خالق یرن فایننس این پروژه را ترک کرد!


خالق یرن فایننس ، آندره کرونیه (Andre Cronje)، امروز اعلام کرد که پروژه دیفای یا همان سیستم مالی غیر متمرکز Yearn Finance را رها کرده است.

خبرگزاری کوین دسک در یکم اکتبر (۱۰ مهر) از طریق تلگرام با آندره کرونیه صحبت کرد و وی نیز با اعلام نارضایتی خود از شرایط موجود گفته بود: «من دیگر چیزی نخواهم ساخت. هر چیزی که تاکنون ساخته‌ام از روی علاقه بوده؛ ولی اگر قرار است مردم با استفاده از محیط‌های آزمایشی پروژه‌های من پولشان را از دست داده و سپس مرا مقصر بدانند، سود ماجرا برای من صفر می‌شود و تنها ریسک برای من باقی می‌ماند.» Yearn Finance در حوزه دیفای، مشاور روبوی (robo-advisor) اصلی تکنولوژی ییلد فارمینگ محسوب می‌شود و آغازگر حرکت «عرضه منصفانه» (fair launch) هم بود که در تابستان امسال تاثیر مهمی داشت. اما زمانی که پروژه جدید خالق یرن فایننس در اواخر سپتامبر مورد توجه قرار گرفت، کاربران زیادی عضو آن شدند و هکرها نیز با سوءاستفاده از یک نقص امنیتی، پولشان را به سرقت بردند. کاربرانی که دارایی خود را از دست داده بودند، آقای کرونیه را مقصر دانستند و وی نیز قادر به تحمل چنین شرایطی نبود.

آندره کرونیه یکم اکتبر (۱۰ مهر) با کوین دسک مصاحبه کرد، ولی از آنان خواست تا متن آن را منتشر نکنند. این خبرگزاری نیز به علت شرایط دشوار و پر استرسی که خالق یرن فایننس با آن مواجه شده بود، تصمیم گرفت تا انتشار این مصاحبه را به تعویق بیندازد. اما اکنون که شایعات مربوط به خروج کرونیه در عین انکار سایر کارکنان Yearn Finance کم کم در حال انتشار است و کاربران نیز متوجه غیبت وی شده‌اند، تصمیم گرفته شد تا این اطلاعات در اختیار عموم قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذار مطرح: یرن فایننس (YFI) آینده دیفای است

اگرچه نمی‌توان توکن YFI را مستقیما با بیت کوین مقایسه کرد، ولی به نظر می‌رسد که اکنون در شرایطی مشابه سال ۲۰۱۰ قرار داریم؛ یعنی زمانی که ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) بیت کوین را رها کرد. همانطور که می‌دانید بیت کوین پس از کنار رفتن ناکاموتو به رشد خود ادامه داد و با توجه به شرایط مناسب جامعه کاربری یرن فایننس، می‌توان گفت که احتمال رخ دادن اتفاقی مشابه وجود دارد. اسپنسر نون (Spencer Noon)، عضو دی‌‌تی‌سی کپیتال (DTC Capital) و یکی از سرمایه گذارانی که از مدت‌ها پیش حامی Yearn Finance بوده،طی مصاحبه‌ای با کوین دسک گفت که این پروژه می‌تواند از پس از این تغییر برآید: «مهم ترین دارایی Yearn Finance جامعه کاربری قوی آن است که طی مدتی کوتاه تشکیل شده و من مطئمن هستم حتی در صورت کنار رفتن آندره هم رشد این پروژه متوقف نخواهد شد.»

با توجه به سیستم کارمزد خرید و فروش یرن فایننس که همیشه ذخایر مالی این توکن را در حد معقولی نگه می‌دارد، سازمان مستقل غیر متمرکز یا همان دائو (DAO) اکنون از سرمایه کافی برخوردار است و می‌تواند کارکنانی که بتوانند توسعه این پروژه را ادامه دهند، استخدام کند. آقای نون در ادامه افزود: «اکنون زمان آن فرا رسیده تا تیم YFI وارد عمل شود. آن‌ها بیش از ۲۰ نفر را با حقوق بالا استخدام کرده‌اند.»

بیشتر بخوانید: به بهانه اوج‌گیری دیفای: درس‌هایی که باید از هک DAO یاد بگیریم

خالق یرن فایننس می‌گوید که به تنهایی تمامی کدهای این پروژه را نوشته است. توکن این پروژه YFI نام دارد و در وهله‌های زمانی خاص، تا سقف ۴۳ هزار دلار هم قیمت‌گذاری شده است. قیمت فعلی این توکن معادل قیمت ۲ بیت کوین تخمین زده می‌شود. در اوایل ماه سپتامبر (اواسط شهریور)، صفحه رسمی Yearn Finance در توییتر اسامی تعدادی از اعضای تیم اصلی توسعه‌دهندگان این پروژه دیفای را منتشر کرد:

خالق یرن فایننس

خالق یرن فایننس طرفداران زیادی دارد

سکوت آندره کرونیه در شبکه‌های مجازی مورد توجه کاربران قرار گرفته است. یکی از کاربران با نام مستعار Niffler در انجمن یرن فایننس یک صفحه تحت عنوان «نامه‌های عاشقانه برای آندره» (Love Letters for Andre) ایجاد کرده است. در نوشته‌های این کاربر آمده است: «ما آندره را دوست داریم و دلمان برایش تنگ شده است. اما به نظر می‌رسد که بیشترین نظرات از سمت «دیجن»های EMN ارائه می‌شود که چیزهای بدی در مورد آندره می‌گویند. بگذارید تا از طریق این صفحه به او بگوییم که چقدر دوستش داریم و هنوز هم قدرش را می‌دانیم.»

