کیف پول مث والت (Math Wallet) چیست؟ آموزش دانلود، نصب و استفاده


در این مقاله، استفاده از مث والت (Math Wallet)، کیف پول ارز دیجیتال امن، قدرتمند و سازگار با تقریبا همه بلاک چین های محبوب را آموزش می‌‎دهیم.

مث والت (Math Wallet) یک کیف پول ارز دیجیتال امن و قدرتمند است که تا این لحظه توانسته با 96 بلاک چین محبوب در دنیای ارزهای دیجیتال سازگار شود و از تبادلات میان زنجیره‌ای نیز پشتیبانی می‌کند. این کیف پول رمز ارزی یک فروشگاه برای انواع اپلیکیشن‌ غیر متمرکز (دپ – dApp‌‌) مبتنی بر بلاک چین‌های مختلف و مرورگری برای جستجوی دی اپ‌های محبوبتان دارد.

این کیف پول با اکثر بلاک چین‌ها و رمز ارزهای آن‌ها سازگار است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان بیت کوین (Bitcoin)، اتریوم (Ethereum)، سولانا (Solana)، پالی گان (Polygon)، پولکادات (Polkadot) و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) را نام برد. لیست بلاک چین‌هایی را که این کیف پول تا این لحظه پشتیبانی می‌کند در تصویر زیر ببینید.

بلاک چین های پشتیبانی شده توسط Math Wallet

این پلتفرم توسط نام‌های بزرگی در صنعت ارزهای دیجیتال، مثل بایننس لب (Binance Lab) پشتیبانی می‌شود. مث والت به عنوان اپلیکیشن موبایل (اندروید، iOS)، دسکتاپ، افزونه مرورگر وب در دسترس است و با برخی والت‌های سخت‌افزاری نیز به خوبی کار می‌کند. در ادامه با نحوه دانلود و نصب این والت دوست داشتنی در تلفن‌های همراه آشنا می‌شویم و امکانات این اپلیکیشن را بررسی می‌کنیم.

راهنمای نصب کیف پول مث والت (Math Wallet) روی گوشی موبایل

کاربران دستگاه‌های اندرویدی می‌توانند اپلیکیشن موبایلی کیف پول مث را از فروشگاه گوگل پلی یا به صورت مستقیم از وب سایت رسمی‌ Math Wallet دانلود کنند. بعلاوه، این کیف پول در اپ استور با شعار “یک والت برای همه بلاک چین‌ها” در دسترس قرار گرفته که می‌توانید برای دستگاه‌های ios هم آن را دانلود کنید.

دانلود اپلیکیشن مث والت

دقت کنید که هنگام دانلود هر اپلیکیشن کیف پول برای تلفن همراه از فروشگاه‌های اپلیکیشنی مختلف، تعداد دفعاتی که آن اپلیکشین دانلود شده و رتبه بندی آن را بررسی کنید تا از خطر فیشینگ در پلتفرم‌های ساختگی در امان بمانید.

پس از نصب و راه اندازی برنامه، لیستی از بلاک چین‌های پشتیبانی شده توسط کیف پول در اختیار شما قرار می‌گیرد؛ می‌توانید گزینه مورد نظر خود را انتخاب کرده تا آدرس کیف پول مربوط به بلاک چین مورد علاقه‌تان را بسازید و بعدا توکن‌هایی که روی آن شبکه موجودند را به لیست دارایی‌هایتان اضافه کنید. ما در این مقاله با انتخاب بلاک چین اتریوم جلو می‌رویم.

