اکو اسمارت – EcoSmart ؛ کلاهبرداری با نام قرارداد هوشمند ترون


اکو اسمارت – EcoSmart چیست؟ آیا این قرارداد هوشمند ترون – Tron و توکن ECS کلاه برداری است؟ در این مطلب، این اسمارت کانترکت اسکم را نقد و بررسی می‌کنیم.

بلاک چین یک تکنولوژی نوظهور است. تکنولوژی‌های نوظهور همواره بستر خوبی برای کلاه‌برداران و سودجویان بوده‌اند. کلاهبرداری ارز دیجیتال می‌تواند شیوه‌های مختلفی داشته باشد. افراد تازه وارد به حوزه تکنولوژی‌های جدید پیش از هر فعالیتی باید آموزش کاملی در این زمینه کسب کنند. متاسفانه به سبب شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و همچنین مختل شدن برخی از کسب و کارها به سبب کرونا، فعالیت‌های کلاه‌برداری و اسکم در چند ماه اخیر به صورت قارچ گونه در جامعه کریپتوکارنسی و ارزهای دیجیتال ایران رشد داشته است. پروژه قرارداد هوشمند اتریوم دابل وی، پروژه گرام فری و پروژه دگ کوین فقط تعدادی از پروژه‌های ناسالم، اسکم و کلاه برداری چند ماه اخیر هستند که کاربران ایرانی را درگیر خود کرده است. اخیرا نیز کاربران پرسش‌های زیادی در مورد آموزش پروژه قرارداد هوشمند ترون اکو اسمارت و توکن ECS داشته‌اند، لذا بر خود دانستیم که در قالب یک مقاله به بررسی کامل این پروژه بپردازیم.

در ابتدای این نوشته، پروژه قرارداد هوشمند ترون اکو اسمارت و توکن ECS به صورت کامل بررسی شده است و در بخش بعدی به نقد این پروژه ناسالم و کلاه برداری پرداخته ایم.

قرارداد هوشمند اکو اسمارت ترون – EcoSmart و توکن ECS چیست؟

ما با یک پروژه روبرو هستیم که ادعا می‌کند در حال حاضر در تلاش است تا بتواند 100 میلیون ارز ترون را از طریق کاربران خود جذب کند و پس از آن محصولات خود را ارائه دهد. محصول اصلی این پروژه توکن ECS است و قرار است در سرویس‌هایی مانند گیمینگ، ربات هوشمند ترید، شبکه‌های اجتماعی و صرافی‌های غیرمتمرکز قابل استفاده باشد.

پروژه کلاهبرداری قرارداد هوشمند ترون اکو اسمارت ecosmart و توکن ECS
وبسایت پروژه کلاهبرداری قرارداد هوشمند ترون اکو اسمارت “EcoSmart” و توکن ECS

این پروژه به منظور تشویق کاربران برای سرمایه‌گذاری، پلن‌های مختلف سوددهی را به کاربران خود و کسانی که سرمایه‌گذاری می‌کنند ارائه می‌دهد. سرمایه‌گذاران موظف هستند تا برای سرمایه‌گذاری در پروژه اکو اسمارت، مقدار معینی ارز ترون را تهیه کنند و برای قرارداد هوشمند این پروژه ارسال نمایند. حداقل مقدار سرمایه‌گذاری در پروژه اکو اسمارت 5000 ارز دیجیتال ترون است. با سرمایه‌گذاری مقادیر بیشتر، امکانات جدیدی برای فعالیت کاربر فعال خواهد شد.

سرمایه‌گذاری در قرارداد هوشمند اکو اسمارت ترون – EcoSmart از طریق ارز دیجیتال Tron

همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، سرمایه‌گذاری در پروژه اکو اسمارت از طریق ارز دیجیتال ترون امکان پذیر است. به این منظور، فرد باید حداقل 5000 واحد ارز دیجیتال ترون را تهیه و از طریق کیف پول “ترون ولت” به آدرس قرارداد هوشمند اکو اسمارت واریز نماید. اگرچه حداقل 5000 ارز دیجیتال ترون برای سرمایه‌گذاری نیاز است، اما سقفی برای این مقدار تعیین نشده است.

