آموزش بازیابی (ریکاوری) رمز عبور کیف پول کوینومی


در صورت فراموشی رمز کیف پول کوینومی چه باید کرد؟ در این مقاله نحوه بازیابی و ریکاوری کردن کیف پول کوینومی (Coinomi) را آموزش خواهیم داد.

کیف پول کوینومی یکی از قدیمی‌ترین‌ها است و در سال 2014 به بازار عرضه شد. در ابتدا نسخه اندروید این والت عرضه و در ادامه نسخه‌های iOS و دسکتاپ آن منتشر شد. کیف پول Coinomi بیشتر روی حفظ حریم خصوصی کاربر تمرکز دارد و با وجود برخی مشکلات جزئی که در سال 2019 داشت، همچنان یکی از امن ترین والت‌های موجود در بازار محسوب می‌شود. این کیف پول ارز دیجیتال علاوه بر اینکه نصب و راه‌اندازی ساده‌ای دارد، به شما اجازه می‌دهد که پس از خرید ارز دیجیتال، رمز ارزهایتان را در درون خود کیف پول به یکدیگر تبدیل کنید. شبیه هر اپلیکیشن والت دیگر امکان فراموش کردن رمز عبور کوینومی نیز وجود دارد. در این مقاله نحوه بازیابی کیف پول کوینومی را آموزش می‌دهیم.

بازیابی رمز عبور کیف پول کوینومی در نسخه iOS

هنگام فراموشی پسورد کیف پول کوینومی در نسخه آی او اس، ابتدا به قسمت تنظیمات رفته و “Change Password” را انتخاب و سپس روی “Forgot Password” ضربه بزنید.

بازیابی رمز عبور کیف پول کوینومی در نسخه اندروید

برای نسخه اندروید، ابتدا از منوی کشویی “Manage Wallets” را انتخاب کنید.

مدیریت کیف پول کوینومی

حالا کیف پولی که رمزعبور آن را فراموش کرده‌اید را انتخاب کرده و  روی “Change Encryption” ضربه بزنید.

تغییر رمزعبور

حالا بعد از اینکه چندبار پسورد را وارد کردید و اشتباه بود، “Forgot Password” را برای بازیابی رمز عبور کیف پول کوینومی انتخاب کنید.

فراموشی رمزعبور کیف پول کوینومی

بازیابی پسورد کیف پول کوینومی در نسخه دسکتاپ

برای تغییر رمز عبور کیف پول کوینومی نسخه دسکتاپ از گوشه پایین سمت چپ “Settings” را انتخاب کنید.

کوینومی نسخه دسکتاپ

در صفحه باز شده به سمت پایین اسکرول کرده و “Change Password” را انتخاب کنید.

تغییر رمزعبور کوینومی نسخه دسکتاپ

حالا روی “Forgot Password” کلیک کنید.

فراموشی رمزعبور کیف پول کوینومی نسخه دسکتاپ

حالا بعد از اینکه “Forgot Password” را در هرکدام از نسخه‌ها انتخاب کردید، “عبارت بازیابی” را به همان ترتیبی که به هنگام نصب کیف پول کوینومی برایتان نمایش داده شده بود، وارد کنید. فقط حواستان باشد کلمات را با حروف کوچک وارد کنید و بین هر کلمه فقط یک فاصله گذاشته و در انتها هیچ فاصله‌ای نیاندازید. بعد از تائید عبارت بازیابی، می توانید رمز عبور جدیدی را برای کیف پول‌تان انتخاب کنید.

رمز عبور پیش‌ فرض در بازیابی کیف پول کوینومی

اگر از همان ابتدا اصلا پسوردی را انتخاب نکردید، نگران نباشید. آپدیت امنیتی جدید برای‌ رمزعبور کیف پول کوینومی صورت گرفته که با پسورد “coinomi” از کیف پول شما محافظت می‌کند. در نسخه iOS هر بار که برنامه را باز می کنید، باید اخطاری را مشاهده کنید که در آن می‍گوید رمزعبور شما به “coinomi” تغییر یافته است. در نسخه اندروید، باید این اخطار را هربار که می‌خواهید رمزعبورتان را وارد کنید مشاهده کنید. پس از اینکه از عبارت بازیابی‌تان بکاپ گرفتید، رمزعبورتان را از قسمت تنظیمات به عبارتی که فقط خودتان آن را می‌دانید تغییر دهید.

