روند در تحلیل تکنیکال؛ قسمت دوم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


روند ها در تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی در ارز های دیجیتال مانند بیت کوین و سایر رمز ارزها دارد؟ در دومین قسمت از آموزش، به روندها می‌پردازیم.

مفهوم روندها به طور قطع یکی از اصول تحلیل تکنیکال است. تمام ابزارهایی که ما در ادامه آموزش خواهیم داد، از قیبل الگوها، اسیلاتورها، سطح حمایت و سطح مقاومت، اندیکاتورها و… با هدف کمک به اندازه‌‌گیری روند قیمت به‌وجود آمده‌اند. حتی اگر مدت کوتاهی است که وارد بازار شده‌اید حتما این جمله‌ها را شنیده‌اید، “روند دوست شماست” ، “همیشه در جهت روند معامله کنید”، “هرگز با روند نجنگید”. این‌ها جمله‌های رایجی است که در بازار به کرات می‌شنوید. پس لازم است زمانی را برای تعریف روند صرف کنیم و انواع آن‌را بشناسیم.

روند قیمتی-بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین متشکل از روندهای صعودی، نزولی و خنثی

جان مورفی در کتاب ارزشمند “تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی”، روند را اینطور معرفی می‌کند:

هرگز بازار در یک خط صاف حرکت نمی‌کند. تغییرات بازار به صورت یکسری حرکات زیگزاگ مشخص می‌شود. ما این حرکات زیگزاگ بازار را موج می‌نامیم. برآیند حرکت این موج‌ها، روند را تشکیل می‌دهد.

دسته بندی روند ها در تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال، روندهای بازار به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها عبارت‌اند از:

  • روند صعودی

روند صعودی به عنوان یکسری موج‌های بالارونده تعریف می‌شوند. چالرز داو روند صعودی را به این صورت تعریف می‌کند: “هرگاه قیمت در یک موج صعودی بالاتر از موج صعودی پیش از آن قرار گیرد و یا قیمت در یک موج نزولی بالاتر از موج نزولی پیش از آن قرار بگیرد، یک روند صعودی داریم.” به عبارت دیگر روند صعودی الگویی از نوسانات روبه‌بالاست.

روند صعودی، نشانگر قدرت بیشتر تقاضا یا خرید بر عرضه یا فروش است، “بازار گاوی” به این روند اطلاق می‌شود.

روند صعودی در تحلیل تکنیکال
روند صعودی در تحلیل تکنیکال، از برآیند چند موج صعودی ایجاد شده است
  • روند نزولی  

روند نزولی به عنوان یکسری موج‌های پایین‌رونده تشکیل شده است. چالرز داو روند نزولی را دقیقا برعکس آنچه در مورد روند صعودی بیان شد، معرفی کرده است. به این معنی که، هرگاه قیمت در یک موج نزولی پایین‌تر ازموج نزولی پیش از خود قرار گیرد و یا قیمت در یک موج صعودی پایین‌تر از موج صعودی پیش از خود قرار گیرد، یک روند نزولی داریم.

روند نزولی، نشانگر قدرت بیشتر عرضه یا فروش بر تقاضا یا خرید است، “بازار خرسی” به این روند اطلاق می‌شود.

روند نزولی
روند نزولی در تحلیل تکنیکال، از برآیند چند موج نزولی ایجاد شده است
  • روند خنثی

روند خنثی شامل موج یا موج‌های صعودی و نزولی است که جهت مستقیم دارند. به عبارت دیگر، اگر قیمت نتواند بالاتر از قله موج صعودی پیش از خود برود و یا قیمت نتواند پایین‌تر از قعر موج نزولی پیش از خود برود، یک روند خنثی داریم.

روند خنثی، نشانگر تعادل نسبی بین قدرت خریدار و فروشنده یا عرضه و تقاضا در بازار است. “بازار خنثی” به این روند اطلاق می‌شود.

