پولکادات – Polkadot و ارز دیجیتال دات – DOT چیست؟


پولکادات چیست و چگونه کار می‌کند؟ اکنون قیمت خرید و فروش، ویژگی ها و ساختار بلاک چین Polkadot و ارز دیجیتال دات – DOT را کامل بررسی می‌کنیم.

پولکادات نسل بعدی بلاک چین است که شبکه‌های بلاک چینی دیگر را به هم متصل کرده و یک شبکه یکپارچه از آن‌ها می‌سازد. از این پلتفرم به عنوان تسهیل‌کننده نسل بعدی وب یعنی وب 3 یاد می‌شود که انحصار اینترنت را می‌شکند و آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. Polkadot با داشتن چندین مزیت اساسی، سعی در ایجاد تحول در ساختار شبکه‌های بلاک چینی را دارد. مزایای این پلتفرم و ارز دیجیتال آن به نام دات (DOT) چیست و چگونه کار می‌کند؟

برای دسترسی راحت‌تر به محتوای این مطلب، از فهرست زیر استفاده کنید:

ساختار پولکادات

اکثر ارزهای دیجیتال برای حل برخی از مشکلات دنیای واقعی با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد شده‌اند. از سوی دیگر، پولکادات برای حل مسائل و مشکلات خود Blockchain به وجود آمده است. بر اساس وب‌سایت رسمی این پروژه، پولکادات “یک تکنولوژی چند زنجیره‌ای و شبکه‌ای” است. به عبارت دیگر، پولکادات یک بلاک چین است که بلاک چین‌های متفاوت زیادی را به یکدیگر متصل می‌کند. این برنامه برای از بین بردن برخی از مشکلات عمده‌ای طراحی شده، که منجر به کاهش کاربرد شبکه‌های بلاک چینی برای استفاده در دنیای واقعی شده‌اند. دو مورد از این مشکلات عبارت‌اند از:

مقیاس پذیری (Scalability): به بیان ساده، فناوری بلاک چین به شکلی که امروزه وجود دارد، نمی‌تواند تعداد تراکنش‌هایی را که در جهان غیرمتمرکز پیش‌بینی شده‌اند، به طور کامل اجرا کند. در واقع، شبکه‌های بلاک چینی قادر به پردازش تعداد محدودی تراکنش در ثانیه هستند.

پولکادات یک شبکه چند زنجیره‌ای مجهز به فناوی شاردینگ (Sharding) است، که می‌تواند بسیاری از تراکنش‌ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کرده و تنگناهایی را که در شبکه‌های دیگر رخ می‌دهد، به طور کامل برطرف کند. این قدرت پردازش موازی به طور قابل ملاحظه‌ای مقیاس‌پذیری را بهبود بخشیده و شرایط مناسبی را برای افزایش پذیرش بلاک چین به عنوان یک تکنولوژی جهانی و رونق آن در آینده به وجود می‌آورد.

انزوا (Isolation): شبکه‌های بلاک چین فعلی به سبب عدم امکان تعامل بین آن‌ها، نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این مشکل سبب شده که اکنون شبکه‌های بلاک چینی در انزوا باشند.

بیشتر بخوانید: پل بلاک چین یا بلاکچین بریج – Blockchain Bridge چیست؟

برای درک بهتر راه‌کار پولکادات برای حل این مسائل، کافی است نگاهی به ساختار این پلتفرم بیاندازیم. سه اصطلاحی که اکثرا در لایت پیپر (Light Paper) پولکادات مورد استفاده قرار گرفته‌اند، عبارت‌اند از:

  • ریلِی چین (Relay Chain): شبکه اصلی پولکادات است که تمام بلاک چین های جداگانه به آن متصل می‌شوند.
  • پاراچین (Parachain): که مخفف عبارت “زنجیره‌های موازی” (Parallelized Chains) است، بلاک چین‌های تک زنجیره‌ای را به صورت موازی و از طریق شبکه Polkadot اجرا می‌کند.
  • بریج چین (Bridge Chain): این زنجیره، برای اتصال زنجیرهایی طراحی شده است که از پروتکل‌های گاورننس (Governance یا همان نظردهی پولکادات استفاده نمی‌کنند.

