آدرس کیف پول ارز دیجیتال چیست و چطور باید آن را مشاهده و دریافت کرد؟


آدرس کیف پول ارز دیجیتال کجا قرار دارد؟ چگونه ادرس کیف پول خود را پیدا کنیم؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

پیدا کردن آدرس والت رمز ارزی کار بسیار راحتی است و با چند کلیک ساده انجام می‌شود. در این مطلب، به اینکه چگونه ادرس کیف پول ارز دیجیتال خود را پیدا کنیم خواهیم پرداخت.

آدرس والت ارز دیجیتال چیست؟

اگر اولین بار است که از یک کیف پول رمز ارزی استفاده می‌کنید، شاید پیدا کردن ادرس والت برایتان سردرگم‌کننده باشد. پیش از پرداختن به نحوه پیدا کردن آدرس کیف پول، اجازه دهید ابتدا با انواع آدرس ارزهای دیجیتال آشنا شویم.

کیف پول ارز دیجیتال شبیه به حساب ایمیل شماست. در حوزه بلاک چین، هنگام ساخت یک ولت، 12 یا 24 کلمه تصادفی به نام «عبارت بازیابی (Seed phrase)» در اختیارتیان قرار داده می‌شود. سپس از روی این کلمات یک کلید خصوصی (Private Key) و عمومی (Public Key) مختص هر شبکه و چندین آدرس ساخته می‌شود. حالا این عبارت بازیابی شبیه به همان پسورد و آدرس کیف پول شبیه به آدرس ایمیل شماست. همانطور که برای دریافت ایمیل شما آدرس ایمیلتان را در اختیار فرد فرستنده قرار می‌دهید نه رمز عبورتان را، در رابطه با ولت‌های رمز ارزی هم باید آدرس کیف پول را در اختیار دیگران بگذارید نه عبارت بازیابی یا کلید خصوصی را.

پس همانطور که گفتیم، هر شبکه دارای یک کلید خصوصی مختص به خود است که از روی آن کلید عمومی و سپس آدرس ساخته می‌شود. علت هم این است که هر کدام از بلاک چین‌ها فرمت ساخت آدرس مختص به خود را دارند. مثلا فرمت ادرس شبکه بیت کوین با اتریوم و توکن‌های ساخته‌شده روی آن با استنادارد ERC20 متفاوت است و به همین خاطر، از نظر تعداد و طول و کاراکترها هم با یکدیگر متفاوت هستند.

مثلا، آدرس ارز دیجیتال اتر و تمام توکن‌های ساخته‌شده روی بلاک چین اتریوم با 0X شروع می‌شود و شامل عدد، حروف بزرگ و کوچک و دارای 42 کاراکتر است که نمونه‌ای از آن را در زیر مشاهده می‌کنید:

آدرس اتریوم: 0xf253fc2ca37c078436d07fb75e5a76a649892172

اما در بیت کوین، ادرس‌ها با عدد 1 یا 3 شروع می‌شوند و شامل حروف بزرگ و کوچک بوده و بین 32 تا 34 کاراکتر طول دارند. در زیر نیز نمونه‌ای از آدرس بیت کوین را مشاهده می‌کنید:

ادرس بیت کوین: 1GjDMGrvdw15uTRbBQNA2ExCxL8GepkM32

چگونه ادرس کیف پول خود را پیدا کنیم؟

تا اینجا متوجه شدید که هر شبکه ادرس منحصربه‌فرد خود را دارد و علت آن هم تفاوت در فرمت ساخت آدرس‌هاست. حالا برای پیدا کردن آدرس هر ارز دیجیتال در کیف پول خود مانند تراست والت باید مراحل زیر را انجام دهید. برای تمامی والت ها نیز نحوه پیدا کردن ادرس به همین صورت است:

ابتدا روی رمز ارز مربوطه (در این مثال BNB روی بایننس چین) ضربه بزنید.

ارسال bnb‌از تراست به بایننس

حال گزینه “Recieve” را انتخاب کنید. آدرس نمایش داده شده در این قسمت همان ادرس کیف پول شما برای رمز ارز BNB است.

آدرس بایننس کوین در تراست والت

دقت داشته باشید که این آدرس BNB روی شبکه بایننس چین با استاندارد BEP2 است که فرمت آن با bnb آغاز می‌شود. برای ارسال و دریافت BNB روی بایننس اسمارت چین با استاندارد BEP20 که با نام “Smart Chain” شناخته و با 0X آغاز می‌شود، باید روی آیکن آن ضربه بزنید.

بایننس کوین اسمارت چین

سپس گزینه “Recieve” را انتخاب کنید.

ادرس bnb در کیف پول تراست

همانطور که مشاهده می‌کنید، به دلیل تفاوت فرمت آدرس های دو شبکه بایننس چین و بایننس اسمارت چین، توکن‌های BNB روی این دو شبکه نیز شکل متفاوتی دارند. بنابراین در هنگام ارسال و دریافت هر ارز دیجیتالی به آدرس و شبکه آن دقت کنید.

جمع‌بندی

شبکه‌های ارز دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، بایننس چین و دیگر بلاک چین‌ها، فرمت ساخت آدرس مختص به خود را دارند. بنابراین در هنگام ارسال و دریافت ارز دیجیتال در این شبکه‌ها از طریق کیف پول خود باید به این نکته توجه کنید.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)