جهش قیمت توکن‌های غیر قابل تعویض؛ بازار NFT دوباره رونق گرفت


با افزایش حجم معاملات و قیمت توکن‌های غیر قابل تعویض، به نظر می‌رسد که بازار NFT بار دیگر رونق گرفته است. آیا ترند بعدی آغاز شده است؟

پس از جهش بازار NFT در اوایل سال 2021، در چند ماه گذشته شاهد آرام شدن معاملات مربوط به بازار توکن غیر قابل تعویض بودیم. با این حال، افزایش قیمت NFT ها و جهش حجم معاملات نشان می‌دهد که بار دیگر رونق به این بازار برگشته است.

بازار NFT در واقع در اوایل سال 2021 بر سر زبان‌ها افتاد؛ جایی که حجم معاملات در سه ماهه نخست به 1.5 میلیارد دلار رسید و به گفته DappRadar، این رقم نشان‌دهنده رشد سالانه 2627 درصدی بود. در این بین، معرفی NBA Tap Shot از سوی دپر لبز (Dapper Labs)، رونق توکن‌های کریپتوپانک و ورود افراد و هنرمندان شناخته شده به این بازار، در رونق آن تاثیر بسزایی داشت. جدای از اینکه محتوای هر NFT چه بود، از یک تصویر گرفته تا توییت و ویدیوهای مختلف که به شکل دیجیتال در آمده بودند، این توکن‌های غیر قابل تعویض با قیمت بالایی فروخته می‌شدند.

با این حال، هیجانات بازار در ادامه کم شد و منتقدان به اثرات منفی شبکه اتریوم روی محیط زیست اشاره کردند. این اتفاقات باعث شد تا قیمت توکن‌های NFT سقوط سنگینی را تجربه کند و پیوستن هنرمندان سرشناس، تاثیری روی رونق این بازار نداشته باشد. با این حال، ثبت حجم معاملات 2.5 میلیارد دلاری در نیمه نخست سال 2021 نشان داد که علی رغم کاهش هیجانات، فعالیت در این بازار همچنان بالاست.

رونق دوباره بازار NFT

با این وجود، بازار NFT بار دیگر رونق گرفته است. برای درک این موضوع، بهتر است برخی از اتفاقات فقط در یک هفته گذاشته را مرور کنیم. گری واینرچاک (Gary Vaynerchuk)، سرمایه‌گذار و اینفلوئنسر مطرح، یک توکن کریپتوپانک را به ارزش 3.7 میلیون دلار خریداری کرد و چند ساعت بعد، یکی دیگر از این توکن‌ها به قیمت 5.4 میلیون دلار فروخته شد. استونر کتس (Stoner Cats)، یک مجموعه کوتاه انیمیشن مختص بزرگسالان با حضور میلا کونیس (Mila Kunis) و اشتون کاچر (Ashton Kutcher)، توانست 8.3 میلیون دلار از طریق فروش NFT جذب سرمایه کند. همچنین در این هفته، میانگین قیمت توکن‌های کریپتوپانک با جهشی 53 درصدی به 135 هزار دلار رسید.

قیمت کریپتوپانک

علاوه بر این اخبار در بازار، در چند هفته گذشته شاهد رونق چشمگیر یکی از سرشناس‌ترین بازی‌های حوزه NFT یعنی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) بودیم. بر اساس داده‌های موجود روی سایدچین این پروژه یعنی رونین (Ronin)، حجم معاملات پلتفرم اکسی در یک ماه گذشته 875 میلیون دلار بوده که 197 میلیون دلار از آن مربوط به هفت روز گذشته است.

در یک ماه اخیر، اکسی اینفینیتی توانست پول بیشتری را نسبت به شبکه‌های اتریوم و بیت کوین از طریق کارمزدها کسب کند. قیمت ارز دیجیتال این بازی یعنی رمز ارز AXS نیز در بازه یک ماهه بیش از 550 درصد افزایش یافت. داده‌های ارائه شده توسط Sky Mavis نشان می‌دهد که این بازی پیشتاز حوزه کریپتو، روزانه 900 هزار کاربر جدید دارد.

تا هفته گذشته، تصور می‌شد که رونق اکسی اینفینیتی باعث شده تا این بازی، خود را از بازار NFT جدا کرده باشد. اما اتفاقات این هفته و افزایش قیمت توکن‌های غیر قابل تعویض و رشد حجم معاملات، نشان می‌دهد که احتمالا طی چند ماه آینده، بار دیگر شاهد رونق این حوزه خواهیم بود.

منبع: Decrypt


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)