استاپ لیمیت (سفارش با حد ضرر) چیست؟ آموزش Stop Limit در بایننس


با تشریح تفاوت سفارش لیمیت (Limit)، استاپ-لاس (Stop-loss) و استاپ‌-لیمیت (Stop-limit) ثبت سفارش استاپ لیمیت در صرافی بایننس را آموزش می‌دهیم.

استاپ لیمیت (Stop Limit)، یک قیمت استاپ (حد ضرر) و یک سفارش لیمیت را با یکدیگر ترکیب می‌کند. سفارشات Stop Limit به تریدرها اجازه می‌دهند تا کمترین مقدار سود مطلوب یا بیشترین میزان قابل ضرر خود در معامله را مشخص کنند. پس از تعیین سفارش استاپ-لیمیت و رسیدن به قیمت مورد نظر، حتی در صورت آفلاین شدن و خروج از پلتفرم معاملاتی مانند صرافی بایننس نیز یک سفارش لیمیت به صورت خودکار ثبت می‌شود. برای تعیین استراتژیک سفارشات Stop-limit باید سطوح حمایت و مقاومت و نوسان ارز دیجیتال مورد نظر را در نظر گرفت.

سفارش استاپ لیمیت چیست؟

پیش از پرداختن به موضوع، ابتدا با یکسری واژگان و معانی آن‌ها آشنا می‌شویم. در یک سفارش Stop-limit، قیمت استاپ یا استاپ پرایس (Stop Price) در واقع همان قیمت فعال‌سازی یا اصطلاحا تریگر (Trigger) است که صرافی اوردر استاپ-لیمیت را برای آن ثبت می‌کند. قیمت لیمیت را هم شما تعیین می‌کنید که عموما در یک سفارش خرید باید بالاتر از قیمت استاپ و در یک سفارش فروش پایین‌تر از آن باشد. این تفاوت در واقع تغییرات قیمت مارکت یا مارکت پرایس (Market Price) را بین زمان فعال شدن استاپ پرایس و ثبت اوردر لیمیت تطبیق می‌دهد.

اگر به‌جای هولد و نگهداری بلند مدت به فکر ترید ارز دیجیتال‌تان هستید، باید از اوردرهایی به‌غیر از سفارش مارکت (Market Order) استفاده کنید. سفارش استاپ-لیمیت قابلیت کنترل و شخصی‌سازی بیشتری برای تریدها به‌همراه دارد. این مفهوم شاید برای تازه‌واردان کمی سردرگم‌کننده باشد، بنابراین در این مطلب به شرح تفاوت بین سفارشات لیمیت، استاپ-لاس و استاپ-لیمیت می‌پردازیم.

تفاوت Limit Order با Stop-loss و Stop-limit

سفارش لیمیت، استاپ-لاس و استاپ-لیمیت برخی از انواع اوردرهای متداول در بازار هستند. لیمیت اوردر سفارشی است که به شما اجازه می‌دهد رنج قیمت‌های مطلوب برای ترید را مشخص کنید. در سفارش استاپ-لاس، یک قیمت استاپ تعیین می‌شود که فعال‌کننده یک سفارش مارکت است. اوردر استاپ-لیمیت هم این دو را با هم ترکیب می‌کند. در ادامه، به صورت جزئی‌تر این مفاهیم را بررسی می‌کنیم.

سفارش stop و limit

سفارش لیمیت

در سفاش لیمیت، شما بالاترین قیمت خرید یا پایین‌ترین قیمت فروش را انتخاب می‌کنید. با رسیدن به مارکت پرایس یا حالتی بهتر از قیمت لیمیت، صرافی به صورت خودکار سفارش لیمیت شما را اجرا می‌کند. این سفارش‌ها در صورت داشتن یک نقطه ورود یا خروج و مهم نبودن مدت زمان انتظار برای برآورده‌سازی شرایط تعیین‌شده، مناسب هستند.

عموما، معامله‌گران سفارش لیمیت فروش را بالای قیمت مارکت فعلی و اوردر لیمیت خرید را پایین آن قرار می‌دهند. در صورت تعیین سفارش لیمیت در قیمت مارکت فعلی، اوردر احتمالا طی چند ثانیه اجرا خواهد شد (مگر اینکه لیکوییدیتی پایین باشد).

