قرارداد هوشمند پانزی ترون – Tron ؛ کلاهبرداری های رو به رشد


قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت های پانزی با استفاده از شبکه ترون Tron ترند شده‌اند، اما قراردادهای کلاهبرداری قبلی، یکی پس از دیگری در حال بسته شدن هستند.

یکی از مهم‌ترین رسالت‌های مجموعه اکسچینو مگ، افزایش دانش و آگاه‌سازی هموطنان در حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال است. تکنولوژی‌های نوظهور مانند کریپتوکارنسی، همواره بستر مناسبی برای کلاهبرداران هستند. در چند ماه گذشته شاهد رشد قارچ گونه قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت های ترون و اتریوم در جامعه ارزهای دیجیتال ایران بوده‌ایم، قراردادهایی که بر اساس طرح پانزی کار می‌کنند و در نهایت منجر به متضرر شدن بخش بزرگی از افرادی می‌شوند که گرفتار این طرح‌ها شده‌اند. اکو اسمارت – Eco Smart، دابل وی – DoubleWay، ترون رویال – Tron Royal، کریپتو فرندز – Crypto Friends، راکت ترید – Rocket Trade و ترون هلدینگ – Tron Holding فقط تعدادی از این پروژه‌های اسمارت کانترک – Smart Contract اسکم و پانزی هستند.

اساس طرح‌های پانزی بر مبنای زیرمجموعه‌گیری و دریافت پول از زیرمجموعه‌های جدید است که این پول بین افراد قدیمی‌تر و بالاسری‌ها توزیع می‌شود. عمر این پروژه‌ها معمولا کوتاه است و تا زمانی ادامه می‌یابد که افراد قادر به جذب زیر مجموعه جدید باشند. پس از اشباع هر یک از این شبکه‌های پانزی و هرمی، تمام افراد لایه آخر متضرر خواهند شد، چراکه در جذب زیرمجموعه و کسب سود از این طریق ناموفق بوده و سرمایه اولیه خود را از دست می‌دهند.

طرح پانزی قرارداد های هوشمند ترون

قراردادهای هوشمند برای اولین بار در صنعت ارزهای دیجیتال توسط اتریوم خلق شد. پس از اتریوم، بسیاری از پروژه‌های دیگر مانند ترون ، ایاس، تزوس و … با هدف ارائه بستر برنامه نویسی قرارداد هوشمند و توسعه نرم‌افزارها و اپلیکیشن غیرمتمرکز ایجاد شدند. اسمارت کانترکت – Smart Contract ها به خودی خود نوآوری هستند که منجر به ایجاد تحول بزرگی در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین شده‌اند. اما کلاهبرداران با سوء استفاده از این قابلیت، شروع به توسعه قراردادهای هوشمند پانزی و تبلیغ آن بین مردم کرده‌اند. دیگر مانند گذشته نیاز به زیرمجموعه‌گیری به صورت حضوری یا به اصطلاح پرزنت نیست، بلکه کلاهبرداران با سوء‌استفاده از ویژگی‌های بلاک چین و با جملاتی مانند: “چون قرارداد هوشمند از بلاک چین استفاده می‌کند، سالم است”، “این یک قرارداد هوشمند است و امکان دست بردن در آن نیست”، “این قرارداد تیک سبز ترون را دریافت کرده پس کلاهبرداری نیست” و امثالهم، سعی در اغوای مردم برای جذب شدن به این طرح‌های پانزی و خالی کردن جیب آن‌ها را دارند.

طرح‌های پانزی در قالب قرارداد هوشمند ترون

دو مورد از قراردادهای هوشمند پانزی به نام‌های دابل وی و اکو اسمارت در گذشته توسط اکسچینو مگ مورد بررسی قرار گرفته‌اند. اکنون سرعت گسترش این طرح‌های کلاهبرداری و اسکم خصوصا روی شبکه ترون به گونه‌ای افزایش یافته، که روز به روز قرارداد جدیدی در جامعه ایرانی ارزهای دیجیتال بر سر زبان‌ها می‌افتد. تاکنون وبسایت‌های بسیاری از این قراردادها مانند راکت ترید و ترون هلدینگ بسته شده‌اند و متاسفانه سرمایه افراد بر باد رفته است. سایر اسمارت کانترکت‌های اینچنینی نیز به همین سرنوشت محکوم هستند. جالب است بدانید که در چند هفته گذشته، تقاضا برای خرید ترون بسیار بیشتر از تقاضا برای خرید بیت کوین در صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال بوده است.

به صورت کلی، هرگاه فردی از دوستان و آشنایان با شما تماس گرفت و درباره سرمایه‌گذاری در یک قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت بر بستر بلاک چین حرف زد که سوددهی آن بر مبنای زیرمجموعه‌گیری است، مطمئن باشید که دوست شما فریب یک طرح پانزی را خورده و به هیچ عنوان این پیشنهاد را قبول نکنید. متاسفانه دو سایت ایرانی با نام‌های BigWallet و Shamohsen که سردمدار معرفی پروژه‌های پانزی و کلاهبرداری به ایرانیان هستند، تاکنون تعداد زیادی قرارداد هوشمند اسکم را به عنوان روش کسب درآمد رایگان به کاربران ایرانی معرفی کرده‌اند.

