وایت پیپر یا مقاله سفید چیست؟ آموزش نوشتن وایت پیپر (White Paper)


وایت پیپر همان چیزی است که سبب موفقیت یا شکست یک پروژه رمز ارزی و بلاک چینی خواهد شد. اما مقاله سفید چیست و چطور می‌توان آن را نوشت؟

هر عرضه اولیه سکه (ICO) در بازار برای داشتن کمپینی موفق نیازمند یک وایت پیپر مناسب است. به طور خلاصه، مقاله سفید یک سند حاوی طرح کلی از یک مشکل است که پروژه مورد نظر قصد دارد آن را برطرف کند. در این سند به طور کامل درباره چگونگی از بین بردن مشکل بحث می‌شود. White Paper همچنین دارای شرح مفصلی از محصولات، معماری‌ها و (نحوه) تعاملات با کاربران است.

محتوای هر وایت پیپر حتما باید شامل بخش‌های زیر باشد، اما می‌تواند موارد دیگری را نیز شامل شود. به احتمال زیاد بسته به ویژگی‌های پروژه، نیازمند اضافه کردن فصل‌ها و قسمت‌های بیشتری خواهیم بود.

  • مقدمه
  • بیانیه سلب مسئولیت
  • فهرست مطالب
  • شرح بازار و مشکل
  • توضیحات درباره محصول و چگونگی حل مشکل توسط آن
  • توضیح درباره توکن‌ها؛ چه تعداد؟ چرا؟ چگونه؟ چه زمان؟
  • تشریح نحوه خرج کردن سرمایه جمع‌آوری شده
  • اشاره به تیم پروژه
  • تشریح نقشه راه و ارائه دیدی نسبت به آینده

چگونه یک وایت پیپر خوب بنویسیم؟

وقتی در پی جمع‌آوری سرمایه اولیه برای ایده خود هستید، مهمترین کار برای ترغیب سرمایه‌گذاران نوشتن یک مقاله سفید مناسب و جذاب است. بعد از راه‌اندازی یک ICO، در اغلب مواقع هیچ محصولی حتی در حد یک نمونه اولیه در دسترس نیست، به همین دلیل تنها راه پیش روی افراد برای ارزیابی میزان موفقیت پروژه شما، مطالعه وایت پیپر است.

غافل شدن از اهمیت مقاله سفید مساوی شکست پروژه قبل از تولد آن است؛ حتی اگر ایده‌ای خارق‌العاده داشته باشید، اگر نتوانید آن را به خوبی عرضه کرده و به دیگران تفهیم کنید، قادر به جذب سرمایه و جذب مشتری نخواهید بود. بدون این دو هر کسب و کار بی‌معنی است.

شروع کار ؛ مقدمات نوشتن یک مقاله سفید

پیش از هر چیز باید بخشی را به ارائه یک اخطار قانونی یا بیانیه سلب مسئولیت اختصاص داد. این قسمت حاوی محدودیت‌ها یا هر نوع اعلانیه مهم است که فرد باید درباره پروژه مد نظر داشته باشد. به عنوان نمونه ممکن است به خاطر قوانین محلی، ساکنان برخی کشورهای دنیا قادر به خرید توکن‌های پروژه یا دریافت خدمات بعد از راه‌اندازی نباشند.

ضرورت سلب مسئولیت

نکته بسیار مهمی که در ابتدای هر وایت پیپر باید به آن اشاره کنید، عدم تضمین سودآوری است. یک سرمایه‌گذار با مطالعه مقاله سفید مربوط به یک ایده، میزان موفقیت آن در آینده را پیش‌بینی کرده و پولش را وارد طرح می‌کند. اگرچه معیارهای زیادی برای سنجش احتمال موفقیت یک پروژه وجود دارد، اما همچنان نمی‌توان با قطعیت درباره وضعیت آتی اظهار نظر کرد. پروژه‌ه‌های متعددی با وجود فوق‌العاده به نظر رسیدن با شکست مواجه شده و یک سری طرح دیگر نیز با وجود شک و تردید سرمایه‌گذاران، سودآوری فراوانی داشته‌اند.