نصب کیف پول مث والت

بعد از آن یک پنجره برای شما باز می‌شود که دو گزینه پیش رویتان قرار می‌دهد:

  • ایجاد کیف پول
  • ایمپورت یا وارد کردن کیف پول دیگر

ایجاد یک کیف پول جدید در Mathwallet

در این قسمت اگر کاربر جدید هستید باید گزینه ایجاد کیف پول (Create a wallet) را انتخاب کنید و چنانچه قبلا از مث والت استفاده می‌کردید، باید گزینه دوم یعنی Import Wallet را انتخاب کنید تا به شما اجازه داده شود با اسکن کردن کیو آر کد یا وارد کردن عبارت بازیابی 12 کلمه‌ای (Recovery Phrase)، آن را دوباره بازیابی کنید.

بازیابی کیف پول قدیمی مث والت

وقتی این مراحل را انجام دادید، مث والت از شما می‌خواهد برای کیف پولتان پسوورد بگذارید و یک نام برایش انتخاب کنید و سپس، صفحه ای می‌بینید که در آن ارزها و دارایی‌های دیجیتالی‌تان به نمایش درآمده‌اند. البته در صورتی که با ما پیش می‌روید و می‌خواهید برای اول بار کیف پول اتریومی‌ ایجاد کنید، صفحه زیر را مشاهده می‌کنید.

صفحه اصلی کیف پول مث والت

به طور پیش فرض، شما تب‌های دارایی‌ها (Assets)، دیفای (DeFi)، و کالکتیبل (Collectibles) را می‌توانید در صفحه اصلی کیف پولتان مشاهده کنید. تب دیفای یا امور مالی غیر متمرکز، لیست توکن‌هایی را در اختیارتان قرار می‌دهد که می‌توانید آن‌ها را سپرده گذاری کنید و با آن سود به دست آورید. همچنین در تب کالکتیبل، شما کالکتیبل‌های دیجیتالی‌تان را مشاهده می‌کنید.

مدیریت دارایی‌های دیجیتال در کیف پول Math Wallet

با کلیک بر روی سه نقطه گوشه سمت راست، تب کشویی برایتان باز می‌شود که گزینه‌های اسکن کیو آر کد (Scan QR code)، افزودن دارایی (Add Assets)، افزودن کالکتیبل و مدیریت کیف پول را می‌توانید آنجا ببینید.

با انتخاب Add Assets صفحه‌ای برای شما به نمایش در می‌آید که لیستی از توکن‌ها را نشان می‌دهد و با انتخاب علامت “+” کنار هر ارز دیجیتال، می‌توانید آن را به لیست اصلی دارایی‌هایتان اضافه کنید. مثلا ما در این مرحله علاوه بر اتریوم (ETH)، یونی سواپ (UNI) و استیبل کوین تتر (USDT) را به دارایی‌هایمان افزودیم. با کلیک بر روی علامت “+” کنار هر توکن، شما قادرید پیش نمایش آدرس قرار داد آن توکن را در شبکه مخصوصش ببینید. بدیهی است که در این مثال، همه این آدرس‌ها با 0x شروع می‌شوند، چون ما در ابتدا شبکه اتریوم را انتخاب کرده بودیم.

افزودن توکن های مختلف در کیف پول مث والت

حال اگر به صفحه اصلی کیف پول خود باز گردید، قادرید آن رمز ارزها را در تب Assets مطابق شکل زیر ببینید.

دارایی های افزوده شده به رابط کاربری شخصی مث والت

اگر گزینه سوییچ والت (switch wallet) را از منوی سه خطی گوشه سمت چپ (بالای تصویر) انتخاب کنید، صفحه‌ای باز می‌شود که تمام شبکه‌های در دسترس در مث والت را به شما نمایش می‌دهد، تا بار دیگر از میان آن‌ها انتخاب کنید و با تکرار مراحل قبلی و تظیم یک پسوورد، بتوانید به دارایی‌های روی بلاک چین‌های مختلف دسترسی داشته باشد. مثلا در تصویر زیر ما بایننس اسمارت چین را انتخاب کردیم.

تغییر شبکه در Math wallet

آدرس‌های استاندارد BEP-20 هم مثل ERC-20 با 0x شروع می‌شوند، که در تصویر بعد با انتخاب توکن‌های زنجیره هوشمند بایننس به نمایش درآمدند.

