ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) در ارزهای دیجیتال چیست؟


ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) یک معیار مهم در سنجش اقتصادی بوده و در ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و یا آلت کوین‌ها نیز کاربرد دارد.

یکی از معیارهای مهم در شناخت بزرگی یک بازار، مارکت کپ (Market Cap) یا ارزش بازار است. به همان میزان که به ارزش بازار در بازارهای سرمایه مانند بورس توجه می‌شود، این معیار در بازارهای ارزهای دیجیتال و پروژه‌های بلاک چین مانند بیت کوین، اتریوم و سایر آلت کوین‌ها نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. این مفهوم، ارزش و بزرگی فعلی یک دارایی را نشان می‌دهد. یک معیار بسیار مهم دیگر، ارزش بازار یا مارکت کپ کل  (Total Market Cap) صنعت رمز ارزها است. در واقع با استفاده از این عدد، می‌توان به مجموع ارزش تمامی پروژه‌ها در صنعت ارزهای رمز پایه پی برد. اما نحوه محاسبه ارزش بازار چگونه است؟ چرا در نظر گرفتن Market Cap، اقدامی مهم تلقی می‌شود؟ تاثیر توکن‌های با تورم منفی در محاسبه Market Capitalization چیست؟ اگر به دنبال یافتن پاسخ این سوالات هستید، در ادامه به اکسچینو مگ همراه باشید.

جهت سهولت در استفاده از این مقاله، می‌توانید از فهرست زیر استفاده کنید:

ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

همانطور که گفته شد، مارکت کپ یا ارزش بازار یک معیار اقتصادی به منظور سنجش بزرگی یک بازار است. به عنوان مثال، طلا را می‌توان بزرگ‌ترین دارایی از نظر Market Cap دانست. محاسبه مارکت کپ یک پروژه ارز رمزنگاری شده نسبتاً ساده است. در حالی که بیشتر علاقه‌مندان، ارزش بازار پروژه‌ها را به صورت جداگانه با یکدیگر مقایسه می‌کنند، داشتن تصویری بزرگ‌تر از این صنعت نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. با اینکه بیت کوین یا اتریوم بزرگترین پروژه‌های صنعت رمزنگاری هستند، ارزش کل دارایی‌های رمزنگاری بسیار بیشتر از آن‌ها است.

ارزش بازار همه پروژه‌های موجود در حوزه ارزهای رمزنگاری شده، کل سرمایه موجود در بازار ارزهای دیجیتال را نشان داده و توجه به آن مهم و محاسبه‌اش نسبتاً آسان است. اما این مفهوم به چه معناست و چه چیزی می‌تواند در مورد بازار به ما بگوید؟

اغلب مواقع، مارکت کپ به عنوان ارزش شبکه یک ارز رمزنگاری شده تلقی می‌شود. ارزش بازار از ضرب میزان واحدهای در گردش (Circulating Supply) یک رمز ارز در قیمت هر یک از واحدهای آن بدست می‌آید. تصور کنید ما دو شبکه به نام‌های آلیس کوین و باب کوین داریم. آلیس کوین در کل 1,000 کوین عرضه می‌کند و همه آن‌ها در گردش هستند. باب کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of work) بهره برده و در حال حاضر 60,000 از حداکثر 100,000 کوین آن در گردش است. قیمت کنونی آلیس کوین 100 دلار بوده، در حالی که باب کوین روی 2 دلار معامله می‌شود. حال می‌توان محاسبه کرد کدام کوین دارای ارزش بازار یا مارکت کپ بیشتری است:

ارزش بازار = سکه‌ها یا توکن‌های در گردش × قیمت

مارکت کپ آلیس کوین = 1,000 × $100 = $100,000

ارزش بازار باب کوین = 60,000 × $2 = $120,000

همان‌طور که مشاهده کردید، در حالی که ارزش باب کوین 50 برابر کمتر از آلیس کوین بوده، اما شبکه ارزش بازار باب کوین هنوز از آلیس کوین بالاتر است. به همین دلیل، مارکت کپ نسبت به قیمت کوین یک شبکه، ارزیابی بهتری از ارزش شبکه شمرده می‌شود.

ارزش بازار

مجموع ارزش بازار ارزهای دیجیتال (Total Market Cap)

مجموع مارکت کپ به تجمیع ارزش بازار بیت کوین، آلت کوین‌‌ها، استیبل کوین‌ها، توکن‌ها و همه دارایی‌های بازار ارزهای دیجیتال اطلاق می‌شود. از نظر بسیاری از صاحب نظران، این عدد بسیار مهم است، زیرا میزان بزرگی این صنعت را نشان می‌دهد.