در قسمت بیانیه سلب مسئولیت این موضوع را برای خواننده شفاف کنید؛ هیچ سرمایه‌گذاری بدون ریسک نیست. همانطور که ممکن است به واسطه ایده شما، پول فرد چند ده یا شاید چند صد برابر شود، احتمال از بین رفتن گوشه‌ای از پول یا حتی کل آن نیز وجود دارد.

مقدمه مقاله سفید

بدون شک یکی از مهم‌ترین مراحل ایجاد تمام اسناد متنی، نوشتن یک مقدمه جذاب است. روشی جالب برای پیش بردن مقدمه وایت پیپر ارائه نامه‌ای از سوی مدیر عامل است. در این نامه، ایده‌پرداز، دارندگان آتی توکن‌های پروژه را خطاب قرار داده و درباره آن چه این افراد به وسیله سرمایه‌گذاری در طرح به دست خواهند آورد، صحبت می‌کند.

در همین قسمت باید درباره مشکلی که طرح شما در پی از بین بردن آن است، صحبت کنید. شاید در نگاه اول آن چه شما به عنوان یک معضل مطرح کرده‌اید برای خواننده چندان مهم نباشد، اما باید بتوانید با توضیحات مناسب، اهمیت موضوع را برای وی روشن کنید. بهترین روش برای تحریک خواننده مقاله سفید شما، اشاره به تبعات عدم رسیدگی به مشکل و عدم از بین بردن آن است.

اگر مقدمه خوبی برای وایت پیپر نوشته باشید، سرمایه‌گذار به خواندن مابقی ترغیب خواهد شد، وگرنه بعید نیست آن را به طور کامل کنار گذاشته و از تصمیمش صرف نظر کند. از طرفی بعید نیست تنها با خواندن اولین قسمت، فرد به وارد کردن پول داخل پروژه تشویق شود. پس حتما باید بتوانید توجه افراد را در همینجا به ایده خود جلب کنید. در مقدمه حتما به مزایا و ضرورت خواندن کل مقاله سفید اشاره کرده و یک نمای کلی درباره آن چه می‌توانند از وایت پیپر انتظار داشته باشند، ارائه کنید. با این منظور تا حد ممکن از ابزارهای موجود نظیر چارت‌ها، نمودارها، تصاویر و حتی ویدیوها بهره ببرید.

مقاله سفید

ایجاد فهرست کامل

یک مقاله سفید اغلب سندی تخصصی به شمار می‌رود، به همین دلیل متوسط اندازه آن حدود 25 برگ است. با توجه به تعدد صفحات مقاله، فراهم کردن امکان دسترسی سریع به قسمت‌های قبلی یا بعدی و جابه‌جا شدن راحت بین بخش‌های مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است. بهترین روش، ایجاد یک فهرست مطالب کامل و خوش‌ساخت است. از آن جایی که وایت پیپر در قالب یک سند دیجیتالی تهیه شده و سپس در صورت لزوم به صورت کاغذی چاپ می‌شود، حتما در نسخه اورجینال، گزینه‌های فهرست را لینک‌دار کنید. به این ترتیب خواننده به طور مستمر مجبور به اسکرول بین سکشن‌های مختلف نیست و می‌تواند تنها با یک کلیک بین آن‌ها جابه‌جا شود.

اگر وایت پیپر شامل اصطلاحاتی احتمالا ناآشنا برای عده‌ای از افراد است، در همین جا یک واژه‌نامه ایجاد کنید. از پیچیده کردن موضوع مخصوصا با هدف حرفه‌ای جلوه دادن ایده خودداری کرده و تا جای ممکن، تخصصی‌ترین مطالب را نیز به زبانی ساده بیان کنید. با این حال در صورت آوردن هر اصطلاح تخصصی، حتما معنا و مفهومش را در واژه‌نامه شرح بدهید.

صحبت درباره پروژه در وایت پیپر

به منظور صحبت عمیق درباره پروژه خود، هر چقدر لازم است فضا اختصاص داده و به سرمایه‌گذاران بالقوه، محل قرار گرفتن پروژه در بازار را توضیح بدهید. از همه مهمتر، ماهیت پروژه را شرح داده و به قسمت‌های مختلفش اشاره کنید. شاید این ایده بخشی از یک طرح بزرگتر است که قبلا راه‌اندازی شده یا در آینده اجرایی خواهد شد. پس باید این ارتباطات را نیز برای سرمایه‌گذار روشن کرد.