با مطالعه توضیحات مختصری که درمورد سه مؤلفه بالا ارائه شد، ممکن است تا حدودی با نحوه عملکرد شبکه پولکادات آشنا شده باشید. از آنجایی که ریلی چین به منظور حل مشکل قابلیت تعامل بین بلاک چین‌های مختلف توسعه یافته است، با کمک ویژگی قراردادهای هوشمند آن، اجرای صحیح تمام تراکنش‌ها و تعاملات میان زنجیره‌های جداگانه تضمین می‌شود. پاراچین نیز می‌تواند با استفاده از پردازش تراکنش‌ها به صورت موازی، مشکل مقیاس پذیری را حل کند.

ساختار پولکادات

نکته دیگر درباره شبکه پولکادات، امنیت مشترک آن است. به عبارتی امنیت شبکه Polkadot، تمام زنجیره‌های متصل به این شبکه را نیز شامل می‌شود. این امر باعث می‌شود تا بلاک چین‌های مختلف متصل به پولکادات، از امنیت این شبکه بهره ببرند.

بلاک چین‌های مختلف دارای معماری متفاوتی هستند. این ویژگی سبب شده اکنون شاهد پروژه‌های بلاک چینی مختلف با کاربردهای متنوعی باشیم. برای مثال، یک Blockchain ممکن است صرفا برای مدیریت هویت و  بلاک چین دیگری، فقط به منظور ذخیره‌سازی فایل توسعه داده شده باشد. در پولکادات، هر بلاک چین می‌تواند به منظور یک کاربرد خاص بهینه شده باشد. این کار سبب می‌شود تا کاربردها و کدهای غیرضروری حذف شوند و شاهد زنجیره‌های بهینه‌تری باشیم. تیم‌ها می‌توانند با استفاده از چهارچوب سابستریت – Substrate، بلاک چین خود را سریعتر و مؤثرتر از همیشه توسعه داده و سفارشی کنند.

پروتکل‌های گاورننس در Polkadot

پولکادات از الگوریتم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) در ساختار خود استفاده می‌کند. بنابراین کاربران می‌توانند با نگهداری ارز دیجیتال DOT که توکن شبکه پوکادات است، به گره (نود) این شبکه تبدیل شده و در فرآیند تایید تراکنش‌ها و ساخت بلاک در ریلی‌چین شرکت کنند. به این نودها، ولیدیتور (Validator) گفته می‌شود. اما علاوه بر ولیدیتورها، گره‌های دیگری به نام تلفیق کننده (Collator) در پولکادات وجود دارد، که وظیفه نگهداری از زنجیره پاراچین را بر عهده دارند.

حاکمیت پولکادات

در نهایت نامینیتورها (Nominator) و فیشرمن‌ها (Fishermen)، دو نقش دیگر در شبکه پولکادات هستند. نامینیتورها ضمن انتخاب ولیدیتورها، با استیکینگ ارز دیجیتال DOT به امنیت ریلی‌چین کمک می‌کنند. فیشرمن‌ها نیز لایه نهایی امنیت شبکه پولکادات هستند؛ آن‌ها شبکه را رصد کرده و رفتارهای ولیدیتورها را زیر نظر می‌گیرند.

بنابراین افراد جامعه پولکادات با استیک کردن ارز دیجیتال DOT، شبکه را مطابق با آنچه مناسب می‌بینند، اداره کرده و سهم قابل ملاحظه‌ای در آینده شبکه Polkadot دارند. استیکرها می‌توانند در مورد نحوه اداره شبکه نظر بدهند و یا ایده‌های خود را مطرح کنند. یکی از اتفاقاتی که اخیرا شاهد آن بودیم، نظرسنجی در مورد بیشتر کردن تعداد ارزهای دات بود. گره‌های شبکه پولکادات طی این نظرسنجی به 100 برابر شدن تعداد این ارز دیجیتال رای دادند و این اتفاق عملی شد.