به دلیل نوسانات نسبتاً زیاد قیمت در بازار ارزهای رمزنگاری شده، اعداد در آن کاملاً جابجا می‌شوند. در طول شش و نیم سال ابتدایی ظهور ارزهای دیجیتال، ارزش کل بازار آن هرگز از 20 میلیارد دلار فراتر نرفته بود، اما در سال 2018، ارزش بازار به 770 میلیارد دلار رسید و پس از آن، صدها میلیارد دلار نوسان داشته است. در ابتدای سال 2021 نیز Market Cap بازار رمز ارزها برای اولین بار به بالای یک تریلیون دلار رسید.

چرا مجموع مارکت کپ مهم است؟

از Total Market Cap رمزنگاری اغلب به عنوان مبنایی برای مقایسه با سایر بخش‌های اقتصاد استفاده می‌شود. به عنوان مثال بسیاری از تحلیل‌گران، ارزش کل بازار ارزهای رمزنگاری شده را با مارکت کپ فلزات گرانبها یا سهام مقایسه می‌کنند. اما چرا تحلیل‌گران این کار را انجام می‌دهند؟ این مقایسه می‌تواند تخمین تقریبی از رشد کل بازار رمزنگاری در سال‌ها و دهه‌های آینده به آن‌ها ارائه دهد.

البته هنوز هم، کسی بهترین روش برای برآورد و ارزیابی ارزهای رمزپایه و پروژه‌های بلاک چین را نمی‌داند. این مقایسه‌ها می‌توانند مفید باشند، اما کورکورانه قابل اعتماد نیستند. مقایسه بازارهای مختلف مالی اغلب تلاشی بیهوده است. صنایع مختلف، سرمایه‌گذاران مختلفی را به خود جلب می‌کنند. صنعت ارزهای دیجیتال به طور خودکار مورد توجه معامله‌گران سهام، معامله‌گران ارز یا دلالان فلزات گرانبها قرار نخواهد گرفت. ارزهای رمزپایه یک کلاس دارایی جدید و شکوفا است و باید به صورت واقع‌بینانه با آن‌ها برخورد کرد.

مارکت کپ

گمراه‌کننده بودن مجموع مارکت کپ

به چندین دلیل، تصمیم‌گیری مالی بر اساس Total Market Cap ارزهای رمزنگاری شده می‌تواند گمراه کننده باشد. اولین مشکل این است که برای ارزیابی صحیح از هر پروژه، ارزش بازار آن با توجه به مقدار دارایی در گردش و ارزش هر واحد محاسبه می‌شود، اما تایید صحت این اطلاعات دشوار بوده و اگر این داده‌ها نادرست باشد، سایر محاسبات به صورت خودکار فاقد اعتبار خواهد بود.

دومین مسئله این است که برخی پروژه‌ها برای ایجاد احساس امنیت و ارزش کاذب، مارکت کپ را دستکاری می‌کنند. توجه صرف به ارزش بازار در این شرایط بدون توجه به دیگر جوانب می‌تواند منجر به تصمیمات مالی بالقوه مضر شود.

اما نکته آخر اینکه مجموع ارزش بازار صرفاً یک عدد بوده که بیانگر یک لحظه خاص در زمان است. این عدد می‌تواند امروز 9 رقم، هفته آینده 10 رقم و شش ماه بعد، هشت رقمی باشد. این عدد فقط نمایانگر یک تصویر از صنعت ارزهای رمزپایه در آن لحظه است.

ارزش بازار برآورد شده

روش‌های مختلفی برای محاسبه مارکت کپ وجود دارد. یکی از راه‌ها بدست آوردن ارزش آینده یک شبکه، “ارزش بازار برآورد شده” نامیده می‌شود. اصطلاح ارزش بازار برآورد شده از بازار سهام آمده است. در بازار سهام اگر همه اختیارسهام‌ها استفاده شده و همه اوراق به سهام تبدیل شوند، این رقم، مارکت کپ برآورد شده نام دارد.

توجه به عرضه فعلی و آینده یک دارایی رمزنگاری شده نیز مهم است. در حال حاضر تمام کوین‌های مربوط به همه پروژه‌های ارزهای دیجیتال، عرضه نشده است. به عنوان مثال در بیت کوین می‌دانیم که نهایتا 21 میلیون واحد از آن وجود خواهد داشت، اما تاکنون حدود 18.5 میلیون آن استخراج شده است. در محاسبه ارزش بازار برآورد شده، حداکثر مقدار بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه برای محاسبه آن، 21 میلیون را در قیمت هر واحد ضرب می‌کنیم.

ارزش بازار برآورد شده را می‌توان برای سایر دارایی‌های رمزنگاری موجود در بازار به راحتی محاسبه کرد. مارکت کپ برآورد شده با ضرب قیمت فعلی دارایی در حداکثر عرضه آن محاسبه می‌شود. البته با توجه به نوسان قیمت این دارایی‌ها، به هیچ وجه معیار دقیقی نیست، اما می‌تواند کمک مناسبی در تشخیص برآورد بیش از حد یا کمتر از حد واقعی باشد.