هیچکس به اعداد و ارقام آورده شده توسط شما در وایت پیپر احتیاج و علاقه ندارد، مگر از تحلیل‌ها، حقایق و مطالعات ریشه گرفته باشند. پس بدون دلیل با اعداد و ارقام بازی نکنید.

فاکتوری تعیین‌کننده در موفقیت ICO

وضعیت طرح در زمان مطالعه مقاله سفید توسط سرمایه‌گذار چگونه است؟ آیا پیش از این فعالیتی صورت گرفته یا تا امروز همه چیز در حد یک ایده و پیشنهاد باقی مانده است؟ در این قسمت درباره نمونه‌های اولیه و نخستین کاربران در صورت وجود آن‌ها صحبت کنید. همچنین ذکر استراتژی توسعه و اهداف کلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

بررسی‌ها نشان داد بخش زیادی از سرمایه‌گذاران، تنها از پروژه‌هایی که چیزی برای عرضه دارند حمایت می‌کنند، چرا که داشتن یک اکوسیستم و یک پایگاه کاربر، شانس زنده ماندن توکن‌های پروژه را در بازار افزایش می‌دهد. اگر این عناصر در دسترس هستند، حتما داخل وایت پیپر به آن‌ها اشاره کنید.

پول پول پول!

باید قسمتی بزرگ و مهم را به صحبت درباره مسائل مالی اختصاص بدهید. تاکید بر ذکر همه ابعاد ایده و مشخص کردن چگونگی موفقیت آن در بازار، به خاطر اهمیت روشن کردن آینده مالی برای سرمایه‌گذاران بالقوه است، چرا که بیشتر افراد تنها با هدف کسب سود، پولشان را وارد یک طرح می‌کنند.

در این قسمت درباره دلایل نیاز پروژه شما به داشتن توکن‌های اختصاصی خود صحبت کرده و به چگونگی و زمان توزیع آن‌ها نیز اشاره کنید. محدود بودن یا نبودن عرضه توکن‌ها در ICO برای برخی موضوع مهمی است، پس در این رابطه نیز شفاف‌سازی داشته باشید. در نهایت بازه‌ای برای شروع فروش توکن‌ها در بازار رسمی ارائه کنید.

وایت پیپر

در بخش بررسی امور مالی مقاله سفید، اشاره به نحوه استفاده از سرمایه جمع‌آوری شده بسیار مهم است. سرمایه‌گذاران باید بدانند پول آن‌ها چطور و کجا خرج می‌شود. نکته مهم دیگر برای این افراد، مشخص کردن مبالغ مورد نیاز پروژه برای تکمیل یک سری امور مهم است. در این قسمت از وایت پیپر نباید درباره هزینه‌های جانبی صحبتی به میان آورید. سرمایه‌گذار باید اطمینان پیدا کند تمام پول جمع آوری شده توسط شما، فقط صرف توسعه طرح می‌شود و هیچ دور ریزی در میان نخواهد بود.

نقشه راه پروژه

وایت پیپر علاوه بر شرح فنی دقیق پروژه باید تصویری از نقشه راه نیز در ذهن خواننده ترسیم کند. به طور ایده‌آل، باید ریز به ریز فعالیت‌ها و برنامه‌ها تا حداقل 12 الی 24 ماه آینده را شرح بدهید. در این بازه باید حداقل یک عرضه بتا را گنجاند.

اگر یک سری اهداف تعریف شده در نقشه راه، تا امروز برآورده شده‌اند، به طور دقیق آن‌ها را داخل مقاله سفید شرح بدهید. به طور طبیعی، در نظر گرفتن موفقیت‌ها و پیشرفت‌های طرح از ابتدای راه‌اندازی تاکنون، معیاری مهم برای کسب اطمینان خاطر توسط سرمایه‌گذاران و ترغیب آن‌ها است.

مقاله سفید

اشاره به تیم توسعه در وایت پیپر

تیم، بخشی حیاتی و اساسی از پروژه است، پس حتما باید داخل وایت پیپر به آن اشاره کرد. در حقیقت این افراد هستند که یک ایده را مطرح کرده و به آن جامه عمل می‌پوشانند. به جز در مواردی کاملا استثنایی، یک عرضه اولیه سکه که به دست توسعه‌دهندگانی ناشناس راه‌اندازی شده است، قادر به کسب موفقیت نخواهد بود.

