بیوگرافی چانگ پنگ ژائو مدیر صرافی بایننس؛ از تکنسین تا غول ارزهای دیجیتال


چانگ پنگ ژائو معروف به CZ به دلیل موفقیت های حیرت انگیزی که طی تنها چند سال از طریق صرافی بایننس کسب کرده به چهره‌ایی بسیار قدرتمند تبدیل شده است.

  • ثروت خالص چانگ پنگ ژائو  طی یکسال گذشته دوبرابر شده و در حال حاضر به رقمی حدود 2.6 میلیارد دلار رسیده است.
  • وی یک صرافی با نام بایننس تاسیس کرد که در کمتر از شش ماه به بزرگترین صرافی در جهان تبدیل شد.
  • CZ اکنون بخش قابل توجهی از ثروت خود را از طریق بنیاد خیریه بایننس، صرف کمک های بشر دوستانه می‌کند.
  • احتمالا چانگ پنگ ژائو بخش قابل توجهی از ثروت خود را در راه گسترش بایننس سرمایه گذاری کند.

چانگ پنگ ژائو یا همان CZ به یکی از افراد با نفوذ در حوزه کریپتو تبدیل شده است. وی هچنین بخاطر موفقیت فوق العاده و باور نکردنی صرافی بایننس، توانسته به یکی از قدرتمندترین چهره ها در صنعت کریپتو تبدیل شود. در این مقاله  مراحل پیشرفت این چهره محبوب و قدرتمند را بررسی خواهیم کرد.

چانگ پنگ ژائو ؛ از تکنسین به پرنفوذترین چهره بازار ارزهای دیجیتال

CZ در چین متولد و در ونکوور کانادا بزرگ شد. وی بعد از فارغ التحصیلی در دانشگاه مک گیل در مونترال، در مرکز نرم افزارهای تجاری نیویورک و توکیو مشغول به کار شد. چانگ پنگ ژائو در امر ساخت سیستم و زیرساخت‌های صرافی‌ها، سابقه‌ایی طولانی دارد. وی  در سال 2005، برای راه‌اندازی سیستم‌های فیوژن (Fusion Systems) به شانگهای نقل مکان کرد و در آنجا اقدام به راه‌اندازی سیستم‌های معاملاتی با حجم معاملات بالا، برای کارگزاران سهام کرد.

CZ پس از علاقه مند شدن به حوزه ارزهای دیجیتال، وارد تعدادی از پروژه‌های مربوط به کریپتو شد. وی در سال 2013 به عنوان سومین عضو به تیم Blockchain.com پیوست. در سال 2014 نیز، به عنوان مدیر تکنولوژی ارشد یکی دیگر از صرافی‌های معروف ارزهای دیجیتال به نام OKCoin، مشغول به کار شد.

یک سال بعد، چانگ پنگ ژائو به دلیل “اختلاف نظر در رابطه با هدف اصلی شرکت” از سمت خود استعفا نمود و پس از آن اقدام به راه‌اندازی یک استارتاپ جدید کرد. فعالیت اصلی این استارتاپ ارایه خدمات ابری در محل به اپراتورهای صرافی‌ها بود. وی سرانجام در سال 2017، تصمیم گرفت صرافی خودش یعنی بایننس را تاسیس کند. در نهایت، این صرافی بعد از جذب سرمایه‌ایی بالغ بر 15 میلیون دلار از طریق عرضه بایننس کوین یا  BNB، راه‌اندازی شد.

تا اوایل سال 2018، بایننس به عنوان بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در جهان شناخته شده و در حال حاضر توانسته دامنه فعالیت های خود را به ایالات متحده، سنگاپور، اوگاندا و جرسی نیز گسترش بدهد.

به اوج رسیدن بایننس

کارمزدهای پایین، بازاریابی هوشمندانه و پوشش تعداد زیادی از ارزهای موجود، بایننس را قادر ساخت تا از ابتدای راه اندازی در سال 2017 بتواند در 180 روز، تبدیل به محبوب ترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان شود.

نوآوری پایدار و مهارت های عملیاتی از جمله عواملی هستند که منجر به حفظ تسلط بایننس در این حوزه شده‌اند. البته بایننس رشد سریع خود را مدیون کارمزدهای معاملاتی پایین است که به عنوان یکی از مزیت‌های رقابتی مهم این شرکت شناخته می‌شود. حتی کسانی که از ارز داخلی بایننس یعنی بایننس کوین برای پرداخت‌های خود استفاده می‌کنند، کارمزدهای معاملاتی کمتری پرداخت می‌کنند. بیشترین نرخ کارمزد در بایننس تنها 0.1٪ است. از طرفی هر چه معامله گر فعالیت بیشتری انجام دهد، کارمزد کمتری پرداخت میکند.