نقش ارز دیجیتال DOT

ارز دیجیتال دات، سه هدف اصلی را در شبکه پولکادات ارائه می‌دهد:

حاکمیت: هولدرهای ارز دیجیتال دات کنترل کاملی بر این پروتکل خواهند داشت. امتیازاتی که معمولا در پلتفرم‌های دیگر به ماینرها داده می‌شود از جمله تعیین ساختار کارمزد، تغییرات پروتکل و عملیات اضافه‌سازی یا حذف پاراچین در این پروتکل، به دارندگان توکن DOT اختصاص می‌یابد. با اینکه این امتیازات به طور رسمی به دارندگان واگذار نمی‌شود، اما به خاطر هولد کردن توکن‌ها، در فرایند تصمیم گیری مشارکت خواهند داشت.

عملیات: دارندگان توکن‌های دات، مکانیسم اجماع شبکه Polkadot را تسهیل می‌کنند. هولدرای ارز دیجیتال DOT برای تضعیف حملات احتمالی باید ضمن حفظ یکپارچگی و اجماع، مشارکت فعالی داشته باشند.

پرداخت: شبکه به دارندگان توکن دات و افرادی که در شبکه فعالیت بالایی داشته باشند، پاداش‌هایی در قالب ارز دیجیتال DOT اعطا می‌کند. علاوه بر این، برای اضافه کردن پاراچین‌های جدید نیاز است که توکن دات الحاق شود.

تعداد کل توکن‌های تعریف شده در بلاک اولیه شبکه پولکادات معادل 10 میلیون ارز دیجیتال DOT بود، که از این مقدار، 5 میلیون واحد طی عرضه اولیه پولکادات در اکتبر سال 2017 (مهرماه 1396) به مزایده گذاشته شد. 2 میلیون ارز دیجیتال دات دیگر برای مشارکت‌های احتمالی پیش از راه‌اندازی شبکه اختصاص داده شد و 3 میلیون باقی‌مانده، برای سازمان Web3 رزرو شده است.

با این حال، این ده میلیون عرضه اولیه، یک هارد کپ یا ماکزیمم سرمایه نیست. سازندگان پیش بینی می‌کنند احتمالا همانند اتریوم، پولکادات نیز در آینده دارای یک عرضه سالیانه و خارج از برنامه، به منظور تشویق گره‌ها به شرکت در شبکه باشد.

کاربرد پولکادات

با توجه به اینکه پولکادات هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد و برای بلوغ این فناوری زمان نیاز است، تعیین کاربردهای دقیق این شبکه بلاک چینی در آینده نیز دشوار است. با این وجود، در ادامه تعدادی از کاربردهای احتمالی که در وایت پیپر این پروژه آورده شده، ذکر شده است.

فرض کنید یک پروژه قصد استفاده از اقتصاد هوشمند نئو  در کنار سیستم پرداختی ریپل را دارد. ارتباط این دو بلاک چین بدون وجود پروژه‌ای مانند پولکادات، ممکن نیست. فرض کنید طوفانی در راه است. اوراکل آب و هوا این موضوع را تأیید کرده و اوراکل‌های اینترنت اشیاء یا IOT، آسیب آن را تصدیق می‌کنند. از این رو، زنجیره بیمه خصوصی نیز بازپرداخت را از طریق صدور توکن انجام می‌دهد. ارتباط میان این بلاک چین‌ها نیازمند وجود پروژه‌ای مانند پولکادات است.

خالق و تیم پشتیبان پولکادات

Polkadot توسط گوین وود (Gavin Wood)، بنیانگذار و مدیر ارشد فنی سابق اتریوم، تأسیس شد. او همچنین بنیانگذار، مدیر ارشد فنی و رئیس شرکت پریتی تکنولوجیز – Parity Technologies Ltd است، که وظیفه توسعه و پشتیبانی پوکادات را بر عهده دارد.علاوه بر این، گوین وود بنیانگذار و رئیس سازمان Web3 بوده که هدف آن پرورش فناوری‌هایی است که از اکوسیستم پیش‌بینی شده وب‌3 و اینترنت کاملا غیرمتمرکز آن بهره می‌برند.

عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال دات

عرضه اولیه سکه Polkadot در سال 2017  یکی از بزرگترین ICOهای آن سال بود. قیمت نهایی توکن دات، 0.109 واحد ETH بود. در مجموع 485,331 واحد اتریوم از فروش 5 میلیون توکن به دست آمد. این مزایده در تاریخ 17 اکتبر 2017 (25 مهرماه 1396) و زمانی که قیمت اتر حدود 320 دلار بود، تکمیل و ارزش کل تقریبی آن، 150 میلیون دلار برآورد شد. با این حال، چند ماه بعد توکن اتر (ETH) به ارزش 1400 دلار مورد معامله قرار گرفت.

