کیف پول اوالانچ؛ آموزش استفاده از والت رسمی ارز دیجیتال AVAX


در این مقاله نحوه استفاده از کیف پول اوالانچ Avalanche را بدون نیاز به دانلود می‌آموزید. این والت در واقع کیف پول ارز دیجیتال AVAX است.

کیف پول اوالانچ (Avalanche Wallet) یک والت ارز دیجیتال است که روی بلاک چین اوالانچ قرار دارد. این والت، کیف پول ارز AVAX به حساب می‌آید و کاربران را قادر می‌سازد تا به اکوسیستم اپلیکیشن‌های غیر متمرکز اوالانچ متصل شوند.

کیف پول اوالانچ از سه نوع آدرس یا زیر شبکه مختلف برخوردار است؛ زنجیره تبادل (X-Chain)، زنجیره قرارداد (C-Chain) و زنجیره پلتفرم (P-Chain). کاربران بسته به اهدافی که دارند، می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را در یکی از این سه زنجیره، نگهداری کنند. به طور خلاصه، ایکس چین یا همان زنجیره تبادل، بیش‌تر به منظور ذخیره دارایی‌ها استفاده می‌شود. در حالیکه سی چین یا زنجیره قرارداد، امکان تعامل با قراردادهای هوشمند را برای کاربران فراهم می‌کند. در نهايت پی چین یا زنجیره پلتفرم، جهت استیکینگ یا سهام گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما همچنین می‌توانید از طریق کیف پول اوالانچ، دارایی‌های خود را بین این سه زنجیره جابه‌جا کنید.

اگر قصد دارید دارایی‌های خود را از کیف پول ارز دیجیتال AVAX خارج کنید، حتماً باید از زنجیره‌ای استفاده کنید که با کیف پول مقصد شما سازگار باشد. به عنوان مثال، فقط «زنجیره قرارداد» با کیف پول­‌های متامسک و بایننس سازگار است. بنابراین ابتدا باید رمز ارزهای خود را به وسیله تابع میان زنجیره‌ای (Cross-chain)، به زنجیره قرارداد انتقال دهید.

اوالانچ یک پلتفرم منبع باز (Open-Source) برای اپلیکیشن‌های مالی غیر متمرکز است. این پلتفرم با استفاده از سه زنجیره متفاوتی که دارد، اهدافی از قبیل افزایش «مقیاس‌پذیری»، «هم‌کنش‌پذیری» و «درآمدزایی» را دنبال می‌کند. اگر بخواهید با اکوسیستم اوالانچ و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز آن تعامل داشته باشید، به کیف پول اوالانچ نیاز خواهید داشت.

کیف پول اوالانچ چیست و چگونه کار می‌کند؟

کیف پول ارز دیجیتال AVAX یک کیف پول غیر حضانتی ارز دیجیتال است. این کیف پول مبتنی بر مرورگر (Browser Wallet) برای تعامل با اکوسیستم اوالانچ طراحی شده است. شما با استفاده از این کیف پول می‌­توانید انواع مختلف ارزهای دیجیتال را نگهداری کرده، انتقال دهید و یا سهام گذاری کنید.

کیف پول اوالانچ همچنین امکان ایجاد NFT را نیز برای کاربران مهیا می‌کند. علاوه بر این‌ها، با استفاده از سرویس‌های پل، مانند مولتی چین (MultiChain)، کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را از زنجیره‌هایی مانند بایننس اسمارت چین، اتریوم، پالیگان و … به زنجیره اوالانچ و کیف پول ارز دیجیتال AVAX منتقل کنند. در واقع سرویس‌های پل کاری را انجام می‌دهند که پلتفرم انی سواپ (AnySwap) انجام می‌دهد.

