معرفی و بررسی صرافی غیر متمرکز سروم (سرم) و توکن آن یعنی ارز SRM


صرافی غیر متمرکز سروم (Serum) مهمترین صرافی بلاک چین سولانا است. به بررسی صرافی سرم و آينده ارز دیجیتال آن یعنی توکن SRM می‌پردازیم.

صرافی سرم یک اکوسیستم و صرافی غیر متمرکز (DEX) پیشرفته در بستر بلاک چین سولانا است که توسط پروژه سروم (Project Serum) هدایت می‌شود. صرافی Serum با استفاده از یک سیستم دفتر سفارشات خودکار، امکان معاملات ارزهای دیجیتال کاملاً غیر متمرکز از جمله سفارش‌های محدود (Limit Order) سریع، ارزان و تراستلس را به تریدرها می‌دهد. علاوه بر این، پروژه سروم به عنوان یک پلتفرم غیر متمرکز برای اداره شبکه و تشویق فعالیت‌های سالم، از توکن بومی خودش یعنی ارز دیجیتال SRM استفاده می‌کند. توکن سروم (SRM) و توکن خواهر آن یعنی مگا سروم (MSRM) برای جذب کاربران بیشتر به پلتفرم سروم نیز به کار گرفته می‌شوند.

بررسی صرافی غیر متمرکز سروم و توکن SRM

در این مطلب، به طور مفصل به بررسی اکوسیستم رمز ارز پروژه سروم (Serum) می‌پردازیم. همچنین صرافی غیر متمرکز سروم و بلاک چین میزبان آن یعنی سولانا را معرفی خواهیم کرد. در نهایت هم دو ارز بومی این پروژه یعنی توکن SRM و توکن MSRM و شباهت‌ها و تفاوت‌‎هایشان را بررسی می‌کنیم.

صرافی غیر متمرکز سروم (Serum DEX) چیست؟

پلتفرم سرم به عنوان مشخصه اصلی پروژه سروم، یک صرافی غیر متمرکز (Decentralized Exchange) و اکوسیستمی است که روی بلاک چین سولانا قرار دارد. صرافی سروم یکی از ارزان‌ترین کارمزدهای معاملاتی و بیشترین سرعت قطعیت تراکنش (Transaction Finality) را در کل صنعت کریپتوکارنسی ارائه می‌کند. غیر متمرکزسازی مهمترین اصل در پروژه سروم است که تضمین می‌کند زیرساخت‌های پروژه هیچ جنبه متمرکزی ندارند. در همین راستا، صرافی Serum حتی از اوراکل‌ها هم برای ساخت فیدهای قیمت متمرکز استفاده نمی‌کند (اوراکل سرویس متمرکزی است که در برخی از پروتکل‌های دیفای (DeFi) به کار می‌رود). بنابراین می‌توان گفت صرافی غیر متمرکز سروم یک سرویس کاملاً غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین به شمار می‌آید. گذشته از اینها، بسیار سریع و ارزان است و کار کردن با آن خیلی ساده است.

سروم (Serum) چیست

صرافی غیر متمرکز سرم معاملات میان زنجیره‌ای را تسهیل می‌کند؛ یعنی به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌هایشان را بین بلاک چین های مختلف معامله کنند. علاوه بر این، صرافی Serum از رپد کوین‌ها (Wrapped Coins) و استیبل کوین‌ها (Stablecoins) هم پشتیبانی می‌کند. پروژه سروم این شانس را به کاربرانش می‌دهد که با استفاده از صرافی سروم محصولات مالی مخصوص خودشان را نیز بسازند. ضمناً صرافی غیرمتمرکز سروم به جای مدل بازارساز خودکار سنتی، از دفاتر سفارش محدود خودکار و غیر متمرکز استفاده می‌کند. کاربران سروم می‌توانند از طریق یک دفتر سفارش درون زنجیره‌ای، سفارشاتی با فرایند تطبیق کاملاً خودکار ثبت کنند. به این ترتیب، تریدرها کنترل بیشتری روی معاملات‌شان خواهند داشت.