مشکل عجیب در دارایی Polkadot

پریتی تکنولوجیز، شرکت توسعه‌دهنده پولکادات،آسیب‌پذیر بزرگی را در والت خود اعلام کرد. در حالی که هیچ سرقت وجهی گزارش نشده، اما مقدار قابل‌توجهی از بودجه (بیش از 500هزار واحد اتر) یعنی حدود 68 درصد از کل موجودی ETH بدست آمده در عرضه اولیه سکه، به حالت فریز باقی مانده است.

وجوه منجمد پولکادات و ارز دیجیتال DOT

در زمان نگارش این مقاله، هنوز پریتی تکنولوجیز این مسئله را حل نکرده است.  در دسامبر سال 2017 (آذرماه 1396)، آن‌ها پیشنهادی مبنی بر انجام یک هاردفورک (Hard fork) دادند، که منجر به ایجاد تغییراتی در کل پلتفرم اتریوم می‌شد. آخرین هاردفورک اتریوم نیز یک ارز دیگر، یعنی اتریوم کلاسیک – Ethereum Classic را ایجاد کرد. با این حال این پروژه پیشنهادی توسط جامعه اتریوم رد شد و این مسئله حل نشده باقی ماند. دارایی فوق‌الذکر نیز هنوز هم خارج از دسترس قرار دارد.

بازتعریف 100 برابری ارز دیجیتال DOT

پس از اجرای کمیسیون فنی و شورا، یک نظر سنجی تحت نظارت شرکت برگزار شد تا مشخص شود که چه تعداد از  پلانک‌‌ها (Planck واحد اندازه گیری خرد توکن DOT است) باید به عنوان یک توکن DOT در نظر گرفته شود. پلانک‌ها در واقع کوچکترین واحد مبادله در پولکادات هستند و ارزش آنها تغییر نمی‌کند. در این پروسه نظرسنجی، تعداد پلانک‌هایی که بایستی شامل یک ارز دیجیتال دات شوند، مورد بررسی قرار گرفتند.

تصمیم بر این شد که  یک توکن DOT به جای 10 به توان 12 پلانک، به صورت 10 به توان 10 (هر 10 میلیارد پلانک برابر با یک دات) پلانک تعیین شود. بنابراین، نسخه جدید توکن DOT صد برابر کوچکتر از توکن قدیمی آن خواهد بود. این بازتعریف توکن، در 21 اوت 2020 (31 مرداد ماه  99) و حدودا ساعت 13:15 (ساعت هماهنگ جهانی) خصوصا در بلاک شماره 1,248,328 اتفاق افتاد. در زمان اجرای این برنامه، کاربران مجبور به انجام کاری نیستند چراکه فقط یک تغییر سراسری و از پیش تعیین شده است.

از این رو، بیشتر صرافی‌ها نظیر بایننس (Binance) یا کراکن (Kraken) پس از این بازتعریف، سپرده‌های ارز دیجیتال DOT کاربران خود را به صورت خودکار چند برابر می‌کنند. یعنی اگر شما 10 ارز دیجیتال قدیمی DOT را قبل از بازتعریف سپرده‌گذاری کردید، بعد از بازتعریف توکن، به صورت خودکار 1000 واحد ارز دیجیتال جدید دات به شما تعلق می‌گیرد. البته برای محافظت بیشتر، کاربران تا بعد از عملیات بازتعریف قادر به برداشت رمز ارز جدید DOT نخواهند بود. 

در ضمن کاربران باید در نظر داشته باشند که برخی از صرافی‌ها مانند اوکی‌اکس (OKEx) ام اکس سی (MXC) و سایر موارد، جفت‌های معاملاتی را در قالب ارز دیجیتال قدیمی دات (OLD $DOT) ارائه می‌دهند، در حالی که صرافی‌های دیگر همچون بایننس و کراکن، جفت‌های معاملاتی را بر اساس رمز ارز جدید دات (NEW $DOT) عرضه می‌کنند. دارندگان و تریدرهای ارز دیجیتال DOT بایستی صرافی مورد معامله خود را بررسی کرده تا بدانند سیاست‌های آن برای این ارز دیجیتال چیست.

