روند در تحلیل تکنیکال؛ قسمت دوم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


روند یا ترند (Trend) چیست؟ در دومین قسمت، به آموزش نحوه تشخیص انواع روند صعودی ، نزولی و خنثی در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال می‌پردازیم.

مفهوم روند به طور قطع یکی از اصول تحلیل تکنیکال است. تمام ابزارهایی که ما در ادامه آموزش خواهیم داد از قیبل الگوها، اسیلاتورها، سطح حمایت و مقاومت، اندیکاتورها و موارد دیگر، با هدف کمک به اندازه‌‌گیری روند قیمت به‌وجود آمده‌اند. حتی اگر مدت کوتاهی است که وارد بازار شده‌اید، حتما این جمله‌ها را شنیده‌اید که «روند دوست شماست»، «همیشه در جهت روند معامله کنید»، «هرگز با روند نجنگید». این‌ها جمله‌های رایجی هستند که در بازار به کرات می‌شنوید. پس لازم است زمانی را برای تشخیص روند صعودی، نزولی و خنثی صرف کرده و انواع آن را یا آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال بیاموزیم.

روند قیمتی-بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین متشکل از روندهای صعودی، نزولی و خنثی

جان مورفی در کتاب ارزشمند «تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی»، روند را اینطور معرفی می‌کند:

هرگز بازار در یک خط صاف حرکت نمی‌کند. تغییرات بازار به‌صورت یکسری حرکات زیگزاگ مشخص می‌شوند. ما این حرکات زیگزاگ بازار را موج می‌نامیم. برآیند حرکت این موج‌ها، روند را تشکیل می‌دهد.

آموزش نحوه تشخیص انواع روند در تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال (Technical Analysis)، روندهای بازار به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند که در زیر نحوه تشخیص هر کدام را آموزش می‌دهیم.

تعریف روند صعودی (Uptrend)

روند صعودی به عنوان یکسری موج‌های بالارونده تعریف می‌شود. چالرز داو (Charles Dow) روند صعودی را به این صورت تعریف می‌کند:

هرگاه قیمت در یک موج صعودی بالاتر از موج صعودی پیش از آن قرار گیرد و یا قیمت در یک موج نزولی بالاتر از موج نزولی پیش از آن قرار بگیرد، یک روند صعودی داریم.

به عبارت دیگر، روند صعودی الگویی از نوسانات روبه‌بالاست. روند صعودی نشانگر قدرت بیشتر تقاضا یا خرید بر عرضه یا فروش است که «بازار گاوی (Bull Run)» به این روند اطلاق می‌شود.

روند صعودی در تحلیل تکنیکال
روند صعودی در تحلیل تکنیکال از برآیند چند موج صعودی ایجاد شده است.

تعریف روند نزولی (Downtrend) در تحلیل تکنیکال

روند نزولی به عنوان یکسری موج‌های پایین‌رونده تعریف شده است. چالرز داو روند نزولی را دقیقا برعکس آنچه در مورد روند صعودی بیان شد، معرفی کرده است. به این معنی که، هرگاه قیمت در یک موج نزولی پایین‌تر ازموج نزولی پیش از خود قرار گیرد و یا قیمت در یک موج صعودی پایین‌تر از موج صعودی پیش از خود قرار گیرد، یک روند نزولی داریم.

روند نزولی، نشانگر قدرت بیشتر عرضه یا فروش بر تقاضا یا خرید است، «بازار خرسی (Bear Run)» به این روند اطلاق می‌شود.

روند نزولی
روند نزولی در تحلیل تکنیکا از برآیند چند موج نزولی ایجاد شده است.

تعریف روند خنثی (Sideway)

روند خنثی شامل موج یا موج‌های صعودی و نزولی است که جهت مستقیم دارند. به عبارت دیگر، اگر قیمت نتواند بالاتر از قله موج صعودی پیش از خود برود و یا قیمت نتواند پایین‌تر از قعر موج نزولی پیش از خود برود، یک روند خنثی داریم.

روند خنثی، نشانگر تعادل نسبی بین قدرت خریدار و فروشنده یا عرضه و تقاضا در بازار است. «بازار خنثی» به این روند اطلاق می‌شود.

