کوین بیس بازار توکن غیر قابل تعویض (NFT) خود را راه اندازی می‌کند


کوین بیس با ۶۸ میلیون کاربر ثبت شده و ۸.۸ میلیون کاربر فعال در ماه وارد حوزه NFT می‌شود و می‌تواند رقیبی برای بازار بزرگی مانند اوپن سی باشد.

صرافی بزرگ کوین بیس (Coinbase) به تازگی اعلام کرده که بزودی صف انتظار بازار توکن غیر قابل تعویض خود را باز می‌کند و خود بازار نیز در سال میلادی جاری افتتاح خواهد شد. معاون مدیریت محصول و اکوسیستم کوین بیس، سانچان ساکسنا (Sanchan Saxena)، با انتشار مطلبی در وبلاگ رسمی این صرافی مدعی شد که این بازار NFT به کاربران اجازه خواهد داد توکن‌های مبتنی بر اتریوم را صادر کنند، بخرند و به نمایش بگذارند. آقای ساکسنا می‌گوید این بازار به خالقان اجازه می‌دهد مالکیت اثر خود را از طریق «قراردادهای غیر متمرکز و شفاف‌سازی در فراداده (Metadata)» حفظ کنند.

این اطلاعیه کوین بیس در حالی منتشر شده که صرافی رمز ارزی FTX و زیر مجموعه آمریکایی آن یک بازار NFT معرفی کردند که در آن امکان انتقال بین زنجیره‌ای توکن‌ها از طریق بلاک چین‌های اتریوم و سولانا فراهم شده است. بزرگترین صرافی ارز دیجیتال دنیا، یعنی بایننس نیز در ماه ژوئن (خرداد – تیر) وارد حوزه توکن‌های غیر قابل تعویض شد و بازار NFT خود را با هدف کاهش هزینه تراکنش‌ها افتتاح کرد.

آمار نشان می‌دهد که صرافی Coinbase تا ۳ ماهه دوم سال ۲۰۲۱، ۶۸ میلیون کاربر تایید شده و ۸.۸ کاربر فعال در ماه دارد. با وجود این جامعه کاربری بزرگ، بازار NFT کوین بیس می‌تواند رقیبی جدی برای بازارهای شناخته شده‌ای مانند اوپن سی (OpenSea) و رریبل (Rarible) باشد. البته اوپن سی در حال حاضر به خاطر اقدامات مدیر محصولش، یعنی نیت چستین (Nate Chastain)، مورد انتقاد قرار گرفته است. وی مدتی پیش با استفاده از کیف پول‌های برنر (Burner Wallet) توکن‌های NFT خودش را خریداری کرد تا آن‌ها در صفحه اصلی وبسایت بیشتر مورد توجه قرار بگیرند. این پلتفرم محبوب عمدتا از شبکه اتریوم استفاده می‌کند که در حال حاضر بیشترین میزان فروش NFT از طریق آن انجام می‌شود.

بر اساس داده‌های دپ ریدار (DappRadar)، حجم کل تراکنش‌های اوپن سی در زمان نگارش این خبر معادل ۸.۷ میلیارد دلار بوده است. بنابراین OpenSea در حال حاضر بزرگترین بازار  NFT در دنیا محسوب می‌شود و بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) با ۲.۵ میلیارد دلار رتبه دوم را در اختیار دارد.

منبع: cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)