اگرچه بقیه قسمت‌های مقاله سفید حاوی توضیحات فنی است، اما در این بخش باید لحنی دوستانه و صمیمانه داشته باشید. ارائه بیوگرافی کوتاهی از اعضای تیم به همراه تصاویری از آن‌ها، سبب جلب اعتماد خواننده و علاقه بیشتر وی به سرمایه‌گذاری خواهد شد. در این شرایط، او می‌داند مسئولیت سرمایه‌اش را به چه افرادی سپرده است.

وایت پیپر

علاوه بر ارائه توضیحاتی درباره هر یک از اعضای گروه، باید به دلیل اهمیت هر کدام برای پروژه نیز اشاره کنید. یکی از نکات بسیار مهمی که در این بخش باید درباره آن توضیحات کافی ارائه کنید، سوابق کاری نفرات درگیر در پروژه است. مخصوصا اگر آن‌ها پیش از این در یک طرح موفق مرتبط با بلاک چین و رمز ارزها حضور داشته‌اند، تاثیر فوق‌العاده‌ای در جذب سرمایه‌گذار خواهند داشت. اهمیت برخی نام‌ها به اندازه‌ای است که فقط ذکر شدن آن‌ها در تیم توسعه‌دهنده یک طرح، برای قانع کردن سرمایه‌گذاران کفایت می‌کند.

بد نیست به مشاوران طرح نیز اشاره‌ای داشته باشید. هرگز بدون دلیل از فردی نام نبرید، چرا که با وجود سرشناس بودن برخی افراد، متخصص نبودنشان در حوزه کریپتوکارنسی و بلاک چین خواننده را به فکر فرو می‌برد. از جمله معیارهای مهم در کسب موفقیت یک ایده، دریافت مشاوره از متخصصانی خبره و باتجربه است، به همین دلیل اطمینان سرمایه‌گذاران از وجود مغزهایی بزرگ به عنوان حامی پروژه، قوت قلب آن‌ها است.

سبک، زبان و چیدمان

حین ایجاد یک مقاله سفید از سبک نوشتاری رسمی و تقریبا آکادمیک استفاده کنید. لحن سند باید توصیفی و حرفه‌ای باشد. حین تمرکز روی یک موضوع به حاشیه نرفته و به طور متمرکز درباره همان صحبت کنید.

اغلب مواقع، نویسندگان وایت پیپر تمایل دارند درباره موارد استفاده بالقوه و پیاده‌سازی‌های احتمالی فناوری خود در آینده بحث کنند. روش بهتر، تمرکز روی کارهای در دسترس است. اگر هدف شما فروش کلاه از طریق بلاک چین است، درباره تصمیمتان برای همکاری با استارتاتی دیگر به منظور ارائه خدمات سفارشی‌سازی شده در سال 2025 صحبت نکنید! حتی اگر ایده بسیار جالبی برای پیاده‌سازی در آینده نزدیک دارید، اشاره به آن را به اواخر مقاله سفید موکول کرده و بیشتر روی امور در دسترس، که به زودی راه‌اندازی می‌شوند، تمرکز کنید.

نکته‌ای اساسی که همواره باید در سرتاسر وایت پیپر به آن توجه کنید، استدلال به حقایق است. در نتیجه از گمانه‌زنی، فرضیه‌چینی، حدس زدن و مطرح کردن ادعاهای تایید نشده خودداری کنید.

بدیهی است شبیه هر سند و مقاله دیگر، باید در انتها آن را برای یافتن و تصحیح مشکلات املایی و گرامری بازبینی کنید. حین بازبینی از حقیقی بودن تمام صحبت‌ها و ادعاهای مطرح شده اطمینان پیدا کنید. متن کل سند باید به درستی قالب‌بندی شده باشد. حتی اگر نگارش مقاله سفید مربوط به ایده شما ماه‌ها زمان برده باشد، در صورت نداشتن ظاهری مناسب، کاملا غیر حرفه‌ای به نظر خواهد رسید. این دید بد اولیه، تا آخر همراه خواننده باقی می‌ماند.

