الگوی فالینگ وج؛ قسمت نوزدهم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


الگوی کنج نزولی (Falling Wedge) چیست؟ در این جلسه به آموزش پترن فالینگ وج و شناسایی هدف آن در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

در جلسه نوزدهم دوره آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال به الگوی کنج نزولی یا فالینگ وج (Falling Wedge) می‌رسیم. در تحلیل تکنیکال الگوهای کمی وجود دارند که در همه مواقع یک الگوی بازگشتی هستند، اما در دیگر پترن‌ها احتمال شکست از هر دو طرف وجود دارد (گاهی الگوی بازگشتی و گاهی الگوی ادامه دهنده‌اند). الگوی فالینگ وج نیز، هم احتمال شکستن خط روند بالایی و صعودی شدن قیمت را دارد، هم احتمال شکست خط روند پایینی و ادامه‌دار بودن روند پیشین را دارد. به عبارتی دیگر، این الگوی نموداری در دسته الگوهای بازگشتی تقسیم‌بندی می‌شود. اما همواره اینطور نیست، بلکه در برخی مواقع این الگو، یک پترن ادامه دهنده است.

این الگو از دو خط روند نزولی همگرا تشکیل شده است. در این پترن به محض اینکه قیمت بتواند خط روند بالایی خود را بشکند و به بالای آن نفوذ کند، قیمت به صورت شارپی (دراکثر مواقع) رشد خواهد کرد.

شکل الگوی کنج نزولی

در الگوی فالینگ وج، قیمت درون دو خط روند نزولی قرار می‌گیرد. که خط روند بالایی شیب تندتری نسبت به خط روند پایینی خواهد داشت. توجه داشته باشید که این دو خط روند باید همگرا باشند.

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال - الگوی فالینگ وج

مشابه حالتی که در الگوی مثلث متقارن (Asymmetric Triangle) وجود داشت، در اینجا نیز باید دو خط روند، در نقطه‌ای متقاطع باشند و قیمت باید چندین بار بین این دو خط نوسان کند. همچنین نباید درون الگو فضای خالی زیادی وجود داشته باشد.

بازار ارزهای دیجیتال

از میان 542 الگوی بررسی شده توسط آقای بولکوفسکی در کتاب دایره‌المعارف پترن‌های نموداری، 371 مورد این الگو را به سمت بالا شکسته‌اند ( معادل 70 درصد)، و تعداد 171 عدد، این الگو را به سمت پایین شکسته‌اند (30 درصد). لازم به ذکر است که ما از الگوی فالینگ وج یا الگوی کنج نزولی، انتظار شکست رو به بالا را داریم و همینطور که مشخص است، مطابق آمار در 70 درصد مواقع این اتفاق خواهد افتاد.

الگوی فالینگ وج

نکته دیگری که باید در بخش شکل الگو به آن اشاره کنیم، پولبک است. بهتر است بدانید که قیمت در 60 درصد مواقع به الگو پولبک زده و سپس به رشد خود ادامه داده است. مطابق تمامی الگوهای نموداری، پولبک، به عملکرد الگو آسیب زده و پترنی که پولبک نداشته باشد، نسبت به الگویی که پولبک دارد، عملکرد بهتری خواهد داشت.

درصد خطای

یکی از مهمترین قسمت‌های هر جلسه آموزش، بررسی درصد خطای آن است. در مورد الگوی Falling Wedge یا فالینگ وج، میزان خطا کمی بالا است. از بین 542 الگوی بررسی شده (توسط آقای بولکوفسکی)، 12 درصد خطا گزارش شده که این میزان خطا در مقایسه با الگوهای نموداری کمی بالا محسوب می‌شود.

اعتبار الگوی کنج نزولی

برای بررسی اعتبار الگوی فالینگ وج در تحلیل تکنیکال موارد زیر را کنترل نمایید:

  • حجم معاملات هر چه به انتهای الگو نزدیک می‌شود، کاهش می‌یابد. این الگوی حجمی اعتبار الگوی فالینگ وج را افزایش می‌دهد.
  • تعداد برخورد قیمت با دو خط روند در این الگو باید بیشتر از 4 مرتبه باشد (جداقل دو برخورد با خط روند پایینی و حداقل دو برخورد با خط روند بالایی).
  • افزایش حجم معاملات در روز شکستن خط روند، اعتبار الگو را افزایش خواهد داد.

الگوهای نموداری در بازار ارزهای دیجیتال

هدف الگوی فالینگ وج

در بخش انتهایی آموزش الگوی کنج نزولی یا فالینگ وج برای استفاده از این الگوی نموداری در ترید، به اندازه‌گیری هدف الگو می‌پردازیم.

در صورتی که قیمت، الگوی فالینگ وج را رو به بالا بشکند ( 70 درصد مواقع همین اتفاق خواهد افتاد)، بالاترین قیمت درون الگو رابه عنوان تارگت الگو در نظر بگیرید. در تصویر زیر این مورد نشان داده شده است.

هدف الگوی کنج نزولی

قیمت در 70 درصد مواقع به این تارگت رسیده است. این درصد احتمال رسیدن به تارگت برای یک الگوی نموداری قابل قبول است. در مورد شکست رو به پایین الگو (در 30 درصد مواقع اتفاق خواهد افتاد) ارتفاع الگو را به عنوان هدف آن در نظر بگیرید.

در جلسه آتی به معرفی الگوی رایزینگ وج خواهیم پرداخت.

ادامه دوره: الگوی کنج صعودی؛ قسمت بیستم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

قسمت قبل: الگوی سقف دوقلو؛ قسمت هجدهم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

*در صورت داشتن سوال، کاربران می‌توانند آن را در گروه تلگرامی اکسچینو مگ مطرح نمایند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (4 نظر)
amir

با سلام و خسته نباشید همگرا یعنی چه؟

0 پاسخ دهید
12:49:30 1399/08/26
حلیه آقامیری

سلام. یعنی به هم نزدیک شونده. انتهای دو خط وقتی به هم نزدیک میشه رو همگرا میگن

0 پاسخ دهید
12:49:30 1399/08/26
mahdi abdi

واقعا عالی هستین. ممنونم.

0 پاسخ دهید
12:46:11 1399/09/16
عباس

سلام و خسته نباشید و تشکر میکنم بابت مطالب مهم و کاربردی که به کاربر ارائه میکنید

0 پاسخ دهید
12:01:31 1400/01/07