توکن‌ها و ارزهای دارای تورم منفی

بسیاری از ارزهای رمزپایه با گذشت سال‌ها شاهد افزایش تعداد کوین‌های در گردش خواهند بود و به عبارتی، سقف عرضه (Max Supply) برای آن‌ها وجود ندارد. در این موارد، حتی اگر قیمت آن رمز ارز ثابت باقی بماند، ارزش بازار برآورد شده آن ارز دیجیتال در آینده بیشتر از امروز خواهد بود.

با این حال، رمز ارزهایی وجود دارند که در تلاشند تا به طور فعال، مقدار کوین‌های در گردش خود را کاهش دهند. این کاهش را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد که یکی از آن‌ها فرآیندی بوده که به سوزاندن کوین معروف است. این عمل به کاهش حداکثر عرضه دارایی مذکور در آینده منجر می‌شود. اگر قیمت دارایی با گذشت زمان افزایش پیدا نکند و میزان واحدهای معاملاتی آن پیوسته در حال کاهش باشد، در آینده مارکت کپ برآورد شده می‌تواند کمتر از امروز باشد. به عنوان مثال، در حال حاضر ارزی با حداکثر توکن در گردش 20 میلیون واحدی و قیمت 1 دلاری به ازای هر کدام از آن‌ها وجود دارد. تیم پروژه تصمیم می‌گیرد توکن‌هایی را از بازار خریداری کرده و آن‌ها را بسوزاند و حداکثر میزان توکن در گردش را به 18 میلیون واحد کاهش دهد. با فرض اینکه پس از اعلام سوزاندن کوین‌ها، قیمت در 1 دلار باقی مانده، مارکت کپ برآورد شده این کوین از 20 میلیون به 18 میلیون دلار کاهش یافته است.

مارکت کپ ارز دیجیتال

با در نظر گرفتن مثال فوق، ارزش بازار برآورد شده در واقع کمتر از حد فعلی است و احتمالا در فاصله زمانی اعلام تا سوزاندن واقعی کوین‌ها، اتفاقات زیادی رخ خواهد داد. حتی پس از سوزاندن، قیمت همچنان می‌تواند بالا یا پایین برود. Market Cap برآورد شده، به ویژه برای توکن‌های دارای تورم منفی با سیستم سوزاندن‌های برنامه‌ریزی شده، معیار مناسبی به حساب نمی‌آید.

سخن پایانی

ارزش بازار ارزهای رمزنگاری شده یکی از معیارهای اساسی برای سنجش اقتصادی است. این سنجش، ارزیابی از ارزش کل صنعت ارزهای رمزپایه را ارائه می‌دهد. همچنین تشخیص تفاوت بین آنچه در حال حاضر گزارش می‌شود و ارزش بازار برآورد شده می‌تواند مفید باشد. در عین حال، در نظر گرفتن سایر معیارها نیز مهم است. مارکت کپ فقط یک قطعه از مسئله است. جنبه‌های دیگری از این صنعت وجود دارد که باید قبل از هرگونه اقدام مالی در مورد آن‌ها نیز تحقیق کرد.

منبع: Academy.Binance


برچسب ها: ارزش بازار

ثبت نظر
نظرات کاربران (3 نظر)
coins | خرید و فروش تتر

[…] برابر بیت کوین و اتریوم است، هر چند در مقایسه با این دو مارکت کپ بسیار پایین‌تری دارد. این نشان‌دهنده حجم بالای خرید و […]

0 پاسخ دهید
01:15:42 1400/05/15
اکسچینو | قیمت لحظه‌ ای ارزهای دیجیتال | خرید و فروش اتریوم

[…] شدید قیمت خرید و فروش اتریوم شد. اکنون رمز ارز ETH از نظر مارکت کپ (سرمایه کل)، پشت سر BTC و با اختلاف از بقیه رقبا، دومین […]

0 پاسخ دهید
17:20:24 1400/05/18
اکسچینو | قیمت لحظه‌ ای ارزهای دیجیتال | خرید و فروش کاردانو ADA با كمترين كارمزد | اكسچينو

[…] مارکت کپ بالا و سرمایه گذاری سنگین افراد و شرکت‌ها روی خرید کاردانو بدون دلیل نیست؛ شرکت توسعه‌دهنده آن از همان ابتدا نقشه راه واضحی داشت. Cardano می‌خواهد به پلتفرمی تبدیل شود که در آن امکان توسعه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز و همچنین استفاده از بلاک چینی با پشتیبانی از چند دارایی، فراهم باشد. برای رسیدن به این هدف، 5 فاز توسعه مشخص شد. نام هر یک، برگرفته از چهره‌های تاریخی تاثیرگذار است. […]

0 پاسخ دهید
15:57:52 1400/05/21