خالق بازی پوکمون گو (Pokemon Go) به دنبال ساخت یک متاورس است


شرکت کوآتو که برای حمایت مالی از چینالسیس شناخته می‌شود، ۳۰۰ میلیون دلار روی پروژه متاورس نیانتیک (سازنده پوکمون گو) سرمایه گذاری کرده است.

نیانتیک (Niantic)، توسعه دهنده بازی محبوب پوکمون گو (Pokemon Go)، قصد دارد با استفاده از سرمایه‌ای که اخیر جمع آوری کرده، یک متاورس «برای دنیای واقعی» بسازد. این شرکت روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که ۳۰۰ میلیون دلار از شرکت مدیریت سرمایه کوآتو (Coatue) دریافت کرده و در نتیجه ارزش نیانتیک اکنون معادل ۹ میلیارد دلار است.

شرکت کوآتو در بخش ارز دیجیتال و صعنت بلاک چین به عنوان یک سرمایه گذار بزرگ شناخته می‌شود. از میان پروژه‌هایی که این شرکت روی آن‌ها سرمایه گذاری کرده می‌توان به شرکت اطلاعات بلاک چینی چینالسیس (Chainalysis)، استارت آپ رمز ارزی فایربلاکس (Fireblocks) و شرکت امنیت بلاک چینی سرتیکی (CertiK) اشاره کرد. کوآتو اخیرا در مراسم تامین سرمایه ۵۵۵ میلیون دلاری یک استارت آپ رمز ارزی فعال در حوزه اقتصاد مالی، به نام مون پی (MoonPay) هم حضور داشت. نظر شریک عمومی کوآتو، مت مازئو (Matt Mazzeo)، درباره همکاری با خالق پوکمون گو و متاورس آن به شرح زیر است:

نیانتیک در حال ایجاد یک پلتفرم مبتنی برای واقعیت مجاری (AR) است که بر مبنای یک نقشه ۳ بعدی از جهان توسعه می‌یابد و ما بر این باوریم که پلتفرم مذکور در فرا رسیدن نسل بعدی پردازش رایانه‌ای، نقش اساسی ایفا خواهد کرد. ما برای همکاری با نیانتیک هیجان زده هستیم، زیرا از دیدگاه ما این زیرساخت از یک متاورس برای دنیای واقعی حمایت کرده و به تحول بعدی اینترنت کمک می‌کند.

تفاوت متاورس خالق پوکمون با متاورس فیس بوک

شرکت نیانتیک تاکنون اعلام نکرده که متاورس آن از جنبه‌های مختلف تکنولوژی بلاک چین، توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) و ارزهای دیجیتال استفاده خواهد کرد یا خیر. موسس و مدیرعامل این شرکت، جان هانکه (John Hanke)، پروژه متاورس نیانتیک را اینگونه توصیف می‌کند:

در حال ایجاد آینده‌ای هستیم که در آن دنیای واقعی پر از محصولات دیجیتالی، سرگرمی و اطلاعات خواهد بود و قصد داریم آن را شگفت انگیزتر، سرگرم کننده‌تر و آموزنده‌تر کنیم.

بر خلاف فیس بوک که در ماه اکتبر (آبان) نام خود را به متا (Meta) تغییر داد تا تعهدش برای توسعه متاورس و واقعیت مجازی نمایان شود، خالق پوکمون گو به دنبال توسعه تکنولوژی‌ای است که مردم را به دنیای واقعی نزدیک‌تر می‌کند. هانکه می‌گوید:

در شرکت نیانتیک ما بر این باوریم که انسان‌ها در حالتی که توسط دنیای مجازی‌شان به سمت دنیای واقعی هدایت شوند، خوشحال‌تر هستند. بر خلاف متاورسی که در اثرهای علمی تخیلی مشاهده می‌شود، یک متاورس واقعی سعی می‌کند با استفاده از فناوری، تجربه‌ای که از زندگی در دنیا داریم و برای هزاران سال داشته‌ایم، را بهبود دهد.

بازی Pokemon Go در سال ۲۰۱۶ عرضه شد و اکنون به عنوان یکی از موفق‌ترین بازی‌های موبایلی شناخته می‌شود. بر اساس گزارشات منتشر شده، درآمد حاصل از این بازی در سال ۲۰۲۰ فراتر از ۵ میلیارد دلار بوده است. شرکت IoTeX با الهام گرفتن از پوکمون گو، پروژه‌ای به نام پبل گو (Pebble Go) را ایجاد کرده که قرار است با استفاده از اطلاعات مکان‌یابی قابل تایید، اطلاعات دنیای واقعی را در توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT به کار گیرد.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)