توکن EMN مربوط به پروژه امیننس (Eminence) است. این پروژه توسط خالق یرن فایننس توسعه داده شده بود و بعدها مشکلاتی برای آن پیش آمد که به از دست رفتن سرمایه کاربران منجر شد. دیجین (degen) نیز در حوزه ارزهای دیجیتال به جای کلمه دیجنرت (degenerate) استفاده می‌شود و برای توصیف افرادی که به دنبال سرمایه‌های پر ریسک هستند، به کار می‌رود.

در میان ۴۷ مطلبی که در این صفحه منتشر شده، نوشته‌های یکی از کاربران به نام whenmoon توجه را جلب می‌کند: «آن روز توییت مربوط به امیننس را دیدم و به خودم گفتم که اگرچه نمی‌دانم این پروژه چیست، اما می‌خواهم در آن مشارکت داشته باشم. هیجان و تمایل مردم برای شرکت در این پروژه نشان دهنده این است که مردم به تو و توانایی‌ات برای ساخت چیزهای جالب باور دارند.»

طبق گزارش کوین دسک، کرونیه در یکم اکتبر (۱۰ مهر) فاش کرد که قبلا سایر کارکنان را از تصمیمش برای ترک پروژه مطلع کرده است، اما انگار ناراحتی او مربوط به چیزی می‌شد که طی ۲۴ ساعت گذشته اتفاق افتاده است. در حالی که آقای کرونیه مشغول توسعه یک قرارداد هوشمند به نام امیننس فایننس (Eminence.Finance) بود، کاربران دارایی‌های خود را برای آن ارسال کردند. این در حالیست که در آن زمان هیچکس جز خود کرونیه از ماهیت واقعی این پروژه خبر نداشت. این اقدام باعث تعجب خالق یرن فایننس شد و وی در مصاحبه‌اش گفت انتظار نداشته کاربران بدون هیچ اطلاعیه رسمی، مستندات، وب سایت و یا حتی درک درستی از نحوه کارکرد یک قرارداد هوشمند، ۱۵ میلیون دلار برای آن ارسال کنند.

آقای کرونیه در بیست و سوم سپتامبر (۲ مهر)، توییتی در مورد وضعیت تازه‌ترین پروژه‌اش منتشر کرد که هیجان وی را نشان می‌داد:

خالق یرن فایننس

خالق یرن فایننس در این توییت نوشته: «این سیستم جدید Yearn Finance احتمالا پیچیده‌ترین بخش آن است. برای توسعه این سیستم از فناوری‌های سینتتیکس (Synthetix)، آوه (Aave)، چین لینک (Chainlink) و یرن فایننس (yearn.finance) استفاده شده و قرار است روی لایه‌های اول و دوم اجرا شود. الان باید تصمیم بگیریم که آیا باید چیزی شبیه وایت پیپر برای این پروژه بنویسیم یا فقط آن را عرضه کنیم تا همه سوپرایز شوند.» توییت بعدی وی که در تاریخ بیست و نهم سپتامبر (۸ مهر) منتشر شد نیز حاکی از علاقه وی به ادامه توسعه این پروژه جدید بود:

خالق یرن فایننس

«من هنوز هم مشغول توسعه پروژه امیننس هستم. متاورس (Metaverse) و متاکونومی (metaconomy) این پروژه را دوست دارم. علاوه بر این، قصد دارم به ارسال قراردادهای آزمایشی هم ادامه دهم. تاک نون چیزی نزدیک به ۱۰۰ قرارداد ارسال کرده‌ام که احتمالا نصف آن‌ها ضعف امنیتی دارند. لطفا منتظر اطلاعیه‌های رسمی باشید.» پس از هک شدن این پروژه، خالق یرن فایننس گفت از سمت کسانی که دارایی خود را برای امیننس ارسال کرده بودند، تهدیدهایی دریافت کرده است. این افراد آندره کرونیه را به دلیل ضعف کدهایی که وی به صورت رسمی منتشر نکرده بود، مقصر می‌دانستند. از آنجایی که آقای کرونیه توسعه امیننس را در شبکه اصلی اتریوم انجام می‌داد، کاربران اتریوم قادر بودند دارایی‌های خود را برای این پروژه ارسال کنند. بد نیست بدانید صفحه توییتر کرانیه همیشه عبارت «من در پراد آزمایش می‌کنم» (I test in prod) را نمایش داده است. (منظور از پراد، پروداکشن است و به یک محیط آزمایشی که در دسترس عموم است، اشاره دارد.)

خالق یرن فایننس از بی‌احتیاطی مردم در ارسال پول به یک قرارداد هوشمند آزمایشی متعجب شده بود. اقدام این گروه از کاربران نشان می‌دهد که سرمایه گذاران خرد چقدر در حوزه‌های مربوط ییلد فارمنیگ دیوانه‌وار عمل می‌کنند. کوین دسک پنجشنبه هفته گذشته بار دیگر از طریق تلگرام با آندره کرونیه تماس گرفت و او هیچ کدام از بیانیه‌های قبلی خود را تغییر نداد و در پایان افزود که اکنون روی حفظ منافع شخصی‌اش تمرکز کرده است.

منبع: Coindesk


برچسب ها: یرن فایننس

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)