مثلا، اگر مارکت پرایس بیت کوین 32,000 دلار باشد، شما می‌توانید اوردر لیمیت خرید را روی 31,000 دلار قرار دهید تا به محض رسیدن قیمت به این سطح، ترید شما فعال شود. برای تعیین سفارش لیمیت فروش هم مثلا سطح 33,000 دلار مناسب است که با رسیدن قیمت به آن، اوردر تکمیل می‌شود.

سفارش استاپ-لیمیت

همانطور که گفتیم، Stop-limit یک سفارش استاپ و یک اوردر لیمیت را با هم ترکیب می‌کند. این سفارش استاپ در واقع تعیین‌کننده یک قیمت فعال‌سازی برای صرافی است تا سفارش لیمیت شما را ثبت کند.

سفارش Stop-limit چگونه کار می‌کند؟

بهترین راه درک نحوه کار اوردر Stop limit، شکست آن به چند بخش است. استاپ پرایس به‌عنوان محرکی برای ثبت سفارش لیمیت عمل می‌کند. زمانی که بازار به قیمت استاپ برسد، به صورت خودکار یک سفارش Limit به همراه یک قیمت مشخص (Limit Price) را می‌سازد.

با اینکه قیمت‌های لیمیت و استاپ می‌توانند یکسان باشند، اما این امر الزامی نیست. در واقع، بهتر است در سفارشات فروش، استاپ پرایس (یعنی همان قیمت فعال‌سازی) را کمی بالاتر از قیمت لیمیت قرار دهید. برای سفارشات خرید، قیمت Stop باید کمی پایین‌تر از قیمت Limit باشد. این امر شانس تکمیل اوردر لیمیت را افزایش می‌دهد.

نمونه‌هایی از سفارشات استاپ-لیمیت خرید و فروش

برای درک بهتر نحوه کار، در این قسمت نمونه‌هایی از سفارش Stop-limit خرید و فروش را باهم بررسی می‌کنیم.

سفارش Stop-limit خرید

فرض کنید قیمت ارز بایننس کوین هم‌اکنون 300 دلار باشد و با ورود آن به یک روند صعودی، خواهان خرید هستید. با این وجود، در صورت رشد شدید و ناگهانی هم علاقه‌ای به خرید در قیمت بالا ندارید. بنابراین باید قیمت مطلوب برای خرید را محدود کنید.

حال مثلا تحلیل تکنیکال‌تان این است که با شکست سطح 310 دلار، روند صعودی آغاز می‌شود. بنابراین در صورت شکست این سطح، برای باز کردن پوزیشن خرید به یک سفارش Stop-limit نیاز دارید. برای این اوردر، باید قیمت استاپ را روی 310 دلار و مثلا قیمت لیمیت را روی 315 دلار قرار دهید. به محض رسیدن BNB به سطح 310 دلار، سفارش لیمیت شما روی 315 دلار ثبت می‌شود. در این حالت، امکان تکمیل سفارش روی 315 دلار یا پایین‌تر از آن وجود دارد. دقت داشته باشید که در صورت رشد شارپی و سریع قیمت، ممکن است سفارش شما به صورت کامل تکمیل نشود.

اوردر Stop-limit فروش

فرض کنید شما در سطح 285 دلار بایننس کوین خریده‌اید و اکنون قیمت آن 300 دلار است. حالا برای جلوگیری از ضرر، تصمیم می‌گیرید در صورت ریزش قیمت به نقطه ورود (یعنی 285 دلار)، از یک سفارش Stop-limit برای فروش استفاده کنید. برای این کار، باید قیمت استاپ را روی مثلا 289 دلار و قیمت لیمیت را روی 285 دلار قرار دهید. در این حالت، با رسیدن قیمت به 289 دلار یک سفارش لیمیت روی 285 دلار ثبت می‌شود. این اوردر در قیمت 285 دلار یا بالاتر از آن اجرا خواهد شد.

آموزش نحوه تعیین سفارش استاپ لیمیت در صرافی بایننس

فرض کنید با پیش بینی رشد قیمت، 5 واحد بیت کوین را در قیمت 31,820.50 دلار با استیبل کوین BUSD خریداری کرده‌اید.