همانطور که گفته شد، شبکه اوالانچ از سه نوع بلاک چین مختلف بهره‌مند است: زنجیره تبادل، زنجیره قرارداد و زنجیره پلتفرم. زنجیره تبادل یک پلتفرم غیر متمرکز است. این زنجیره برای ذخیره‌سازی یا داد و ستد ارز دیجیتال AVAX و سایر رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرفی زنجیره قرارداد به کاربران اجازه می‌دهد که قراردادهای هوشمند ایجاد کنند و با سرویس‌های DeFi و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز تعامل داشته باشند. زنجیره پلتفرم اعتبار سنج‌های شبکه را با یکدیگر هماهنگ می‌کند. علاوه بر آن، می‌تواند به منظور سهام گذاری در کیف پول ارز دیجیتال AVAX نیز استفاده شود.

شما می‌توانید با توجه به اهداف‌تان، ارزهای دیجیتال خود را در یکی از این زنجیره‌ها نگهداری کنید. به عنوان مثال می‌توانید ارز دیجیتال AVAX خود را در زنجیره تبادل ذخیره و آن را معامله کنید. همچنین، اگر قصد دارید هزینه تراکنش‌های خود را پرداخت کنید و یا با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشید، باید از زنجیره قرارداد استفاده کنید. و در آخر اگر به دنبال کسب پاداش هستید، می‌توانید ارز دیجیتال خود را روی زنجیره پلتفرم سهام گذاری کنید. ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد، اما با استفاده از تابع میان زنجیره‌ای کیف پول اوالانچ می‌توانید به راحتی رمز ارزهای خود را از یک زنجیره به زنجیره دیگر انتقال دهید.

توجه داشته باشید که هر زنجیره آدرس کیف پول و قالب مخصوص به خود را دارد. آدرس‌های کیف پول زنجیره تبادل همگی با حرف “X” و همه آدرس‌های زنجیره پلتفرم نیز با حرف “P” آغاز می‌شوند. در حالی که آدرس‌های زنجیره قرارداد، با عدد صفر 0 شروع می‌شوند و از این جهت به آدرس‌های بایننس اسمارت چین و اتریوم شبیه هستند.

برای انتقال رمز ارزها به کیف پول ارز دیجیتال AVAX یا برداشت آن‌ها از این والت، باید آدرس زنجیره مربوطه را انتخاب کنید. به عنوان مثال، کیف پول‌های بایننس و متامسک فقط با زنجیر تعامل سازگار هستند. مراقب باشید و مطمئن شوید که قبل از انجام معاملات، آدرس‌ها را به درستی وارد کرده‌اید. زیرا در صورت ارسال به یک شبکه ناسازگار، ممکن است دارایی‌های خود را از دست بدهید.

چگونه کیف پول اوالانچ بسازیم؟

 1. وارد وب سایت رسمی کیف پول اوالانچ شوید. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، روی دکمه قرمز رنگ «ایجاد کیف پول جدید» [CREATE NEW WALLET] کلیک کنید. لازم به ذکر است که حتما مراقب وب سایت‌های جعلی ایجاد شده توسط کلاهبرداران باشید. قبل از شروع مطمئن شوید که آدرس را درست وارد کرده و در وب سایت رسمی کیف پول ارز دیجیتال AVAX قرار دارید.

کیف پول اوالانچ

 1. روی دکمه قرمز رنگ «ایجاد عبارت کلیدی جدید» [Generate Key Phrase] کلیک کنید تا عبارت کلیدی نمایان شود.

کیف پول ارز دیجیتال AVAX

3. اکنون ۲۴ کلمه را روی صفحه خود خواهید دید. این کلمات «کلید» کیف پول شما محسوب می‌شوند. اگر آن‌ها را فراموش یا گم کنید، دیگر نمی‌توانید به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. توجه داشته باشید که هیچ راهی برای بازیابی کلید وجود ندارد. پس در نگهداری از آن دقت کنید.