روند خنثی در تحلیل تکنیکال
روند خنثی در تحلیل تکنیکال از برآیند چند موج خنثی ایجاد شده است.

تا اینجا به تعریف مفهوم روند در بازارهای مالی پرداختیم. ممکن است در بازار روند را مشخص کنیم، اما ممکن است به ابزار دیگری مانند حجم معاملات (Volume)، برای تایید تشخیص خود نیاز داشته باشیم. به عقیده آقای داو، حجم معاملات یک عامل ثانویه ولی مهم در تایید اخطارهایی است که از تحلیل قیمت به دست آمده‌اند. به طور کلی در ذهن داشته باشید که حجم معاملات بایستی همسو با جهت روند اصلی باشد.

در روند صعودی، هر موج صعودی با افزایش حجم و هر موج نزولی با کاهش حجم همراه است.

روندها
حجم معاملات بایستی یک روند صعودی را تایید کند

در روند نزولی، هر موج نزولی با افزایش حجم و هر موج صعودی با کاهش حجم همراه است.

روند نزولی در تحلیل تکنیکال

ادامه دوره: سطح حمایت و مقاومت؛ قسمت سوم و چهارم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

دوره قبل: فلسفه تحلیل تکنیکال؛ قسمت اول آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

*در صورت داشتن سوال، کاربران می‌توانند آن را در گروه تلگرامی اکسچینو مگ مطرح نمایند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (17 نظر)
امیر

سلام جمله آخر برعکس نوشته شده

0 پاسخ دهید
11:59:52 1399/05/20
حلیه آقامیری

سلام. یک بار دیگه با دقت بخونین و به عکس توجه کنین. برای اینکه روند واقعا نزولی بشه، باید حجم معاملات توی تیکه‌ها یا همون موج‌های نزولی بیشتر باشه، و برعکس توی قسمت یا موجی که روند صعودی داره حجم معاملات باید کاهش پیدا کنه و کمتر بشه. دقت کنین که قسمت پایین عکس یعنی جایی که نوشته "افزایش حجم و کاهش حجم" اون ها منظور حجم معاملات هستن، با کندل قیمت اشتباه نگیرین

0 پاسخ دهید
11:59:52 1399/05/20
حمید

سلام،ممنون بابت اموزش کاملتون جمله آخر سهوا به جای کاهش حجم معامله در روند نزولی،از افزایش حجم نام برده شده،که اشتباهه لطفا اصلاح کنید ممنون

0 پاسخ دهید
19:20:37 1399/09/18
حلیه آقامیری

سلام. دوباره با دقت بخونین و با عکس زیر اون مطابقت بدین. اگر برعکس باشه که دقیقا میشه مانند روند صعودی!!!

0 پاسخ دهید
19:20:37 1399/09/18
yesterday

با سلام در ارتباط با جمله «در روند نزولی؛ هر موج نزولی با افزایش حجم و هر موج صعودی با کاهش حجم همراه است.» با توجه به اعلام نظر دو تن از کاربران، اگر دیدگاه آنان صحیح است، نویسنده پست جمله را اصلاح کند اگر هم درست است، چرایی آن و نادرست بودن دیدگاه کاربران فوق را بیان کند. بی پاسخ گذاشتن امر پسندیده ای نیست.

0 پاسخ دهید
21:40:23 1399/11/10
مجتبی انصاری

سلام. همونطور که توی تصویر نشون داده شده، در روند نزولی، هر موج نزولی با افزایش حجم و هر موج صعودی با کاهش حجم همراه است

0 پاسخ دهید
21:40:23 1399/11/10
عباس دهخدا

بسیار بسیار تشکر میکنم بابت زحمات شما که به ما کمک فراوان میکند خدا قوت بیشتر به شما بدهد.

0 پاسخ دهید
22:23:04 1400/01/11
مهدی

سلام جمله آخر اشتباه نوشته شده هر موج نزولی با کاهش حجم همراه است اشتباه نوشتین افزایش مرسی از آموزش خوبتون

0 پاسخ دهید
23:22:51 1400/01/19
حلیه آقامیری

سلام. دوباره با دقت بخونین و با عکس زیر اون مطابقت بدین.

0 پاسخ دهید
23:22:51 1400/01/19