دارایی های BSC در مث والت

 

برای تغییر والت خود و جابجا شدن میان شبکه‌های مختلف می‌توانید به همان منوی Switch برگردید و مجددا اتریوم را انتخاب کنید.

حال در ادامه ببینیم چطور می‌شود دارایی‌ها را از کیف پول مث والت منتقل کرد و یا به آن مقداری رمز ارز واریز کرد.

نحوه انجام یک تراکنش در مث والت

وقتی روی یک توکن در صفحه اصلی کیف پولتان کلیک کنید، صفحه‌ای به شکل زیر به شما نمایش داده می‌شود که گزینه‌های ارسال (Transfer)، دریافت (Receive)، سواپ (Swap) و بریج (Bridge) در آن قابل مشاهده هستند.

انجام تراکنش در مث والت

اگر بخواهید در کیف پول خود مقداری رمز ارز ETH دریافت کنید، بسیار ساده است؛ فقط کافی است گزینه Receive را بزنید و آدرس ERC-20 والت خود را به صورت نوشته یا کیو آر کد مشاهده کنید. البته آدرس اتریومی شما در همان صفحه اصلی کیف پولتان هم قابل مشاهده است.

نمایش آدرس اتریومی در کیف پول Math wallet

اگر بخواهید از والتتان مقداری از توکنی را به والت‌ها و آدرس‌های دیگر انتقال دهید (مثلا اینجا می‌خواهیم کمی ارز دیجیتال ETH را روی شبکه اتریوم منتقل کنیم)، باید گزینه Transfer را انتخاب کنید. شما در همان ابتدا سه گزینه پیش رو دارید: مخاطبان (Contacts)، آدرس والت (Wallet Address)، و اسکن کیو آر کد.

ارسال ارز دیجیتال از مث والت به کیف پول دیگر

نیازی نیست برای هربار جابجایی دارایی به یک آدرس خاص، مجددا آن را وارد کنید. کافی است یکبار آن را در مخاطبین خود ذخیره کرده باشید، تا در قسمت Contacts پیدایش کنید. اگر هنوز نامی در قسمت مخاطبین شما نیست، می‌توانید با فشردن “+” در گوشه سمت راست و سپس با افزودن نام، آدرس و شبکه‌ای که آدرس روی آن قرار دارد و همچنین ممو کیف پول (البته اگر در دسترس است)، مثلا یک دوست یا آدرس کیف پول دیگرتان را به عنوان مخاطب آنجا اضافه کنید.

ما در این قسمت گزینه Wallet Address را انتخاب می‌کنیم و پس از آن صفحه زیر را مشاهده می‌کنیم.

ارسال ETH در مث والت

آدرس و مقدار رمز ارزی که می‌خواهیم برای آن بفرستیم را به ترتیب در قسمت‌های Enter Destination Adress و Amount وارد کرده و برای حرکت آخر آماده می‌شویم: انتخاب مبلغی که می‌خواهیم به عنوان هزینه شبکه پرداخت کنیم.

این مبلغ در الویت بندی تراکنش‌ها برای پردازش توسط ماینرها مد نظر قرار می‌گیرد و هر چه رقم پیشنهادی ما بالاتر باشد، احتمال موفقیت آمیز بودن و سرعت انجام تراکنش ما در شبکه بیشتر است. مث والت گزینه‌های پیشنهادی آرام (Slow)، بهترین (Best) و سریع (Fast) را برای ما نمایش می‌دهد. مثلا در این نقطه زمانی خاص، اگر بخواهیم تراکنشمان با سرعت زیاد پردازش شود، بدیهی است که باید 120 گیگاوی (Gwei) را به عنوان یک فاکتور دخیل در محاسبه هزینه تراکنش انتخاب کنیم.