چارت قیمت بیت کوین busd

در این حالت، برای جلوگیری از ضررها در صورت اشتباه بودن پیش‌بینی و ریزش قیمت، مایل به تعیین یک سفارش Stop-limit فروش هستید. برای این کار، وارد حساب خود در صرافی بایننس (Binance.com) شده و روی بازار BTC/BUSD کلیک کنید. سپس تب “Stop-limit” را انتخاب کرده و قیمت استاپ، لیمیت و مقدار بیت کوین برای فروش را وارد کنید.

اگر مثلا تحلیل شما این است که قیمت 31,820 دلار سطح حمایت خوبی است، باید سفارش استاپ-لیمیت‌تان را دقیقا زیر آن قرار دهید. در این مثال، سفارش Stop-limit برای 5 واحد بیت کوین را روی استاپ 31,790 دلار و لیمیت 31,700 دلار قرار می‌دهیم.

سفارش استاپ لیمیت بایننس

با کلیک روی “Sell BTC”، یک پنجره تایید ظاهر می‌شود. پس از بررسی تمام اطلاعات، روی “Place Order” کلیک کنید تا سفارش شما ثبت شود. پس از ثبت اوردر، پیام تاییدی ظاهر خواهد شد. همچنین با اسکرول کردن به پایین صفحه و از پنجره “Open Orders”، امکان مدیریت سفارشات وجود دارد.

سفارشات باز بایننس

شایان ذکر است که اوردر Stop-limit تنها در صورت رسیدن به قیمت استاپ اجرا خواهد شد. این یعنی تکمیل این سفارش تنها زمانی اتفاق می‌افتد که مارکت پرایس به قیمت لیمیت یا بهتر از آن رسیده باشد. اگر سفارش Limit شما توسط استاپ پرایس فعال شود اما مارکت پرایس به سطح معادل یا بهتر از قیمت تعیین‌شده شما نرسد، سفارش لیمیت‌تان همچنان باز خواهد ماند.

گاهی اوقات هم شاید در شرایط سقوط شدید قیمت قرار بگیرید و قیمت بدون تکمیل شدن سفارش استاپ-لیمیت‌تان، از آن بگذرد. در این حالت، باید با باز کردن سفارش مارکت سریعا از ترید خارج شوید.

مزایا و معایب استاپ لیمیت

سفارش Stop-limit امکان شخصی‌سازی و برنامه‌ریزی معاملات را به شما می‌دهد. ما نمی‌توانیم دائما در حال بررسی قیمت‌ها باشیم، خصوصا اینکه بازار کریپتو 24 ساعت روز فعال است. یکی دیگر از مزایای این نوع اوردر، قابلیت تعیین مقدار دلخواه برداشت سود است. بدون لیمیت و تعیین محدودیت، سفارش در قیمت فعلی بازار تکمیل خواهد شد. ترجیح برخی از تریدرها هم هولد کردن به هر قیمتی به‌جای فروش است.

سفارشات استاپ-لیمیت عمدتا به‌خاطر عدم تضمین اجرا، همان معایب اوردرهای Limit را در خود دارند. یک سفارش لیمیت تنها در صورتی فعال می‌شود که قیمت آن به یک سطح مشخص یا بهتر از آن برسد. با این وجود، شاید این قیمت هیچ‌گاه ظاهر نشود. با اینکه امکان ایجاد گپ و فاصله بین قیمت‌های Limit و Stop وجود دارد، اما گاهی اوقات این فاصله کافی نیست. از طرفی، دارایی‌های فوق نوسانی مانند رمز ارزها می‌توانند اسپرد (تفاوت بین قیمت خرید و فروش) معاملات شما را شدیدا افزایش دهند.

لیکوئیدیتی از دیگر مواردی است که در صورت کمبود آن اوردرها تکمیل نخواهند شد. اگر نگران اجرای نصفه و نیمه سفارشات‌تان هستید، استفاده از گزینه “Fill or Kill” را مد نظر داشته باشید. با استفاده از این گزینه، تنها در صورت امکان اجرای کامل اوردر سفارش شما فعال خواهد شد. با این وجود، در نظر داشته باشید که با افزودن شروط بیشتر به سفارش، احتمال انجام نیز کاهش خواهد یافت.

