تحقیقات جدید SEC درباره بایننس کوین آغاز شد


تحقیقات کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) درباره تخلفات بایننس ممکن است برای بازار ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB) دردسر ایجاد کند!

طبق گزارشات، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) به بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال مشکوک است که در عرضه اولیه (ICO) دارائی‌های بدون مجوز را فروخته است. در این گزارش به تعدادی از پرونده‌های قدیمی هم اشاره شده است.

در روز دوشنبه بلومبرگ گزارش کرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در حال تحقیق درباره این موضوع است که آیا هلدینگ بایننس، پنج سال قبل هنگام عرضه اولیه توکن بایننس کوین قوانین اوراق بهادار را شکسته است یا نه. گفتنی است بایننس بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال است و BNB پنجمین رمزارز بزرگ از نظر ارزش بازار محسوب می‌شود.

عرضه اولیه BNB، در جولای 2017 (تیر 1396) در اوج دورانی که به انفجار عرضه اولیه‌ها مشهور است روی چند پلتفرم اتفاق افتاد و چند روز بعد از آن صرافی بایننس شروع به کارکرد. طبق گزارش بلومبرگ، به استناد افراد‌ی که نامی از آنها برده نشده، حداقل یک نفر که مقیم ایالات متحده است ادعا کرده در  عرضه اولیه مشارکت داشته است. این موضوع می‌تواند یک سرنخ مهم برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) به منظور ادامه تحقیقات درباره بایننس کوین باشد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعلام کرده است که اکثر رمزارزها جزء اوراق بهادار هستند و علیه تعدادی از عرضه‌های اولیه پرونده‌سازی کرده است.

بنیانگذار و مدیرعامل بایننس چانگ پنگ ژائو، که با لقب «CZ» شناخته می‌شود، سال 2020 دریک پست وبلاگی اعلام کرد که نگارش وایت پیپر بایننس کوین در ژانویه 2019 تغییر کرد، چون احتمال سوءبرداشت و دسته‌بندی این ارز دیجیتال تحت عنوان « اوراق بهادار» در بعضی نواحی دنیا وجود داشت. گفتنی است شاخه آمریکا بایننس (Bianance.US) در ادامه همان سال بوجود آمد.

مشکل قضایی بایننس کوین فقط به خاطر گزارش SEC نیست!

همچنین در روز 6 ژوئن سال جاری (16 خرداد)، رویترز در گزارشی طولانی و ویژه ادعا کرد که بین سال‌های 2017 تا 2021، بایننس حداقل تراکنش‌هایی بالغ بر 2.35 میلیارد دلار را پردازش کرده که به هک، پروژه‌های کلاهبرداری و فروش موادمخدر مربوط بوده‌اند. همچنین به ادعای این گزارش مکانیسم‌های احراز هویت مشتریان (KYC) و مبارزه با پولشویی بزرگترین صرافی کریپتویی دنیا در این سال‌ها ضعیف بوده‌ است.

درکنار بقیه‌ی پرونده‌ها، رویترز به هک اتربیس (Eterbase) اشاره می‌کند و اینکه بخشی از درآمد حاصل توسط گروه هکری «لازاروس» از کره شمالی، از طریق بایننس پولشویی شده‏ است. همچنین، در این گزارش به ارتباط بایننس با بازار داروی روسی زبان هایدرا هم اشاره شده‌ است. اگر در کنار ماجرای درگیری SEC با بایننس بر سر کوین BNB این اتهامات اثبات شوند، دردسر بزرگی برای این صرافی ایجاد خواهد شد.

یک سخنگوی بایننس یافته‌های رویترز را زیرسوال برد و در بیانیه‌ای به فوربز گفت که گزارش رویترز به شکل حیرت‌انگیزی برمبناء اطلاعات غلط بوده، از اطلاعات منسوخ شده مربوط به سال 2019 استفاده کرده و همچنین متکی بر شهادت افراد ناشناخته بوده است. با این حال این اتهامات می‌توانند روی قیمت خرید و فروش بایننس کوین تاثیر بگذارند، همان اتفاقی که بعد از درگیری SEC با ریپل رخ داد.

بایننس پیش از این هم در چند پرونده تحت تحقیق و بررسی فدرال ایالات متحده قرار گرفته که شامل تحقیق دیگری توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا می‌شود. سال گذشته، کمیسیون معاملات آتی کالا ایالات متحده هم تحقیقاتی را درباره فرآیند انجام معاملات این صرافی را آغاز کرد.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)