اگر پروژه‌تان بین‌المللی است و تصمیم دارید مقاله سفید آن را برای افزایش احتمال جذب سرمایه‌گذار از سراسر دنیا به چند زبان مختلف نگارش کنید، حتما از یک مترجم متخصص با حوزه کاری خود و آشنا به صنعت بلاک چین و کریپتوکارنسی کمک بگیرید.

وایت پیپر

عرضه و انتشار وایت پیپر

اکنون که مقاله سفید طرح شما آماده شده است، چه باید کرد؟ تا چند سال قبل، نمونه‌های زیادی از عرضه‌های اولیه سکه موفق که تنها در انجمن‌های مرتبط با بیت کوین منتشر شده بودند پیدا می‌کردید. در آن جا، وایت پیپر به عنوان اولین پیام از رشته پیام‌ها قرار گرفته و به سمع و نظر همه کاربران می‌رسید. این روزها وضعیت متفاوت است.

اکنون محبوبیت ICO به اوج رسیده و باید برنامه‌ای ویژه برای عرضه اولیه سکه خود داشت. یکی از اولین اقدامات در این راستا راه‌اندازی یک وب سایت اختصاصی است. اگرچه هنوز می‌توان پروژه را در گیت‌هاب بارگذاری و مقاله سفید آن را در انجمن‌های بلاک چینی منتشر کرد، اما در نهایت باید یک نقطه دسترسی واحد مرکزی برای پروژه در نظر بگیرید.

این روزها طراحی وب سایت دیگر پرهزینه نیست و با صرف مبلغی اندک می‌توان یک وب سایت ایجاد کرد. از کپی – پیست کردن مستقیم وایت پیپر در پلتفرم‌های مختلف نظر فروم‌ها و شبکه‌های اجتماعی خودداری کرده و در عوض، لینک دسترسی به وب سایت یا مطالعه فایل PDF مقاله را در مکان‌های مختلف به اشتراک بگذارید.

قالب مقاله سفید ICO

شبیه هر حوزه کاری دیگر، برای مقالات سفید نیز قالب‌های آماده‌ای به منظور ایجاد سریع سند در اینترنت پیدا خواهید کرد. توصیه ما صرف زمان کافی به منظور طراحی یک الگوی منحصربه‌فرد برای وایت پیپر است، اما اگر زمان و بودجه کافی ندارید، حداقل بعد از دانلود قالب‌های آماده، تا جای ممکن در آن‌ها دست برده و سفارشی‌سازی را فراموش نکنید.

افزایش محبوبیت و تعدد عرضه‌های اولیه سکه سبب شد افرادی در زمینه نوشتن وایت پیپر کسب تخصص کرده و از این راه درآمدزایی کنند. در نتیجه مجبور به پیش بردن 0 تا 100 کار به تنهایی نیستید. می‌توانید متون تخصصی‌تان را همراه تصاویر، ویدیوها و دیگر فایل‌ها و اسناد ضروری در اختیار یک نویسنده مقالات سفید قرار داده و نتیجه را در یک قالب زیبا و حرفه‌ای تحویل بگیرید.

البته برون‌سپاری مسئولیت نوشتن وایت پیپر به اهمیت طرح نیز بستگی دارد. اگر جدیت و اهمیت پروژه بسیار بالا است، در نهایت باید خودتان آن را ایجاد و ویرایش کنید. هر چه باشد، مقاله سفید، نقطه فروش اصلی ایده شما است. این دیدگاه منحصربه‌فرد تیم شما درباره محصول است و باید با آن جدی برخورد کرد. به همین دلیل حتی با ارائه توضیحات زیاد به یک فریلنسر، در نهایت ممکن است محصولی کیفی دریافت نکنید. همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، حتی اگر اید‌ه‌ای بسیار خاص و خارق‌العاده داشته باشید، اگر نتوانید آن را به خوبی در یک سند مطرح کرده و به سمع و نظر سرمایه‌گذاران بالقوه برسانید، در نهایت شکست خواهید خورد.

مقاله سفید

در مطلبی دیگر، به طور مفصل درباره عرضه اولیه سکه و نحوه راه‌اندازی یک ICO موفق صحبت خواهیم کرد.

منبع: cointelegraph


برچسب ها: وایت پیپر

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)