استراتژی های استفاده از سفارش Stop-limit

حال که با نحوه کار این نوع سفارش آشنا شدید، بهترین استراتژی استفاده از آن چیست؟ در این قسمت، به برخی از استراتژی‌های تریدینگ پایه‌ای برای افزایش اثربخشی سفارشات استاپ-لیمیت و جلوگیری از معایب آن می‌پردازیم.

  • مطالعه نوسان دارایی‌هایی که مایل به ثبت سفارش Stop-limit روی آن هستید: پیش‌تر گفتیم که تعیین اسپرد کوچک بین نقطه استاپ و سفارش لیمیت، شانس تکمیل آن را افزایش می‌دهد. با این حال، اگر رمز ارز شما نوسان بالایی داشته باشد، احتمالا نیازمند اسپرد بزرگتری خواهید بود.
  • قدرت نقدینگی دارایی را مد نظر قرار دهید: سفارشات Stop-limit برای ترید دارایی‌هایی با اسپرد بزرگ بید و اسک یا لیکوئیدیتی پایین مناسب هستند (برای جلوگیری از قیمت‌های نامطلوب حاصل از اسلیپیج).
  • برای تعیین سطوح قیمتی از تحلیل تکنیکال استفاده کنید: تعیین قیمت استاپ روی سطوح حمایت و مقاومت ایده خوبی است. یکی از راه‌های شناسایی این سطوح، تحلیل تکنیکال است. مثلا، می‌توانید با استفاده از یک سفارش استاپ-لیمیت خرید و تعیین استاپ پرایس دقیقا بالای یکی از سطوح مقاومتی مهم، از شکست آن کسب سود کنید. یا در یک سفارش Stop-limit فروش، قیمت استاپ را دقیقا زیر یک سطح حمایتی قرار داده تا پیش از ریزش‌های بیشتر از بازار خارج شوید. برای آشنایی بیشتر با سطح حمایت و مقاومت، مطلب مربوطه را مطالعه فرمایید.

جمع‌بندی

سفارش استاپ لیمیت ابزاری قدرتمند است که نسبت به اوردر مارکت ساده، قابلیت‌های تریدینگ شما را بهبود می‌دهد. همچنین با استفاده از این نوع سفارش دیگر نیازی به بررسی دائمی بازار و قیمت‌ها ندارید. با ترکیب چندین سفارش Stop-limit، مدیریت ارزهای دیجیتال نیز ساده‌تر خواهد بود.

تهیه شده در اکسچینو 


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (4 نظر)
محمد صالح رستمی

با سلام و احترام تشکر از نحوه تدریس و بیان مطالب توسط شما در صورت صلاحدید لینک donate یا هدیه در سایت قرار دهید برای تشکر از شما بصورت مالی موفق و پاینده باشید .

0 پاسخ دهید
22:10:35 1399/08/20
سعید محمدی

مطلب آموزنده ای بود سپاس

0 پاسخ دهید
02:54:37 1399/09/06
نوب

من بلد نیستم والا همینجوری هزار دلار گذاشتم ریخت گیر کردم نجاتم دادین یا این تب market که گفتید. هز چی میزدم فروش روی همون استاپ؛ میرفت تو لیست و اتفاقی نمیافتاد. ممنونم واقعا نجاتم دادید

0 پاسخ دهید
14:26:21 1401/01/08
محسن

سلام. من در باینانس یک سفارش استوپ لیمیت گذاشتم برای لونا. استوپم = 0.0004 و لیمت= 0.00035 ومقدار 215000 . قیمت که سریع ریخت و تا 0.000383 اومد و سفارش من در قیمت 0.0004 فروخته شد. یک سوال: مگر قرار نشد تا 0.0004 شد سفارش ثبت بشه و اگر تاکید میکنم اگر به 0.00035 رسید فروخته بشه که سفرش من به اون قیمت نرسید و تازه در قیمت استوپم، یعنی 0.0004 به فروش رفت. اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

0 پاسخ دهید
05:23:18 1401/02/25