فلسفه تحلیل تکنیکال؛ قسمت اول آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


فلسفه تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی در ارز های دیجیتال مانند بیت کوین و سایر رمز ارزها دارد؟ در اولین قسمت از آموزش، به مبانی تحلیل تکنیکال می‌پردازیم.

اجازه دهید در ابتدا با طرح این مسئله آغاز کنیم که تحلیل تکنیکال چیست؟ تحلیل تکنیکال، مطالعه رفتارهای بازار با استفاده از نمودارها و با هدف پیش‌بینی آینده روند قیمت‌ها است. این توصیفی از تحلیل تکنیکال بوده که تقریبا مورد قبول تمامی صاحب‌نظران است.

فلسفه و پایه تحلیل تکنیکال

به صورت کلی، 3 اصل وجود دارد که تحلیل تکنیکال بر پایه آن‌ها استوار است. این اصول شامل:

  • همه چیز در قیمت‌ لحاظ شده است.

جمله “همه چیز در قیمت لحاظ شده است” پایه و اساس فلسفه تحلیل تکنیکال است. این جمله به این معناست که هر چیزی که بتواند در قیمت تاثیرگذار باشد شامل، فاکتورهای سیاسی، فاندامنتالی، جغرافیایی و سایر فاکتورها در قیمت لحاظ شده است. باور به این جمله، به نوعی مقدمه تحلیل تکنیکال محسوب می‌شود. پس از پذیرش این جمله به این نتیجه می‌رسیم که تحلیل قیمت‌ها تمام آن چیزی است که برای بررسی بازار‌ها به آن نیاز داریم.

  • قیمت‌ها بر اساس روندها حرکت می‌کنند.

قیمت‌ها بر اساس روندها حرکت می‌کند. به عبارتی قیمت‌ها دوست دارند به جای آنکه تغییر جهت بدهند، روند فعلی خود را حفظ کنند. این قانون به نوعی بیانی از قانون اول نیوتن در مورد حرکت بوده که قیمت‌ها به روند فعلی خود ادامه می‌دهند تا زمانی که عوامل بازدارنده حرکت، آنها را متوقف کند.

  •  تاریخ تکرار می‌شود.

فلسفه تحلیل تکنیکال، مطالعه گذشته قیمت و انتظار تکرار آن در آینده است. بیان دیگری از این موضوع این است که بگوییم: تاریخ تکرار می‌شود و این کلیدی برای پیش‌بینی آینده از طریق تحلیل گذشته است. به بیان دیگر، آینده چیزی جز تکرار گذشته نیست.

تحلیل Technical در برابر تحلیل فاندامنتال (Fundamental)

در بخش اول به این سوال پاسخ دادیم که تحلیل تکنیکال و فلسفه آن چیست. در این بخش به تفاوت بین تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال اشاره‌ای خواهیم کرد.

هر دو روش تکنیکال و فاندامنتال همواره سعی بر حل یک مشکل واحد دارند. مسئله واحد، پیش‌بینی جهت حرکت قیمت است. به عبارت دیگر، اینکه قیمت تمایل دارد در چه جهتی حرکت کند. در واقع آنها از دو راه متفاوت به یک مسئله واحد می‌پردازند. تحلیل‌گر تکنیکال عقیده دارد که تغییرات قیمت تنها چیزی است که او نیاز دارد. در مقابل تحلیل‌گر فاندامنتال همواره به علت‌ها و دلایل تغییر قیمت می‌پردازد.

همانطور که در فلسفه تحلیل تکنیکال، تمرکز بر روی تغییرات قیمت است، در تحلیل فاندامنتال این عوامل اقتصادی است که بر عرضه و تقاضا تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود قیمت‌ تغییر کند.

ادامه دوره: روند در تحلیل تکنیکال؛ قسمت دوم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

*در صورت داشتن سوال، کاربران می‌توانند آن را در گروه تلگرامی اکسچینو مگ مطرح نمایند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (7 نظر)
میثم کرمی

تحلیل تکنیکال چطوری یادبگیریم

0 پاسخ دهید
22:24:19 1399/10/25
مجتبی انصاری

بقیه جلسات رو مطالعه کنید

0 پاسخ دهید
22:24:19 1399/10/25
فرامرز شیردست

عالی ، دمتون گرم 👍

0 پاسخ دهید
13:47:37 1399/11/08
مجید ساعی

با سلام مطالب خوبه ولی بنظرم خیلی خلاصه هی.

0 پاسخ دهید
23:42:01 1399/11/24
احمدی

ممنون از جلسه اول

0 پاسخ دهید
20:49:24 1399/11/28
ایلیا

سلام دمتون گرم عالی

0 پاسخ دهید
10:39:14 1400/01/21
فرداد

عالی

0 پاسخ دهید
11:35:17 1400/03/16