خطاهای احتمالی در حین بازیابی پسورد کیف پول کوینومی

حالا هنگامی که رمز عبور کیف پول کوینومی‌‌ خود را تغییر می‌دهید، ممکن است با یک سری در هنگام بازیابی خطا مواجه شوید. فقط توجه داشته باشید که خطاهای نسخه ی iOS و دسکتاپ ممکن است متفاوت باشد.

خطای اول

New Master Key Differs from Wallet Master Key” یا “The recovery phrase entered does not belong to this wallet. Check if you need to enter a BIP39 passphrase

این خطا به این معنی است عبارت بازیابی که برای تغییر رمز عبور کیف پول کوینومی وارد کرده‌اید، اشتباه است و یا متعلق به یک اکانت و حساب دیگری است و یا حتی ممکن است از BIP39 اشتباهی استفاده کرده باشید.

خطای اشتباه وارد کردن عبارت بازیابی

راه حل: برای رفع این خطا، به املای کلماتی که وارد کرده‌اید توجه کنید و مطمئن شوید عبارت بازیابی مورد استفاده متعلق به حساب دیگری نیست. اگر “BIP39” را قبلا فعال کرده اید از این گزینه استفاده کنید.

خطای دوم

Word list is empty

راه حل: اگر از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنید، قبل از اینکه عبارت بازیابی‌تان را وارد کنید، کیبورد یا صفحه کلید اصلی خود سیستم را ببندید و فقط از صفحه کلیدی که زیر کادر مورد نظر باز می‌شود استفاده کرده و کلمه‌های پیشنهادی را از آن انتخاب کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از یادگیری کلمات توسط تلفن یا آپلود شدن غیر ارادی آن در سرور، جلوگیری کنید.

خطای سوم

Could not verify your recovery phrase. Word list size must be multiples of three words.

تعداد کلمات یک عبارت بازیابی برای تغییر رمز عبور کیف پول کوینومی فقط می تواند 3، 6، 9، 12، 15، 18، 21 یا 24 کلمه با تنها یک فاصله بین هر کلمه باشد.

خطای تعداد کلمات

راه حل: اول مطمئن شوید که فقط یک فاصله بین کلمات وجود داشته باشد. سپس اطمینان حاصل کنید که هیچ کلمه‌ای را در عبارت بازیابی وارد شده تکرار یا فراموش نکرده‌اید. اگر عبارتی بازیابی را که قبلا نوشته‌اید به تعداد کلمات گفته شده نیست، گزینه “Use a BIP39 passphrase” را تیک بزنید. رمز عبور یا پسوردهای اضافی خود را وارد کنید. (فقط توجه داشته باشید که کیف پول کوینومی به طور پیش فرض بدون BIP39 passphrase ساخته می‌شود)

خطای چهارم

Recovery phrase contains unrecognized words.” or “There was an error while changing your password!

این خطا به این معنی است که حداقل یکی از کلمات موجود در عبارت بازیابی شما، در لیست رسمی کلمات پشتیبانی شده کیف پول کوینومی وجود ندارد یا ممکن است کلمات را با حروف بزرگ وارد کرده باشید.

خطای کلمات ناشناخته

راه حل: ابتدا مطمئن شوید که کلمات همگی با حروف کوچک وارد شده‌اند. سپس با استفاده از این لینک می توانید کلمه‌ای که برای کیف پول کوینومی ناشناخته است را پیدا کنید. از این قسمت هم می‌توانید لیست کامل کلمات پشتیبانی شده را مشاهده کنید.

خطای پنجم

Recovery phrase is not valid. Check if some words are misspelled.” or “There was an error while changing your password!

این به این معنی است که تمام کلمات عبارت بازیابی ما به صورت جداگانه معتبرند، اما یا به ترتیب اشتباه آنها را وارد کرده‌اید یا غلط املایی موجود در یک کلمه باعث شده به یک کلمه‌ی نامعتبر تبدیل شود.

راه حل: با استفاده از این لینک لیست کامل کلمات پشتیبانی شده در کیف پول کوینومی را مشاهده کنید و به دنبال کلماتی باشید که ممکن است آنها را غلط وارد کرده باشید. مثلا ممکن است grid را grit وارد کرده باشید.