به عنوان مثال می توان به صرافی کوین بیس (Coinbase) اشاره کرد، که برای تراکنش‌های کوچک بیش از 10٪ کارمزد دریافت می‌کند. کوین بیس پرو (Coinbase Pro) هم کارمزدی برابر با 0.5%، یعنی پنج برابر بیشتر از گران ترین کارمزد بایننس، دریافت میکند.

همچنین عرضه اولیه ICO بایننس این امکان را میدهد تا با دیگر صرافیهای محافظه کار، رقابت کند. به عنوان مثال، کوین بیس پرو (Coinbase Pro) در حال حاضر کمتر از 60 جفت معاملاتی دارد. در حالیکه بایننس بیش از 600 جفت معاملاتی دارد و تعداد دارایی‌های دیجیتال تحت پوشش آن سه برابر بیشتر از کوین بیس پرو است.

دریافت حداقل کارمزد و لیست گسترده دارایی‌های قابل معامله باعث شده تا بایننس در صدر لیست صرافی‌های برتر دنیا قرار بگیرد. همزمان با رونق بازار کریپتو در سال 2017، بایننس با استقبال خوبی از سوی معامله‌گران جدید مواجه شد.

سود بایننس چقدر است؟

بایننس به عنوان یک شرکت خصوصی، هیچگونه تعهدی مبنی بر اظهار میزان درآمد و سود خود ندارد. با این وجود، این صرافی موفق مدت‌هاست که سیاستی مبنی بر سوزاندن حدود 20٪ از سود سه ماهه خود در BNB را در پیش گرفته است.

با کمی محاسبه می‌توان میزان سودآوری بایننس را تخمین زد. به عنوان مثال بایننس در دهمین دوره سوزاندن در سه ماه چهارم سال 2019، 2.2 میلیون بلیننس کوین به ارزش 40 میلیون دلار را از گردونه خارج کرد. با این حال، این صرافی سیاست سوزاندن خود را تغییر داده و به همین دلیل اکنون بیشتر بر روی راه حل های مختلف معاملاتی کار میکند تا سود.

این امر ممکن است باعث شود که دوره‌های سوزاندن بایننس کوین دیگر، نشان دهنده سودآوری بایننس نباشد. یازدهمین دوره سه ماهه سوازندن در آوریل امسال اتفاق افتاد که طی آن، تقریبا 3.5 میلیون BNB معادل رقمی بیش از 50 میلیون دلار سوازنده شد. بدون در نظر گرفتن دو دوره اخیر و تنها با توجه به دوره سه ماهه سوم سال 2017 تا سه ماهه سوم سال 2019، میتوان سود بایننس را محاسبه کرد.

در طی این مدت، این صرافی تعداد توکنی به ارزش 170 میلیون دلار را سوزاند که این رقم نشان دهنده حدود 20 درصد از سود این شرکت است. این بدان معنی است که صرافی بایننس چانگ پنگ ژائو از ژوئیه 2017 تا اکتبر 2019 حدود 850 میلیون دلار سود کسب کرده است.

بر اساس گزارش رسانه‌ها اینگونه تصور میشود که سود انباشته (cumulative profit) این شرکت از مرز یک میلیارد دلار عبور کرده، که این رقم فقط با ورود ارز دیجیتال به جریان اصلی افزایش پیدا میکند. در اصل 200 میلیون توکن BNB بر اساس وایت پیپر بایننس صادر شده است. 50٪ از این توکن ها به سرمایه گذاران ICO و 40٪ به موسسین و 10٪ باقیمانده به فرشتگان سرمایه گذار اختصاص یافته است.

این یعنی اعضای تیم مؤسسین پس از راه اندازی، 80 میلیون BNB را نزد خود نگاه داشته‌اند. شش نفر عضو تیم مؤسسین بودند. با این وجود، آنها در اواسط سال 2019 تصمیم گرفتند که از تخصیص اولیه توکن به اعضای تیم خودداری کنند. گفته میشود که این صرافی مشهور به تدریج در حال سوزاندن این توکن ها است. بنابراین ممکن است سال‌ها طول بکشد تا تأثیر آن بر عرضه به طور کامل تحقق یابد.

اگرچه درآمد معاملاتی صرافی بایننس آقای چانگ پنگ ژائو به بایننس کوین است، اما این صرافی همچنان به انباشته کردن این توکن‌ها ادامه میدهد. به همین ترتیب این کاهش عرضه همراه با افزایش سود BNB، قیمت آن را به طور قابل توجهی افزایش داده است. BNB که در عرضه اولیه با قیمت 10 سنت ارایه شد در حال حاضر با قیمتی در حدود 15 دلار معامله میشود، در حالی که در ژوئن 2019 به اوج قیمت خود یعنی رقمی معادل 40 دلار رسید.