پروژه سروم و صرافی غیر متمرکز Serum، توکن بومی سرم (SRM) را به عنوان مشوق کاربران و دارایی حاکمیتی اکوسیستم سروم به کار می‌گیرد. صاحبان ارز دیجیتال SRM برای کاهش کارمزدهای معاملاتی می‌توانند از توکن هایشان برای ترید، استیک و مشارکت در پرداخت‌های تشویقی فرایند توکن سوزی (Buy and Burn) استفاده کنند. علاوه بر این، پروژه سروم قصد دارد معاملات میان زنجیره‌ای را به صورت فیزیکی برقرار کنند و به این ترتیب پوزیشن‌های مارجین بدون اصطکاک در معاملات دارایی‌های مصنوعی را به حوزه دیفای اضافه کند. صرافی سرم با میانگین کارمزد مبادلاتی 0.00001 دلاری، از هر صرافی غیر متمرکز (DEX) دیگری ارزانتر است. ضمناً واریزی‌ها و تصفیه حساب‌ها در صرافی Serum تقریباً آنی انجام می‌شود و این ویژگی به لطف انتخاب بلاک چین سولانا به عنوان میزبان میسر شده است.

بلاک چین سولانا

شبکه بلاک چین سولانا یکی از سریع‌ترین نرخ‌های رشد را در صنعت بلاک چین دارد و اخیراً از لحاظ ارزش بازار یا مارکت کپ به رتبه پنجم پروژه‌های ارز دیجیتال رسیده است. سولانا با قدرت پردازش بیش از 50,000 تراکنش در ثانیه (TPS)، به عنوان سریع‌ترین بلاک چین دنیا شناخته می‌شود. شبکه Solana بدون نیاز به راهکارهای لایه 2 به این مهم دست یافته و به جایش یک ساعت غیر متمرکز جدید را به کار گرفته که در کنار یک مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS)، برچسب زمانی (Time Stamp) تراکنش‌ها را مشخص می‎کند.

توکن SRM در بستر بلاک چین سولانا قرار دارد

سولانا به عنوان یک بلاک چین معتبر، قابل اعتماد و دارای قابلیت قراردادهای هوشمند مقیاس‌پذیر، در حال تبدیل به یکی از محبوب‌ترین بسترهای طراحی و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) بین توسعه‌دهندگان بلاک چین است. در این بلاک‌چین، تراکنش‌ها در کسری از ثانیه اجرا می‌شوند و علاوه بر آن هزینه تراکنش‌ها خیلی پایین است.

قرارگیری صرافی غیر متمرکز سروم و ارز SRM روی بلاک چین سولانا، کیفیت سرعت و هزینه‌ها در سولانا را نشان می‌دهد. صرافی سرم قصد دارد یک پلتفرم معاملاتی غیر متمرکز با سهولت استفاده یک صرافی متمرکز را به کاربران ارائه کند. گذشته از این، با وجودی که سروم روی سولانا اجرا می‌شود اما به خاطر قابلیت تعامل‌پذیری بالا با بلاک چین اتریوم هم کار می‎‌کند. به این ترتیب تریدرها می‌توانند دارایی‌هایی مثل بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، توکن‌های ERC-20، توکن‌های SPL (استاندارد بلاک چین سولانا) و بسیاری دیگر را مبادله کنند.

ارز های دیجیتال صرافی غیر متمرکز سروم

صرافی Serum دو توکن بومی دارد که مهمترین‌شان توکن سروم است. این توکن که با نام ارز دیجیتال SRM نیز شناخته می‌شود، در کنار توکن MSRM ارزهای بومی پروژه سروم هستند. در این قسمت قصد داریم این توکن‌ها، ویژگی‌های و کارکردهایشان را بررسی کنیم.

توکن SRM یا ارز دیجیتال سروم

توکن کاربردی پروژه سروم با نشانه اختصاری SRM به صورت بومی روی بلاک چین سولانا قرار دارد و از استاندارد توکن SPL استفاده می‌کند. با این حال، توکن سروم در حال حاضر تحت استاندارد توکن ERC-20 هم پذیرفته می‌شود.

ارز دیجیتال سروم یا توکن SRM

یک اصل اساسی توکن سروم این است که ارزشش را به جای ابر تورم از طریق کاربردپذیری و مقبولیت کسب می‌کند. در نتیجه، پروژه Serum برای توکن SRM دوره‎‌های قفل شدن (Lockup) طراحی کرده تا ارزش واقعی و تعهد به پروژه را تضمین کند. بیش از 90٪ توکن های SRM موجود، دوره‌های آزادسازی بلندمدت دارند. این شامل همه فروش‌های اولیه نیز می‌شود. همه توکن های سروم به صورت رمزنگاری شده و به مدت یک سال در یک قرارداد هوشمند قفل می‌شوند و دسترسی به آنها غیرممکن است. سپس یک دوره آزادسازی شش ساله وجود دارد که تقریباً معادل 1/2190 توکن SRM در روز است.

