الگوی سر و شانه معکوس؛ قسمت پانزدهم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


الگوی سر و شانه معکوس که معمولا در کف روند نزولی تشکیل می‌شود، یک پترن نموداری در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال مانند بیت کوین بوده که به آموزش آن می‌پردازیم.

در جلسه پانزدهم دوره آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال به مبحث الگوی سر و شانه معکوس می‌پردازیم. الگوی سر و شانه یکی از معتبرترین الگوهای نموداری در تحلیل تکنیکال است. در دو جلسه مجزا این الگو را آموزش خواهیم داد.

شکل الگوی سر و شانه معکوس

به طور کلی در این الگو سه کف قیمتی تشکیل می‌شود که کف وسط، از دو کف اطرافش در قیمتی پایین‌تر تشکیل می‌شود و به دلیل شکل ظاهریش، به آن الگوی سر و شانه معکوس گفته می‌شود. کف اول را شانه چپ، کف دوم را سر و کف سوم را شانه راست می‌نامند. شانه چپ و شانه راست، در قیمتی یکسان تشکیل می‌شوند (نباید بین آنها اختلاف قیمت زیادی وجود داشته باشد). از طرفی کف وسط یا همان سر الگو بایستی به‌طور مشخص در قیمتی پایین‌تر از دو شانه چپ و راست تشکیل شود.

وقتی قیمت به کف اول (شانه چپ) و کف سوم (شانه راست) می‌رسد، شروع به رشد می‌کند. این رشد تا سطح مشخصی ادامه خواهد یافت که به آن خط گردن گفته می‌شود. شکست این خط به معنی تکمیل الگوی سر و شانه معکوس خواهد بود. این خط هم می‌تواند افقی باشد و هم می‌تواند شیب‌دار باشد.

الگوی سروشانه معکوس در آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال

الگوی سر و شانه معکوس یک پترن بازگشتی صعودی تلقی می‌شود. این الگو در 80 درصد مواقع در یک روند صعودی و در 20 درصد مواقع در یک روند نزولی تشکیل می‌شود (روند پیش از تشکیل). همچنین درصد خطای این الگو بسیار پایین بوده و از این جهت در دسته پترن‌های معتبر قرار گرفته است.

اعتبار الگو

برای بررسی اعتبار الگوی سر و شانه معکوس به موارد زیر توجه فرمایید:

  • تقارن شانه چپ با شانه راست یکی از مهم‌ترین پارامترهای یک الگوی سر و شانه ایده‌آل خواهد بود. به عبارت دیگر، بهتر است که شکل دو شانه، تا حد زیادی شبیه به هم باشد. (شرایط یک الگوی ایده‌آل)
  • شانه چپ و راست در یک سطح قیمتی ایجاد شوند. اگر کف اول یا شانه چپ در قیمت 10 دلار ایجاد شده، بهتر است که کف سوم (شانه راست) نیز در قیمت 10 دلار ایجاد شود، اختلاف زیاد قیمت باعث کاهش عملکرد این الگو خواهد شد.
  • حجم معاملات همواره یکی از پارامترهای مهم در اعتبار یک الگوی نموداری خواهد بود. در الگوی سر و شانه معکوس‌ معمولا هنگام تشکیل شانه چپ و سر، حجم معاملات بالا خواهد بود و در شانه سمت راست، حجم معاملات کاهش می‌یابد. به عبارتی در طول تشکیل الگو، انتظار می‌رود حجم معاملات کاهش یابد.
  • در مورد خط گردن، الگویی با خط گردن افقی نسبت به الگویی با خط گردن شیب‌دار، اعتبار بیشتری خواهد داشت. اما خط گردن شیب‌دار ایرادی برای این الگو نخواهد بود.

الگوی سروشانه معکوس

بررسی درصد خطا

در مورد درصد خطای این الگو همانطور که در بالا اشاره شد، به علت درصد خطای پایین، این الگو جزو بهترین و معتبرترین الگوهای نموداری بوده، بطوریکه درصد خطای آن تنها 3 درصد است. همچنین این الگو در 74 درصد مواقع به تارگت خود خواهد رسید. این آمار برای یک الگوی نموداری بسیار آمار خوبی محسوب می‌شود.