اگر واریزی ترون از 10000 ترون بیشتر باشد، کاربر قادر به فعال‌سازی پلن دوم است که امکانات جدید به همراه سودهای بیشتر را به همراه خواهد داشت. آخرین پلن یعنی پلن سوم نیز قیمتی معادل 20000 ارز دیجیتال ترون دارد که تمام امکانات به همراه سقف سود ممکن برای کاربر فعال خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که در پروژه اکو اسمارت به هیچ عنوان امکان برداشت سرمایه اولیه وجود ندارد و فقط پورسانت و سود هفتگی و ماهانه است  که برای کاربر واریز می‌شود.

سطح‌بندی و جذب زیر مجموعه در پروژه اکو اسمارت ترون

پس از اینکه یکی از پلن‌های 5000، 10000 و یا 20000 واحدی پروژه اکو اسمارت از طریق واریز ترون فعال شد، به کاربر یک لینک ریفرال تعلق می‌گیرد. اکنون کاربر می‌تواند با معرفی و جذب دوستان خود به این پروژه از طریق لینک ریفرال خود، پورسانت دریافت نماید.

سیستم اکو اسمارت از پلن 3 نفری استفاده می‌کند و 15 سطح دارد. به عبارتی، هر کاربر فقط 3 نفر زیرمجموعه مستقیم خواهد داشت. هر زیر مجموعه نیز فقط می‌تواند 3 زیرمجموعه جدید را جذب کند و به همین ترتیب این هرم تا 15 سطح ادامه خواهد داشت. در صورتی که یک نفر بیش از 3 نفر را از طریق لینک ریفرال خود جذب کند، نفرهای بعدی به صورت خودکار در اختیار زیرمجموعه‌های فرد قرار می‌گیرند و جاهای خالی هرم را پر می‌کنند.

همانطور که گفته شد، پروژه اکو اسمارت حداکثر 15 سطح دارد و این 15 سطح فقط برای کسی فعال خواهد بود که پلن سوم ذکر شده در بخش قبلی را با واریز 20000 ارز دیجیتال ترون فعال کرده باشد. در صورت سرمایه‌گذاری 5000 واحدی، فقط 5 سطح و در صورت سرمایه‌گذاری 10000 واحدی، 10 سطح برای کاربر باز خواهد بود.

کسب سود در پروژه اکو اسمارت ترون – EcoSmart

اکو اسمارت روش‌های کسب سود متفاوتی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. اولین روش کسب سود در اکو اسمارت، کسب پورسانت از طریق جذب زیر مجموعه است. به عبارتی در صورتی که هر نفر از طریق لینک ریفرال کاربر در این پروژه سرمایه‌گذاری کند، درصدی از این سرمایه‌گذاری به حساب کاربر واریز خواهد شد.

درصد پورسانت در پروژه اکو اسمارت برای هر سطح متفاوت است. بیشترین سود مربوط به سه نفر زیرمجموعه مستقیم است. با افزایش سطوح زیرمجموعه‌ها، درصد پورسانت دریافتی کاربر نیز کاهش خواهد یافت. در جدول زیر، درصد پورسانت در هر یک از سطوح 1 تا 15 را مشاهده می‌نمایید:

سود پروژه کلاهبرداری قرارداد هوشمند ترون اکو اسمارت "ecosmart" و توکن ECS
نرخ پورسانت دریافتی در پروژه اکو اسمارت “EcoSmart”

روش دوم کسب سود در پروژه اکو اسمارت، شرکت در استخرها هست. به صورت کلی 3 استخر در اکو اسمارت وجود دارد: استخر عمومی، استخر میانی و استخر بازنشستگی. درصدی از سرمایه جذب شده به صورت هفتگی و ماهانه از طریق این استخرها بین کاربران تقسیم می‌شود.

استخر عمومی: کلیه افراد به هر مقدار سرمایه‌گذاری عضوی از این استخر هستند. 10 درصد از کل سرمایه جذب شده در یک هفته از طریق این استخر بین تمام افراد (حتی کسانی که هیچ زیرمجموعه‌ای جذب نکرده‌اند) توزیع می‌شود. دقت کنید که 10 درصد از کل سرمایه جذب شده به اکو اسمارت ، نه 10 درصد مقدار سرمایه‌ای که کاربر سرمایه‌گذاری کرده است.

استخر میانی: کسانی که بتوانند با جذب زیرمجموعه 3 سطح اول خود را کامل کنند (یعنی جذب 3 نفر در سطح 1، جذب 9 نفر در سطح 2 و جذب 27 نفر در سطح 3)، وارد استخر میانی می‌شوند. ماهانه 7 درصد از کل سرمایه‌ جذب شده به سیستم اکو اسمارت بین افراد حاضر در استخر میانی توزیع می‌گردد.