یکی از ویژگی‌های بزرگ و در عین حال عجیب این قراردادها، عدم حق برداشت سرمایه اولیه است. در یک سرمایه‌گذاری، فرد سرمایه‌گذار باید حق برداشت سرمایه اولیه خود را داشته باشد که در این قراردادها چنین نیست. عاقبت این Smart Contract ها، متضرر شدن بخش بزرگی از کاربران است. اکیدا توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان به سمت سرمایه‌گذاری در چنین پروژه‌هایی نروید و به جای آن، با مطالعه صحیح در حوزه ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری درست در این بازار را بیاموزید.

بدون شک صدها مقاله‌ی آموزشی که در سایت اکسچینو مگ به صورت رایگان در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار گرفته، کمک شایانی به درک بهتر بلاک چین و بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری درست در این حوزه خواهد کرد. امیدواریم که روزی دانش هموطنان عزیز در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال به گونه‌ای بالا رود که دست کلاهبرداران از این بازار کوتاه شود.

بیشتر بخوانید: 🔴 پایان پروژه کلاه برداری بانک آف ترون – Bank of Tronثبت نظر
نظرات کاربران (47 نظر)
محمد میلان

سلام پس شما قرار داد معرفی کنید که ضرر نکنیم پورسانت شما هم روی چشم

0 پاسخ دهید
08:34:14 1399/05/28
ممد

تلگرام داری ایدی بدم

0 پاسخ دهید
08:34:14 1399/05/28
سارا

همسر من ۲۶۰میلیون تومان برای خرید ترون سرمایه گذاری کرده که ۲۵۰ آن وام بانکی بوده.ابتدا با ۶۰شروع کرد و بعداز دریافت سود خوب،وام ۲۰۰میلیونی گرفت که تا دوهفته سود خوبی دریافت میکرد. ولی بدلیل درخواست سیستم برای افزایش انرژی،محبور بود که تقریباً همه را سرمایه گذاری دوباره کند و از هفته ی پیش نتوانسته هیچ مبلغ برداشت کند.اصل پول را هم که هرگز نمیشود برداشت.

0 پاسخ دهید
17:37:08 1399/06/02
سارا

همسر من ۲۶۰میلیون تومان برای خرید ترون سرمایه گذاری کرده که ۲۵۰ آن وام بانکی بوده.ابتدا با ۶۰شروع کرد و بعداز دریافت سود خوب،وام ۲۰۰میلیونی گرفت که تا دوهفته سود خوبی دریافت میکرد. ولی بدلیل درخواست سیستم برای افزایش انرژی،محبور بود که تقریباً همه را سرمایه گذاری دوباره کند و از هفته ی پیش نتوانسته هیچ مبلغ برداشت کند.اصل پول را هم که هرگز نمیشود برداشت. البته دوستش که معرفش بود وبا مبلغ۳۰ میلیون شروع کرده و افزایش هم نداده کماکان سود خود را دریافت می‌کند. کلاهبرداری است کاملا.

0 پاسخ دهید
17:40:30 1399/06/02
معصومه

میخاس عقلشو بکاربندازه این همه پول نزاره

0 پاسخ دهید
17:40:30 1399/06/02
yaychi960

, نه

0 پاسخ دهید
17:40:30 1399/06/02
سجاد

خب اگه سرمایه ای کمتری میزاشت حداقلش این بود که باسودی که میگرفت تموم میشد اصل پول اشتباهه مبلغ زیاد اونم بااین حجم پول

0 پاسخ دهید
17:40:30 1399/06/02
Myeyes0074

ماجایی از سایت ترون کار میکنیم که همون موقع میتوانیم پولمون رابرداشت کنیم هر لحظه بخوایم...My

0 پاسخ دهید
17:40:30 1399/06/02
امین

درمورد کدام کمپانی داریدحرف میزنید؟

0 پاسخ دهید
17:40:30 1399/06/02
شیما عشق محمدش

سلام کجاس ب ماهم معرفی کن ممنون میشیم

0 پاسخ دهید
17:40:30 1399/06/02
علی

من ی راه بلدم ک میشه برداشت کرد

0 پاسخ دهید
17:40:30 1399/06/02
yaychi960

, نه

0 پاسخ دهید
03:25:13 1399/07/14
احمد فواد نایل

من میخواهم ترون خریداری کنم اما هنوز مطمئن نیستم که حقیقت است یا کلاه برداری و در کیونت نیز عضو هستم

0 پاسخ دهید
23:37:33 1399/09/07
فری

ترون بدردنخوره این همه ارزمیخوای ترون بگیری سالی ۱درصد میره بالا

0 پاسخ دهید
23:37:33 1399/09/07
salar

چند کوین با ارزش معرفی میکنم از من به یادگار.هدیه به شما.تاریخش هم ثبت میشه 2 سال بعد انشاالله نتیجشو میبینیم اگر عمری بود و خدا خواست خب بریم سر وقت معرفی پروژ ها:(البته فقط اسم میبرم . بقول بایننس Do your own REsearch (DYOR) خودتون هم تحقیق کنین 1-SHIB TOKEN 2-BEZOGE EARTH 3-X TAG 4- NEO(CHINESE ETH) 5-BABY DOGECOIN 6-FEG 7-RAIN MAKER 8-DOT 9-ADA 10- شما بنویسین برای من

0 پاسخ دهید
23:37:33 1399/09/07