اگر عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای کوینومی رو گم کرده باشید چه اتفاقی می‌افتد؟

سوال 1: حالا سوالی که برای کاربران عزیز پیش آمده این است که اگر خود عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای رو گم کرده باشم چی؟

پاسخ این است که اگر هنوز به کیف پول کوینومی‌تان دسترسی دارید، نگران نباشید. در نسخه موبایل، وارد کیف پول شده و از قسمت “Setting / Manage Wallet” کیف پولی که عبارت بازیابی آن را میخواهید (در آپدیت جدید احتمالا گزینه Default Wallet را میبینید) را انتخاب کنید و سپس روی “Recovery Phrase” ضربه بزنید. در نسخه دسکتاپ از قسمت “Setting/Show Recovery Phrase” این کار را انجام دهید. حالا رمز عبور کیف پول کوینومی را وارد کرده و سریعا عبارت بازیابی نمایش داده شده را یادداشت کنید.

نکته مهم: هرگز عبارت بازیابی‌تان را داخل گوشی ذخیره نکنید. حتما به همان ترتیب نمایش داده شده روی کاغذ یادداشت کنید.

سوال 2: اگر هم رمز عبور هم عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای کوینومی را گم کرده باشم چی؟

پاسخ کوتاه این است که متاسفانه دیگر به دارایی‌هایتان دسترسی ندارید. تنها راه حل این است که هرچه رمزعبور بلدید امتحان کنید تا بالاخره یکی از آنها کار کند.

نکته: اگر خاطرتان نیست، برای بازیابی رمزعبور کیف پول کوینومی تنها 10 تا کاراکتر باید وارد کنید. کوینومی هنگام ساخت کیف پول شما را مجبور نمیکند که از عدد و کاراکتر ویژه استفاده کنید.

سوال 3: اگر هم عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای را گم کرده و هم گوشی‌ام گم/ خراب/ دزدیده/ ریست/ فلش شده باشد چی؟

بازهم پاسخ کوتاه این است که متاسفانه دیگر به دارایی‎هایتان دسترسی ندارید. داشتن تنها رمز عبور برای بازیابی کیف پول کوینومی کافی نیست. دلیل هم این است که کوینومی یک سرویس متمرکز نیست که اطلاعات شخصی شما را در سرورهای خودش ذخیره کند.

سوال 4: اگر ترتیب عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای رو فراموش کرده باشم چی؟

تنها راه حل این است که به همان ترتیبی که کلمات را نوشتید یا ترتیب‌های مختلف را امتحان کنید تا ببینید بلاخره کدام حالت کار میکند. حتی خود شرکت کوینومی هم برای بازیابی خود عبارت بازیابی نمیتواند به شما کمک کند.

باتوجه به آپدیت‌های جدید کیف پول کوینومی مشکلی جدیدا برای کاربران این کیف پول ایجاد شده که پس از بازیابی والت، موجودی‌شان صفر نمایش داده می‌شود. به همین جهت برای راحتی شما عزیزان آموزش دیگری با توجه به بخش ساپورت کوینومی ترتیب داده‌ایم که امیدواریم کارساز باشد. در هر صورت می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات همین مقاله مطرح کنید تا در اولین فرصت به آن‌ها پاسخ بدهیم.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (185 نظر)
sepehr

سلام من هنگام نصب 12 کلمه کیف پول قبلیم jaxx و وارد کردم و کیف کوینومیم باز شد . الان نه اون 12 کلمه رو قبول می کنهنه رمزی که مطمئنم ست کرده بودم . 8 میلیونم توش گیر کرده . چیکار کنم ؟

0 پاسخ دهید
05:03:54 1398/11/18
رضا

سلام من هم روز اصلی و هم پسورد رو یادم رفته از کجا باید دوباره اینها رو بدست بیارم

0 پاسخ دهید
05:03:54 1398/11/18
جواد محمودی

سلام خسته نباشید کوینومی روی گوشی نصب کردم رمزشو هر چی میزنم قبول نمیکنه میخوام رمز جدید بگیرم اما هرچی میگردم عبارت Default wallet اصلا پیدا نکردم لطفا راهنمایی کنید،باتشکر.

