کیف پول کاغذی چیست؟ آموزش ساخت والت کاغذی ارز دیجیتال


یکی از راه‌های نگهداری از ارز های دیجیتال مانند بیت کوین، استفاده از کیف پول کاغذی است. در این مقاله به آموزش استفاده، مزایا و معایب این والت می‌پردازیم.

والت ارز دیجیتال شده یک کیف پول دیجیتالی است که از آن برای ذخیره، ارسال و دریافت رمز ارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم و ترون استفاده می‌شود. یکی از انواع کیف پول ارز رمزنگاری شده، کیف پول کاغذی (Paper Wallet) است. والت کاغذی همانند کیف پول واقعی، پول را ذخیره نمی‌کند، بلکه کلیدهای عمومی و خصوصی را نگهداری می‌کند. این کلیدها، معمولاً به همراه رشته‌های الفبایی با ترتیب مشخصی و به صورت کدهای QR نمایش داده می‌شوند. با توجه به آن که یکی از گزینه‌های امن برای نگهداری BTC و سایر ارزهای دیجیتال استفاده از کیف پول کاغذی است، بر آن شدیم تا در این مطلب به معرفی این نوع والت بپردازیم. در ادامه با اکسچینو مگ همراه باشید.

بسیار مهم: اگر با مشکل ارسال اشتباه ارز دیجیتال به آدرس های BEP20 و ERC20 مواجه شده‌اید، این مقاله را مطالعه فرمائید:

ارسال اشتباه ارز دیجیتال و آموزش بازیابی آن در آدرس های BEP20 و ERC20

این مقاله به بخش‌های مختلفی تقسیم شده است. برای دسترسی سریع به هریک از آن‌ها می‌توانید از فهرست زیر استفاده کنید:

کلیدهای عمومی و خصوصی چیست؟

برای درک چگونگی عملکرد کیف پول کاغذی، آشنایی با مفاهیم کلید عمومی و خصوصی ضروری است. کلید خصوصی یک عدد 256 بیتی بوده که برای ارسال ارز دیجیتال به کیف پول‌های دیگر و به طور کلی دسترسی به دارایی‌های موجود در کیف پول مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلید خصوصی با استفاده از توابع رمزنگاری (توابع هش)، از روی پسوردی که کاربر برای کیف پول خود انتخاب می‌کند، بدست می‌آید. در صورت مفقود شدن کلید خصوصی، دسترسی به دارایی ارزهای دیجیتال عملا غیر ممکن خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود که همواره یک نسخه پشتیبان از کلید خصوصی تهیه شود. کلید عمومی نیز مانند کلید خصوصی یک رشته ترکیبی از حروف و اعداد است. از کلید عمومی برای رمزنگاری اطلاعات و راستی ‌آزمایی امضای دیجیتال استفاده می‌شود. فرمت این کلید در کیف پول‌های مختلف متفاوت است.

کیف پول سرد و کیف پول گرم چیست؟

ارزهای دیجیتال در والت نگهداری می‌شوند. در حالت کلی کیف پول‌‌ ها به دو دسته‌ی سرد و گرم تقسیم می‌شوند.

والت‌های سرد به صورت آفلاین خدمات خود را به کاربران ارائه می‌دهند. فضای قرارگیری کلید خصوصی به‌صورت فیزیکی در اختیار کاربران کیف پول قرار می‌گیرد. با توجه به این که امکان هک کیف پول‌های سرد از راه دور وجود ندارد، بهترین مکان برای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند. انواع کیف پول سرد عبارتند از: کیف پول کاغذی، کیف پول سخت افزاری، فلش مموری یا هر گونه درایور ذخیره‌سازی که در محل امنی نگه‌داری می‌شود.

کیف پول‌‌های گرم یا کیف پول‌های دیجیتالی به صورت آنلاین، نرم افزاری و موبایلی خدمات خود را به کاربران ارائه می‌دهند. اغلب کیف پول‌های گرم رایگان هستند و استفاده از آن‌ها پیچیدگی خاصی ندارد. کاربران می‌توانند با چند جستجوی ساده به والت گرم خود دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر کیف پول‌های گرم قابلیت پشتیبانی از اکثر رمزارز‌ها را نیز دارند. اما یکی از مهم‌ترین معایب کیف پول‌های گرم این است که به راحتی در معرض جرایم اینترنتی قرار دارند. والت‌های نرم افزاری موبایل، دسکتاپ و تحت وب از انواع کیف پول‌های گرم هستند.

