استخراج بیت کوین در سال 2020 چقدر سودآور است؟


ماین کردن و استخراج بیت کوین در سال 2020 اگر به سخت افزار و برق ارزان دسترسی دارید، هنوز سودآور است. اکنون به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

برای پاسخ به این سوال که آیا استخراج بیت کوین در سال 2020 هنوز هم سوآور است یا خیر، باید سرگذشت این ارز دیجیتال در سال 2020 را بدانیم. بعد از رسیدن قیمت Bitcoin به کمترین مقدار خود در ماه مارس 2020 (اسفند 1398)، این ارز دیجیتال در روند صعودی قرار گرفت و طی حدود 5 ماه، دو برابر شد. اما بعد از رخ دادن رویداد هاوینگ در اردیبهشت 1399، نصف شدن پاداش استخراج آن، افزایش بیش از 25 درصدی هش ریت BTC و رسیدن به بالاترین مقدار خود در تمام مدت، ماینرهای خردتر در حال ضرر دیدن هستند. همچنین سودآوری ماینینگ این ارز دیجیتال به دلیل هزینه‌های سخت افزاری و عملیاتی  که به همراه دارد، کاهش یافته است. بیشتر ماینرهای کنونی تنها از نظر بازدهی روزانه، کارایی بیشتر دارند.

تعداد کل بیت کوین‌ های قابل معامله ۲۱ میلیون واحد است. تاکنون 18.5 میلیون واحد BTC استخراج شده و هنوز 2.5 میلیون واحد برای ماین کردن باقی مانده است. همانند معادن که هر چه مقدار سنگ معدن كمتر باشد، پیدا كردن آن سخت‌تر و قیمت گودبرداری بیشتر می‌شود، دقیقا همین اتفاق هم برای استخراج بیت کوین در سال 2020 صادق است.

آینده‌ی استخراج بیت کوین در سال 2020 این گونه است که با گذر زمان، کارایی کمتر و هزینه بیشتری دارد، چرا که برای محاسبه یک هش بیت کوین که هنوز ماین نشده، تلاش بیشتری می‌شود. این یعنی زمان بیشتر، قدرت پردازش بیشتر و در نهایت برق بیشتر.

کاهش تعداد نودهای فعال در شبکه بیت کوین

تمام این موارد قیمت نهایی را افزایش می‌دهند. نتیجه‌ی همه موارد بالا این است که در حال حاضر، فقط ۱۸۰۰ بیت کوین در سطح جهانی به صورت روزانه معامله می‌شود که بسیار ناچیز است. بسیاری از سرمایه گذاران که در استخراج بیت کوین در سال 2020 سرمایه گذاری کرده‌اند، سرمایه خود را پس گرفته، تجهیزات رایانه‌ای را فروخته یا از آن برای اهداف دیگر استفاده کرده‌اند. بدیهی است که ماینینگ این ارز دیجیتال در آستانه مقرون به صرفه بودن قرار داشته و دیگر نمی‌تواند سودآوری را که تا سال گذشته داشته، ادامه دهد.

علاوه بر این که تعداد ماینرهای بیت کوین کم و کمتر می‌شود، روند استخراج در سال 2020 به طور طبیعی در حال نزدیک شدن به انتهای خود است. کاهش تعداد نودهای فعال می‌تواند منجر به متمرکز شدن شبکه بیت کوین شود، که این خلاف ایده اولیه فناوری بلاک چین است. یعنی این که امنیت بیت کوین و همچنین درجه ناشناس بودن شرکت‌کنندگان در معاملات کاهش پیدا خواهد کرد.

با وجود همه این عوامل، نمی‌توان به طور قطعی درباره‌ سودآور بودن استخراج بیت کوین در سال 2020 نظر داد. در ادامه‌ مقاله، این قضیه را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

استخراج بیت کوین

نسبت افزایش یا کاهش سختی استخراج بیت کوین با زمان

یکی از اصلی‌ترین مواردی که ماینر‌ها باید هنگام ماینینگ Bitcoin در نظر داشته باشند، تغییر سختی شبکه است. به طور خلاصه، سختی استخراج بیت کوین تعیین می‌کند که یک ماینر برای اضافه کردن یک بلوک جدید از معاملات به بلاک چین، چقدر کار لازم دارد.

میزان سختی شبکه بعد از هر 2016 بلاک استخراج شده یا تقریبا بعد از 14 روز، بسته به سرعت یافتن 2016 بلاک قبلی، افزایش یا کاهش می‌یابد. اگر استخراج ۲۰۱۶ بلاک‌ قبلی کمتر از ۱۴ روز طول بکشد، سختی شبکه افزایش می‌یابد، و متقابلا اگر بیش از ۱۴ روز به طول انجامد، این میزان سختی، کاهش می‌یابد. در کل هدف این بوده که زمان میانگین استخراج بلوک، به ۱۰ دقیقه برسد.

افزایش نرخ هش و سختی استخراج بلاک‌ها، به نوبه خود، ادامه کار را برای ماینرهایی که سخت افزار قدیمی‌تر دارند، سخت‌تر کرده است، زیرا سهم سود آن‌ها از کل هش ریت با گذشت زمان کاهش می‌یابد. با این حال، از آنجایی که قیمت بیت کوین به دنبال افزایش نرخ هش افزایش پیدا خواهد کرد، افزایش سختی شبکه همیشه به معنای کاهش سودآوری نیست. اقدامات معدودی نیز وجود دارد که ماینرها می‌توانند از طریق آ‌ن‌ها برای بازگشت سریع سرمایه گذاری (ROI) و به حداکثر رساندن سود اقدام کنند.

