12 کلمه تراست ولت را چطور می‌توان دید یا بازیابی کرد؟


رمز 12 کلمه تراست ولت مهمترین دارایی شماست. نحوه بازیابی کلمات تراست ولت را آموزش می‌دهیم. آیا کلمات تراست والت قابل تغییر هستند؟

تراست والت یک کیف پول دیجیتال با پشتیبانی از بالای 10,000 رمز ارز است. این ولت در سال 2017 به بازار عرضه شد و بزرگترین صرافی دنیا یعنی بایننس، در سال 2018 مالکیت آن را خریداری کرد. در هنگام ساخت تمامی کیف پول های رمز ارزی از جمله تراست ولت، یک عبارت بازیابی 12 یا 24 کلمه ای برای کاربران ساخته می‌شود که کلید دسترسی به ارزهای دیجیتال‌تان است. در این مطلب، نحوه بازیابی و دیدن کلمات تراست والت را آموزش می‌دهیم.

عبارت بازیابی یا Seed Phrase چیست؟

ریکاوری فریز (Recovery Phrase) که با عنوان سید فریز نیز شناخته می‌شود، یک مجموعه کلمه است که توسط تمامی کیف پول ها از جمله تراست والت تولید می‌شود.

در بلاک چین‌ها، کدهای پسورد مانندی به صورت الگوریتمی تولید می‌شوند که نشان‌دهنده مالیکت رمز ارزها هستند. هرکسی با داشتن آن‌ها قابلیت دسترسی به دارایی‌های ذخیره‌شده روی بلاک چین را دارد. این کدها در واقع یک رشته کلمه را تولید می‌کنند که همان عبارت بازیابی شما را می‌سازند. ولت ها مانند تراست نیز از این کلمات استفاده کرده و کلیدهای خصوصی را می‌سازند که امکان ارسال رمز ارزها را برای شما فراهم می‌کنند. برای درک بهتر، می‌توانید ولت‌ها را همانند یک برنامه مدیریت رمز عبور و عبارت بازیابی را همان پسورد اصلی در نظر بگیرید.

علت 12 یا 24 کلمه ای بودن عبارت بازیابی کیف پول ها مانند تراست والت و کوینومی به‌جای تولید یک رشته عدد، دشواری به‌خاطرسپاری یا رونویسی درست رشته‌های طولانی اعداد برای انسان‌هاست. اگر مثلا پسورد وایفای‌تان خیلی طولانی باشد چقدر یادآوری آن برایتان سخت است؟ با استفاده از این کلمات می‌توان قفل والت تراست و کلیدهای خصوصی مربوط به رمز ارزهای همراه آن را باز کرد.

آموزش نحوه دیدن رمز 12 کلمه ای تراست ولت

تا اینجا به طور خلاصه با مفهوم عبارت بازیابی آشنا شدیم. تراست والت نیز یک کیف پول گرم است که پس از دانلود و نصب نرم افزار موبایل آن، یک عبارت بازیابی (Seed Phrase) در اختیار کاربر قرار می‌دهد. همانطور که گفتیم، این کلمات مهمترین دارایی شما برای دسترسی به ارزهای دیجیتال ذخیره‌شده روی بلاک چین هستند. هیچ‌گاه این کلمات را در اختیار دیگر افراد قرار ندهید. اگر پس از ساخت تراست ولت این کلمات عبارت بازیابی را یادداشت نکرده یا آن‌ها را فراموش یا گم کرده‌اید، در این قسمت نحوه ریکاوری آن‌ها را آموزش خواهیم داد.

دقت داشته باشید که برای بازیابی کلمات تراست ولت، نیازمند دسترسی به کیف پول‌تان هستید. این یعنی در صورتی که نرم افزار از روی موبایلتان پاک شده، یا گوشی‌تان به سرقت رفته یا پسورتان را به یاد نمی‌آورید و در عین حال این کلمات را نیز در اختیار ندارید، امکان بازیابی کیف پول به هیچ وجه وجود ندارد.

حال برای دیدن کلمات تراست والت، باید مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا از تب “Setting” پایین صفحه، گزینه “Wallets” را انتخاب کنید.

تنطیمات تراست ولت

سپس روی سه نقطه روبروی گزینه “Multi-Coin Wallet 1” ضربه بزنید.

مالتی کوین والت تراست

در مرحله بعد، روی گزینه “Show Recovery Phrase” ضربه زده و پسوردتان را وارد کنید. حال باکس مربوط به “I understand the risks” را تیک بزنید. اکنون کلمات عبارت بازیابی کیف پول تراست والت شما نمایش داده می‌شود.

عبارت بازیابی تراست والت

کلمات نمایش داده شده تراست ولت را با املا و ترتیب درست روی یک تکه کاغذ یادداشت کرده و در جای امنی نگهداری کنید. توصیه ما به شما، عدم ذخیره‌سازی این 12 کلمه روی گوشی موبایل است، چراکه در صورت هک یا سرقت دستگاه امکان از دست رفتن رمز ارزهایتان وجود دارد.

آیا کلمات تراست والت قابل تغییر است؟

12 کلمه تراست والت در هر بار ساخت کیف پول جدید تنها یکبار و مختص همان ولت ساخته می‌شوند. این یعنی امکان تغییر کلمات وجود ندارد، چراکه در این صورت کلید خصوصی مختص شبکه‌های بلاک چینی برای امضا و ارسال ارزهای دیجیتال نیز تغییر می‌کند. در واقع کلیدهای خصوصی نشان می‌دهند چه کسی مالک رمز ارزهای روی یک شبکه است.

جمع‌بندی

12 کلمه عبارت بازیابی تراست والت مهمترین دارایی شما برای دسترسی به ارزهای دیجیتال‌تان است. این 12 کلمه به صورت تصادفی در کیف پول تراست ولت تولید شده و امکان تغییر آن‌ها وجود ندارد. برای دیدن کلمات تراست والت نیازمند دسترسی به والتتان هستید. بنابراین در صورت فراموشی رمز عبور و گم یا سرقت گوشی موبایل و در عین حال در دست نداشتن کلمات بازیابی تراست ولت، امکان ریکاوری کیف پول وجود ندارد.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها: تراست والت

ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
جواد ابراهیمیان

سلام میشه تغییرش داد من دارن از کیف پول ارز خارج میکنم میشه کاری کرد

0 پاسخ دهید
21:36:00 1401/03/25