این ۲۴ کلمه را به دقت و با رعایت ترتیب اولیه، جایی بنویسید. سپس گوشه پایین صفحه در سمت راست، روی مربع کوچک کلیک کنید. با کلیک روی این مربع، تأیید می‌کنید که کلید خود را یادداشت و در جای امنی نگهداری کرده‌اید. بهتر است همیشه کلید خود را در چند مکان آفلاین امن نگه دارید و هرگز آن را با کسی به اشتراک نگذارید. با تیک زدن این عبارت، دکمه «دسترسی به کیف پول» [ACCESS WALLET] فعال می‌شود. برای ادامه، روی این دکمه قرمز رنگ کلیک کنید

کیف پول اوالانچ

 1. اکنون سیستم از شما می‌خواهد برخی از کلمات موجود در کلید را وارد کنید. زیرا باید اطمینان حاصل شود که شما از کلید خود نسخه پشتیبان صحیحی تهیه کرده‌اید. پس از وارد کردن کلمات، روی دکمه بنفش رنگ«تأیید» [Verify] کلیک کنید.

کیف پول ارز دیجیتال AVAX

 1. حالا کیف پول ارز دیجیتال AVAX شما آماده است و برای دسترسی به آن می‌توانید از دکمه «دسترسی به کیف پول» [ACCESS WALLET] استفاده کنید.

کیف پول اوالانچ

کیف پول ارز دیجیتال AVAX

چگونه ارز دیجیتال AVAX را از بایننس به اوالانچ منتقل کنیم؟

برای اینکه بتوانید با اپلیکیشن‌های غیر متمرکز مالی روی پلتفرم اوالانچ تعامل داشته باشید، باید کیف پول اوالانچ خود را با ارز دیجیتال AVAX شارژ کنید. این رمز ارز به منظور پرداخت هزینه تراکنش‌ها روی شبکه اوالانچ مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید ارز AVAX را از صرافی‌هایی مانند بایننس خریداری کرده و آن را به کیف پول Avalanche خود ارسال کنید. بیایید ببینم این امر چگونه میسر می‌شود.

پیش از شروع، مجدداً یادآور می‌شویم که فقط زنجیره قرارداد با صرافی بایننس سازگار است. یعنی شما فقط می‌توانید از زنجیره C-Chain برای انتقال ارز دیجیتال AVAX از بایننس به کیف پول اوالانچ خود استفاده کنید. مراقب باشید! اگر زنجیره اشتباهی را انتخاب کنید، ممکن است رمز ارزهای خود را از دست بدهید.

 1. وب سایت بایننس را باز کرده و به حساب کاربری خود وارد شوید. در قسمت پروفایل وارد قسمت «نمایش کلی کیف پول» [Wallet Overview] شوید و روی گزینه «برداشت» [Withdraw] کلیک کنید.

کیف پول اوالانچ

 1. از لیست رمز ارزها، ارز دیجیتال AVAX را انتخاب کنید.

 1. وب سایت اوالانچ را باز کرده و به کیف پول ارز دیجیتال AVAX خود وارد شوید. مطابق تصویر زیر، روی کادرهای قرمز رنگ کلیک کنید. ابتدا برای پیدا کردن آدرس زنجیره قرارداد کیف پول اوالانچ روی دکمه [C] بزنید و سپس برای کپی کردن این آدرس، روی علامت کپی که با کادر قرمز رنگ مشخص شده کلیک کنید.

کیف پول اوالانچ

 1. دوباره به وب سایت بایننس بازگردید و آدرس کپی شده را وارد کنید. سپس روی دکمه «شبکه» [Network] کلیک کنید. از میان گزینه‌ها AVAXC را انتخاب کنید. این عبارت نشان دهنده زنجیره قرارداد (C) در شبکه اوالانچ است.

کیف پول ارز دیجیتال AVAX

 1. مقدار ارز دیجیتال مد نظر خود جهت انتقال را وارد نمایید. سپس روی دکمه زرد رنگ «برداشت» [Withdraw] کلیک کنید.

کیف پول اوالانچ

 1. هشداری که در صفحه نمایان می‌شود را به دقت مطالعه کرده و در صورتی که همچنان مایل به انتقال دارایی بودید، روی گزینه «تأیید» [Confirm] کلیک کنید.

