جی پی مورگان: قیمت منصفانه بیت کوین 35 هزار دلار است


بانک جی پی مورگان علی رغم پیش بینی 73 هزار دلاری برای قیمت بیت کوین، قیمت منصفانه این ارز دیجیتال را 35 هزار دلار می‌داند.

جی پی مورگان (JPMorgan) می‌گوید «قیمت منصفانه» بیت‌کوین ۳۵ هزار دلار است، اما همچنان انتظار دارد که قیمت این ارز دیجیتال به تاختن ادامه دهد. استراتژیست‌های این بانک سرمایه گذاری می‌گویند که اگر بازار رمز ارزها کف آلود (موقعیتی که قبل از بازار حبابی شکل می‌گیرد) بماند، بیت کوین (BTC) می‌تواند تا ۷۳ هزار دلار نیز صعود کند.

قیمتی که بانک سرمایه گذاری چند ملیتی آمریکایی (JPM) JPMorgan برای بیت کوین تعیین کرده بسیار کمتر از قیمتی است که این دارایی در حال حاضر با آن معامله می‌شود.

موضع جی پی مورگان در قبال بیت کوین به عنوان یک دارایی جایگزین

در بخشی از افتتاحیه مراسمی با تمرکز بر سرمایه گذاری‌های جایگزین، استراتژیست‌ها بیان کردند که دارایی‌های جایگزین که شامل ارزهای دیجیتال هستند «باید تا سال ۲۰۲۲ به عملکرد خوب خود ادامه دهند». آن‌ها همچنین اظهار داشتند که «ارزش منصفانه» بیت کوین بر اساس مدل قیمت شرکت حدود ۳۵ هزار دلار است؛ رقمی که تقریبا ۴۵ درصد کمتر از ارزش فعلی این رمز ارز است. استراتژیست‌ها افزودند که با این وجود، هدف قیمت 73 هزار دلار (و نه اهداف خیلی بالایی که برخی مد نظر دارند)، در صورتی که این نوسانات نسبی تا سال آینده ادامه یابد، منطقی به نظر می‌رسد:

این اظهارات هدف ۱۰۰ هزار دلاری یا بالاتر را برای قیمت بیت کوین به چالش می‌کشند؛ طرفداران بیت کوین روی هدف ۱۰۰ هزار دلاری در سال ۲۰۲۲ اتفاق نظر دارند که هدفی دست یافتنی اما در صورت پایداری قیمت و در غیاب نوسانات است.

استراتژیست‌های جی پی مورگان همچنین قیمت فعلی را به عنوان نقطه ورود «غیر جذاب» خواندند، درحالی که معتقدند دارایی‌های کریپتویی در یک «سیر صعودی ساختارمند» قرار دارند بیت کوین بالاخره به 73 هزار دلار دست می‌یابد. این تحلیلگران به این نتیجه رسیدند که این طبقه دارایی جایگزین، که شامل بدهی و حقوق خصوصی است، در سال آینده ۱۱ درصد بازده خواهد داشت که دو برابر سود ۵ درصدی از سهام و درآمد ثابت است. با این حال، آن‌ها بیت کوین را به دلیل نوسان پذیری قیمت آن به‌ عنوان «هسته اصلی سبد دارایی برای هولد کردن» توصیه نکردند.

استراتژیست‌های JPM در مورد نوسانات بازار در اوایل سپتامبر (اواسط شهریور)‌ که به دنبال فعالیت‌های صعودی در ماه آگوست (مرداد) رخ داد و منجر به افزایش قیمت ارز دیجیتال تا پایان آن ماه (اوایل شهریور) شد و کل ارزش بازار آن را به ۲ تریلیون دلار رساند، هشدار دادند. طبق داده‌های CoinGecko، طی دو ماه بعد، این ارزش بازار با ۳۵ درصد افزایش به ۲/۸۷ تریلیون دلار رسیده است.

در اواخر سپتامبر، جیمی دیمون (Jamie Dimon)، مدیر عامل جی پی مورگان، گفت که قیمت بیت کوین همچنان می‌تواند ده برابر افزایش یابد، اما او علاقه‌ای به سرمایه گذاری در آن ندارد. او همچنین یک ماه بعد از آن گفت که این دارایی «بی ارزش» است.

از سوی دیگر، مشتریان خرد بانک جی پی مورگان به بیت کوین علاقه دارند و در ماه جولای (تیرماه)‌ به آن‌ها اجازه دسترسی به کلاس دارایی‌های رمز ارزی داده شده است. در اوایل اکتبر (اواسط مهر) نیز استراتژیست‌های جی پی مورگان خاطر نشان کردند که سرمایه گذاران نهادی بیت کوین را به طلا به عنوان حاشیه امنی در برابر تورم ترجیح می‌دهند.

بانک سرمایه گذاری وال استریت، مورگان استنلی (Morgan Stanley)‌ نیز تحلیل‌هایی در مورد دارایی‌های کریپتویی ارائه کرده است. در اول نوامبر (۱۰ آبان)، بانک گزارشی را برای مشتریان مدیریت ثروت خود منتشر کرد که جزئیات روندهای صنعت، معیارهای بازار ارز دیجیتال و تأثیرات نظارتی بالقوه را شرح می‌داد.

مورگان استنلی یکی از گروه بانک‌های سرمایه گذاری بزرگ از جمله جی پی مورگان، ولز فارگو (Wells Fargo)، UBS، سیتی گروپ (Citigroup)‌ و گلدمن ساکس (Goldman Sachs) است که بر اساس گزارش‌ها، اخیرا در تلاش برای استخدام کارشناسان ارزهای دیجیتال بوده است.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)