کیف پول کاغذی

کیف پول‌ کاغذی همان کلید خصوصی و آدرس ارز دیجیتال است که روی کاغذ چاپ می‌شود.  کلیدها به صورت کد QR چاپ می‌شوند و امکان دریافت و ارسال ارزهای دیجیتال را برای کاربر فراهم می‌کنند. نکته قابل توجه در ارتباط با کیف پول‌های کاغذی این است که اگر والت به هر دلیلی از بین رود یا گم شود، کاربر دیگر به حساب ارز دیجیتالی خودتان دسترسی نخواهد داشت.

کیف پول‌های کاغذی یک گزینه مناسب برای افرادی هستند که اطلاعات و دانش زیادی از دنیای الکترونیک و اینترنت ندارند. زیرا استفاده از این کیف پول بسیار راحت است و تمام افراد می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند. همچنین والت کاغذی برای افرادی ‌که دید بلند در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال را دارند بسیار مفید است.

امنیت کیف پول کاغذی

کیف پول‌های کاغذی یکی از روش‌های نسبتا قدیمی برای نگهداری ارز دیجیتال هستند. رمز ارزها در این روش به صورت آفلاین و بدون اتصال به اینترنت نگهداری می‌شوند، به همین دلیل در مقایسه با روش‌های آنلاین امنیت بیشتری دارند. یکی از خطرهای استفاده از کیف پول‌های کاغذی از این تصور اشتباه ناشی می‌شود که می‌توان چندین بار از همان آدرس، وجوه را ارسال کرد. به عنوان مثال، فرض کنید آلیس 10 بیت کوین در یک کیف پول دارد و می خواهد 3 رمز ارز BTC را برای باب ارسال کند و 7 بیت کوین دیگر را نگه دارد. اگر آلیس، 3 بیت کوین را از کیف پول خود برای باب بفرستد، به صورت پیش فرض، 7 بیت کوین باقی مانده به آدرس دیگری (به عنوان آدرس تعویض شناخته می شود) منتقل می‌شوند. این بدین معنی است که کیف پول او هیچ موجودی نخواهد داشت و او قادر نخواهد بود به آن 7 بیت کوین دسترسی پیدا کند، چرا که آنها به آدرس تعویضی که در اختیار وی نیست انتقال یافته‌اند.

مزایا و معایب والت کاغذی ارز دیجیتال

همان طور که اشاره کردیم، کیف پول کاغذی از امنیت نسبتا بالایی برخوردار است. از طرف دیگر به دلیل رابط کاربری مناسب و دسترسی راحت به اطلاعات، استفاده از آن برای همه به آسانی امکان‌پذیر است. اما نباید از توجه به این نکته غافل شد که در صورت فراموشی و یا گم کردن اطلاعات تمامی سرمایه ارز دیجیتال از بین خواهد رفت و قابل بازگردانی نخواهد بود. همچنین کاغذ در برابر بلایای طبیعی نیز مصون نیست و به راحتی ممکن است در اثر حوادثی مانند آتش سوزی از بین برود.

برخی از ارائه کنندگان کیف پول‌ کاغذی، امکان ایجاد آدرس ها و کلیدهای جدید را به صورت آفلاین، برای کاربران خود فراهم کرده‌اند. به این منظور، کاربران باید ایجاد کننده کیف پول را به صورت یک فایل HTML دانلود کرده و زمانی که اتصال آن به اینترنت قطع است، آن را اجرا کنند. با توجه به امکان ایجاد آدرس ها به صورت آفلاین، کیف پول‌های کاغذی اغلب به صورت یک گزینه جایگزین برای ذخیره‌سازی ارز دیجیتال در نظر گرفته می‌شوند.

آموزش ساخت کیف پول کاغذی

برای ساخت کیف پول کاغذی قبل از هر چیز، اطمینان حاصل کنید که بد افزارها و نرم افزارهای مخرب بر روی کامپیوتر شما نصب نشده است. سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

1. به صفحه WalletGenerator.net مراجعه کنید.

ساخت کیف پول کاغذی

2. فایل zip را دانلود کنید.

آموزش کیف پول کاغذی

3. اینترنت را خاموش کنید و فایل “index.html” را باز کنید.

ساخت والت کاغذی

4. موس خود را روی متن هایلایت شده نگه دارید تا کارکترها تولید شوند. البته می‌توانید به صورت دستی هم، کارکترهای تصادفی تایپ کنید. این کار را تا زمانی ادامه بدهید که شمارنده به صفر برسد.

آموزش والت کاغذی

5. پس از آن که شمارنده صفر شد، کیف پول شما ایجاد شده است.

کیف پول کاغذی

6. صفحه را چاپ کنید یا آن را به یک پوشه امن کپی کنید.

7. صفحه وب ذخیره شده را از روی اینترنت خود پاک کنید.

آموزش ساخت کیف پول کاغذی اتریوم (Ethereum)

اتریوم در لیست ارزهای رمزپایه پشتیبانی شده توسط walletgenerator وجود ندارد. به همین دلیل برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که امکان نگهداری رمز ارز ETH در کیف پول‌های کاغذی وجود ندارد. در حالی که برای ایجاد کیف پول برای اتریوم کافی است دستورات زیر را دنبال کنید.