هدف الگوی سر و شانه معکوس

در بخش نهایی این جلسه به آموزش اندازه‌گیری هدف الگوی سر و شانه معکوس می‌پردازیم. اندازه‌گیری هدف الگو بسیار راحت است. فاصله عمودی بین سر الگو تا خط گردن را اندازه‌گیری کنید، سپس این مقدار را به قیمت خط گردن اضافه کنید. قیمت به‌دست‌آمده، هدف الگو خواهد بود. قیمت در 74 درصد مواقع به این هدف خواهد رسید.

دوره آموزش تحلیل ارزهای دیجیتال

شکست این الگو زمانی اتفاق خواهد افتاد که قیمت خط گردن را بشکند و در بالای آن معامله شود.

در جلسه آتی به معرفی الگوی سر و شانه سقف خواهیم پرداخت.

ادامه دوره: الگوی سر و شانه سقف؛ قسمت شانزدهم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

قسمت قبل: الگوهای مثلث متقارن؛ قسمت چهاردهم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

*در صورت داشتن سوال، کاربران می‌توانند آن را در گروه تلگرامی اکسچینو مگ مطرح نمایند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (9 نظر)
amir

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت تمام کسانی که برای تولید و انتشار این محتوا زحمت کشیده اند . میخواستم بپرسم که با توجه به اینکه گفتید شکست این الگو در موقع عبور از خط گردن رخ میدهد ایا اگر زمان بیشتری بعد از تشکیل شانه راست طول بکشد تا خط گردن را بشکند باز هم یک الگوی سو و شانه ی معکوس است یا خیر؟

0 پاسخ دهید
11:37:23 1399/08/26
مجتبی انصاری

سلام. بله

0 پاسخ دهید
11:37:23 1399/08/26
هادی رضایی

با سلام یه سوال داشتم خدمتتون، که البته قبل طرح سوال وظیفه خودم میدونم بابت اطلاعات مفیدی که بدون هیج چشم داشتی در اختیار همه قرار دادین تشکر کنم. و اما سوال بنده، اگه امکانش هست در مورد نحوه محاسبه درصدهایی که در متون دوره مطرح میشه بیشتر توضیح بدین؟ به عنوان مثال درص خطای الگو چطئر محاسبه میشه

0 پاسخ دهید
11:23:43 1399/10/11
مجتبی انصاری

سلام. درصدهای اعلام شده بر اساس آماری هست که توسط آقای بولکوفسکی گردآوری شده

0 پاسخ دهید
11:23:43 1399/10/11
حسین رحیم پور

با عرض سلام و خسته نباشید، اینکه میفرمایین این الگو یک الگوی بازگشتی هست ابهام داره، خب با توجه به اینکه روند حرکت بعد از این الگو به صورت صعودی هست اگر این الگو در یک روند صعودی رخ داده باشه(یعنی روند پیش از الگو صعودی بوده باشد) خب این الگو در راستای همان روند قبلی هست و بنابراین در این حالت یک الگوی ادامه دهنده هست، ولی اگر الگو در یک روند نزولی رخ بده فرمایش شما صحیح هست

0 پاسخ دهید
22:00:01 1399/12/09
حسین

اگه میشه به این ابهام جواب بدین

0 پاسخ دهید
22:00:01 1399/12/09
مجتبی انصاری

بله درست میفرمایین. حق با شماست

0 پاسخ دهید
22:00:01 1399/12/09
iman

سلام و خسته نباشید بابت زحماتتون در گرداوری این آموزش کامل... من یک سوال داشتم : برای بررسی الگوها، تنظیمات نمودار روی متریک باشه بهتره یا لگاریتم؟ پیشنهاد شما استفاده از کدام حالته؟ به طور کلی استفاده از نمودار لگاریتمیک رو پیشنهاد میکنید یا خیر؟ چون واقیعت من قبلا از این آموزش شما قبلا یک دوره آموزش دیگه استفاده کرده بودم که آموزش تکنیکال در بازار بورس بود و هنگام آموزش استاد همیشه نمودار را روی حالت لوگاریتمی قرار میداد.. بازم بابت زحماتتون کمال تشکر را دارم.

0 پاسخ دهید
17:20:06 1399/12/22
مجتبی انصاری

سلام. ببنید ابزار روی حالت معمولی استفاده بشن بهتره تا لگاریتمی. هر چند قانون خاصی وجود نداره. لگاریتمی معمولا در زمان‌های بلند استفاده میشه

0 پاسخ دهید
17:20:06 1399/12/22