سودآوری استخراج بیت کوین در سال 2020 به عوامل مختلفی بستگی دارد

ماینینگ بیت کوین
بهترین راه برای ماندن در بالای منحنی سختی شبکه و به حداکثر رساندن میزان سود، دستیابی به جدیدترین و کارآمدترین سخت افزار معدن با قیمت مناسب است.

کسانی که به دنبال ایجاد سود با سرمایه گذاری در سخت افزارهای جدید ماینینگ هستند، باید قیمت و هزینه حمل و نقل (و هر گونه تاخیر بالقوه)، مالیات کالاهای وارداتی و هزینه‌های برق  این سخت افزارها را در نظر بگیرند. ماینر ایده آل بیت کوین هم از نظر انرژی بسیار کار آمد بوده و بازده هش ریت را بسیارعالی عرضه می‌کند.

طبق محاسبه‌ی یک حسابگر سود ماینینگ به نام CryptoComp،  یک هش بر ثانیه (1 TH / s) تقریباً 0.00000742 BTC یا حدود 0.08639 دلار در روز، سود را به ارزش فعلی بیت کوین (11،763 دلار) تولید می‌کند. به همین دلیل، Antminer S17 به اندازه‌ی 73 TH / s در روز، یعنی حدود 6.30 دلار در روز تولید کرده، در حالی که S30 M 112+ در 112 ثانیه تقریباً 9.68 دلار در روز سودآوری می‌کند.

با این حال، ماینرهای بیت کوین باید هزینه‌های برق و نگهداری خود را کسر کنند که بسته به کشور و هزینه‌های انرژی مورد استفاده آن‌ها، متفاوت است. برای ارزیابی مناسب بودن استخراج بیت کوین در سال 2020 باید همه این موارد را در نظر بگیرید.

با فرض متوسط مصرف برق 30 W / TH / s  (وات/هش بر ثانیه) و هزینه متوسط برق 0.10 دلار در هر کیلو وات، ماینرهای بیت کوین نزدیک به 0.072 دلار در هر هش از ماینینگ روزانه را صرف هزینه‌های موجود می‌کنند. این مبلغ  ممکن است 5.26 دلار برای یک ماینر با تولید 73 TH / s  یا 8.10 دلار برای یک ماینر با تولید 112TH در ثانیه باشد.

این بدان معناست که ماینرهای بیت کوین تقریبا روزانه ۲۰ درصد سود بیشتری از هزینه‌های عملیاتی سخت افزارهای نسل فعلی را به دست می‌آورند. از آن‌جا که هزینه‌های الکتریکی بخش قابل توجهی از سود استخراج بیت کوین را به خود اختصاص می‌دهند، تأمین یک برنامه برای داشتن انرژی با هزینه کم‌تر یا استقرار در منطقه‌ای با برق ارزان‌تر، سریع‌ترین راه برای افزایش سودآوری است.

ماینرها همچنین باید هزینه‌های نهایی مربوط به سخت افزارهای خود را فاکتور کنند تا مشخص شود که چقدر طول می‌کشد که سرمایه‌ی آن‌ها کامل برگردد. هزینه‌ی سخت افزارهای ماینینگ که نزدیک به تاریخ اولیه راه اندازی یا پایین‌تر از قیمت پیشنهادی آن خریداری شده، بسیار سریع‌تر از آن‌هایی که در قیمت تورمی خریداری شده پرداخت می‌شود، که طبیعتا سرمایه‌ی ماینرها هم زودتر به بازدهی خواهد رسید.

زمانی که بیشتر ماینر‌های بیت کوین به درآمد هزاران دلاری برسند، به جرات می‌توان گفت سرمایه‌ی اکثر ماینرها حداقل تا چندین ماه برنمی‌گردد؛ اما  آن‌ها می‌توانند با فروش تجهیزات قبلی، تا حدی هزینه‌ی تجهیزات جدید خود را تامین کنند.

اما هنوز هم راه‌های ساده‌تری مثل خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای کسب سود و درآمد با صرف هزینه‌ی کمتری وجود دارد که تریدرهای و افراد علاقه‌مند به کسب درآمد از طریق ارز دیجیتال می‌توانند به آن‌ها اتکا کنند.ثبت نظر
نظرات کاربران (3 نظر)
سید حسن شاهمیری

دوستان عزیز و گرامی :اگر بیت کوین یا ارزهای دیجیتالی دارین سریعا بفروشن، چون ریزش شدیدی در راه است و برای خرید هم باید تا اردیبهشت ماه سال 1400 صبر کنید و عجله نکنید، چون قیمت به زیر 10 هزار خواهد رسید.

0 پاسخ دهید
07:54:53 1399/09/07
مردی از سایه⛱️

دوستان اینا همش کلاهبرداریه مواظب جیبتان باشید. ریزش شدیدی در راه است و بیت کوین به زیر 10 هزار دلار میرسه. اگه دارین سریع بفروشن و سال 1400 اقدام به خرید کنید.

0 پاسخ دهید
07:59:41 1399/09/07
مهران

خخخخخ قیمت الان ۲۲ هزاردلار

0 پاسخ دهید
07:59:41 1399/09/07