  1. ابتدا به MyEtherWallet.com مراجعه کنید.

والت کاغذی اتریوم

2.روی help کلیک کنید.

کیف پول کاغذی اتریوم

3.سپس روی گزینه 5 کلیک کنید.

آموزش کیف پول کاغذی اتریوم

4.لینک هایلایت شده را باز کنید.

آموزش والت کاغذی اتریوم

5.فایل زیپ را دانلود کنید.

6.اینترنت خود را خاموش کنید. فایل zip را در رایانه خود باز کرده و روی پوشه index.html کلیک کنید.

والت کاغذی

7.اکنون یک رمز عبور جدید ایجاد کنید و کیف پول خود را تولید کنید. (اطمینان حاصل کنید که یک رمز عبور غیرقابل حدس انتخاب کرده‌اید)

8.اکنون شما باید فایل keystore خود را که در واقع همان کیف پول شما است بارگیری کنید. حتما از این پوشه، پشتیبان تهیه کنید. سپس روی “I understand. Continue” داخل کادر مستطیلی قرمز رنگ کلیک کنید.

کیف پول کاغذی

9.به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که کلید خصوصی شما در آن قرار دارد.

10.با کلیک روی دکمه “Print” ساخت کیف پول کاغذی اتریوم را به اتمام برسانید.

والت کاغذی

نحوه استفاده از کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی شامل آدرس کیف پول (Wallet Address) و کلید خصوصی (PrivateKey) است. برای دریافت ارز دیجیتال شما کافی است که آدرس کیف پول خود را به فردی که می‌خواهد برای شما ارز دیجیتال بفرستد، ارسال کنید. برای ارسال ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول کاغذی، باید باید از نرم افزارهایی استفاده کنید که از کلید خصوصی پشتیبانی می‌کنند.

آموزش ساخت کیف پول کاغذی بیت کوین

ساخت کیف‌پول کاغذی بیت کوین بسیار راحت است و نیاز به صرف وقت زیادی ندارد. کیف پول کاغذی بیت کوین در واقع یک کاغذ بوده که کلید عمومی و خصوصی روی آن چاپ شده است. سایت‌های بسیار زیادی برای ساخت کیف پول کاغذی بیت کوین وجود دارد. اما Bitaddress.org یکی از سایت‌های معتبر و معروف برای ایجاد کیف پول است. برای ارسال بیت کوین از کیف پول کاغذی به سایر کیف پول‌ها کافی است از یک نرم افزار معتبر مانند کیف پول موبایل Mycelium استفاده کنید. سپس  داخل  برنامه شوید و از منوی سه نقطه‌ای گزینه cold storage را انتخاب کنید. سپس با اسکن کد QR کلید خصوصی خود، رمز ارز BTC را به کیف پول دیگری انتقال دهید.

افزایش امنیت ساخت والت کاغذی

با توجه به این که در صورت هرگونه بی‌دقتی، امکان از دست رفتن کل سرمایه وجود دارد، توجه به نکات زیر در حین ساخت و استفاده از کیف پول‌های کاغذی بسیار حائز اهمیت است:

  • در صورتی که تصمیم به ساخت کیف پول دارید بهتر است این کار را در یک مکان خلوت و به دور از حضور دیگران انجام دهید.
  • در صورتی که سیستم شما اخیرا در معرض حملات هکرها بوده است، سیستم عامل خود را حذف و مجددا نصب کنید.
  • قبل از ایجاد کیف پول و پس از ورود به سایت، اینترنت خود را قطع کنید.
  • از پرینت گرفتن کیف پول خود توسط پرینترهایی که به اینترنت یا سیستم‌های دیگر متصل هستند اجتناب کنید.
  • برای امنیت بیشتر کیف پول خود را با دستگاهی پرینت بگیرید که به اینترنت یا هیچ شبکه ای متصل نیست.
  • در صورتی که روی مرورگرهای خود افزونه‌های زیادی را نصب کرده‌اید قبل از بازکردن سایت، مرورگر فایرفاکس را در حالت Private Browsing و مرورگر کروم را در حالت incognito قرار دهید.

 سخن پایانی

کیف پول کاغذی یکی از روش‌های نگهداری از ارزهای رمز پایه است. اگر چه این روش کاملا بدون خطر نیست اما ذخیره‌سازی آفلاین احتمال از دست دادن سرمایه را در اثر حملات دنیای دیجیتال به شدت کاهش می‌دهد. یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می‌گوید “تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نگه ندارید.” شما نیز برای امنیت بیشتر بخشی از ارز خود را (یک بخش عمده) در کیف پول‌های کاغذی و مقداری را در کیف پول های سخت افزاری نگهداری کنید. به یاد داشته باشید، هیچ کس جز شما مسئولیت حفظ سرمایه شما را به عهده ندارد. بنابراین باید نسبت به نگهداری ارزهای دیجیتال خود بسیار دقیق باشید.

