نقدینگی موجود در Pancake Swap را تامین کرده تا بتوانید رمز ارز CAKE را به عنوان پاداش کسب کنید. می‌توان رمز ارزهای CAKE بدست آمده را به صرافی برگردانید و در ازای آن‌ سود دریافت کنید. همچنین می‌توان با مشارکت در سایر استخرهای نقدینگی، توکن‌های دیگری به عنوان پاداش دریافت نمود.

استخرهای سیروپ در Pancake Swap

دارندگان پروژه‌ها می‌توانند توکن‌های خود را با کمک استخرهای سیروپ (Syrup Pools) راه‌اندازی کنند. در این قسمت، آن‌ها می‌توانند بخشی از توکن‌های خود را ایجاد کرده و آن‌ها را بین دارندگان رمز ارز CAKE توزیع کنند. دو دسته پروژه‌های پشتیبانی شده توسط استخر سیروپ وجود دارد: کور (Core) و کامیونیتی (Community).

پروژه‌های کور آن‌هایی هستند که توسط تیم پشتیبانی پنکیک سواپ مورد بررسی قرار گرفته‌اند. اما پروژه‌های کامیونیتی آن دسته از پروژه‌هایی هستند که دارندگان رمز ارز CAKE در تصمیم‌گیری‌های حکومتی به آن‌ها رای داده‌اند. با این وجود، هر کسی می‌تواند توکن‌های خود را از طریق استخر سیروپ بین دارندگان رمز ارز کیک توزیع کند، اما فقط پروژه‌هایی که رای جامعه پنکیک سواپ را به دست آورند می‌توانند در رابط پلتفرم لیست شوند.

 صرافی Pancake swap و ارز CAKE

کارمزد معاملات و رمز ارز CAKE

صرافی‌های غیر متمرکزی که از مدل AMM بهره می‌برند نیز کارمزدهای معاملاتی اخذ می‌نمایند. کاربرانی که در استخرهای لیکوئیدیتی جهت تامین نقدینگی مشارکت دارند، پاداشی از محل این کارمزدها را به جهت تسهیل شرایط مبادلات دریافت می‌کنند. در پنکیک سواپ، ۰.۲ درصد کارمزد معامله از کاربران دریافت می‌شود که ۰.۱۷ درصد بین تامین کنندگان نقدینگی توزیع می‌شود و ۰.۰۳ درصد دیگر نیز برای سوزاندن توسط پلتفرم ضبط می‌گردد. لازم به ذکر است از آنجایی که پنکیک سواپ یک صرافی غیر متمرکز است، این برنامه توزیع می‌تواند در صورت لزوم توسط دارندگان رمز ارز CAKE اصلاح شود.

قرعه‌کشی رمز ارز CAKE

در پلتفرم پنکیک سواپ همچنین گزینه‌ای برای کاربران در قرعه‌کشی رمز ارز CAKE وجود دارد. هر شش ساعت یک قرعه‌کشی به ارزش ۱۰ رمز ارز CAKE انجام می‌شود. هر بلیط قرعه‌کشی شامل یک کد ترکیب تصادفی چهار رقمی از اعداد بین 1 تا 14 است. به عنوان مثال، کد بلیط می‌تواند ۳،۱۱،۷،۱۴ باشد.

اگر کد بلیطی با هر چهار شماره برنده قرعه‌کشی مطابقت داشته باشد، 50 درصد از کل مجموعه قرعه کشی به آن بلیط اختصاص می‌یابد. همچنین اگر حداقل دو شماره از شماره‌های بلیط با همان موقعیت موجود در بلیط برنده باشد، مقداری رمز ارز CAKE به عنوان جایزه به بلیط‌ها اهدا می‌شود.

توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) در پنکیک سواپ

صرافی پنکیک سواپ همچنین گزینه‌ای را برای مشارکت در معاملات توکن غیر قابل تعویض (Non-Fungible Tokens) در پلتفرم ارائه می‌دهد. بخشی برای توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT وجود دارد به نام پنکیک کالکتیبلز (Pancake Collectibles) که دارای تصاویر با مزه‌ای هستند. کاربران می‌توانند با رمز ارز CAKE آن‌ها را خریداری کنند. کاربر می‌تواند این NFT‌ها را نگه‌داری کرده و یا در هر زمانی که خواستند، بفروشد.

توکن غیر قابل عویض در صرافی پنکیک سواپ

عرضه اولیه فارمینگ (IFO) در PancakeSwap

صرافی پنکیک سواپ عرضه اولیه فارمینگ (IFO) را برای کمک به توکن‌های تازه راه‌اندازی شده جهت ایجاد فرصت برای ییلد فارمینگ معرفی کرد. برای این کار، کاربران می‌توانند توکن‌های تامین نقدینگی موجود را در یک استخر پشتیبانی شده برای این عرضه قرار دهند. در اینجا، ابتدا از کسانی که رمز ارزهای خود را به روش IFO راه‌اندازی می‌کنند، در مورد مشخصات پروژه مانند مرحله فعلی توسعه رمز ارز، موارد استفاده، برنامه توزیع، بررسی کدهای برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند، ارزیابی پیش‌بینی شده و هدف از جمع آوری کمک مالی، سوال می‌شود.

آیا پنکیک سواپ بی‌خطر است؟

پنکیک سواپ توسط شرکت CertiK، یکی از معتبرترین بررسی‌کنندگان کد‌های برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند، مورد بازنگری قرار گرفته است. با این حال، همیشه استفاده از این نوع پلتفرم‌های غیر متمرکز خطراتی به همراه دارد که ممکن است منجر به از دست رفتن سرمایه شود.

ویدیوی معرفی و آموزش کامل صرافی پنکیک سواپ

سخن پایانی

امروزه بسیاری از پروژه‌های ییلد فارمینگ در حوزه رمز ارزها وجود دارند و ارزیابی اینکه روی کدام‌یک تمرکز کنیم، دشوار به نظر می‌رسد. اما برای انتخاب یک بستر برای استفاده، مهم است که به فراتر از سود سالانه وعده داده شده آن‌ها بنگرید. از چندین جنبه، به نظر می‌رسد پنکیک سواپ رقیب قدرتمندی برای بزرگترین پروتکل‌‌های ییلد فارمینگ امروزی به حساب می‌آید.

از آنجایی که این پلتفرم بر روی بایننس اسمارت چین ساخته شده، در این فضا پیشرو است، به این معنی که شبکه بلاک چین آن عملکرد بسیار سریعتری از دیگر بسترها دارد. در این شبکه حدود 3-5 ثانیه یک بلاک با مدل اثبات سهام (Proof of Stake) تشکیل می‌شود. مهم‌تر از این‌ها، فرصت‌های سودآوری دیگری نیز در صرافی Pancake Swap وجود دارد. علاوه بر ییلد فارمینگ، کاربران می‌توانند در قرعه کشی‌ها شرکت کرده، NFT جمع آوری نمایند و یا از طریق IFO، رویدادهای جذب سرمایه را راه‌اندازی کنند. این‌ها ویژگی‌هایی است که بسیاری دیگر از پروژه‌های معروف ییلد فارمینگ هنوز ارائه نمی‌دهند.

منبع: Boxmining.com


برچسب ها: پنکیک سواپ

ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
همايون بختیاری

سلام... لطفا به من کمک کنید تا ارز دیجیتال بخرم.. لطفا

0 پاسخ دهید
00:03:26 1400/02/27