چارت و انواع آن (1)؛ قسمت پنجم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


چارت و نمودار در تحلیل تکنیکال چیست و انواع آن کدامند؟ در این آموزش، به شرح مفاهیم اولیه چارت و نمودار در ارز های دیجیتال مانند بیت کوین می‌پردازیم.

تحلیل تکنیکال ابزاری است که در بسیاری از بازارها از جمله ارز دیجیتال کاربرد دارد. تا اینجا در مورد مفاهیم اساسی تحلیل تکنیکال صحبت کردیم. مباحثی که مطرح شد به واقع اساس این نوع از تحلیل بوده و تمام آنچه در ادامه دوره ارائه شود، بر اساس همین مفاهیم مطرح خواهند شد. این جلسه را به معرفی انواع چارت ها و شرح ساختار نمودارها خواهیم پرداخت. نمودارها از دو محور افقی و قائم تشکیل شده‌اند. محور افقی، نشان‌دهنده زمان و محور قائم نشان‌دهنده قیمت است.

ساختار نمودار 1
چارت قیمت بیت کوین متشکل از دو محور قیمت ( عمودی) و زمان (افقی)

انواع چارت ها در تحلیل تکنیکال

مشهورترین نمودارهایی که توسط تحلیل‌گران استفاده می‌شود عبارت‌اند از:

  • نمودار میله ای یا Bar Chart
  • نمودار خطی یا Line Chart
  • نمودار شمعی یا Candlestick Chart

چارت میله‌ای

تصویر زیر یک نمودار میله‌ای استاندارد را نمایش می‌دهد. به دلیل اینکه تغییرات قیمت در هر روز توسط یک میله نمایش داده می‌شود، آن را چارت میله‌ای می‌نامیم. چارت میله‌ای، اولین قیمت، بالاترین قیمت، پایین‌ترین قیمت و قیمت بسته شدن را به ما نشان می‌دهد. جزئیات بیشتر در تصویر زیر نشان داده شده است.

انواع چارت در تحلیل تکنیکال
نمودار میله‌ای – چارتی رایج در بین تحلیلگران تکنیکال برای بررسی قیمت

چارت خطی

نمودار خطی همان چارت میله‌ای است با این تفاوت که در نمودار خطی تنها قیمت‌ بسته شدن در نظر گرفته می‌شود و این قیمت‌ها با یک خط به هم وصل می‌شوند.

چارت و انواع آن
چارت خطی – این نمودار کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما تشخیص حمایت و مقاومت در این نمودار ساده‌تر است

چارت شمعی

نمودار شمعی نسخه ژاپنی نمودارهای میله‌ای هستند. انواع چارت شمعی در سال‌های اخیر طرفداران زیادی بین تحلیل‌گران پیدا کرده‌ است. نمودار شمعی همانند نمودار میله‌ای چهار قیمت اولین، بالاترین، پایین‌ترین و بسته شدن را نشان می‌دهند که به آن اصطلاحا کندل می‌گوییم. اما تفاوت اصلی در نحوه نمایش آنهاست. جزئیات بیشتر در تصویر زیر نشان داده شده است.

انواع چارت در تحلیل تکنیکال
چارت شمعی – محبوب‌ترین و پرکاربردترین نمودار در تحلیل تکنیکال

همانطور که گفته شد، در انواع نمودار شمعی، قیمت در قالب کندل نمایش داده می‌شود. هر کندل شامل بدنه یا body و سایه یا shadow است که بر اساس پایین‌تر یا بالاتر بودن قیمت در انتهای کندل، رنگ‌بندی متفاوتی دارد. برای درک بهتر، به تصویر زیر دقت کنید:

 

تحلیل بازار دیجیتال
هر کندل در چارت شمعی حاوی اطلاعات مفیدی است که در تحلیل تکنیکال بسیار مورد استاده قرار می‌گیرد

تایم فریم در تحلیل تکنیکال چیست؟

در انواع چارت ها می‌توانیم هر دوره زمانی را مورد بررسی قرار دهیم. تایم فریم می‌تواند از یک دقیقه تا یک سال تغییر کند. تایم فریم یک دقیقه‌ای، تغییرات قیمت در یک دقیقه را ثبت می‌کند. تایم‌فریم یک ساله، تغییرات قیمت در یک سال را ثبت می‌کند. مثلا در نمودارهای روزانه، هر کندل یا میله، نشان‌دهنده تغییرات قیمت در یک روز است. اگر بخواهیم هر کندل یا میله، تغییرات قیمتی در یک هفته را نشان دهد، باید TimeFrame نمودار را روی هفتگی تنظیم کنیم. همچنین در تایم فریم ماهانه، هر کندل نشان دهنده تغییرات قیمت در طول یک ماه است.

تایم فریم در انواع چارت
تایم‌فریم در نمودار قیمت- یک کندل در تایم‌فریم بالاتر از چندین کندل در تایم‌فریم پایین‌تر تشکیل شده است

 

در جلسه بعد آموزش تحلیل بازار ارز دیجیتال، موارد تکمیلی در مورد چارت و انواع آن را آموزش خواهیم داد. با ادامه این دوره با ما همراه باشید.

ادامه دوره: چارت و انواع آن (2)؛ قسمت چهارم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

قسمت قبل: حمایت و مقاومت 2؛ قسمت ششم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

*در صورت داشتن سوال، کاربران می‌توانند آن را در گروه تلگرامی اکسچینو مگ مطرح نمایند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (2 نظر)
شهریار رزاقی

سلام من قبلاً در مالزی دوره آموزش فارکس رو دیده بودم. ولی فراموش کردم بعضی از مفاهیم رو. کندیلی که سایه نداره تفسیرش چگونه است؟

0 پاسخ دهید
11:51:38 1399/11/29
مجتبی انصاری

به درس الگوهای کندل استیک رجوع کنید

0 پاسخ دهید
11:51:38 1399/11/29