استخر بازنشستگی: کسانی که 6 سطح خود را تکمیل کنند، وارد استخر بازنشستگی می‌شوند و 3 درصد از سرمایه جذب شده در هر ماه بین این افراد تقسیم خواهد شد.

اکو اسمارت – EcoSmart کلاه برداری است!

شاید شما هم تا به این جا متوجه شده باشید که داستان توکن ECS و اهداف این پروژه یک پوشش است و پروژه اکو اسمارت صرفا یک پروژه مالتی لول مارکتینگ (MLM) است که از نام قرارداد هوشمند و ارز دیجیتال ترون سوء استفاده می‌کند. هیچ ارزش افزوده‌ای در کار نیست و صرفا سرمایه‌های ورودی بین افراد قدیمی‌تر توزیع می‌شود که بیشترین مقدار این سرمایه به جیب خالق این طرح کلاه برداری می‌رود.

اهداف پروژه اکو اسمارت کلی گویی است و هیچ انسجامی بین آن‌ها دیده نمی‌شود. صنعت گیمینگ هیچ ربطی به ربات هوشمند ترید و صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال ندارد. اولین نکته درباره یک پروژه استارت‌آپی و جدید در حوزه ارزهای دیجیتال، انتشار وایت پیپر (Whitepaper) است. متاسفانه هیچ وایت پیپری برای این پروژه موجود نیست. حتی نقشه راه (Road Map) معینی وجود ندارد و صرفا به کلی گویی بسنده شده است.

اینکه این پروژه چون از قرارداد هوشمند استفاده می‌کند و قرارداد هوشمند غیرقابل تغییر و ثابت است، توجیه اشتباهی می‌باشد. ساختار پروژه اکو اسمارت کاملا ناسالم است و بخش زیادی از پول به جیب فرد سازنده این پروژه می‌رود، بدون آنکه این پروژه حداقل اطلاعات فنی را درباره آینده این طرح ارائه دهد. تمام تراکنش‌ها در قالب ارز دیجیتال ترون انجام می‌شود و ما توکن ECS را در ساختار آن نمی‌بینیم.

پروژه اکواسمارت – EcoSmart یک طرح پانزی در شمایل جدید است

این پروژه در واقع یک طرح پانزی است. هیچ ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌شود و پول جدید بین افراد قدیمی توزیع می‌شود.

طرح پانزی یکی از پرکاربردترین طرح‌های کلاه‌برداری است. در این‌گونه‌ طرح‌ها، کلاه‌برداران به قربانیان پیشنهاد سرمایه‌گذاری در طرحی را می‌دهد که سودهای آن بسیار بالاتر از سودهای عُرف است. همچنین به قربانیان پیشنهاد می‌شود که در صورت جذب زیرمجموعه، نرخ سود آن‌ها افزایش خواهد یافت. طرح‌هایی مانند گلد کوئست در دهه 80 در ایران، طرح یونیک فایننس در سال‌های اخیر و ارز دیجیتال بیت کانکت از نمونه‌های کلاه‌برداری پانزی بوده‌اند.

در طرح پانزی، ممکن است که کلاه‌بردار تا مدتی سود قول داده شده را از طریق پول وارد شده توسط قربانیان جدید را بدهد. اما پس از مدتی که ورود پول به مجموعه کاهش یافت، کلاه‌بردار به هدف خود رسیده است و با حجم عظیمی از پول فرار می‌کند.

تفاوت پروژه اکو اسمارت نسبت به سایر طرح‌های پانزی، استفاده از استخرهای توزیع سود می‌باشد. چنین چیزی در پروژه‌های پانزی کمتر دیده شده است و در واقع خلاقیت سازنده این پروژه کلاه‌برداری می‌باشد. اما باز هم با یک تفکر ساده در ساختار این سیستم، می‌توان به اشکالات آن پی برد.

چرا پروژه اکو اسمارت – EcoSmart کلاه برداری است؟

در وهله اول برای شرکت در این پروژه، نیاز به سرمایه‌گذاری حداقل 5000 ترون است و از آنجا که پلن‌های 10000 تایی و 20000 تایی برای کاربران اغواکننده است، ممکن است که کاربر به سمت سرمایه‌گذاری بیشتر در این پروژه کشانده شود. نکته مهم این است که شما به هیچ عنوان حق برداشت سرمایه اولیه خود را نخواهید داشت و صرفا سودهای توزیع شده و پورسانت‌ها قبل برداشت است. اما پورسانت‌ها و سودهای توزیع شده اعداد پایینی هستند و بخش بزرگی به جیب خالق اکو اسمارت می‌رود. همانطور که در ابتدای نوشته بیان شد، پورسانت دریافتی در سطوح مختلف کمتر از 10 درصد است و با احتساب این مورد، بیش از 50 درصد سرمایه افراد در اختیار سازنده این پروژه قرار می‌گیرد.