پروژه های متکی بر پولکادات 

با توجه به ساخت اکوسیستم جدید پولکادات که توانایی رقابت با بلاک چین اتریوم را نیز دارد، امروزه سرمایه‌گذاران زیادی مشتاق ساخت پروژه های ساخته شده توسط پلتفرم Polkadot هستند. سرعت تحول در صنعت blockchain رو به افزایش است. اتریوم، دومین بلاک چین برزگ از نظر ارزش بازار است که بیشترین میزان توسعه و ساخت پروژه‌ها را از سال 2015 (93 – 94) در دست دارد. با این وجود، سال 2020 (98 – 99) شاهد روی کار آمدن یک رقیب قدرتمند (یعنی پولکادات) برای Ethereum بوده‌ایم. این پروژه که شبکه اصلی خود را در ماه مه (اردیبهشت) راه‌اندازی کرد، بلاکچین نسل سومی است که قابلیت مقیاس‌پذیری بیشتری از شبکه اتریوم داشته و از ارزش بازار 3.5 میلیارد دلاری برخوردار است.

مقیاس‌پذیری پولکادات تا حدی مربوط به این است که امکان اسقرار بلاک چین را برای پروژه های مختلف فراهم کرده و اصطلاحا “پاراچین‌های (parachains)” دارای قابلیت قرارداد هوشمند را به “ریلی چین (relay chain)” اصلی آن متصل می‌کند. طرفداران این پلتفرم معتقدند که پولکادات ارزان‌تر و سریع‌تر از بلاک چین اتریوم است.

هم‌اکنون،حدود 253 پروژه (از پل‌های بیت کوین و اتریوم گرفته تا ایجاد اکوسیستم امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi)) روی پولکادات در دست اجرا است. برخی از آنها قبلا نیز مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند که از میان آنها می‌توان به پروژه شرکت KR1 اشاره کرد. شرکت دارایی‌های دیجیتال مستقر در جزیره من (Isle of Man) در هفته گذشته اعلام کرد که پیش از این، بازده پانزده برابری سرمایه اولیه خود را در Polkadot دریافت کرده است. جرج مک‌دانا (George McDonaugh)، بنیان‌گذار شرکت KR1، گفت:

بازار نیز به وضوح پتانسیل اکوسیستم بحث‌برانگیز پروژه های مبتنی بر فناوری پولکادات را درک کرده و به عملکرد آنها واقف است.

شرکت KR1 تنها سرمایه‌گذار علاقه‌مند به اکوسیستم در حال رشد پولکادات نیست. در ماه سپتامبر (شهریورماه 99) کمپانی توسعه دارایی‌های دیجیتال راک‌ایکس (RockX) یک برنامه سرمایه‌گذاری 20 میلیون دلاری را در حمایت از پروژه های مبتنی بر پروتکل Polkadot راه‌اندازی کرد. بودجه‌ای که در توکن این شبکه یعنی دات (DOT) برای هر یک از پروژه ها در نظر گرفته شده، معادل 500،000 دلار است. قرار است RockX در ازای پروژه‌های پشتیبانی شده، توکن یا سهام دریافت کند.

آقای الکس لام (Alex Lam)، بنیانگذار شرکت راک‌ایکس از سال 2013 (1391) در فضای رمزنگاری بوده و همچنین شرکت استخراج بیت کوین راک ماینر (RockMiner) را اداره می‌کند. وی درباره شرکت راک‌ایکس گفت:

این حقیقت که پروژه های پولکادات در ساخت و توسعه فنی متمرکز هستند، آن را به یک انتخاب طبیعی و مناسب تبدیل می‌کند.

آقای لام گفت که این شرکت دو نوع پروژه را در Polkadot مورد هدف قرار داده است: اولا، پروژه‌هایی که اجزاء ضروری بلاک چین را به وجود می‌آورند (مانند زیرساخت‌هایی که برای شبکه اتریوم پذیرفته شده‌اند و می‌توانند کاربران و توسعه‌دهندگان را جذب کنند). دوما، مواردی که بر “قابلیت‌های منحصربفرد پولکادات نظیر گاورننس داخلی و ریلی چین‌هایی (relay chain) که برای تسهیل انتقالات میان زنجیره‌ای، سرعت بیشتر معاملات و هزینه‌های کمتر متمرکز هستند.”

