والت یا کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ معرفی انواع Wallet کریپتوکارنسی


کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ در این مطلب بهترین والت های سخت افزاری، نرم افزاری، اندروید موبایل و دسکتاپ ویندوز برای بیت کوین و رمز ارزها را معرفی می‌کنیم.

ولت یا کیف پول ارز دیجیتال در کل یک نوع برنامه نرم افزاری است، که کلیدهای خصوصی و عمومی را در خودش ذخیره کرده و با  اتصال به بلاک چین های مختلف، امکان ارسال یا دریافت ارز دیجیتال را برای شما فراهم می‌کند. اگر والت ارز دیجیتال را شبیه به یک حساب بانکی در نظر بگیریم، کلید خصوصی همان رمز عبور یا پسورد حساب، و کلید عمومی همان شماره حساب شما محسوب می‌شود. بنابراین اگر خواهان استفاده از بیت کوین یا هر رمز ارز دیگری هستید، به یک کیف پول ارز مجازی نیاز دارید.

بسیار مهم: اگر با مشکل ارسال اشتباه ارز دیجیتال به آدرس های BEP20 و ERC20 مواجه شده‌اید، این مقاله را مطالعه فرمائید:

ارسال اشتباه ارز دیجیتال و آموزش بازیابی آن در آدرس های BEP20 و ERC20

برای دسترسی راحت‌تر به محتوای این مقاله می‌توانید از فهرست زیر استفاده نمائید:

 

 

 

کیف پول ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

میلیون‌ها نفر از والت ارز دیجیتال استفاده می‌کنند، اما شاید خیلی از افراد با نحوه کار آن‌ها آشنا نباشند. تفاوت اصلی کیف پول ارز دیجیتال با کیف پول جیبی شما این است که در ولت رمز ارزی، ارزهای شما به صورت فیزیکی ذخیره نمی‌شوند. بلکه تمام چیزی که داخل کیف پول شما وجود دارد، تنها سابقه‌ای از تراکنش‌های ثبت شده روی بلاک چین است.

برای درک بهتر این موضوع می‌توانید نحوه کار را شبیه به اتفاقی که به هنگام استفاده از عابر بانک می‌افتد، در نظر بگیرید. درست است که عابربانک شما به حسابی در بانک متصل است که به صورت فیزیکی در آن پول ذخیره کرده‌اید، اما هیچ پول فیزیکی داخل کارت عابربانک شما وجود ندارد و تنها تراکنش‌های شما داخل آن ثبت می‌شوند. همین اتفاق هم در والت ارز مجازی شما می‌افتد.

حالا مثلا وقتی که فردی برای شما بیت کوین ارسال می‌کند، در واقع دارد عدم مالکیت این بیت کوین‌ها را امضاء و مالکیت آن‌ها را به آدرس والت شما انتقال می‌دهد. برای اینکه بعدا هم بتوانید این کوین‌ها را خرج کنید یا برای کسی بفرستید، کلید خصوصی ذخیره شده در کیف پول ارز دیجیتال شما باید با آدرس عمومی که برای آن فرستاده و امضاء شده‌اند، همخوانی داشته باشد. اگر کلیدهای عمومی و خصوصی باهم مطابقت داشته باشند، موجودی ولت ارز دیجیتال شما افزایش، و موجودی والت فرد فرستنده کاهش پیدا میکند. بنابراین همانطوری که می‌بینید، به‌صورت فیزیکی هیچ پولی رد و بدل نمی‌شود. تراکنش‌ها هم تنها با استفاده از سابقه تراکنش در بلاک چین و تغییر موجودی در کیف پول رمز ارز شما امضاء می‌شوند.

انواع والت ارز دیجیتال

ولت ها انواع مختلفی دارند و نحوه ذخیره و نوع دسترسی به ارزهای دیجیتال در آن‌ها متفاوت است. در کل می‌توانیم کیف پول های رمز ارزی را به 3 دسته تقسیم کنیم: نرم ‌افزاری یا گرم، سخت افزاری یا سرد و پیپر والت یا کیف پول کاغذی. در زیر هر کدام را به تفکیک توضیح می‌دهیم.

کیف پول نرم افزاری یا گرم

والت گرم در واقع همان نرم افزاری است که روی موبایل یا کامپیوتر خود نصب کرده و مانند دیگر برنامه‌ها یا اپلیکیشن‌ها، از آن استفاده می‌کنید. در زیر انواع ولت های گرم را به صورت جزئی‌تر بررسی می‌کنیم:

بیشتر بخوانید: کیف پول گرم چیست؟ معرفی بهترین کیف پول های گرم بیت کوین

والت دسکتاپ: این نوع کیف پول ها را باید دانلود کرده و روی لپتاپ یا کامپیوترتان نصب کنید. تنها راه دسترسی به این گونه والت ها هم فقط از طریق دستگاهی است که برنامه روی آن نصب شده است. ولت های دسکتاپ تقریبا امنیت بالایی دارند، اما اگر کامپیوترتان هک یا آلوده به ویروس و بدافزار شود، ممکن است امنیت دارایی‌هایتان را هم به خطر بیندازند.