حداکثر عرضه توکن بومی صرافی غیر متمرکز سروم، 10 میلیارد ارز SRM است. عرضه در گردش اولیه معادل 175 واحد ارز دیجیتال SRM بود که در وهله اول برای تأمین مالی پروژه منتشر شد. با این وجود، بسیاری از صاحبان توکن های سرم تصمیم گرفتند توکن‌هایشان را قفل کنند که منجر به کاهش عرضه در گردش شد. طبق اعلام پروژه سروم در زمان نگارش این مطلب، 50 میلیون توکن SRM در گردش وجود دارد و 125 میلیون توکن هم ذخیره شده است. علاوه بر این قرار است 825 میلیون توکن سروم هم به برنامه‌های تشویقی و طرح‌های پیشنهادی اختصاص داده شود. این تعداد توزیع پاداش‌های استیکینگ در پلتفرم سروم را نیز در بر می‌گیرد.

تریدرها عموماً از ارز دیجیتال سروم (SRM) برای کسب درآمد غیرفعال با رمز ارزها از طریق پاداش‌های استیکینگ و کاهش کارمزدهای معاملاتی در صرافی غیر متمرکز سرم استفاده می‎کنند. صاحبان توکن روی کارمزدهای معاملاتی تا 60 درصد تخفیف می‌گیرند.

علاوه بر این، دارندگان توکن می‌توانند در حکمرانی درون زنجیره‌ای مشارکت کنند. آن دسته از صاحبان توکن SRM که قصد مشارکت در اداره شبکه را دارند، می‌توانند درباره به‌روزرسانی‌های برخی از شاخص‌های پروژه رأی دهند. ساختارهای کارمزد و پاداش یکی از این شاخص‌ها هستند.

توکن MSRM (ارز مگا سروم)

توکن دوم پروژه Serum در اکوسیستم سروم، توکن مگا سروم (MSRM) است. توکن های مگا سروم با استاندارد SPL، توکن بومی سولانا هستند اما تحت استاندارد ERC-20 هم پذیرفته می‌شوند (درست مثل توکن سرم). این دو توکن خیلی شبیه هستند و حقوق حاکمیتی و تخفیف‌های کارمزد معاملاتی را ارائه می‌کنند. با این وجود، تفاوت‌های اساسی هم دارند.

توکن مگاسروم (MSRM)

یک توکن مگا سروم (MSRM) معادل یک میلیون توکن SRM است. کاربران صرافی غیر متمرکز سروم می‌توانند یک میلیون توکن SRM قفل کنند تا یک ارز MSRM دریافت کنند یا به ازای یک میلیون ارز SRM، یک توکن MSRM آزاد کنند. توکن‌های مگا سروم به مراتب کمیاب‌تر از توکن‌های SRM هستند و حداکثر عرضه آنها 1000 واحد MSRM است. به این ترتیب فقط می‌توان حداکثر 10 درصد عرضه توکن SRM را با توکن های MSRM قفل کرد.

توکن مگا سروم کمک می‌کند کاربران اکوسیستم سروم، اعتماد و تعهدشان به پروژه را نشان دهند و در کنارش کاربرپذیری این پروژه را نیز افزایش می‎‌دهد. صاحبان توکن MSRM که توکن‌هایشان را در این پلتفرم استیک کرده‌اند، کمی بیشتر از کسانی که یک میلیون ارز SRM استیک کرده باشند پاداش دریافت می‌کنند. این رویه سودمندی و کاربردپذیری توکن و اکوسیستم کریپتوی پروژه سروم را افزایش می‌دهد.

استیکینگ در صرافی Serum

برای تبدیل شدن به نود (Node) در صرافی غیر متمرکز سروم باید حداقل 10 میلیون توکن SRM از جمله دست کم یک ارز مگا سروم داشته باشید. البته مقدار توکنی که هر نود می‌تواند استیک کند هم به 100 میلیون توکن SRM یا 100 ارز MSRM محدود است. نودها بسته به کارایی و میزان فعالیت‌شان در اکوسیستم سروم، پاداش مشارکت در شبکه دریافت می‎‌کنند. این نودها مسئول بخشی از عملکردهای بلاک چین از جمله «تأمین تاریخچه‌های بلاک‌چین برای اعتبارسنجی تسویه میان زنجیره‎‌ای» هستند.

