چگونه در بلاک چین کیف پول بسازیم؟ آموزش ساخت والت در بلاک چین


به چگونگی ساخت والت بلاک چین و ارز دیجیتال پرداخته و در ادامه انواع کیف پول های رمز ارزی را معرفی و نحوه ساخت آن‌ها را آموزش می‌دهیم.

یک کیف پول یا والت رمز ارزی، نرم‌افزاری برای ذخیره امن دارایی‌های رمزینه شما است. کیف پول‌های رمز ارزی مختلفی وجود دارند؛ اما پرطرفدارترین آن‌ها عبارتند از: والت های میزبانی‌شده، کیف پول های غیرامانی و والت های سخت‌افزاری.

انتخاب هر یک از کیف پول‌های یادشده به این بستگی دارد که شما می‌خواهید با رمز ارزهای خود چه کاری انجام دهید. افزون بر این، سطح امنیت نیز عامل مهم دیگری در تعیین نوع کیف پول است.

کیف پول های‌ میزبانی‌شده

پرطرفدارترین و ساده‌ترین کیف پول های رمز ارزی و بلاک چین، والت های میزبانی‌شده هستند. وقتی شما از اپلیکیشن‌هایی مثل کوین بیس استفاده می‌کنید، رمز ارزهایتان به‌طور خودکار در یک کیف پول میزبانی‌شده ذخیره می‌شوند. این کیف پول‌ها به این دلیل میزبانی‌شده نامگذاری شده‌اند که یک نهاد ثالث، مسئول نگهداری دارایی‌های رمزینه شما است؛ درست مشابه با حساب پس‌انداز در یک بانک سنتی. شاید پیش‌تر به گوشتان خورده است که فلانی کلیدهایش را گم کرده یا حتی والت USB خود را از دست داده است. به کمک کیف پول میزبانی‌شده دیگر نباید نگران این دست موارد باشید.

مزیت اصلی نگهداری رمز ارزها در والت های میزبانی‌شده این است که در صورت فراموش کردن گذرواژه، رمز ارزهای شما از دست نمی‌روند. با این حال، اشکالی که بر این دست والت ها وارد است، این است که نمی‌توانید با آن‌ها از تمامی قابلیت‌های رمز ارزها بهره‌مند شوید. اما در ادامه، وضعیت به همین شکل، باقی نمی‌ماند و این والت‌ها نیز قابلیت‌های تازه‌ای را به کاربران خود ارائه خواهند داد.

نحوه راه‌اندازی و ساخت یک والت بلاک چین میزبانی‌شده

  1. ابتدا پلتفرمی مورد اعتمادی را انتخاب کنید. باید در این انتخاب، معیارهایی همچون امنیت، سهولت استفاده و سازگاری با قوانین را رعایت کنید.
  2. یک حساب کاربری برای خود بسازید. اطلاعات شخصی خود را در آن وارد و گذرواژه امنی را انتخاب کنید. توصیه می‌شود که برای امنیت بیشتر، احراز هویت دوعاملی را هم فعال کنید.

سپس اقدام به خرید یا انتقال رمز ارز دلخواه خود بکنید. اکثر پلتفرم‌ها و صرافی‌های رمز ارزی این امکان را در اختیار شما می‌گذارند تا با استفاده از حساب بانکی یا کارت اعتباری خود رمز ارز خریداری کنید. اگر هم پیش‌تر رمز ارز دلخواه خود را خریداری کرده‌اید، می‌توانید برای امنیت بیشتر آن را به کیف پول میزبانی‌شده جدید انتقال دهید.

کیف پول های خودمیزبان

یک والت خودمیزبان، کیف پولی است که کنترل کامل رمز ارزها را در اختیار خود کاربر قرار می‌دهد؛ مانند والت کوین بیس یا متامسک. والت های خودمیزبان یا غیرامانی بر یک نهاد واسطه متولی متکی نیستند. این کیف پول‌ها تنها نرم‌افزار لازم برای ذخیره رمز ارزها را در اختیارتان می‌گذارند و مسئولیت به یادسپاری و محافظت از گذرواژه بر دوش خود شما است. اگر گذرواژه یا آنچه از آن با عنوان کلید خصوصی یا کلمات یادیار یاد می‌شود، فراموش یا گم کنید، رمز ارزهایتان را برای همیشه از دست می‌دهید و اگر کسی بتواند کلیدهای مفقودشده شما را پیدا کند، به تمامی دارایی‌های رمزینه‌تان دسترسی پیدا خواهد کرد.

اما چرا باید به سراغ ساخت والت بلاک چین غیرامانی برویم؟ این کیف پول‌ها افزون بر اینکه امنیت دارایی را به‌طور کامل در اختیار خود کاربر می‌گذارند، امکان بهره‌مندی از قابلیت‌هایی همچون کشت سود، سهام‌گذاری، وام‌دهی و دریافت وام را میسر می‌کنند. با این حال، اگر تنها با خرید، فروش، ارسال و دریافت رمز ارزها سروکار دارید، یک والت میزبانی‌شده ساده شاید گزینه مناسب‌تری باشد.