گیگاوی یا جی‌وی که مخفف giga-wei است، واحد کوچکی از شمارش ETH بوده و در محاسبه کارمزد شبکه اتریوم از آن استفاده می‌شود. هر 1 جی‌وی برای معادل 0.000000001 اتر یا 10 به توان منفی 9 ETH به کار می‌رود. مقدار جی‌وی مد نظر به عنوان یک فاکتور در فرمول محاسبه هزینه تراکنش در شبکه اتریوم در نظر گرفته می‌شود و خلاصه با انتخاب حالت Fast در این لحظه، باید 0.012 ETH که معادل 40.28 دلار در زمان نگارش این مقاله است، بپردازیم.

تعیین دستی هزینه تراکنش اتریوم

به غیر از گزینه‌های پیشنهادی، می‌توانید با انتخاب حالت custom و تعیین مقدار فاکتور‌های دخیل در فرمول محاسبه کارمزد شبکه اتریوم، قیمت خودتان را پیشنهاد دهید. در مقایسه نرخی که به دست می‌آورید با آنچه مث والت به عنوان کند و تند به شما معرفی کرده، می‌توانید سرعت انجام تراکنشتان را تقریب بزنید. البته اگر حرفه‌ای نیستید، معمولا بهتر است همان گزینه Best را انتخاب کنید.

دسترسی به اپلیکیشن‌های غیر متمرکز در کیف پول Math Wallet

به صفحه اصلی توکن مورد نظرمان که بر گردیم (در اینجا ETH)، می‌توانیم با انتخاب گزینه Swap، لیست دپ‌هایی را ببینم که با کلیک بر روی هر کدام رابط کاربری پلتفرم مربوطه باز می‌شود. سپس با فشردن گزینه اتصال کیف پول (Connect Wallet)، می‌توانیم مبادله یا سواپ توکن مدنظر خود را در صرافی‌ غیر متمرکز مورد نظر انجام دهیم.

دسترسی به دی اپ ها در مث والت

گزینه Bridge هم لیستی از دپ‌ها در اختیار قرار می‌دهد که پروتکل‌هایی برای پل یا به اصطلاح رپ کردن توکن‌ها از بلاک چینی به بلاک چینی دیگر ارائه می‌دهند.

اپلیکیشن های غیر متمرکز درMath wallet

با فشردن این گزینه‌ها (Bridge و Swap) شما در واقع می‌توانید به لیست اپلیکیشن‌های غیر متمرکزی که کیف پول Math wallet در مث دی اپ استور (Math dApp store) خود ارائه می‌دهد مستقیما دسترسی داشته باشید. در تصویر زیر، رابط کاربری این دی اپ استور را می‌توانید ببینید؛ مث والت این پلتفرم‌ها را تحت دسته بندی‌های مختلف از جهت کاربرد و یا شبکه‌ای که روی آن قرار گر‌فته‌اند به شما نمایش می‌دهد تا تجربه کاربری آسان‌تری داشته باشید.

مث دی اپ استور

مدیریت کیف پول مث والت

در تب Manage wallet که می‌توانید آن را از گوشه سمت راست در صفحه اصلی کیف پولتان پیدا کنید، شما قادرید آدرس کیف پول و نامی که برای آن در ابتدا اتنخاب کردید را ببیند و همچنین به کلید‌های خصوصیتان در این قسمت دسترسی داشته باشید.

مدیریت کیف پول

در این بخش می‌توانید پسوردتان را تغییر داده یا مدیریت کنید؛ مثلا در قسمت Password-Free Payment می‌توانید تاچ آی دی یا فیس آی دی موبایلتان را برای ورود به این اپلیکیشن فعال کنید.