استیکینگ ارز SRM در صرافی غیر متمرکز سروم

برای آن دسته از تریدرها و کاربران اکوسیستم Serum که می‌خواهند از طریق دیفای درآمد غیرفعال کسب کنند و در این پروژه مشارکت داشته باشند اما 10 میلیون توکن SRM ندارند، راه‌های دیگری وجود دارد. صاحبان ارز دیجیتال سروم می‌توانند توکن‌هایشان را به نفع یک نود استیک کنند. هر نود سروم یک لیدر دارد که بنیان‌گذار نود است اما لزوماً صاحب اکثر توکن های SRM یا MSRM نیست. این لیدر کسر کوچکی از کارمزدهای استیکینگ نود را دریافت می‎کند.

هرکسی می‌تواند یک نود بسازد و همچنین هرکس می‌تواند توکن های سروم خودش را برای حمایت از نود فرد دیگری استیک کند. علاوه بر این، استیکینگ نود سروم حق رأی درباره کارمزدهای معاملاتی در صرافی غیر متمرکز سروم را به کاربران می‌دهد. استیک کردن توکن ها در پلتفرم سروم خیلی فوری انجام می‌شود. اما لغو استیک (Unstaking) مشمول دوره انتظار یک هفته‌ای است.

صاحبان توکن SRM می‌توانند روی پلتفرم‌های مختلفی از جمله AscendEX و FTX استیک کنند. دارندگان رمز ارز سروم و مگا سروم می‌توانند توکن‌های قفل شده خود را به نفع یک نود استیک کنند یا آنها را برای ساخت نود خودشان به کار گیرند.

پاداش نودهای پروژه Serum

توزیع پاداش‌های نودهای سروم از طریق توکن بومی سروم (SRM) انجام می‌شود. همانطور که قبلاً گفتیم، لیدر نودها نسبت به سایر عوامل نود کمی بیشتر پاداش دریافت می‌کند. 15 درصد کل پاداش‌ها به لیدرها تعلق دارد و 85 درصد باقیمانده به نسبت میان سایر استیکرهای نود سروم پخش می‌شود.

مزایای استیکینگ در صرافی غیر متمرکز سروم

براساس استاندارد و نرخ پایه، هر نود 2 درصد از درصد عملکرد سالیانه (APY) دارایی‌های استیک شده را دریافت می‌کند. اما نودها این شانس را دارند که با عملکرد بهتر در انجام وظایف و مواجه با چالش‌ها، این نرخ را تا 13 درصد افزایش دهند. علاوه بر این، نودها می‌‎توانند برای چالش‌های نودها پاداش بیشتری دریافت کنند. یکی از این چالش‎‌ها، تأمین وثیقه ارز دیجیتال سروم توسط نودها است. این کار با هدف اطمینان از فعالیت‌های سالم و با ریسک کاهش (یا سوزانده شدن) دارایی‌ها در صورت تخلف انجام می‌شود.

در زمان نگارش این مقاله، نودها 10 درصد کارمزدهای صرافی غیر متمرکز سروم را دریافت می‌کنند. اما صاحبان توکن SRM این فرصت را دارند که در آینده این سهم را تغییر دهند. 90 درصد باقیمانده به طرح «بخر و بسوزان» یا همان توکن سوزی ارز دیجیتال SRM اختصاص دارد که در نهایت به سود صاحبان توکن سروم است.

اکوسیستم کریپتوی پروژه سروم

اکوسیستم کریپتوی پروژه Serum خدمات مختلفی از مرحله راه‌اندازی تا توسعه را به توسعه‌دهندگان و کاربران ارائه می‌کند. پروژه سرم یک اکوسیستم ارز دیجیتال با منابع فراوان برای ساخت برنامه‌های کاربردی در فضای سروم را در اختیارتان قرار می‌دهد. این پروژه همچنین طیف متنوعی از برنامه‌های غیر متمرکز کاربرپسند برای کاربران مبتدی علاقه‌مند به فعالیت در حوزه دیفای (DeFi) ارائه می‌کند.