آکالا؛ پروژه‌ای که تمام توجهات را به خود معطوف می‌کند

یکی از نمونه‌های خوب پروژه های موردعلاقه آقای لام در بلاک چین پولکادات، آکالا (Acala) است. Acala عمدتا به عنوان پروژه‌ای شناخته می‌شود که بهترین بخش دیفای را به نمایش می‌گذارد. از این رو، بسیار مورد توجه قرار گرفته و تاکنون سهم عظیمی از اشتیاق و توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است.

روئیتائو سو

آکالا در واقع پاراچین پولکادات بوده که برای سیستم مالی غیرمتمرکز بهینه شده است. پاراچین‌ها مانند بلاک چین‌های جداگانه هستند. آنها با معاملات مبتنی بر شبکه اصلی ارتباط برقرار کرده و بدین طریق ارزش را به یکدیگر انتقال می‌دهند. پروژه آکالا یکی از اولین پاراچین‌هایی است که روی آخرین تست نت Polkadot به نام روکوکو (Rococo) راه‌اندازی شد و ارزشی بیش از 52 میلیون دلار در شبکه آزمایشی آن قفل شده است.

به گفته آقای Alex Lam، پروژه آکالا “زیرساخت اساسی دیفای در پولکادات را با استیبل کوین، صرافی غیر متمرکز و نقدینگی استیکینگ فراهم خواهد کرد. وی گفت:

این پروژه برنامه بزرگی است که ویژگی‌های زیادی را ارائه می‌دهد و موفقیت در اجرای آن، دستاورد عظیمی به دنبال خواهد داشت.

قابلیت همکاری پروژه های پولکادات به این معنا است که هر آنچه در پروژه Acala اتفاق می‌افتد، می‌تواند به شبکه اتریوم و بالعکس منتقل شود. برای مثال، یک کاربر می‌تواند مبلغی را به عنوان وثیقه در آکالا سپرده‌گذاری کند و در ازای آن، استیبل کوین بر مبنای دلار (USD) آن پروتکل را دریافت کند. سپس آن را به شبکه اتریوم بفرستد تا یک توکن ERC20 در صرافی یونی سواپ (Uniswap) بخرد.

پروژه نامبرده در ماه اوت گذشته (مرداد ماه) با رهبری شرکت پنترا کپیتال (Pantera Capital) و سرمایه‌گذاری شرکت‌های وان کانفرمیشین (1confirmation)، آرینگتون اکس‌آرپی کپیتال (Arrington XRP Capital) و پارافای کپیتال (ParaFi Capital)، حدود 7 میلیون دلار بودجه جمع‌آوری کرد. پاول ورادیتاکیت (Paul Veradittakit)، یکی از شرکای شرکت پنترا کپیتال، گفت:

آکالا به قطب دیفای در کل اکوسیستم تبدیل خواهد شد. این شرکت ثبات مالی، لیکوئیدیتی و قابلیت دسترسی را به ارمغان آورده و آزادی مالی را برای کاربران اصلی فراهم می‌کند.

در حالی که سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) از طریق یک توافقنامه ساده برای توکن‌های آینده (SAFT)، کمک بزرگی جهت توسعه محسوب می‌شود، اما بنیانگذاران تیم‌ یعنی روئیتائو سو (Ruitao Su) و بت چن (Bette Chen) طی مصاحبه‌ای گفتند که جمع‌آوری بودجه آکالا در آینده از طریق “عرضه اولیه پاراچین (Initial Parachain Offering) انجام می‌شود”. خانم چن در این باره گفت:

ما در نظر داریم کار خود را با طرحی آغاز کنیم که توجه جامعه را به خود معطوف کند. از این رو قرار است سازوکارهای مناسبی را برای اطمینان بیشتر از جذب مخاطبین ارائه دهیم.