گزینه‌ دیگری در این قسمت به نام password-free payment یا پرداخت بدون نیاز به پسوورد وجود دارد که با فعال کردن آن، رمز عبورتان با یک الگوریتم رمزنگاری ایمن در کی استور (Keystore) دستگاه تلفن همراه شما ذخیره می‌شود. شما می‌توانید کی استور خود را هم در قسمت مربوطه به نام Export keystore ببنید و از آن پشتیبان تهیه کنید. البته مث والت توصیه کرده است که اگر تراکنش‌هایتان مبالغ بالایی دارند، به هیچ وجه این گزینه را فعال نکنید.

در قسمت Backup mnemonic words هم می‌توانید عبارت بازیابی که در ابتدای ساخت والت مشاهد کردید را مجددا ببینید و مثل همیشه از اینکه آن کلمه‌های نمونیک (mnemonic) را در جای امن و خارج از محیط دیجیتال نگهداری می‌کنید، حتما مطمان شوید.

تنظیمات کیف پول Math Wallet

در تب سمت راست می‌توانید به Setting کیف پول خود دسترسی داشته باشید. در این قسمت گزینه‌های متعددی وجود دارد که در ادامه به ترتیب آن‌ها را بررسی میکنیم.

تنظیمات کیف پول مث والت

قفل امنیتی یا Security Lock: با فعال کردن این گزینه در صورتی که تا یک دقیقه اپلیکیشن کیف پول شما باز باشد و از آن استفاده نکنید، به صورت خودکار اپلیکیشن قفل می‌شود و باید مجددا با پسوورد یا فیس آی دی (اگر قبلا فعالش کرده باشید) وارد شوید.

کتابچه آدرس‌ها یا Address book: اگر آدرسی را اینجا اضافه کنید، می‌توانید در قسمت مخاطبین که در بخش انتقال دارایی نیز به آن اشاره کردیم، آن را ببینید. اگر کیف پول دیگری دارید یا برای شخص خاصی مکررا ارز دیجیتال می‌فرستید، بهتر است برای صرفه جویی در وقت و البته پرهیز از خطا در هر بار وارد کردن مشخصات، اینجا آدرس‌ها را ذخیره کنید.

General: در قسمت تنظیمات کلی می‌توانید زبان اپلیکیشن را تغییر دهید و یا واحد ارز فیاتی که دوست دارید اپلیکیشن در تبادلات به شما نمایش دهید را انتخاب کنید.

نود (Node): می‌توانید نودهای بلاک چین‌های مختلفی که توسط این کیف پول پشتیبانی می‌شوند را ببینید و در صورتی که علاقه دارید نود پیش فرض را تغییر دهید و یا به صورت دستی در قسمت Custom node با افزودن URL مرتبط با نودی که می‌خواهید،آن را به لیست بیفزایید. در شکل زیر می‌توانید نودهای پیش فرض مث والت برای شبکه اتریوم را ببینید.

نودهای اتریوم

کیف پول مث والت، افزونه مرورگر وب

استفاده از نسخه افزونه مروررگر وب مث والت هم بسیار آسان است. کافی است آن را از وبسایت رسمی Math Wallet پیدا کنید و به مرورگر مورد علاقه‌تان مثل کروم، Edge، بریو (Brave) و غیره اضافه کنید و مثل اپلیکیشن موبایلی، شبکه مورد نظر خود را انتخاب کنید و کیف پولتان را بسازید.

افزونه مرورگرهای وب

جمع بندی کیف پول Math Wallet

مث والت یک کیف پول بسیار قدرتمند است و در واقع فعلا هیچ کیف پول دیگری همزمان از این همه بلاک چین پشتیبانی نمی‌کند. در Math Wallet شما می‌توانید با استفاده از یک رابط کاربری، به دارایی‌هایتان که روی بلاک چین‌های مختلف قرار گرفته‌اند دسترسی داشته و آن‌ها را مدیریت کنید. مث والت برای کاربران ارزهای دیجیتال که به تنوع بخشیدن به سبد دارایی‌شان علاقه مند هستند، بسیار مناسب است و آن‌ها از مشقت نصب کیف پول‌های متعدد می‌رهاند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)