توسعه‌دهندگانی که سروم را انتخاب می‌کنند، به طور خودکار واجد شرایط دریافت کمک هزینه EcoSerum می‌شوند. این امکان به پروژه‌های آینده‌دار کمک می‌کند بودجه و حمایت مورد نیاز برای افزایش مقبولیت و معروفیت میان کاربران را جذب کنند. یکی از پروژه‌های دریافت‌کننده کمک هزینه EcoSerum، فانتوم (Phantom) نام دارد که یک کیف پول رمز ارز دیفای برای توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) است. پروژه دیگر هم Coin98 است که سرویس‌های درگاه پرداخت و یک کیف پول غیر حضانتی ارائه می‌کند.

اکوسیستم صرافی غیر متمرکز سروم

بخش «Built on Serum» اکوسیستم رمزنگاری پروژه سروم، لیست بلندی از اپلیکیشن‌های فعال در بستر سروم و سولانا را نشان می‌دهد. یکی از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز محبوب، Raydium (با نشانه اختصاری ارز دیجیتال RAY) است. این اپلیکیشن به عنوان یک بازارساز خودکار در بستر سولانا، جنبه‌های ییلد فارمینگ (Yield Farming) صرافی غیر متمرکز سروم را تسهیل می‌کند. پروژه Solrise Finance (با نشانه اختصاری رمز ارز SLRS) هم پلتفرم مدیریت دارایی اصلی در بلاک چین سولانا است که خدمات غیر حضانتی ارائه می‌کند.

اکوسیستم کریپتوی پروژه Serum همچنین لیستی از منابع توسعه‌دهندگان و رابط‌ها فراهم کرده است. در این قسمت می‌توانید ریپازیتوری‌های مهم، کدهای کلاینت، کدهای درون زنجیره‌ای و بسیاری موارد دیگر را پیدا کنید. در قسمت « Project Ideas» هم آموزش‌های مختلفی وجود دارد که در بخش Ecosystem وب‌سایت پروژه سروم نیز موجود است.

در کنار همه اینها، اکوسیستم کریپتوی پروژه سروم امکان مشاهده لیستی از نودهای فعال در شبکه را به کاربران می‌دهد. همچنین کاربران می‌توانند خلاصه کاملی از تمام ادغام‌های توکن SRM و سایر پروژه‌های ارز دیجیتال فعال در اکوسیستم کریپتوی سرم را ببینند. در نهایت می‌توانید از طریق این اکوسیستم، وایت پیپر (Whitepaper) پروژه را مشاهده کنید.

سخن آخر درباره صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز سروم و توکن SRM

مهمترین ویژگی پروژه Serum، صرافی غیر متمرکز سروم و اکوسیستم آن است. صرافی سروم که روی سریع‌ترین بلاک چین دنیا یعنی سولانا قرار دارد، امکان معاملات میان زنجیره‌ای با پایین‌ترین کارمزدها در صنعت ارزهای دیجیتال را برای تریدرها فراهم کرده است. در کنار این، تریدرها با استفاده از توکن بومی SRM می‌توانند تا 60 درصد در هزینه‌های معاملاتی صرفه‌جویی کنند. اکوسیستم کریپتوی سروم هم با استفاده از توکن بومی دوم به نام ارز مگا سروم (MSRM) به پیشرفت بیشتر پلتفرم کمک می‌کند.

پروژه صرافی غیر متمرکز سروم و توکن SRM

صرافی غیر متمرکز سروم شبیه سایر DEX ها یا بازارسازهای خودکار نیست. صرافی پروژه سروم با استفاده از دفاتر سفارش برای تراکنش‌ها، تطبیق سفارشات کاملاً خودکار را میسر می‎‌کند. به این ترتیب تریدرها می‎‌توانند از سفارشات لیمیت استفاده کنند و کنترل بیشتری روی معاملات‌شان داشته باشند. علاوه بر این، تراکنش‎ها کمتر از یک صدم سنت هزینه دارند و زیر یک ثانیه اجرا می‌شوند.

پروژه سروم قصد دارد در آینده دارایی‌های SerumBTC و SerumUSD را در اکوسیستم ارزهای دیجیتال پروژه رونمایی کند. SerumBTC مدلی برای اجرا توکنیزه کردن بیت کوین با استاندارهای سولانا (SLP) و اتریوم (ERC-20) در قالب یک توکن BTC تعامل‌‎پذیر و تراستلس خواهد بود. SerumUSD هم یک استیبل کوین غیر متمرکز با شفافیت کامل و نقطه تکی شکست خواهد بود.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)