ریپل

xrp

قیمت ارز: 0.51107992830828 $

قیمت دلار آمریکا:

تسلط به بازار: 2.65 %

حجم معاملات روزانه: 368,109,686 $

تغییرات قیمت: 0.08 %

24 ساعت اخیر

تغییرات قیمت: 2.63 %

7 روز اخیر

ریپل چیست؟

برای اینکه بدانیم ریپل چیست و چه تفاوتی بین شبکه Ripple و ارز دیجیتال XRP وجود دارد، به این مثال توجه کنید. فرض کنید یک شبکه ای وجود داشت که می‌توانستید در آن لوازمی که به آن احتیاجی ندارید را به فروش برسانید و در عوض لوازمی را که نیاز دارید را به بقیه اطلاع می‌دادید. مثلا بگویید: “من یک بسته شکلات دارم که به آن احتیاجی ندارم و به یک بلیط سینما احتیاج دارم.” سیستم این درخواست شما را بررسی کرده و در کوتاه‌ترین و ارزانترین مسیر شما را به شخصی وصل کند که احتیاج شما را برآورده کند. ریپل، چنین شبکه‌ای است. پول مورد استفاده در این سیستم می‌تواند هر چیزی باشد، اما ارز دیجیتال وابسته به شبکه آن، رمز ارز ریپل یا XRP است. کارمزد انجام تراکنش در شبکه ریپل برابر 0.00001 دلار بوده که تقریبا می‌توانیم آن را صفر در نظر بگیریم.

استخراج ریپل

ریپل اشاره به ارز دیجیتال XRP و شبکه Ripple دارد. نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که Ripple بر خلاف بیت کوین و اتریوم و … مبتنی بر بلاکچین نیست. بلکه الگوریتم اجماع خاص خودش را دارد. لذا نمی‌توان آن را استخراج کرد. این الگوریتم اجماع ابداع تیم توسعه دهنده آن بوده که به آن “پروتکل اجماع ریپل” گفته می‌شود.

خالق ریپل کیست؟

کریس لارسن در سال 2004 لابراتوار ریپل را بنا نهاد. او در سال 2013 با جد مک‌کالب آشنا شد. جدمک‌کالب، برنامه‌نویس و کارآفرین موفق در حوزه ارزهای دیجیتال بود. او در سال 2013 وارد این لابراتوار شد و ارز دیجیتال XRP و شبکه Ripple را ایجاد کرد.

مزایا و معایب ریپل

این ارز دیجیتال به هدف استفاده توسط بانک‌ها ایجاد شده است. به همن دلیل این ارز دیجیتال از منظر قانون گذاران بیشتر مورد پذیرش قرار دارد. این شبکه به منظور انجام معاملات روزانه طراحی شده و از این جهت در مقایسه با بیت کوین، امن‌تر بوده و تراکنش‌ها در آن سریع‌تر و با هزینه کم‌تر انجام می‌شود. زمان انجام تراکنش‌ها در شبکه ریپل تقریبا 4 ثانیه است. این زمان در مقایسه با زمان انجام تراکنش در بانک‌ها، بسیار کوتاه است.

ریپل با چه موسساتی همکاری دارد

Santander : بانک قدیمی امریکایی که تاسیس آن در سال 1902 میلادی بوده است

Axis Bank​: این بانک سومین بانک بزرگ در کشور هند است

Westpac​: یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های شهر سیدنی در کشور استرالیا که در سال 1866 تاسیس شده است

NBAD : بانک ملی ابوظبی، اولین بانک کشور امارات

UBS​: که در کشور سوئیس قرار دارد