تحلیل تکنیکال قیمت ارز دیجیتال لونا و لونا کلاسیک (۱۶ تیر ۱۴۰۱)


صعود ارزهای دیجیتال لونا و لونا کلاسیک، دوباره توجه‌ها را معطوف به این پروژه پرحاشیه کرده است. باهم نگاهی به رفتار قیمت این رمزارزها می‌کنیم.

پروژه پر سر و صدای لونا با استیبل کوین خود، ترا (Terra)، فراز و فرود منحصر بفردی را تجربه کرده است. از رشد بزرگ این رمز ارز تا سقف تاریخی 120 دلار گرفته، تا دود شدن 45 میلیارد دلار طی چند هفته بخاطر دی-پگ شدن (depeg) یا به عبارت دیگر ناموفق بودن استیبل کوین الگوریتمی ترا در حفظ ارزش برابر با دلار آمریکا. طی ماه گذشته، علی رغم نزولی بودن کلیت بازار ارزهای دیجیتال، ما شاهد رشد این دو کریپتو بوده‌ایم. در ادامه به تحلیل و بررسی رفتار قیمت این دو رمز ارز پر ماجرا می‌پردازیم.

تحلیل قیمت ارز دیجیتال لونا 2.0

بعد از سقوط آزاد لونا و معرفی لونا 2.0، قیمت این ارز دیجیتال جدید از 1 دلار تا 25 دلار پامپ شد. با تحلیل رفتار قیمت بعد از این پامپ بزرگ و تا حدودی احساسی، روند ریزشی کاملا قابل درکی شکل گرفت. قابل درک از این نظر که رفتار این روند نزولی کاملا قابل درک و در چهارچوب مارکت سایکل پیش رفته است.

نمودار روزانه لونا

با بررسی نمودار روزانه لونا جدید، شکل گیری مارکت سایکل بسیار واضح است. حرکت اسپایک قدرتمند نزولی، چرخه بازار را آغاز کرده‌است. سپس با کاهش سرعت نزول، بازار وارد چرخه کانال شده و در گام بعدی، با شکست کانال، چرخه کانال نیز به پایان رسیده و در حال حاضر در مرحله تریدینگ رینج مارکت سایکل قرار داریم. بعد از شکست کانال نزولی، اولین هدف قیمت سقف کانال خواهد بود. تا اینجا هنوز قیمت موفق به لمس سقف کانال نشده‌است. هرچند، در اقدامی ناموفق برای لمس سقف، تا نزدیکی آن رسیده‌است.

نمودار 4 ساعته لونا

با بررسی نمودار 4 ساعته لونا 2.0، می‌بینیم که با وجود شکست کانال، همچنان آخرین سقف روند نزولی در قیمت 3.50 دلار پابرجاست. پس ما هنوز در روند نزولی هستیم. تا زمانی که آخرین سقف روند نزولی که در قیمت 3.50 دلار قرار دارد به سمت بالا شکسته نشده‌است، روند نزولی بر بازار حکمفرماست. البته باید در نظر داشته باشیم که ما در چرخه تریدینگ رینج در روند نزولی قرار داریم و احتمال لمس شدن سقف کانال که با آخرین سقف روند نزولی تلاقی دار، بالا است.

لونا کلاسیک در روند صعودی

در نمودار لونا کلاسیک شاهد داستانی تقریبا مشابه لونا 2.0 هستیم، با این تفاوت که گاوها در لونا کلاسیک بسیار قوی‌تر ظاهر شده‌اند. با وجود اینکه از ابتدای ماه ژوئن که کلیت بازار ارزهای دیجیتال، از جمله بیت کوین، ریزش بسیار شدیدی را تجربه کرده‌اند، شاهد این هستیم که لونا کلاسیک در حال ثبت سقف‌های بالاتر و کف‌های بالاتر بوده‌است.

نمودار 4 ساعته لونا کلاسیک

کندل های بزرگ صعودی در برابر کندل‌های نزولی کوچک، حرکت‌های انفجاری و ثبت سقف‌های بالاتر و کف‌های بالاتر، همگی نشان از قدرت خریداران دارد.

نمودار 4 ساعته لونا کلاسیک

در صورتی که قصد همراه شدن با روند صعودی لونا کلاسیک را داشته باشیم، بهترین استراتژی خرید با بازیگران بزرگ است(نهنگ ها). با بررسی رفتار قیمت در روند صعودی و بررسی حجم معاملات، ناحیه 0.000086 دلار تا 0.000094 محدوده تقاضایی است که پر از سفارشات خرید است. در صورت رسیدن قیمت به این محدوده و فعال کردن این سفارشات، می‌توانیم انتظار ادامه روند صعودی را داشته باشیم. البته در نظر داشته باشید که از نظر فاندامنتال، برای صعود لونا کلاسیک یا لونا 2.0، دلیل خاصی وجود ندارد. مخصوصا که این روند صعودی در زمانی اتفاق افتاده که کلیت بازار ارزهای دیجیتال ریزش بزرگی داشته است. بعد از فاجعه سقوط استیبل کوین ترا (Terra) و بی ارزش شدن پروژه، افزایش قیمت این ارزهای دیجیتال مقداری مشکوک است و در مجموع خیلی مهم است که شرط احتیاط را رعایت کنیم.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)