اتریوم چیست؟

به منظور درک کامل اتریوم ، اینکه دقیقا چه کار می کند و چگونه می تواند روی جامعه ما اثرگذار باشد، شناخت ویژگی های اصلی آن و تفاوت آنها با رویکردهای استاندارد، حائز اهمیت است. در ابتدا، باید بدانید که اتریوم یک ارز دیجیتال مبتنی بر سیستم غیرمتمرکز است، این بدین معنی است که توسط هیچ یک از نهادهای حکومتی، کنترل نمی شود.کاملا خودمختار بوده و توسط هیچ کسی کنترل نمی شود. هیچ نقطه مرکزی برای شکست وجود ندارد، چرا که از هزاران کامپیوتر داوطلب در سرتاسر جهان در حال اجرا است. سیستم کلی اتریوم توسط یک سیستم جهانی با نامNodes پشتیبانی می شود Node ها داوطلب هستند که کل بلاکچین اتریوم را روی دسکتاپ خود دانلود کنند ، تمام قوانین عمومی سیستم را به طور کامل اجرا کنند، شبکه را صادق حفظ کرده و در ازای آن پاداش دریافت کنند. این قوانین عمومی، همانند سایر موارد مربوط به شبکه، توسط "قراردادهای هوشمند" تعیین می شود. این قراردادها برای انجام خودکار معاملات و دیگر اقدامات خاص شبکه در تعامل با گروه هایی که الزاما به آن ها اعتماد ندارید، طراحی شده اند. شرایط هر دو طرف برای تحقق بخشیدن، در قرارداد برنامه ریزی شده است.

مطالعه بیشتر

خالق اتریوم

در اواخر سال ۲۰۱۳، Vitalik Buterin ایده خود را در یک برگه سفید تشریح کرد و آن را برای چند نفر از دوستان خود ارسال کرد که هرکدام از آن ها نیز، برای افراد دیگری فرستادند. در نتیجه، حدود ۳۰ نفر ابراز علاقه کردند تا در مورد این مفهوم با Vitalik بحث کنند. او منتظر این بود که مردم بررسی های انتقادی و اشتباهات مهم این مفهوم را ارائه کنند، اما هرگز این اتفاق نیفتاد. بوترین در یکی از کنفرانس های بیت کوین که در میامی برگزار می شد، اتریوم را معرفی کرد و بعد از چند ماه، تیم تصمیم به برگزاری فروش جمعی اتر، توکن اختصاصی این شبکه، گرفت تا سرمایه آن افزایش یابد.

مطالعه بیشتر

نحوه دستیابی به اتر

برای دستیابی به اتر دو راه اصلی وجود دارد: خرید و استخراج رایج ترین و شاید آسان ترین راه خرید اتر، خرید آن در بازار مبادلات است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بازاری را پیدا کنید که به خرید و فروش اتر می پردازد و مطابق حوزه قضایی شما عمل می کند، یک حساب کاربری ایجاد کنید و از حساب بانکی خودتان ، حواله پول یا در برخی موارد حتی از کارت بانکی تان برای خرید توکن های اتر استفاده کنید. سپس این توکن ها باید در یک کیف پول، که توسط مبادله، مرورگر اختصاصی اتریوم (Mist) یا توسط سایر سرویس های تخصصی  فراهم شده است، ذخیره شوند. همچنین، شما می توانید با استفاده از معامله نظیر به نظیر، پرداخت برای هر ارزی که مورد تایید است، مانند بیت کوین یا سایر ارزهای کریپتو، اتر تهیه کنید. این فرآیند می تواند به صورت آنلاین یا شخصی انجام شود. معامله نظیر به نظیر بین کاربران بیت کوین نسبتاً محبوب است. هرچند به علت منبع مجازی نامحدود توکن های اتر و پلتفرم اتریوم که ناشناسی کاربر را در خط مقدم سیستم قرار نمی دهد، اتر را معمولاً از طریق بازار مبادلات، می توان تهیه کرد. راه دیگر تهیه توکن های اتر، استخراج آنهاست. استخراج اتریوم از proof-of-work استفاده می کند، که به این معنی است که استخراج گران، توان محاسباتی خود برای حل یک مساله ریاضی پیچیده، به منظور «ممنوع الورود کردن» و تایید بلوکی از اقدامات داخل شبکه را، به مشارکت می گذارند. استخراج گرانی که این وظیفه را به صورت موفقیت آمیز انجام می دهند، برای هر بلوکی که استخراج کردند جایزه می گیرند. 

مطالعه بیشتر

شیوه استفاده از اتریوم

 برای توضیح به نحوه استفاده از اتریوم در ابتدا، شما به مکانی نیاز دارید که بتوانید اترهای خود را به صورت امن، ذخیره کنید (یا حداقل یک مکان برای ذخیره کلیدهای خصوصی).این موضوع ما را به سمت کیف پول های اتریوم هدایت می کند.باید هوشیار باشید که، در مقایسه با فراموش کردن رمز عبور،  از دست دادن کلید خصوصی اتفاق بسیار ناخوشایندتری است: این بدین معنی است که اتر خود را برای همیشه از دست داده اید.

مطالعه بیشتر

نحوه خرید وفروش اتریوم

ساده ترین و شاید محبوبترین، نحوه خرید اتریوم ، خرید آن از طریق یک بازار مبادله میباشد. اتر پس از بیت کوین، با ارزشترین، پایدارترین و شناخته شده ترین نوع ارزهای کریپتو میباشد، بنابراین پیدا کردن یک بازار مبادله آنلاین که با حوزه قانونی شما همخوانی داشته باشد و به خرید و فروش اتر بپردازد، کار سختی نخواهد بود. در نحوه خرید اتریوم ابتدا، باید در یک بازار مبادله ثبت نام کنید. قبل از انجام این کار، اطمینان حاصل کنید که این بازار در کشور محل زندگی شما، فعالیت می کند و ارزی که قصد معامله با آن را دارید، می پذیرد. فرآیند ثبت نام نیازمند ارسال چند مورد از اطلاعات شخصی است. فرآیند فروش اتر و نحوه فروش اتریوم در یک بازار مبادله، مشابه خرید آن است. در ابتدا، باید بازار مبادله ای که با حوزه قضایی شما همخوانی داشته و به معامله اتر می پردازد، را انتخاب کنید و یک حساب کاربری در آن ایجاد کنید. برای اینکه بتوانید اترها را بفروشید، باید به حساب بانکی خود متصل شوید و اطلاعات تکمیلی مانند تاریخ تولید، کشور محل سکونت و شماره تلفن را وارد کنید. زمانی که تمام اقدامات لازم را انجام دادید، باید تصمیم بگیرید که اتر را به یک ارز بدون پشتوانه بفروشید یا اینکه آن را با یک ارزکریپتو دیگر مبادله کنید.

مطالعه بیشتر

دانشنامه ایران کریپتوکارنسی

برای مطالعه مباحث تخصصی و دریافت اطلاعات بیشتر

شروع