الگوی سر و شانه سقف؛ قسمت شانزدهم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


الگوی سر و شانه سقف (Top Head and Shoulders) یک پترن نموداری در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال است که آن را آموزش می‌دهیم.

در جلسه شانزدهم از دوره آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال به آموزش الگوی سر و شانه سقف (Top Head and Shoulders) می‌پردازیم. در جلسه قبل الگوی سر و شانه معکوس را آموزش دادیم، این الگو نیز مشابه الگوی سر و شانه سقف است. در این آموزش، در مواردی که بین این دو پترن تشابه وجود دارد، به جلسه قبل ارجاع داده شده است.

شکل الگوی سر و شانه سقف

در بین الگوهای نموداری، الگوی سر و شانه به عنوان یک الگوی بازگشتی شناخته شده و یکی از معروف‌ترین آنهاست. این الگو به سه سقف قیمتی یا سه صعود در قیمت به طور متوالی نیاز دارد، بطوریکه سقف وسط از دو سقف دیگر بالاتر باشد. به سقف یا قله سمت چپ، شانه چپ و به سقف یا قله وسط، سر و به سقف یا قله سوم، شانه راست گفته می‌شود. پس از رسیدن قیمت به هریک از قله‌ها، طبیعتا قیمت شروع به ریزش خواهد کرد. اما این ریزش در یک سطح مشخص به اتمام می‌رسد که به این محدوده قیمتی، خط گردن الگو گفته می‌شود. این خط گردن هم می‌تواند افقی باشد و هم کمی شیب‌دار باشد، تفاوتی بین آنها نخواهد بود. در مورد شانه راست و شانه چپ، بهتر است قیمت این دو قله قیمتی در یک سطح یکسان یا نزدیک به‌هم شکل بگیرند.

قیمت پس از شکستن رو به پایین این الگو، شروع به ریزش خواهد کرد.

الگوی سروشانه سقف

مورد نهایی در مورد شکل الگوی سر و شانه این است که در 80 درصد مواقع در یک روند صعودی (روند پیش از تشکیل الگو) و در 20 درصد مواقع در یک روند نزولی تشکیل می‌شود.

همانطور که در جلسه قبل نیز اشاره شده بود، الگوی سر و شانه معکوس یا کف هم در 80 درصد مواقع در یک روند صعودی ایجاد می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که به‌طورکلی الگوی سر و شانه در روند صعودی بیشتر تشکیل می‌شود.

اعتبار الگوی Top Head and Shoulders

همانطور که در جلسات پییشین اشاره شد، یکی از راه‌های بررسی اعتبار یک الگوی نموداری، بررسی حجم معاملات است.

مشابه با الگوی سر و شانه معکوس، در پترن سر و شانه سقف نیز باید حجم الگو در زمان شکل‌گیری کاهش یابد، به‌نحوی که در شانه سمت چپ و سر ، ججم معاملات بالا و در مورد شانه سمت راست، حجم معاملات بایستی کاهش یابد. همچنین در زمان شکست الگو، بایستی حجم معاملات به‌طور مشخص افزایش پیدا کند. البته این مورد ضروری نیست و در صورتی که در زمان شکست الگو، حجم معاملات افزایش نیابد، ایرادی برای آن نخواهد بود.

ارزهای دیجیتال

همچنین تمامی موارد که در جلسه قبل اشاره شد، در مورد الگوی سر و شانه سقف‌ نیز صادق است.

درصد خطا

الگوی سر و شانه سقف‌ نیز به علت پایین بودن درصد خطا، جزو الگوهای نموداری معتبر در آموزش تحلیل تکنیکال مطرح است. درصد خطای این الگو، 3 درصد بوده و احتمال رسیدن به تارگت یا هدف، 55 درصد است.

هدف الگوی سر و شانه سقف

این بخش مشابه الگوی سر و شانه معکوس بوده، به طوری که تمام موارد مطرح شده در جلسه قبل، در مورد این الگو نیز صادق است.

الگوی سروشانه سقف

در ادامه، مثال‌هایی برای آشنایی بیشتر با این الگو را آورده‌ایم. مثال‌های زیر از کتب آقای بولکوفسکی انتخاب شده است.

تحلیل بیت کوین
مثال اول از یک الگوی سر و شانه سقف – برگرفته از کتب آقای بولکوفسکی
الگوی سروشانه سقف
مثال از الگوی سرشانه سقف برگرفته از کتب آقای بولکوفسکی

در جلسه آتی به معرفی الگوی کف دو قلو خواهیم پرداخت.

ادامه دوره: الگوی کف دوقلو؛ قسمت هفدهم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

قسمت قبل: الگوی سر و شانه معکوس؛ قسمت پانزدهم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

*در صورت داشتن سوال، کاربران می‌توانند آن را در گروه تلگرامی اکسچینو مگ مطرح نمایند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (2 نظر)
فرهاد زرقان

سلام بابت این شانزده قسمت بسیار عالی تشکر میکنم.میخواستم بدونم بقیه قسمتها راهنوز ننوشته اید یا اینکه باید هزینه بپردازیم لطفا راهنمایی کنید .

0 پاسخ دهید
14:23:59 1399/12/18
حلیه آقامیری

سلام. تمام قسمت ها از این لینک قابل دسترسی هستند https://exchaino.com/mag/technical-analysis-education-course-and-coronavirus/

0 پاسخ دهید
14:23:59 1399/12/18