کیف پول ارز دیجیتال AVAX

 1. اطلاعات برداشت را چک کرده و سپس، در صورت تایید روی دکمه «ادامه» [Continue] کلیک کنید.

کیف پول اوالانچ

 1. حالا باید احراز هویت دو مرحله‌ای خود را انجام دهید و پس از آن روی دکمه «ارسال» [Submit] کلیک کنید. اکنون ارز دیجیتال AVAX به کیف پول اوالانچ‌تان واریز خواهد شد.

کیف پول ارز دیجیتال AVAX

تبادل بین زنجیره­‌ای در کیف پول ارز دیجیتال AVAX

شما برای انتقال وجوه از زنجیره‌ای به زنجیره دیگر، به تابع انتقال میان زنجیره‌ای نیاز دارید. به عنوان مثال اگر بخواهید ارز دیجیتال AVAX خود را به کیف پول متامسک انتقال دهید، قبل از هرچیز باید رمز ارزهای خود را به زنجیره قرارداد کیف پول اوالانچ منتقل کرده باشید. زیرا تنها این زنجیره با متامسک سازگاری دارد.

در این مثال، ما از تابع میان زنجیره‌ای استفاده خواهیم کرد تا ارز دیجیتال خود را از زنجیره تبادل به زنجیره قرارداد بفرستیم:

 1. به وب سایت کیف پول اوالانچ بروید و وارد والت خود شوید. قبل از هر چیز، موجودی حساب خود را در قسمت بالا چک کنید. در این مثال، همانطور که در تصویر زیر هم مشخص است، ارزهای دیجیتال AVAX ما در زنجیره تبادل (X) قرار دارند.

کیف پول اوالانچ

 1. در منوی سمت چپ، روی گزینه کراس چین [Cross Chain] کلیک کنید.

کیف پول ارز دیجیتال AVAX

 1. در قسمت «مقصد» [Destination]، زنجیره قرارداد یا C-Chain را انتخاب کرده و مقدار مدنظر خود برای انتقال را مشخص کنید. برای ادامه عملیات، روی دکمه «تایید» [Confirm] کلیک کنید. در نظر داشته باشید که برای هر بار جابه‌جایی وجوه‌ بین زنجیره‌ها، باید هزینه اندکی را به عنوان کارمزد تراکنش پرداخت نمایید.

کیف پول اوالانچ

 1. حالا ارز دیجیتال AVAX شما روی زنجیره قرارداد موجود است. اکنون می‌توانید رمز ارزهای خود را به کیف پول متامسک یا سایر کیف پول‌های سازگار با کیف پول اوالانچ منتقل کنید.

سهام گذاری ارز دیجیتال AVAX چگونه است؟

شما می‌توانید از طریق کیف پول اوالانچ، ارز دیجیتال AVAX خود را سهام گذاری کنید تا مقدار بیشتری از این رمز ارز نصیب‌تان شود. دو راه برای به دست آوردن پاداش AVAX وجود دارد: شما می‌توانید تأیید کننده (اعتبار سنج) یا تفویض کننده باشید.

تأیید کننده‌ها نودهای فعالی هستند که تراکنش‌ها را تایید کرده و بدین وسیله بلاک چین را ایمن می‌سازند. اگر مقدار بیشتری از ارزهای دیجیتال AVAX خود را در این شبکه به جریان بیندازید، برای انتخاب شدن به عنوان یک تایید کننده و مشارکت در اعتبارسنجی بلوک‌ها، شانس بیشتری خواهید داشت.

تفویض کننده‌ها تراکنش‌ها را پردازش نمی‌کنند. در عوض از کار تأیید کننده‌ها پشتیبانی می‌کنند. هنگامی که تأیید کننده‌ها پاداش‌های خود را می‌گیرند، تفویض کننده‌ها نیز متناسب با مقدار ارز دیجیتال AVAX که سهام‌گذاری کرده‌اند، سهمی از آن پاداش را دریافت خواهند کرد.