روند خنثی در تحلیل تکنیکال
روند خنثی در تحلیل تکنیکال، از برآیند چند موج خنثی ایجاد شده است

تا اینجا به تعریف مفهوم روند در بازارهای مالی پرداختیم. ممکن است در بازار روند را مشخص کنیم  اما نیاز داشته باشیم ابزار دیگری باشد تا تشخیص ما را تایید کند، حجم معاملات، همان ابزاری است که به آن نیاز داریم. به عقیده داو حجم معاملات یک عامل ثانویه ولی مهم در تایید اخطارهایی است که از تحلیل قیمت به دست آمده‌اند.

به طور کلی در ذهن داشته باشید که حجم معاملات بایستی همسو با جهت روند اصلی باشد.

در روند صعودی؛ هر موج صعودی با افزایش حجم و هر موج نزولی با کاهش حجم همراه است.

روندها
حجم معاملات بایستی یک روند صعودی را تایید کند

در روند نزولی؛ هر موج نزولی با افزایش حجم و هر موج صعودی با کاهش حجم همراه است.

روند نزولی در تحلیل تکنیکال

ادامه دوره: سطح حمایت؛ قسمت سوم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

دوره قبل: فلسفه تحلیل تکنیکال؛ قسمت اول آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

*در صورت داشتن سوال، کاربران می‌توانند آن را در گروه تلگرامی اکسچینو مگ مطرح نمایند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (17 نظر)
امیر

سلام جمله آخر برعکس نوشته شده

0 پاسخ دهید
11:59:52 1399/05/20
حلیه آقامیری

سلام. یک بار دیگه با دقت بخونین و به عکس توجه کنین. برای اینکه روند واقعا نزولی بشه، باید حجم معاملات توی تیکه‌ها یا همون موج‌های نزولی بیشتر باشه، و برعکس توی قسمت یا موجی که روند صعودی داره حجم معاملات باید کاهش پیدا کنه و کمتر بشه. دقت کنین که قسمت پایین عکس یعنی جایی که نوشته "افزایش حجم و کاهش حجم" اون ها منظور حجم معاملات هستن، با کندل قیمت اشتباه نگیرین

0 پاسخ دهید
11:59:52 1399/05/20
حمید

سلام،ممنون بابت اموزش کاملتون جمله آخر سهوا به جای کاهش حجم معامله در روند نزولی،از افزایش حجم نام برده شده،که اشتباهه لطفا اصلاح کنید ممنون

0 پاسخ دهید
19:20:37 1399/09/18
حلیه آقامیری

سلام. دوباره با دقت بخونین و با عکس زیر اون مطابقت بدین. اگر برعکس باشه که دقیقا میشه مانند روند صعودی!!!

0 پاسخ دهید
19:20:37 1399/09/18
yesterday

با سلام در ارتباط با جمله «در روند نزولی؛ هر موج نزولی با افزایش حجم و هر موج صعودی با کاهش حجم همراه است.» با توجه به اعلام نظر دو تن از کاربران، اگر دیدگاه آنان صحیح است، نویسنده پست جمله را اصلاح کند اگر هم درست است، چرایی آن و نادرست بودن دیدگاه کاربران فوق را بیان کند. بی پاسخ گذاشتن امر پسندیده ای نیست.

0 پاسخ دهید
21:40:23 1399/11/10
مجتبی انصاری

سلام. همونطور که توی تصویر نشون داده شده، در روند نزولی، هر موج نزولی با افزایش حجم و هر موج صعودی با کاهش حجم همراه است

0 پاسخ دهید
21:40:23 1399/11/10
عباس دهخدا

بسیار بسیار تشکر میکنم بابت زحمات شما که به ما کمک فراوان میکند خدا قوت بیشتر به شما بدهد.

0 پاسخ دهید
22:23:04 1400/01/11
مهدی

سلام جمله آخر اشتباه نوشته شده هر موج نزولی با کاهش حجم همراه است اشتباه نوشتین افزایش مرسی از آموزش خوبتون

0 پاسخ دهید
23:22:51 1400/01/19
حلیه آقامیری

سلام. دوباره با دقت بخونین و با عکس زیر اون مطابقت بدین.

