کانال قیمت؛ قسمت نهم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


کانال قیمت در تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد؟ در این آموزش، به شرح مفاهیم کانال صعودی و نزولی در چارت ارز های دیجیتال مانند بیت کوین می‌پردازیم.

در جلسه نهم از دوره آموزش تحلیل تکنیکال رمز ارزها به مبحث کانال قیمت می‌پردازیم. تکنیک رسم کانال بسیار مشابه خط روند بوده و به همین علت در ادامه مباحث خط روند نزولی و خط روند صعودی، به معرفی این ابزار می‌پردازیم. کانال قیمت‌ که عموما به اختصار، کانال نامیده می‌شود، یکی از الگوهای نموداری در تحلیل تکنیکال است. خط کانال یا به اصطلاح خط برگشت، حالت مفید دیگری از تکنیک خط روند است. بعضی اوقات روند قیمت بین دو خط موازی (خط روند اصلی و خط کانال) شکل می‌گیرد.

شکل الگوی کانال قیمت

رسم کردن کانال‌های قیمتی نسبتا کار ساده‌ای است. در روند صعودی، ابتدا خط روند اصلی را در امتداد نقاط پایینی روند رسم کنید. سپس یک خط روند دیگر، موازی با خط روند صعودی، در بالای قیمت رسم کنید. سعی کنید خطوط را طوری رسم کنید که کندل‌ها بین این دو خط قرار گیرند. تصویر زیر مثالی از رسم یک کانال است.

کانال قیمت

اگر موج صعودی بعدی به خط کانال رسید و برگشت، یعنی اینکه احتمالا کانال وجود دارد. همین موضوع درباره روند نزولی، البته در جهت مخالف صادق است. ارزش چنین کانالی از همان نگاه اول پیداست. خط روند اصلی می‌تواند برای ورود به بازار و خرید به کار برود و خط کانال می‌تواند به عنوان منطقه فروش لحاظ شود.

آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال
کانال نزولی در چارت قیمت بیت کوین
آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال - کانال قیمت
یک کانال صعودی در چارت قیمت بیت کوین

اعتبار کانال قیمت

برای بررسی اعتبار الگو تقریبا تمام چیزهایی که برای خط روند گفتیم، در اینجا نیز صادق است. به عبارتی، هرچه کانال به مدت طولانی‌تری حفظ شود و تعداد دفعاتی که قیمت به دو طرف این کانال برخورد می‌کند و بازمی‌گردد بیشتر باشد، قطعا اهمیت و اعتبار بیشتری پیدا می‌کند.

در یک کانال صعودی، شکسته شدن خط پایین کانال بیانگر وقوع تغیر مهمی در روند است، اما شکسته شدن خط بالای کانال، معنی عکس می‌دهد و بیانگر شتاب بیشتر در روند موجود است.

کاربرد دیگر کانال این است که عدم برخورد قیمت با خطوط کانال، اخطاری در مورد ضعیف بودن روند است. ناتوانی قیمت در رسیدن به خط بالایی، اخطار زودهنگامی درباره بازگشت روند است و احتمال شکسته شدن خط دیگر، یعنی خط پایینی را افزایش می‌دهد.

هدف الگوی کانال پس از شکست

مطابق تصویر زیر، اگر عرض کانال را X در نظر بگیریم، هنگام شکست سقف یک کانال نزولی و یا کف یک کانال صعودی، انتظار داریم که قیمت به اندازه X از محل شکست به ترتیب رشد و یا افت کند. تصویر زیر به خوبی نمایان‌گر هدف قیمت پس از شکست کانال است.

کانال قیمت در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

از جلسه بعد با الگوهای نموداری بیشتر آشنا خواهیم شد. با ادامه آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال با ما همراه باشید.

ادامه دوره: الگوهای نموداری؛ قسمت دهم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

قسمت قبل: خط روند صعودی؛ قسمت هشتم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

*در صورت داشتن سوال، کاربران می‌توانند آن را در گروه تلگرامی اکسچینو مگ مطرح نمایند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (2 نظر)
ملینا

سلام. میشه لطفا پاراگراف آخر رو توضیح بدین؟ بنظرم با شکل پایین اون همخوانی نداره. تشکر

0 پاسخ دهید
21:38:23 1399/06/30
سهيل

راستش من كمي گيج شدم توي شكل كانال صعودي بيت كوين اگر بخاهيم طبق تحليل خط صعودي بررسي كنيم باتوجه به تعداد برخورد و ميانگين نقطه برخورد بايد يك شيب تند نزولي داشته باشيم اما دقيقا برعكس سه وشيب تند صعودي داشتيم

0 پاسخ دهید
11:58:57 1400/02/24