منبع: BlockGeeks


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (14 نظر)
رحیم سعیدی

سلام من پسورد BIP38 ولت کاغذی را فراموش کردم لطفا لطفا اگر راهی برای دسترسی به بیت کوین ذخیره شده روی ولت کاغذی هست راهنمایی کنید حتما حتما جبران میکنم

0 پاسخ دهید
23:10:57 1399/10/07
مجتبی انصاری

سلام. اگه روی Seed پسورد گذاشتین با BIP38، بدون پسورد بازیابی کیف پولتون اصلا مقدور نیست

0 پاسخ دهید
23:10:57 1399/10/07
حمید

ببخشید تو قسمت امنیت کیف پول کاغذی گفتید اگه بطور مثال 10 بیت کوین تو کیف پول کاغذی داشته باشیم و 3 بیت کوین رو به آدرس دیگه ای بفرستیم اون 7 بیت کوین باقیمانده کیف پول کاغذی مون منتقل میشن به یه آدرس جدید.؟ یعنی باید تمام موجودی کیف پول کاغذی رو یکجا انتقال بدیم به آدرس جدید؟

0 پاسخ دهید
00:23:25 1399/12/21
مجتبی انصاری

سلام. بله برای امنیت بهتره اینطوری باشه و وقتی میخواید یه مقدار بیت کوین به یک آدرس بفرستید، مابقی بیت کوین‌های کیف پول رو به یک کیف پول کاغذی جدید بفرستید. چون کیف پول کاغذی قبلی از حالت "سرد" در اومده و "گرم" شده

0 پاسخ دهید
00:23:25 1399/12/21
حمید

ببخشید شما گفتید اگه شخص a از کیف پول کاغذی خودش 7 بیت کوین بفرسته به شخص b باقی بیت کوین ها کیف پول کاغذیش خودبخود جابجا میشن به آدرس جدید و غیرقابل دسترسی... این رو میپرسم واقعیت داره؟

0 پاسخ دهید
00:23:25 1399/12/21
سهراب

سلام ، چطور میشه برای ولت کاغذی ، مثل سایر کیف پول ها seed تعریف کرد؟

0 پاسخ دهید
09:59:42 1400/01/18
مجتبی انصاری

سلام. از طریق این آموزش میتونید تهیه کنید: https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/gcma1g/daily_discussion_may_03_2020/fpd1dcb/

0 پاسخ دهید
09:59:42 1400/01/18
محمد رضا خردمند

ببخشید یعنی کیف پول کاغذی فقط مخصوص یک‌نوع ارز دیجیتاله دیگه ؟

0 پاسخ دهید
17:00:45 1400/01/27
محمد رضا خردمند

ایا کیف پول کاغذب فقط از یک نوع ارز دیجیتال پشتیبانی می کنه

0 پاسخ دهید
17:02:21 1400/01/27
مجتبی انصاری

سلام. معمولا بله

0 پاسخ دهید
17:02:21 1400/01/27
مهدی

سلام اگر با لپ تاپ در سایت bitaddress.org یا WalletGenerator.net به صورت آفلاین کیف پول کاغذی درست کنیم، اگر کسی برایمان بیت کوین بفرستد، در لپ تاپم ذخیره میشود یا در سرور همان سایت؟ اگر همین کار را وقتی که اینترنت وصل است انجام دهم چطور؟

0 پاسخ دهید
19:00:05 1400/03/04
مجتبی انصاری

سلام. هیچ کدام. در واقع دارایی شما روی شبکه بلاک چین ذخیره میشه و ارتباطی با اینکه شما اون آدرس رو به صورت آنلاین تولید کردید یا آفلاین نداره

0 پاسخ دهید
19:00:05 1400/03/04
مهدی

اگر از کیف پول های نرم افزاری مثل Atomicwallet یا trust wallet استفاده کنیم بیت کوین در لپ تاپ (یا موبایل) ذخیره میشه یا سرور همون نرم افزار؟ اگر در لپتاپ ذخیره میشه با مفقود شدن لپتاپ دیگه نمیشه به بیت کوین ها دسترسی داشت؟

0 پاسخ دهید
19:29:45 1400/03/04
حلیه آقامیری

هیچ کدوم. روی بلاک چین ذخیره میشه. شما وقتی والت نرم افزاری میسازین بهتون کد بازیابی میده که باهاش میتونین ارزها رو بازیابی کنین

0 پاسخ دهید
19:29:45 1400/03/04