0 پاسخ دهید
23:22:51 1400/01/19
ایلیا

عالی

0 پاسخ دهید
10:33:46 1400/01/21
مینا

سلام . لطفا این جمله رو بیشتر توضیح بدین که در روند نزولی چرا باید حجم معاملات توی تیکه‌ها یا همون موج‌های نزولی بیشتر باشه، و برعکس توی قسمت یا موجی که روند صعودی داره حجم معاملات باید کاهش پیدا کنه و کمتر بشه

0 پاسخ دهید
11:15:39 1400/01/24
حلیه آقامیری

به کلمات موج و روند دقت کنین. ببینید یک روند چجوری صعودی فرض میشه؟ توی موجی که صعودیه (یعنی اون تیکه‌های کوچیک نشون داده شده توی شکل) حجم معاملات به مراتب بیشتر از موج نزولیه درسته؟ حالا همین اتفاق برای روند نزولی هم صادقه، مسلما برای اینکه روند کلی نزولی بشه، حجم معاملات توی موج‌های نزولی باید بیشتر باشه. در واقع موج هایی که حجم بیشتری دارن تعیین کننده روند هستن: اگه موج های صعودی حجم بیشتری داشته باشن، روند صعودی، اگه موج های نزولی حجم بیشتری داشته باشن روند نزولی. اگه غیر از این باشه و دوباره توی موج نزولی حجم کم و توی موج صعودی حجم بالا باشه که روند نزولی با صعودی یکی و در واقع روند کلی صعودی میشه!!!!

0 پاسخ دهید
11:15:39 1400/01/24
حسن

درود فراوان بر شما عزیزان دل.واقعا دستتون درد نکنه شما فوق العاده این توضیحتون در مورد روند و حجم معاملات کاملا واضحه نمیدونم چرا دوستان متوجه نمیشن

0 پاسخ دهید
10:11:56 1400/01/27
حسن

ادمین محترم اگه اشتباه میگم تصحیح کنین.دوستان حجم معاملات ذاتا ثابت هست الان میگم یعی چی.یعنی اگه ((روند صعودی)) باشه حجم بیشتر معاملات داره این روند صعودی رو تایید میکنه..هرچی حجم معاملات بیشتر باشه ((موج)) هم صعودی خواهد بود.حجم معاملات کمتر باشه موج نزولی خواهد بود (نمودار اول ) کلمه روند و موج روباهم اشتباه نگیرید.حالا در نمودار دوم ((روند))نزولی هستش.توی روند نزولی هرچی حجم معاملات بیشتر باشه((موج ))نزولی خواهد بود اگه حجم معاملات کمتر بشه ((موج)) صعودی میشه

0 پاسخ دهید
10:30:16 1400/01/27
حلیه آقامیری

اینطور هم میشه برداشت کرد.

0 پاسخ دهید
10:30:16 1400/01/27
محمد

سلام برای تشخیص حجم معامله ابتدا باید نوع روند را تشخیص دهیم و سپس با توجه به نزولی یا صعودی بودن روند، موج ها را با حجم معاملات طبق متن گفته شده مطابقت دهیم برای مثال اگر روند صعودی یعنی موج صعودی افزایش حجم و نزولی یعنی کاهش و اگر روند نزولی باشد موج صعودی را با کاهش حجم معاملات در نمودار مطابقت می دهیم و موج نزولی را با حجم معاملات صعوی این متن درسته؟

0 پاسخ دهید
13:37:39 1400/02/18
Reza Talebian

هر موج نزولی همراه خود کاهش حجم و در پس خود (بعد از خود با شروع صعود) افزایش حجم دارد. در تعریف موج صعودی و نزولی واژه "همراه" با مفهوم یکسان استفاده نشده. اگر همراه به معنای در بر داشتن است پس هر موج صعودی همراه خود (دارای) افزایش حجم است و هر موج نزولی همراه خود (دارای) کاهش حجم. اگر همراه به معنای is followed by است یعنی دنبال شدن و بعد از آن، پس هر موج صعودی در پس آن یک ریزش حجم و هر موج نزولی در پس آن (بعد ازان) یک افزایش حجم است. این موضوع در تعریف موج صعوی و نزولی درین متن یکسان بکار نرفته و باید اصلاح شود. یا تعریف صعودی اصلاح شود یا نزولی . الان هر دو تعریف بر ای صعودی و نزولی یکی است!

0 پاسخ دهید
22:17:29 1400/09/18