در بزرگترین هک دیفای، بیش از 600 میلیون دلار از پالی نتورک سرقت شد


سرقت اخیر از پالی نتورک (Poly Network)، به نظر بزرگترین هک دیفای تا به امروز بوده است. نزدیک 611 میلیون دلار از این پلتفرم سرقت شد.

پروتکل دیفای میان زنجیره‌ای (کراس چین) پالی نتورک، طی یک هک، نزدیک به 611 میلیون دلار سرمایه از دست داد. با توجه به حجم سرمایه‌ای که از Poly Network خارج شده است، این اتفاق بزرگترین هک دیفای محسوب می‌شود.

هک پالی نتورک
توئیت‌های پیاپی حساب کاربری پالی نتورک بعد از هک اخیر

هکر مسئول سرقت از پالی نتورک دارایی‌ها را به آدرس‌هایی در اتریوم، بایننس اسمارت چین و پالی گان منتقل کرده است. از آن جایی که وظیفه پالی نتورک، اطمینان از قابلیت همکاری بین بلاک چین‌های مختلف است، به سختی می‌توان کل محدوده هک را مشخص کرد.

گفتنی است پروتکل اگریگیشن ژاپنی O3 Swap، بعد از سرقت چند صد میلیون دلار از پالی نتورک عملکرد میان زنجیره‌ای خود را تا اطلاع ثانوی متوقف کرد.

پالی نتورک از ماینرها و صرافی‌ها درخواست کرده والت‌های مرتبط با هکر را در بلک لیست خود قرار بدهند. توسعه‌دهندگان و اداره‌کنندگان این پلتفرم وعده داده‌اند با هکر، برخورد قانونی و او را مجبور به بازگرداندن دارایی‌ها می‌کنند.

مدیر ارشد فناوری شرکت تتر، برترین استیبل کوین و پراستفاده‌ترین ارز دیجیتال بازار، اعلام کرد نزدیک به 33 میلیون دلار توکن USDT مربوط به حادثه سرقت از پالی نتورک را مسدود کرده است.

توئیت تتر درباره سرقت از پالی نتورک

یک کاربر اتریوم با نام hanashiro.eth بعد از مسدود شدن توکن‌های USDT هکر، با استفاده از داده ورودی داخل تراکنش ETH خود به او هشدار داد به خاطر قرارگیری این توکن‌ها در بلک لیست شرکت Tether از آن‌ها استفاده نکند. هکر نیز برای تشکر، 42 هزار دلار به او هدیه داد!

چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) مدیر عامل صرافی بایننس نیز به سرقت گسترده از پالی نتورک خیلی زود واکنش نشان داد، چرا که گفتیم هکر بخشی از دارایی‌های را به بایننس اسمارت چین منتقل کرده است. او مدعی شد این شرکت با شرکای امنیتی خود در حال هماهنگی است. با این حال چانگ پنگ ژائو هیچ تضمینی نداد، چرا که BSC تحت اختیار هیچ فردی نیست (غیر متمرکز است).

آمادگی هکر پالی نتورک برای بازگرداندن وجوه سرقت شده

چند ساعت پس از هک پروتکل پالی نتورک، هکر یا هکرها اعلام کردند که آماده بازگرداندن وجوه سرقت شده هستند. این در حالی است که در ابتدا، آن‌ها این ایده را مطرح کردند که می‌توانند یک سازمان مستقل و خودگردان غیر متمرکز (DAO) ایجاد کرده تا کاربران تصمیم بگیرند که سرنوشتی برای وجوه سرقت شده تعیین شود. با این حال، در ادامه هکرها در قالب یک تراکنش در شبکه اتریوم اعلام کردند که آن‌ها تصمیم خود را گرفته‌اند و به جای ایجاد یک DAO، می‌خواهند وجوه را بازگردانند.

جالب اینجاست که تیم توسعه پالی نتورک، در نامه‌ای خطاب به هکر به منظور درخواست برای بازگرداندن وجوه سرقتی، وی را “هکر عزیز” خطاب کرد:

مقدار پولی که هک کرده‌اید، یکی از بزرگترین‌ها در تاریخ دیفای است. بر اساس قانون همه کشورها، این کار یک جرم اقتصادی بزرگ تلقی می‌شود و شما تحت تعقیب خواهید بود. پولی که شما دزدیده‌اید، متعلق به ده‌ها هزار کاربر حوزه ارزهای دیجیتال یا همان مردم بوده است.

منبع: u.todayثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)