نحوه راه‌اندازی و ساخت والت بلاک چین غیرامانی

  1. ابتدا اپ کیف پول دلخواه خود را دانلود کنید. کوین بیس والت و متامسک از جمله کیف پول های پرطرفدار در میان کاربران هستند.
  2. یک حساب کاربری برای خود بسازید. برخلاف کیف پول میزبانی‌شده، در والت غیرامانی هیچ نیازی به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی خود ندارید؛ حتی آدرس ایمیل‌.
  3. حتماً و حتماً کلید خصوصی خود را در کاغذی یادداشت و در جایی امن نگهداری کنید. این کلید خصوصی در قالب ۱۲ یا ۲۴ کلمه در اختیار شما قرار می‌گیرد. آن‌ها را در مکانی امن نگه دارید. اگر این کلمات را فراموش یا گم کنید، رمز ارزهایتان را برای همیشه از دست خواهید داد.
  4. رمز ارزهای خود را به کیف پولتان منتقل کنید. همیشه نمی‌توان با ارزهای رایج (مثل دلار و یورو) در یک کیف پول غیرامانی، رمز ارز خریداری کرد؛ بنابراین باید رمز ارزهای خود را از هر جای دیگری به والت غیرامانی خود منتقل کنید.

اگر کاربر صرافی کوین بیس هستید، می‌توانید هم کیف پول میزبانی‌شده و هم والت غیرامانی آن را نصب کنید. اپ کوین بیس که در آن به‌طور مستقیم رمز ارزها را خرید و فروش می‌کنید، یک والت میزبانی‌شده قلمداد می‌شود. همچنین می‌توانید اپ کوین بیس والت را نیز به طور مجزا دانلود و از مزایای یک کیف پول غیرامانی استفاده کنید. برخی از کاربران از هر دوی این‌ها استفاده می‌کنند و ابتدا رمز ارزها را با ارزهای رایج خریداری می‌کنند و سپس با انتقال آن‌ها به کیف پول غیرامانی از قابلیت‌های پیشرفته رمز ارزها بهره‌مند می‌شوند. گفتنی است که ساخت والت بلاک چین با استفاده از هر دوی این کیف پول‌ها رایگان است.

کیف پول های سخت‌افزاری

یک کیف پول یا والت سخت‌افزاری یک دستگاه فیزیکی به اندازه یک بند انگشت است و به صورت آفلاین،‌ کلیدهای خصوصی شما را ذخیره می‌کند. بیشتر کاربران به دلیل پیچیدگی و هزینه زیاد از کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده نمی‌کنند؛ اما این کیف پول‌ها مزیت ویژه‌ای دارند و آن این است که می‌توانند از دارایی‌های شما حتی در صورت هک کامپیوترتان محافظت کنند. با این حال، استفاده از این کیف پول برای بسیاری از کاربران چندان راحت نیست؛ بماند که اکثر آن‌ها دست‌کم ۱۰۰ دلار قیمت دارند.

نحوه ساخت والت بلاک چین با استفاده از یک کیف پول سخت‌افزاری

  1. ابتدا کیف پول سخت‌افزاری دلخواه خود را خریداری کنید. لجر و ترزور از جمله برندهای شناخته‌شده این دست والت‌ها هستند.
  2. نرم‌افزار والت را نصب کنید. هر برند، نرم‌افزار ویژه خود را دارد که برای تنظیم والت موردنیاز است. می‌توانید این نرم‌افزار را از وب‌سایت شرکت سازنده والت دانلود و با دنبال کردن دستورات آن، کیف پول خود را بسازید.
  3. رمز ارزهایتان را به کیف پول منتقل کنید. والت سخت‌افزاری به طور معمول به شما اجازه نمی‌دهد که با ارزهای سنتی، رمز ارز بخرید؛ بنابراین از همان ابتدا باید رمز ارزهای خود را به والت منتقل کنید.

همان‌طور که راه‌های زیادی برای ذخیره پول نقد (در حساب بانکی، گاوصندوق یا حتی زیر بالشت) وجود دارد؛ روش‌های بسیاری هم برای ذخیره رمز ارزها در دسترس است. می‌توانید با یک کیف پول میزبانی‌شده به سادگی رمز ارزهای خود را ذخیره کنید، یا آنکه سراغ یک والت غیرامانی بروید و کنترل رمز ارزهای خود را در اختیار داشته باشید یا آنکه برای امنیت کامل از یک کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنید. حتی می‌توانید از این چند نوع به طور همزمان استفاده کنید و بدیهی است که انتخاب با شما است.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)