کیف پول اکسودوس

والت آنلاین: این نوع والت‌ها روی فضای ابری (Cloud) ذخیره می‌شوند و از طریق هر دستگاهی در هر مکانی قابل دسترسی هستند. با اینکه استفاده از این نوع ولت های ارز دیجیتال راحت‌تر است، اما مشکلی که وجود دارد این است که کیف پول های آنلاین کلیدهای خصوصی شما را نیز به صورت آنلاین ذخیره کرده و توسط یک سوم شخص کنترل می‌شوند که در این صورت، امنیت آن‌ها را بسیار کاهش داده و در برابر هک و دزدی آسیب‌پذیر می‌کند.

از انواع ولت های آنلاین کیف پول بلاکچین و کیف پول کوین بیس را می‌توانیم معرفی کنیم.

والت موبایل: این نوع ولت ها اپلیکیشنی هستند که باید روی موبایل‌تان نصب کنید. استفاده از کیف پول های موبایل نسبت به نسخه‌ی دسکتاپ راحت‌تر است. از طرفی این نوع کیف پول‌ها کاربردی‌تر هم هستند چراکه گوشی موبایل به نسب کامپیوتر بیشتر در دسترس است.

از انواع ولت های نرم افزاری یا گرم می‌توانیم کیف پول کوینومی، کیف پول اکسودوس، کیف پول تراست والت، کیف پول اتمیک، کیف پول مایسلیوم، کیف پول الکتروم، کیف پول جکس، متامسک، ترون والت، کیف پول BRD، اینفینیتو والت، کیف پول گواردا و مای اتر والت را نام ببریم. 

کیف پول سخت افزاری یا سرد

این نوع ولت ها بخاطر اینکه کلید خصوصی شما را درون خود دستگاه ذخیره می‌کنند، به نسبت کیف پول های نرم‌افزاری امنیت بیشتری دارند. شکل این نوع والت ها شبیه به یک دستگاه USB است که قابلیت اتصال به کامیپوتر را دارند. حالا بسته به نوع والتی که انتخاب می‌کنید، اگر همانند لجر نانو اس یا ترزور یک صفحه نمایش روی آن تعبیه شده باشد، به راحتی و بدون نیاز به کامپیوتر می‌توانید تراکنش‌های‌تان را کنترل کنید.

کیف پول سخت افزاری اتریوم ترزور

از انواع ولت های سخت افزاری یا سرد می‌توانیم کیف پول لجر نانو اس، کیف پول ترزور و کیف پول کول والت اس را نام ببریم.

بیشتر بخوانید: کیف پول سخت افزاری چیست؟ معرفی انواع کیف پول سخت افزاری ارزهای دیجیتال

کیف پول کاغذی

استفاده از این نوع ولت ها بسیار ساده است و بعد از کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال، بیشترین امنیت را دارا هستند. با اینکه عبارت “پیپر” یا “کاغذی” معنی کپی یا پرینت کلیدهای خصوصی و عمومی روی کاغذ را تداعی می‌کند، اما کیف پول کاغذی را می‌توانیم یک نوع نرم‌افزار در نظر بگیریم، که برای تولید کلیدهای خصوصی و عمومی که حالا بعدا قابلیت پرینت شدن را دارند، استفاده می‌شوند. نحوه انتقال و دریافت ارز دیجیتال هم بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام بدهید این است که برای دریافت ارز، آدرس کلید عمومی (Public Key) را برای فرد ارسال کننده بفرستید.

بیشتر بخوانید: کیف پول کاغذی چیست؟ آموزش ساخت والت کاغذی ارز دیجیتال

امنیت کیف پول ارز دیجیتال چقدر است؟

امنیت یک والت ارز دیجیتال به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل می‌توانند نوع کیف پول مورد استفاده (دسکتاپ، موبایل، آنلاین، کاغذی، سخت افزاری) و اپراتور سرویس اینترنت شما باشند. تبعا سرور یک وبسایت به نسبت کیف پول سخت افزاری امنیت کمتری دارد. ولت های آنلاین شما را در معرض آسیب پذیری بیشتری قرار می‌دهند. اما کیف پول های ارز دیجیتال آفلاین، بخاطر اینکه به اینترنت متصل نیستند، قابلیت هک شدن را ندارند.

