آیا ساتوشی ناکاموتو همان هال فینی است؟


هال فینی کیست؟ آیا ساتوشی ناکاموتو همان هال فینی است؟ به بررسی کامل دلایل اثبات و رد ها‌ل فینی به عنوان ساتوشی ناکاموتو می‌پردازیم.

یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها به عنوان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، “ها‌ل فینی” متخصص رمزنگاری فقید آمریکایی است. در این مطلب به بررسی دلایل اثبات و رد هال فینی به عنوان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو می‌پردازیم.

هال فینی کیست؟

هال فینی (Hal Finney) با نام کامل هارولد توماس فینی دوم، متخصص کامپیوتر و رمزنگاری متولد سال 1956 در کالیفرنیا آمریکا بود که در سال 2014 و در سن 58 سالگی به دلیل بیماری ALS درگذشت. وی دارای مدرک کارشناسی از موسسه فناوری کالیفرنیا (CalTech) در رشته مهندسی بود. او به طور خاص در زمینه توسعه بازی‌های ویدیویی فعالیت می‌کرد و چندین بازی ویدیویی مانند Adventures of Tron ،Armor Ambush ،Astromash و Space Attack را طراحی کرد. پس از آن، فینی به استخدام شرکت PGP Corporation در آمد و در نهایت در سال 2011 اعلام بازنشستگی کرد.

هال فینی

هال فینی یک فعال در زمینه رمزنگاری و کریپتوگرافی بود. در طول دهه 1990، وی دو برنامه Remailer ناشناس را توسعه داد. یکی دیگر از فعالیت‌های وی، شکستن موفقیت آمیز رمزنگاری نت اسکیپ بود.

فینی اولین ارائه دهنده مفهوم اثبات کار در سال 2004، 5 سال پیش از تولد بیت کوین، بود. وی همچنین اولین تراکنش بیا کوین را دریافت کرده بود.

چرا آقای فینی نزدیک‌ترین گزینه به عنوان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو است؟

  • تخصص رمزنگاری و فارغ التحصیل CalTech

پیش از خلق بیت کوین، هال فینی فعالیت گسترده‌ای در حوزه کریپتوگرافی و رمزنگاری داشت. وی پیش از بیت کوین و در سال 2004 نظریه پول دیجیتال با استفاده از سیستم اثبات کار چندبار استفاده (RPOW) را ارائه داد. همچنین فینی دریافت کننده اولین تراکنش شبکه بیت کوین است. وی همانند آنچه که در نوشته‌های موجود از ساتوشی ناکاموتو وجود دارد، طرفدار سرسخت آزادی مالی و عدم کنترل نهادهای متمرکز و دولت‌ها روی سیستم مالی بود.

  • همسایه‌ای به نام دوریان ساتوشی ناکاموتو

به طور بسیار جذابی، محل سکونت هال فینی فقط دو بلوک با منزل فردی به نام دوریان ساتوشی ناکاموتو در شهر کوچک تمپل (Temple) در ایالت کالیفرنیا فاصله داشت. دوریان ساتوشی ناکاموتو یک فرد ژاپنی-آمریکایی است که هیچ تخصصی در زمینه رمزنگاری ندارد و اذعان کرده است که هیچ دخالتی در خلق بیت کوین نداشته و هیچ گاه از آن استفاده نکرده است.

بسیاری از افراد مدعی هستند که از آنجا که دوریان ساتوشی ناکاموتو در همسایگی فینی زندگی می‌کرده، فینی نام مستعار ساتوشی ناکاموتو را برای خود انتخاب کرده است.

  • اجرای بیت کوین از همان روزهای ابتدایی

هال فینی یکی از اولین افرادی است که از خود علاقه بسیار زیادی را نسبت به سیستم ارائه شده توسط ساتوشی نشان داد. وی در این باره گفت:

زمانی که ساتوشی بیت کوین را از طریق ایمیل معرفی کرد، بسیاری از افراد وی را نادیده گرفتند، زیرا پیش از آن طرح‌های مشابه و ضعیف بسیاری را از افراد بی نام و نشان دریافت می‌کردند. اما من در این باره خوشبین بودم.

همچنین فینی تقریبا اولین نفری (به جز ساتوشی) است که کد بیت کوین را روی کامپیوتر خود اجرا کرده است. وی فقط دو روز پس از انتشار بیت کوین، از طریق پستی در توئیتر خود اعلام کرد که در حال اجرای کد بیت کوین بر روی سیستم خود است:

توئیتر هال فینی

  • بازنشستگی همزمان

هال فینی به بیماری ALS مبتلا بود و سال‌های انتهایی زندگی خود را روی ویلچر سپری می‌کرد. به دلیل همین بیماری، وی در اوایل سال 2011 بازنشست شد و شرکت PGP Corporation را ترک کرد. آخرین ایمیل ساتوشی ناکاموتو نیز در تاریخ 26 آپریل سال 2011 ارسال گردید. دریافت کننده این ایمیل گوین اندرسن (Gavin Andersen) و محتوای آن، سپردن هدایت توسعه بیت کوین به گوین اندرسن بود. در بخشی از این ایمیل آمده است:

امیدوارم که دیگر به عنوان یک چهره مرموز و سایه‌ای در مورد من صحبت نکنید، زیرا مطبوعات به دید یک ارز دزدان دریایی به بیت کوین نگاه خواهند کرد. اجازه دهید که بیت کوین به عنوان یک پروژه متن باز شناخته شود.

  • شباهت سبک نگارش

موسسه Juola & Associates با بررسی تمام نوشته‌های هال فینی و مقایسه آن با نوشته‌های ساتوشی ناکاموتو با استفاده از الگوریتم‌های کامپیوتری، مدعی شد که شباهت سبک نوشتن و کلمات استفاده شده توسط هال فینی و ساتوشی ناکاموتو خارق‌العاده است، به طوری که طبق بررسی‌های صورت گرفته توسط این موسسه تاکنون نوشته‌های هیچ کس انقدر به ساتوشی نزدیک نبوده است.

چرا هال فینی نمی‌تواند ساتوشی ناکاموتو باشد؟

در همان سال‌های 2011 تا 2014 که گمانه‌زنی‌ها در مورد ها‌ل فینی به عنوان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو تشدید شده بود، اندی گرینبرگ (Andy Greenberg) نویسنده فوربس به ملاقات هال فینی رفت. هال فینی بارها این گمانه‌زنی‌ها را رد کرده بود. طی این دیدار، هال فینی تمام ایمیل‌های رد و بدل شده بین خود و ساتوشی ناکاموتو و همچنین کیف پول بیت کوین خود را به گرینبرگ نشان داد. پس از این دیدار، گریبرگ اذعان کرد که حق با هال فینی است و وی در رد خود به عنوان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو راست می‌گوید.

تهیه شده در اکسچینوثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
مهدی گنجی

مطالب بسیار عالی بود

0 پاسخ دهید
02:20:37 1400/06/07