ثروت خالص چانگ پنگ ژائو چقدر است؟

چانگ پنگ ژائو بیشتر ثروت خود را در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده و ادعا میکند که میزان سرمایه وی در پول فیات بسیار اندک است. وی در اواسط سال 2018 فاش کرد که ثروتی بالغ بر 2 میلیارد دلار دارد. در لیست میلیاردرهای حوزه کریپتو که در مجله فوربز در فوریه 2018  منتشر شد، ژائو بعد از  کریس لارسن از شرکت ریپل و جوزف لوبین از اتریوم و کوین سیس (ConsenSys)، جایگاه سوم را به خود اختصاص داد.

آنها ثروت خالص وی را بین 1.2 تا 2 میلیارد دلار تخمین زدند. البته در لیست ثروتمندترین افراد سال 2020 در مجله فوربز، وی با ثروت خالص 1.2 میلیارد دلاری، در جایگاه بسیار پایین‌تری قرار گرفت. همچنین وی در لیست ثروتمندترین افراد چین در سال 2019، نفر هزار و هشتصد و هجدهم شد و درسال 2018 نیز در جایگاه نفر دویست و شانزدهم قرار گرفت. سقوط جایگاه او در این لیست می‌تواند ناشی از افت چشمگیر قیمت ارز دیجیتال در آن سال باشد.

در فهرست اخیر ثروتمندترین افراد جهان (Hurun)، چانگ پنگ ژائو به عنوانی یکی از ثروتمندترین چهره‌ها در صنعت کریپتو معرفی شد؛ صنعتی که تاکنون شش نفر را در جهان به لیست میلیاردرها اضافه کرده است. آنها جایگاه هزار و نود هفتم از فهرست خود را به ژائو اختصاص دادند. البته براساس آمار و ارقام به دست آمده از درآمدهای شرکت بایننس، تخمین زده میشود که ثروت شخصی آقای ژائو دو برابر آن چیزی باشد که در مجله فوربز 2018 اعلام شده بود. در حال حاضر ثروت خالص چانگ پنگ ژائو حدود 2.6 میلیارد دلار است.

ژائو چگونه از ثروت خود استفاده می کند؟

چانگ پنگ ژائو نیز مانند بسیاری از میلیاردرها، یک نیکوکار فعال است. وی عضو هیئت مدیره بنیاد خیریه بایننس است که طیف گسترده ای از فعالیت خیریه را انجام میدهد. بایننس، در پایان سال 2018 سیاست کارمزد پذیره نویسی (listing fee policy) خود را تغییر داد و از تیم‌هایی که می‌خواستند در این صرافی ثبت نام کنند خواست جای آن، به یکی از خیریه‌ها کمک مالی کنند.

این صرافی همچنین اخیرا یک طرح خیریه 5 میلیون دلاری داشته که آن را به کمپین‌های مبارزه با ویروس کرونا اهدا کرده است. اما به نظر میرسد که مانند بسیاری از کارآفرینان، بخش اعظم ثروت چانگ پنگ ژائو در صرافی وی سرمایه گذاری مجدد میشود. این امر می تواند به رشد چشمگیر بایننس در حوزه‌ایی که در آن پیشگام است، کمک کند.

بایننس مرتبا ابزارهای مالی جدیدی را به حوزه فعالیت‌های خود اضافه میکند. به عنوان مثال در سال 2019، این صرافی قراداد آتی (futures)، معاملات مارجین، وام دهی (lending)، استیکینگ (staking) و حتی استیبل کوین خودش (BUSD) را به حوزه فعالیت‌هایش اضافه کرد.

این اقدامات جسورانه به بایننس چانگ پنگ ژائو اجازه میدهد تا با رقبای ویژه‌ایی همچون صرافی اوراق مشتقه مانند صرافی بیتمکس و یا پلتفرم لندینگ BlockFi، وارد رقابت شود. این صرافی همچنین با ایجاد صرافی های فیات به کریپتو با برند بایننس، از جمله Binance.US و چهار صرافی با نام‌های دیگر، اقدام به ایجاد زیرساخت‌هایی جدی کرده است.

بایننس  از نظر فناوری نیز پیشگام است

این شرکت توانست از طریق Binance DEX، اقدام به ارایه اولین صرافی غیرمتمرکز کند. همچنین بایننس یکی از اولین صرافی‌هایی بود که از طریق Binance Launchpad، اقدام به عرضه اولیه صرافی یا IEO کرد. این صرافی حتی برای رقابت با اتریوم، بایننس چین (Binance Chain)، بلاکچین خاص خود را، ایجاد کرد. جالب است که بایننس از انجام سرمایه گذاری‌های استراتژیک هراسی ندارد. اقدامات پرسودی همچون خرید کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، مارس فاینانس (Mars Finance)، تراول بای بیت (TravelbyBit) و کیف پول تراست والت (Trust Wallet) باعث شد تا بایننس نفوذی فراتر از یک صرافی در حوزه کریپتو داشته باشد. با توجه به این اقدامات جسورانه، انتظار میرود چانگ پنگ ژائو جایگاه خود را به عنوان یکی از ثروتمندترین و تأثیرگذارترین افراد در حوزه کریپتو، حفظ کند.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)