بیت کوین چیست؟

بیت کوین (BTC)، یک ارز دیجیتال است که به صورت الکترونیکی، استفاده و توزیع می شود و توسط یک شبکه نظیر به نظیر غیرمتمرکز پشتیبانی می شود از همین رو هیچ شخص یا نهادی به صورت انفرادی آن را کنترل نمی کند. بیت کوین ها، قابل چاپ نیستند و مقدار آنها بسیار محدود می باشد، تعداد بیت کوین هایی که برای همیشه می توان تولید کرد، 21 میلیون می باشد.

مطالعه بیشتر

خالق بیت کوین چه کسی است؟

بیت کوین، نخستین بار در سال 2009، توسط یک برنامه نویس ناشناس، یا گروهی از برنامه نویسان ناشناس، با اسم مستعار Satoshi Nakamoto، به عنوان یک نرم افزار منبع باز معرفی شد. شایعات بسیاری در مورد اینکه Nakamoto واقعی چه کسی است، مطرح شده است ولی این امر توسط تمام افراد منسوب ، انکار شده است. در یک مقطع زمانی، یک مرد 37 ساله که ساکن ژاپن بود، ادعا کرد که Nakamoto واقعی است. هرچند، عدم برچسب گذاری ژاپنی نرم افزار و برخورداری از توانایی بالای صحبت به زبان انگلیسی، تردیدهای معقولی را در زمینه صحت ادعای او به وجود آورد. در اواسط سال 2010، Nakamoto مسیر جدیدی را برگزید و ادامه راه بیت کوین را به تعداد کمی از اعضای برجسته جامعه BTC واگذار کرد و همچنین Gavin Andresen را به عنوان رهبر معرفی کرد. بر اساس برآوردهای صورت گرفته، Nakamoto حدوداً دارای یک میلیون بیت کوین بود که در سپتامبر سال 2017، ارزش آن به 3.6 بیلیون دلار می رسید.

مطالعه بیشتر

نحوه دستیابی به بیت کوین چگونه است؟

ساده ترین روش دستیابی به بیت کوین، خرید آن است. بیت کوین ها در بازارهای مبادله مختلف موجود هستند. شما همچنین می توانید، آنها را به طور مستقیم از طریق افراد دیگری که در بازار هستند خریداری کنید. برای خرید بیت کوین، می توان از پول نقد، کارت اعتباری، کارت بدهی یا حتی از سایر ارزهای کریپتو استفاده کرد. اما در ابتدا، به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید. روش دیگر دستیابی به بیت کوین، استخراج آن می باشد. چند سال گذشته، هر فردی با یک کامپیوتر قدرتمند می توانست بیت کوین ها را استخراج کند، اما در حال حاضر به این صورت نیست. افزایش محبوبیت BTC و همچنین افزایش نرخ مبادله آن، باعث شد که شرکت های بزرگ که مجهز به دستگاه های استخراج خاص هستند، وارد این بازی شوند. از این رو، دشواری و انرژی لازم برای استخراج بیت کوین ها، سر به فلک کشید. علاوه بر این، مقدار بیت کوین های قابل استخراج به صورت مداوم و به شدت کاهش می یابد.

مطالعه بیشتر

نحوه خرید و فروش بیت کوین به چه صورت است؟

قبل از خرید بیت کوین ، ابتدا به مکانی برای ذخیره آن نیاز دارید.در دنیای ارزهای دیجیتال به این مکان «کیف پول» گفته می شود. انواع مختلف کیف پول، خدمات متفاوتی را از لحاظ امنیت، ذخیره سازی و امکانات دسترسی برای صاحبان بیت کوین، فراهم می کنند. لازم به ذکر است که این کیف پول ها به صورت فنی، بیت کوین ها را ذخیره نمی کنند. بلکه از کلیدهای خصوصی که برای دسترسی به آدرس بیت کوین و ارسال سرمایه ها، ضروری هستند، نگهداری می کنند. امضای تراکنش ها، مستلزم استفاده از این کلیدهای دیجیتال می باشد و در صورتی که کاربر آنها را گم کند، دسترسی به بیت کوین های خود را از دست می دهد. فروش بیت کوین ها، به سادگی خرید آنها نیست. اگر قصد دارید که بیت کوین های خود را به صورت آنلاین بفروشید، می توانید از طریق یک بازار مبادله، معامله مستقیم یا یک معامله نظیر به نظیر این کار را انجام دهید. در خارج از خانه نیز، می توانید با استفاده از دستگاه های ATM بیت کوین، پول معمولی برداشت کنید یا بيت كوين های خود را به یک نفر بفروشید.

مطالعه بیشتر

نحوه کار بیت کوین چگونه است؟

یک کاربر، فقط می تواند مقدار بیت کوین موجود در کیف پول خود و همچنین نتایج تراکنش ها را مشاهده کند.شبکه بیت کوین، یک دفتر عمومی تحت عنوان بلاکچین blockchain را به اشتراک می گذارد. هر تراکنشی که انجام می شود در این دفتر ثبت می گردد و سوابق معاملات دیجیتال در بلاک (block ) قرار داده می شود. اگر کسی حرف یا شماره ای را در یکی از بلاک های معاملات تغییر دهد، بر بلاک های بعدی هم تأثیر خواهد گذاشت. با توجه به اینکه بلاکچین، یک دفتر عمومی است، هرگونه اشتباه یا تقلبی، به راحتی توسط افراد مشخص و اصلاح می شود. کیف پول کاربر می تواند اعتبار هر معامله را تأیید کند. صحت هر معامله توسط امضاهای دیجیتالی مطابق با آدرس های ارسالی پشتیبانی می شود. با توجه به فرآیند صحت سنجی (تایید) و نوع پلتفرم مورد استفاده برای معامله، ممکن است تکمیل تراکنش BTC چند دقیقه طول بکشد. پروتکل بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که برای استخراج هر بلاک، حدوداً 10 دقیقه زمان لازم باشد.

مطالعه بیشتر

آیا بیت کوین قانونی است؟

زمانی که بیت کوین معرفی شد، یک نمونه کاملاً جدید و منحصر به فرد ایجاد کرد. اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز دنیا که توسط هیچ شخصی کنترل نمی شد. علاوه بر این، مفهوم بیت کوین، به این دلالت دارد که اگر فردی، عضو فعالی از جامعه باشد می تواند با استفاده از یک کامپیوتر (که از قدرت کافی برخوردار است)، به سادگی سکه ایجاد کند. مشروعیت (قانونی بودن) بیت کوین به این بستگی دارد که شما چه کسی هستید، در کجا زندگی می کنید و اینکه با بیت کوین، چه کاری انجام می دهید. در ادامه، مطالب مفیدی در مورد مسائل قانونی مرتبط با بیت کوین، ارائه می شود که قسمت عمده آن به آمریکا تعلق دارد ولی سایر کشورهای بزرگ را نیز مورد پوشش قرار می دهد.

مطالعه بیشتر

دانشنامه ایران کریپتوکارنسی

برای مطالعه مباحث تخصصی و دریافت اطلاعات بیشتر

شروع