حالا سوای اینکه والت های آنلاین بیشترین آسیب‌پذیری در برابر هک شدن را دارند، اما در کل از هر نوع ولت رمز از که استفاده می‌کنید، باید یک سری از نکات ایمنی را هم رعایت کنید. اگر رمز عبور و در برخی موارد عبارت بازیابی آن را فراموش کنید، امکان ریکاوری و بازگردانی کیف پول وجود ندارد.

  • بک‌آپ گیری از والت: اگر از ولت های گرم و آنلاین استفاده می‌کنید، فقط مقداری کمی ارز دیجیتال برای ترید روزانه در آنها ذخیره کرده و اگر رمز ارز زیادی دارید، حتما آن‌ها را در به یک فضای آفلاین منتقل کنید. در کیف پول هایی مانند لجر نانو اس یا کیف پول‌های کاغذی، قابلیت ذخیره آفلاین به شما این امکان را می‌دهد تا در صورت خرابی کامیپوتر یا گم شدن موبایل، به راحتی بتوانید والت‌تان را در دستگاه دیگری بازیابی کنید.
  • بروزرسانی نرم افزار: حتما به هنگام انتشار نسخه جدید نرم افزاری که استفاده می‌کنید آن را به روز رسانی کرده تا بتوانید از قابلیت‌های امنیتی بهبود یافته بهره‌مند شوید. 
  • اضافه کردن امنیت بیشتر: هرچه لایه‌های امنیتی بیشتر باشد، بهتر است. مثلا انتخاب رمز عبور طولانی و پیچیده و حصول اطمینان از اینکه به هنگام ارسال ارز دیجیتال حتما وارد کردن یک رمزعبور لازم است، می‌تواند به افزایش امنیت کیف پول شما کمک کند. علاوه بر این، می‌توانید والتی را انتخاب کنید که از نوع کیف پول ارز دیجیتال چند امضائی باشد.

آیا ارسال ارز دیجیتال توسط والت و کیف پول کارمزد دارد؟

جواب مستقیمی برای این سوال وجود ندارد. در کل، کارمزد تراکنش ارزهای دیجیتال بسیار کمتر از کارمزدی است که مثلا در هنگام انتقال پول توسط بانک انجام می‌دهید. گاهی اوقات این کارمزدها به عنوان کارمزد پردازش برای انجام نوع خاصی از تراکنش به ماینرهای شبکه پرداخت شده و در برخی از تراکنش‌ها، اصلا کارمزدی از شما کسر نمی‌شود. حتی گاهی اوقات امکان تعیین کارمزد توسط خود شما نیز وجود دارد که در زمان انجام تراکنش و ارسال و دریافت ارز دیجیتال، تاثیرگذار است.

امنیت کیف پول ارز دیجیتال

به‌عنوان مثال، یک تراکنش که به طور متوسط 226 بایت حجم داشته باشد، نزدیک به 18,080 ساتوشی کارمزد لازم دارد. این مقدار بسته به شلوغی شبکه افزایش می‌یابد. حال اگر کارمزد کمتری را برای انجام این تراکنش انتخاب کنید، اولویت انجام تراکنش شما پایین می‌آید و حتی باید چند ساعت یا چند روز صبر کنید تا معامله شما در شبکه تائید شود. از هر والت ارز دیجیتالی که استفاده می‌کنید، نگران کارمزد تراکنش نباشید.

بهترین والت ارز دیجیتال کدام است؟

اگر بخواهیم بهترین والت ها را برای شما لیست کنیم، تمومی ندارد. اما قبل از انتخاب ولت، یک سری نکات را باید در نظر بگیرید:

  • آیا کیف پول انتخابی شما برای خرید و فروش روزانه ارز دیجیتال مناسب است یا مدت زمانی طولانی قرار است ارزهای‌تان را نگهداری کنید؟
  • فقط یک ارز دیجیتال قرار است نگهداری کنید یا چند ارز؟
  • آیا لازم است که همیشه و هرجا به والت‌تان دسترسی داشته باشید؟

حالا با پاسخ به سوالات بالا و مطالبی که گفته شد، میتوانید بهترین کیف پول مناسب خودتان را انتخاب کنید.

منبع: Blockgeeksثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
توکن چیست و چطور در ICO (عرضه اولیه سکه) استفاده می‌شود؟ | وبلاگ بیت 24

[…] است. در هنگام خرید، قرارداد هوشمند Token‌ها را به آدرس کیف پول ارز دیجیتال شما واریز می‌کند، والتی که توسط پلتفرم ایجاد‌کننده […]

0 پاسخ دهید
19:04:05 1399/10/17