این فرایند شامل آن دسته از افرادی است که در ازای رمز ارز DOT، توکن آکالا (ACA) را استیک می‌کنند که این امر به یک برنامه وستینگ سهام (vesting schedule) بستگی دارد. یعنی با اینکه کاربران می‌توانند در حاکمیت و گاورننس پروژه مشارکت داشته باشند، اما ارزش این توکن تنها در تاریخ آینده محقق می‌شود. خانم چن در این خصوص افزود:

ما برای اینکه سفته‌بازی و فعالیت‌های سوداگرانه را کاهش دهیم، فقط کسانی را جذب می‌کنیم که قصد شرکت در پروژه را دارند.

قرار است تصمیمات مربوط به نخستین پروژه های پولکادات که عرضه اولیه پاراچین را ارائه می‌دهند، طی چند هفته و با رأی‌گیری اعضای شرکت انجام شود. آقای سو در این زمینه گفت:

ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا به رتبه نخستین پروژه انجام شده دست بیابیم.

مون‌بیم؛ پروژه ارائه قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم

کیتی بوتلر (Katie Butler)، مدیر بازاریابی پروژه مون‌بیم (Moonbeam) و پیوراستیک (PureStake) طی مصاحبه‌ای گفت:

ما پروژه Moonbeam را به گونه‌ای طراحی کرده‌ایم که تا حد امکان تجربه‌ای مشابه شبکه اتریوم را بدون از دست دادن برخی از قابلیت‌های پولکادات رقم بزنیم.

یعنی توسعه‌دهندگان می‌توانند با اندک تغییرات موردنظر، قراردادهایی را در کد سالیدیتی (Solidity) اتریوم در پولکادات اجرا کرده و مثلا برای استیکینگ مشتقات، از ابزارهای موجود نظیر متاماسک (Metamask) و ترافل (Truffle) استفاده کنند. با این وجود، آنها به ویژگی‌های مخصوص پلتفرم Polkadot مانند حاکمیت درون شبکه‌ای و ادغام میان زنجیره‌ای نیز دسترسی دارند.

توییت مون بیم یکی از پروژه های پولکادات

پروژه PureStake تا امروز حدود 1.4 میلیون دلار سرمایه مرحله کشت ایده (seed funding) را از شرکت سرمایه‌گذاری (Hypersphere Ventures) آقای رابرت هایبرمایر (Robert Habermeier) یعنی بنیانگذار پولکادات و همچنین شرکت آرینگتون اکس‌آرپی کپیتال و سایر موارد، جمع‌آوری کرده است.

بنیانگذار شرکت KR1 در این خصوص گفت:

ما در شبکه Ethereum شاهد رشد باورنکردنی قراردادهای هوشمند بوده‌ایم و اکنون با راه‌اندازی پروژه Moonbeam، منتظر رشد بالای نرخ این قراردادها و تعاملات با توسعه‌دهنده هستیم.

این شرکت 100،000 دلار را در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است. قرار است در ازای آن مقداری از توکن‌های گلیمر (GLMR) پروژه مون‌بیم که هنوز کاملا مشخص نشده را دریافت کند، که این امر موجب تقویت بلاک چین ‌می‌شود.

بنیانگذار شرکت KR1 در ادامه گفت:

پروژه مون‌بیم بهترین آموزش قراردادهای هوشمند اتریوم را در یک بلاک چین بسیار سریع و امن ارائه می‌کند که توسط پلتفرم پولکادات ساخته شده است. پتانسیل انواع جدید برنامه‌ها و خدمات امورمالی غیر متمرکز (DeFi applications) حقیقتا بی حد و حصر است.

این پروژه اولین تست نت خود را در اوایل سال جاری راه‌اندازی کرد و احتمالا در سه ماهه دوم 2021 (سه ماهه اول سال 1400) توسعه پاراچین Polkadot را ارائه دهد. یکی از اولین ادغام‌های آن که اخیرا اعلام شد، با یک پروتکل صرافی غیرمتمرکز لایه دوم یعنی اینجکتیو (Injective) است. پلتفرم اسپورت گمبلینگ (Esports gambling) و بت‌پروتکل (BetProtocol) و پروتکل دارایی مجازی میان شبکه‌ای لینیر فایننس (Linear Finance) اعلام کرده‌اند که از قراردادهای هوشمند مون‌بیم استفاده خواهند کرد.

