بررسی وضعیت اتریوم؛ چرا احتمال ادامه روند افزایش قیمت ETH بالاست؟


با بهبود نسبی وضعیت بازار، داده‌ها نشان می‌دهد که احتمال ادامه یافتن موج صعودی و افزایش قیمت ارز دیجیتال شبکه اتریوم یعنی ETH بالاست.

در روز ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) ترافیک شبکه Ethereum به اوج خود رسید و میانگین کارمزد هر تراکنش ۶۰ دلار بود. کارمزد این شبکه از آن زمان تاکنون بالای ۱۷ دلار باقی مانده است. مشکلات اخیر اتریوم موجب شده تا سرمایه گذاران به سراغ رقبای آن بروند؛ رقبایی مانند پولکادات (DOT) و الگورند (ALGO) که علاوه بر پشتیبانی از قابلیت‌های لایه دومی و ارتباط بین زنجیره‌ای، طی هفته گذشته به ترتیب ۲۹ و ۶۷ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.

تقاضای شدیدی که برای استفاده از برنامه‌های مرتبط با دیفای (DeFi) و صنعت توکن غیر قابل تعویض (NFT) وجود دارد، باعث شده تا تعامل‌پذیری و راه حل‌های لایه دومی به اهداف مهم شبکه‌های مختلف تبدیل شوند. اکنون دیگر مهم نیست که شبکه اتریوم موفق می‌شود عنوان برترین پلتفرم قرارداد هوشمند را حفظ کند یا خیر؛ زیرا کل ارزش قفل شده (TVL) در قراردادهای هوشمند از ۱۳.۶ میلیارد دلار در ماه دسامبر ۲۰۲۰ (آذر-دی ۱۳۹۹)، به ۸۲ میلیارد دلار رسیده است.

اخیرا نگرانی‌های در مورد تصویب قوانین جدید در ایالات متحده به وجود آمده که احتمالا خوش بینی سرمایه‌گذاران نسبت به ارزهای دیجیتال را کاهش خواهد داد. بر اساس سندی که یکی از کمیته‌های کنگره آمریکا در ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) منتشر کرد، قانون‌گذاران می‌خواهند یک خلا قانونی که به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه شانه خالی کنند، را از بین ببرند. در حال حاضر سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا (IRS) رمز ارزها را در زمینه Wash Sale به عنوان دارایی در نظر می‌گیرد و در نتیجه تریدرها می‌توانند با استفاده از قانون «بازخرید دارایی طی ۳۰ روز» از پرداخت مالیات معاف شوند.

احتمال افزایش قیمت اتریوم
احتمال افزایش قیمت اتریوم

در سوم سپتامبر (۱۲ شهریور) قیمت رمز ارز ETH برای مدتی کوتاه به ۴ هزار دلار رسید و همین موضوع غوغایی در بازار مشتقات (Derivatives Markets) ایجاد کرد. روند صعودی ۴۵ روزه این رمز ارز باعث شد قیمت آن در مقایسه با ۱,۷۳۵ دلار در بیستم جولای (۲۹ تیر) ۱۳۰ درصد افزایش پیدا کند. در ضمن سطح حمایت ۳,۲۰۰ دلاری نیز استحکام بالایی نشان داد و حتی سقوط قیمت ۱۶ درصدی این آلت کوین طی ۸ روز هم نتوانست بعضی سرمایه‌گذاران را از احتمال افزایش قیمت اتریوم ناامید کند.

احتمال افزایش قیمت اتریوم بر اساس داده‌های قراردادهای فیوچرز

قراردادهای فیوچرز ۳ ماهه ETH، ابزار مورد علاقه نهنگ‌های بازار و میزهای معاملاتی آربیتراژ (Arbitrage Desk) هستند. این قراردادها با توجه به تاریخ تسویه و تفاوت قیمتی که با بازار اسپات (Spot Markets) دارند، برای تریدرهای خرد پیچیده به نظر می‌رسند. اما در هر صورت مهم‌ترین مزیت این نوع قراردادها عدم نوسان نرخ فاندینگ ریت (Funding Rate) آن‌ها است.

قراردادهای آتی معمولا با پریمیوم یا همان اختلاف قیمتی که اندکی از بازار اسپات بیشتر است، معامله می‌شوند و این یعنی فروشندگان پول بیشتری می‌خواهند تا تسویه را دیرتر انجام دهند. بنابراین این نوع قراردادها در بازارهای سالم باید با نرخ پریمیوم سالانه (Annualized Premium) ۵ تا ۱۵ درصد معامله شوند. این وضعیت کانتانگو (Contango) نام دارد و به بازارهای رمز ارزی محدود نمی‌شود.

قراردادهای فیوچرز ۳ ماهه اتریوم

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، قراردادهای آتی ETH از نهم آگوست (۱۸ مرداد) به بعد با حداقل ۸ درصد پریمیوم معامله شده‌اند. این یعنی تریدرهای بازار مشتقات از آن زمان تاکنون، به جز در هفتم سپتامبر (۱۶ شهریور) که نرخ پریمیوم برای مدت کوتاهی از ۱۵ درصد بیشتر شد، رفتاری نسبتا خوش‌بینانه از خود نشان داده‌اند.

عامل بعدی که می‌تواند احتمال افزایش قیمت اتریوم را بیشتر کند، وضعیت فاندینگ ریت قرارادهای آتی دائمی (Perpetual Futures) است. در هر نوع قرارداد فیوچرز، پوزیشن‌های لانگ (خریداران) و شورت (فروشندگان) همواره هماهنگ هستند، اما اهرم یا همان لوریج آن‌ها فرق دارد. بنابراین صرافی‌ها با دریافت فاندینگ ریت متوجه می‌شوند که کدام طرف از اهرم بیشتری استفاده می‌کند و اینگونه میزان ریسک متعادل شود. در ضمن کارمزد دریافتی نیز به طرف مقابل پرداخت خواهد شد.

قراردادهای آتی دائمی اتریوم

داده‌های تصویر بالا نشان می‌دهد که از دوم سپتامبر (۱۱ شهریور) هیجان نسبتا کمی در بازار ایجاد شد که کمتر از ۵ روز دوام داشت. فاندینگ ریت مثبتی که در بالا مشاهده می‌کنید حاکی از آن است که پوزیشن‌های لانگ (خریداران) کارمزدها را پرداخت کردند. البته به نظر می‌رسد که این جریان تحت تاثیر افزایش قیمت قرار دارد و با افت قیمت ETH در هفتم سپتامبر (۱۶ شهریور) کمرنگ شد.

در حال حاضر نشانه‌ای از ضعف اتریوم در بازار مشتقات مشاهده نشده و می‌توان این موضوع را نوید دهنده‌ یک روند صعودی جدید دانست. توجه سرمایه گذاران هم‌چنان به سمت قوانین جدید و بروزرسانی اتریوم ۲ (Ethereum 2.0) معطوف شده است. این بروزرسانی جدید قرار است مشکل مقیاس پذیری شبکه اتریوم برای همیشه حل کند.

منبع: cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)