0 پاسخ دهید
11:11:19 1398/11/18
محمد

سلام متن بالارو خوندم اما چیزی دستگیرم نشد نه عکس دارم نه اون ایپی ۲عدد رو کلا چیزی ندارم چجوزری میشه برگردوند لطفا جواب بدین

0 پاسخ دهید
11:11:19 1398/11/18
محمودی

سلام خسته نباشید کوینومی روی گوشی نصب کردم رمزشو هر چی میزنم قبول نمیکنه میخوام رمز جدید بگیرم اما هرچی میگردم عبارت Default wallet اصلا پیدا نکردم لطفا راهنمایی کنید،باتشکر.

0 پاسخ دهید
11:12:55 1398/11/18
heliye aghamiri

سلام وقتتون بخیر از توی قسمت تنظیمات، manage wallet رو که انتخاب کنید، عبارت default wallet رو باید ببینید که باز با کلیک روی اون میتونید change password رو انتخاب کنید. البته دقت داشته باشید که از آخرین نسخه کوینومی دارین استفاده میکنین.

0 پاسخ دهید
11:12:55 1398/11/18
محمد مهدي

سلام . من ابتدا رمز ازم نخواسته بود . ولی بعد از اینکه زبان کردم فارسی و بک گراندم مشکی کردم مرتب ازم رمز میخواست . منم که یهو دنیا رو سرم خراب شد که پولام رفته به هر دری زدم ولی رمزمو قبول نمیکرد . تا اینکه زبان و واحد پول پیش فرض برگردوندم یهو بدون رمز شد و انگار دنیا رو بهم دادن !

0 پاسخ دهید
11:12:55 1398/11/18
حسین

منم رمز نداشتم یه دفعه نمیدونم چی شده خود به خود رمز امده رو سرش الان فقط میتونم وارد شم ولی انتقال که میخوام بدم رمز میخواد خواهش میکنم راهنماییم کن

0 پاسخ دهید
11:12:55 1398/11/18
پیام

سلام من کد بازیابی رو دارم پسوورد رو دارم ولت کوینومی من باز هست اما اجازه خارج کردن نمیده به من من نمیدونم Bip39 چیه لطفا راهنماییم کنید ممنونم

0 پاسخ دهید
09:40:59 1398/11/21
heliye aghamiri

سلام به زبون ساده BIP39 عبارتیه که از یه سری کلمه که یاداوری اونها ساده است تشکیل شده و به عنوان بک آپ برای ریکاوری کردن ولت استفاده میشه. اگر قبل از ساخت ولت، گزینه BIP39 رو فعال نکردین نمیتونین از اون برای ریکاوری ولتتون استفاده کنین. حالا موقع خارج شدن از ولت، چه اروری میده؟

0 پاسخ دهید
09:40:59 1398/11/21
محمدرضا

سلام من پسورد 24 کلمه ای با رمز عبور دارم ولی یادم نیست که چیدمان کلمات به چه صورت بوده ؟ خواهشن راهنماییم کنید

0 پاسخ دهید
14:53:48 1398/11/27
heliye aghamiri

سلام باتوجه به تاکیدی که همیشه داشتیم ترتیب نوشتن کلمات عبارت بازیابی بسیار مهم است. متاسفانه راهنمایی خاصی در این زمینه نمیتونیم بهتون بدیم جز اینکه به همون ترتیبی که کلمات رو نوشتید امتحان کنید یا ترتیب های مختلف رو استفاده کنید.

0 پاسخ دهید
14:53:48 1398/11/27
علی

سلام من رمز عبورم رو اصلن یادم نیست که موقع ساختن کیف پولم وارد کرده باشم. الان که می خوام مقداری از بیت کوینم رو بفروشم برای انتقالش ازم رمز عبور می خواد باید چکار کنم؟ تو رو خدا راهنماییم کنید ۲۱ میلیون تومن پولم اونجا گییر کرده

0 پاسخ دهید
14:53:48 1398/11/27
احسان

قسمت بازنگری یک سری کلمات میده. روی یک گوشیه دیگه با اون کلمات ولت رو احیاء کن. امیدوارم جواب بده.

0 پاسخ دهید
14:53:48 1398/11/27