از این 50 درصد، 10 درصد در قالب استخر عمومی، 7 درصد در قالب استخر میانی و 3 درصد در قالب استخر بازنشستگی بین افراد مختلف توزیع می‌شود. لذا حداقل 30 درصد از کل سرمایه جذب شده از دایره پرداختی ها به کاربران خارج می‌شود و در اختیار خود پروژه اکو اسمارت قرار می‌گیرد.

نکته قابل توجه این است که این پروژه قول نداده که هر هفته 10 درصد سود به سرمایه افراد اضافه کند، بلکه گفته است که 10 درصد از کل “سرمایه‌های ورودی جدید” را بین کاربران توزیع می‌کند. بله! بقیه پول‌ها به جیب خود پروژه و سازنده آن می‌رود.

همچنین جالب است بدانید که برای رسیدن به سطح 15 این سیستم، باید بیش از 14 میلیون نفر را بتوانید جذب کنید!

احتمالا بسیاری از کاربران این پروژه نتوانند حداقل به اندازه سرمایه‌گذاری اول خود سود دریافت کنند، زیرا نرخ سود این پروژه بسیار پایین است. با کاهش افراد جدید نیز سود دریافتی افراد قبلی بسیار کاهش می‌یابد. پروژه پانزی دابل وی نیز شبیه به اکو اسمارت است و از قرارداد هوشمند اتریوم در حال سوء استفاده می‌باشد. اما تفاوت پروژه اکو اسمارت با دابل وی این است که در دابل وی، پورسانت 100 درصد است احتمالا کاربر بسیار سریع‌تر بتواند سرمایه اولیه خود را تامین کند. اما در اکو اسمارت به سبب نرخ سود پایین (به نسبت سایر پروژه‌های پانزی)، بسیاری از کاربران متضرر خواهند شد و نخواهند توانست سرمایه اولیه خود را بدست آورند.

به کاربران خود شدیدا هشدار می‌دهیم که به سمت پروژه قرارداد هوشمند ترون اکو اسمارت “EcoSmart” و پروژه‌های پانزی این چنینی نروند. وقت و سرمایه خود را در چنین پروژه‌های ناسالمی هدر ندهید و به جای آن، شروع به مطالعه در زمینه ارزهای دیجیتال نمایید. متاسفانه پروژه‌هایی مانند اکو اسمارت و دابل وی در حال خدشه دار کردن نام ارزهای دیجیتال در بین مردم هستند. ارزهای دیجیتال به خودی خود پروژه‌های نوین، سالم و مبتنی بر تکنولوژی نوآورانه هستند. در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال هستید، این مطالب به شما کمک شایانی خواهد کرد:

مفاهیم اولیه در مورد بیت کوین

مفاهیم اولیه در مورد اتریوم

دانشنامه کیف پول ارزهای دیجیتال

دانشنامه سرمایه‌گذاری اکسچینو مگ

آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال

کانال رایگان سیگنال‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال اکسچینو مگ

کانال خبری ارزهای دیجیتال اکسچینو مگ

گروه نقد و بررسی ارزهای دیجیتال اکسچینو مگ

بروزرسانی تیر ماه 99

علاوه بر قرارداد هوشمند اکو اسمارت، اخیرا اسمارت کانترکت‌های دیگری با ساختار مشابه اکو اسمارت میان هموطنان عزیزمان بر سر زبان‌ها افتاده است. کلیه این پروژه‌ها ساختار پانزی دارند و اکیدا توصیه می‌شود که از سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها اجتناب نمایید. جهت آگاهی بیشتر در این باره، این نوشته “قرارداد هوشمند پانزی ترون – Tron ؛ کلاهبرداری های رو به رشد” را مطالعه نمایید.


