دومین هک بزرگ تاریخ دیفای: سرقت 321 میلیون دلار از پروتکل Wormhole


شب گذشته پروتکل ورم هول (Wormhole) که یک پل بلاک چینی معروف است، هک شد. طی این هک بزرگ، 321 میلیون دلار رمز ارز به سرقت رفت.

پروتکل کرم چاله یا ورم هول (Wormhole) که یک پل بلاک چین است، شب گذشته هک شد و حاصل آن، سرقت 120 هزار واحد توکن wETH به ارزش تقریبی 321 میلیون دلار بود. این پل بلاک چینی به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های رمز ارزی را بین شبکه‌های اتریوم، سولانا، بایننس اسمارت چین، پالی گان، اوالانچ، اوئیسس و ترا بدون نظارت یک نهاد ثالث مانند صرافی‌های متمرکز تبادل کنند.

این هک بدون شک بزرگترین هک حوزه ارز دیجیتال در سال 2022 و دومین آن در تاریخ دیفای بوده است. تیم Wormhole برای اشخاصی که بتوانند مبلغ سرقت شده ناشی از این هک را بازگردانند، 10 میلیون دلار تعیین کرده است.

این هک در پل سولانای پروتکل ورم هول اتفاق افتاده و بیم آن وجود دارد که پل سمت شبکه ترا نیز به همین ترتیب آسیب پذیر باشد.

تیم Wormhole به جامعه کاربران خود اطمینان داده تا به زودی موجودی ETH پل هک شده برای تضمین نسبت 1:1 با wETH افزایش یابد، اما هنوز مشخص نیست که چه زمانی و از کجا قرار است این سرمایه تامین شود.

هک wormhole

هک پروتکل Wormhole به طور دقیق شب گذشته چهارشنبه 13 بهمن 1400 ساعت 21:54 رخ داد. طی این هک، فرد مهاجم 120 هزار واحد توکن wETH روی شبکه سولانا ضرب کرده و سپس 93,750 واحد wETH به ارزش 245 میلیون دلار را در شبکه اتریوم به رمز ارز ETH تبدیل کرده است. از شب گذشته تاکنون، هکر از بخشی از اترهای سرقت شده برای خرید توکن‌های اسپورت اکس (SX)، متا کپیتال (MCAP) و برخی توکن‌های دیگر استفاده کرده است.

باقی‌مانده wETHهای هک شده در پروتکل Wormhole توسط هکر به رمز ارزهای سولانا و USDC روی شبکه سولانا تبدیل شده است. در حال حاضر، کیف پول این هکر روی شبکه سولانا دارای 432,662 واحد رمز ارز SOL به ارزش تقریبی 44 میلیون دلار است.

پس از هک پالی نتورک در اواسط سال 2021 رخ داد، هک پروتکل Wormhole را می‌توان دومین هک بزرگ در تاریخ دیفای دانست.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)