بلاک چین اوالانچ و شبکه کیف پول ارز دیجیتال AVAX در ژانویه ۲۰۲۲ (دی ماه ۱۴۰۰) شرایط مشارکت در این بلاک چین به عنوان اعتبار سنج یا تفويض کننده را به شرح زیر اعلام کرد.

شرایط اعتبار سنجی

 • حداقل سرمایه مورد نیاز: ۲ هزار سکه AVAX
 • حداقل دوره زمانی سپرده گذاری: ۲ هفته
 • حداکثر دوره زمانی سپرده گذاری: یک سال

شرایط تفویض اختیار

 • حداقل سرمایه مورد نیاز: ۲۵ سکه AVAX
 • حداقل دوره زمانی سپرده گذاری: ۲ هفته
 • حداکثر دوره زمانی سپرده گذاری: یک سال

مشارکت به عنوان یک اعتبار سنج به تخصص فنی بیشتری نیاز دارد. همچنین با توجه به اینکه شما به یک نود تبدیل می‌شوید، به سیستم کامپیوتری ویژه‌ای نیاز پیدا خواهید کرد.

چگونه به عنوان یک تفویض کننده سهام گذاری کنیم؟

قبل از هر چیز شما باید ارز دیجیتال AVAX مورد نیاز را روی زنجیره پلتفرم (P-Chain) منتقل کنید.

 1. در وب سایت این شبکه، وارد حساب کاربری کیف پول اوالانچ خود شوید. از منوی سمت چپ، روی گزینه «به دست آوردن» [Earn] کلیک کنید.

 1. در پنجره سمت راست (قسمت تفویض اختیار)، روی دکمه «افزودن تفویض کننده» [ADD DELEGATOR] کلیک کنید.

 1. در این قسمت، فهرستی از تایید کننده‌های فعال پیش روی شما قرار خواهد گرفت. شما باید ارز دیجیتال AVAX خود را به یکی از تایید کننده‌ها واگذار کنید. از داخل لیست یک مورد را انتخاب کرده و روی تایید کننده مورد نظر کلیک کنید.

 1. در این مرحله، دوره زمانی مد نظرتان جهت سهم گذاری را مشخص کنید. سپس مقدار ارز دیجیتال AVAX که می‌خواهید واگذار کنید را بنویسید. توجه داشته باشید که دوره زمانی شما جهت تفویض اختیار، نباید از تاریخ پایانی که تأیید کننده مد نظرتان تنظیم کرده است، گذر کند.

آدرس پاداش خود را چک کنید. این آدرس باید همان آدرس زنجیره پلتفرم کیف پول اوالانچ شما باشد. در صورت تایید روی این دکمه [CONFIRM] کلیک کنید.

 1. اکنون جزئیات تفويض اختیاری که انجام داده‌اید پیش روی شما قرار دارد. سیستم پاداش‌هایی را در کیف پول ارز دیجیتال AVAX شما واریز خواهد کرد.

کیف پول ارز دیجیتال AVAX

نتیجه‌گیری: همه چیز درباره کیف پول ارز دیجیتال AVAX

کیف پول اوالانچ به شما این امکان را می‌دهد که از مجموعه رو به رشد اپلیکیشن‌های مالی غیر متمرکز در اکوسیستم اوالانچ استفاده کنید. شما با استفاده از این والت که کیف پول ارز دیجیتال AVAX به حساب می‌آید، می‌توانید به سه زنجیره مختلف دسترسی داشته باشید. جالب اینکه هر کدام از این زنجیره‌ها نیز اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. مثل همیشه سرمایه گذاری‌های شیرین و دلچسبی را برای شما آرزومندیم. اگر سابقه استفاده از کیف پول اوالانچ و ارز دیجیتال AVAX را دارید، در قسمت کامنت‌ها، تجربیات خود را برای استفاده ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.


برچسب ها: اولانچ

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)