برچسب ها: اکو اسمارت

ثبت نظر
نظرات کاربران (100 نظر)
Grey

ایشالا که شما درست بگید 😄

0 پاسخ دهید
20:08:01 1399/03/03
صمدی

سلام مشکل ما انسانها اینه که کلمات منفی رو زود باورر میکنیم و در ضمیر ناخودآگاه ما حک میشه،مثلا بگیم ماست سرطانزاست ،همه زود باور خواهند کرود ،ولی بگیم برای سرطان مفیده خیلی ها باور نخوهند کرد حال قرداد اکو اسمارت اول اینکه اگر سیستم رو نمیشناسید حتما روش تحقیق کنید **** تو این سایت app هایی که توسط ترون تایید شده اند نمایش داده میشن اکو اسمارت هم جزوشونو این شرکت فاز نخست پروژه خود رو تحت عنوان گیم سنتر ،شامل بازی های کازینو ،p2p رو به پایان رسونده و بعد از چند روز راه اندازی خواهد شد با چند حرف منفی ذهن خودتون رو درگیر نکنید و با چن حرف مثبت جو گیر نشید اطلاعات خودتون رو از سایتهای مرجع بگیرید ممنون

0 پاسخ دهید
20:08:01 1399/03/03
سعید

دوست عزیز میشه بفرمایید سایت های مرجع کدام هستند که در مورد اکو اسمارت اطلاعات موثق گذاشته بنظرم دوست من شما باید بیشتر تحقیق کنید نه به واسطه اینکه خودتون جزو سرمایه گذار ها هستید و سنگ یک سایت پانزی رو به سینه میزنید اگر دوست دارید سایت های پانزی رو معرفی کنم که حتما باید اهل فن باشید اونم قدر تا بتونید بفهمید که فیک هستش توصیه امید میکنم به همه دوستان فیلم سبنمایی بسیار زیبای جادوی دروغ ها رو ببینید خالی از لطف نیست ته پانزی رو‌متوجه بشید

0 پاسخ دهید
20:08:01 1399/03/03
mim

یونیک فایننس که خوبه چند ساله داره کار میکنه چرا الکی میگین

0 پاسخ دهید
20:35:03 1399/03/04
aarraasshh

سلام بنده به عنوان یک مهندس IT اعلام میکنم که قرارداد فوق کلاهبرداری بوده و سایت مربوطه ایرانی و متعلق به شخصی در کرج می باشد و تا چند قت دیگر از ایران فرار خواهد کرد البته دامنه این کلاه برداری به خارج از مرزها هم کشیده شده است به این آدرس نگاه کنید و به مبلغ جمع شده ترون توسط یکی از مجریان سایت توجه نمائید https://tronscan.org/#/address/TAUN6FwrnwwmaEqYcckffC7wYmbaS6cBiX 21 میلیارد ترون

0 پاسخ دهید
20:35:03 1399/03/04
اروند خادمی

اشتباه میکنی مهندس برو کمی مهندسیتو ارتقا بده

0 پاسخ دهید
20:35:03 1399/03/04
اروند خادمی

ببین اینقدر فیکید که شماره تماس ندارید پس لطفاً ببند😎😎😎😎

0 پاسخ دهید
20:35:03 1399/03/04
معصومه

بعید هم نیست فعلا که سایتش از دسترس خارج شده لابد خودشم از کشور خارج شدا

0 پاسخ دهید
20:35:03 1399/03/04
دهقان

سلام امکان داره با بنده تماس بگيريد؟ @zixpix در تلگرام

0 پاسخ دهید
20:35:03 1399/03/04
دانیال

چه خبر از یونیک هنوز داره کار میکنه؟؟؟متاسفانه تاضررنکنین همین هستین

0 پاسخ دهید
20:35:03 1399/03/04
mim

اکو اسمارت یه طرح عالیه یه سرمایه گذاری مطمینه

0 پاسخ دهید
10:23:04 1399/03/05
aarraasshh

سلام بنده به عنوان یک مهندس IT اعلام میکنم که قرارداد فوق کلاهبرداری بوده و سایت مربوطه ایرانی و متعلق به شخصی در کرج می باشد و تا چند قت دیگر از ایران فرار خواهد کرد البته دامنه این کلاه برداری به خارج از مرزها هم کشیده شده است به این آدرس نگاه کنید و به مبلغ جمع شده ترون توسط یکی از مجریان سایت توجه نمائید https://tronscan.org/#/address/TAUN6FwrnwwmaEqYcckffC7wYmbaS6cBiX 21 میلیارد ترون

0 پاسخ دهید
09:56:17 1399/03/06
علی

خب اگه آمارشو داری به پلیس فتا بگو تا فرار نکرده...

0 پاسخ دهید
21:13:45 1399/03/06