این پروژه‌ها به یک راه ورودی آسان جهت دستیبابی به راهکارهای مقیاس‌پذیرتر نیاز دارند. از این رو، پروژه Moonbeam، ساده‌ترین راه برای اسقرار برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها در پولکادات است.

پروژه کیلت؛ ارائه‌دهنده لایه هویتی

شرکت مستقر در برلین بوت‌لبز (BOTLabs) در واقع سازنده پروژه کیلت (KILT) است که یک پروتکل بلاکچینی تأیید هویت اینترنت محور محسوب می‌شود.

ایگنو روبی بنیانگذار یکی از پروژه های پولکادات
ایگنو روبی، بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت بوت لبز.

اینگنو روبی (Ingo Rübe)، مدیر عامل شرکت BOTLabs، طی مصاحبه‌ای با وبلاگ Decrypt گفت که استفاده اصلی این پروژه مربوط به برنامه‌های صنعتی همچون اینترنت اشیاء (IoT) خواهد بود. چنین برنامه‌هایی بایستی غیر متمرکز باشند چراکه علاوه بر ارزان بودن (هزینه برخی از آنها کمتر از یک دلار است)، با افزایش دستگاه‌های IoT در آینده، بسیاری از نهادهای مختلف نیز در آنها مشارکت خواهند کرد.

آقای روبی در این باره گفت:

این واقعا ضروری است که بخواهید برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های خود را در مقیاس صنعتی ایجاد کنید.

در حال حاضر مقدار هزینه “گس” که بلاک چین اتریوم را تأمین می‌کند، حدود 20 دلار است. هزینه بالای کارمزد دلیل اصلی آقای روبی برای ساخت این پروژه است. وی در این زمینه گفت:

پروژه کیلت در دنیا نظیر ندارد. این بلاک چین مجاز علاوه بر قابلیت سرعت بالا و ارزان بودن هزینه معاملات، دارای چندین تأیید کننده است که از ریلی چین پولکادات برای اعتبارسنجی استفاده می‌کند.

در واقع، این پروژه در حال حاضر اولین مشتری خود را دارد. شرکت بوت لبز یکی از 20 استارتاپی است که با انرژی وب (Energy Web) کار می‌کند. این انرژی در واقع یک سود غیرانتفاعی است که ایجاد و توسعه انرژی را با آزادسازی کربن دی‌اکسید پایین تسریع می‌کند. هفته گذشته، Energy Web توسط آژانس انرژی فدرال کشور آلمان جهت طراحی و ساخت رجیستری دیجیتال برای منابع انرژی توزیع شده همانند ترموستات‌ها، سیستم فوتوولتائیک (PV) خورشیدی، باتری‎‎‌ها و ایستگاه‌های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی انتخاب شد. هویت‌های غیر متمرکز ساخته شده با پروژه KILT در صورت استفاده در شبکه یا نیروگاه‌های برق مجازی آلمان، به بهینه‌سازی این منابع (مثلا تنظیم فرکانس) کمک می‌کند.

همچنین این استارتاپ بخشی از یک طرح دولتی در کشور آلمان به نام GAIA-X است که موارد استفاده از بلاک چین را بررسی می‌کند. آقای روبی ارتباطات انتشاراتی قابل توجهی در این زمینه دارد، چراکه از گذشته تاکنون در این صنعت مشغول به کار بوده است. از این رو، سرمایه‌گذاران شرکت بوت لبز یعنی رینگیر (Ringier) و بوردا (Burda)، دو مورد از بزرگترین شرکت‌های رسانه‌ای اروپا هستند.

اینگنو روبی معتقد است که هر سرمایه‌گذاری جدیدی برای این پروژه، از یک منبع نو بدست می‌آید. جدا از پروتکل کیلت، شرکت بوت لبز نیز در حال توسعه پروژه دیگری با عنوان مکانیسم نقدینگی پولکادات یا پولمیک (Polimec) است. این طرح یک مکانسیم سپرده‌گذاری در پروژه‌ های داخلی اکوسیستم Polkadot است که در واقع نسخه‌ای از استاندارد ERC-20 اتریوم محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که این مکانسیم طی پنج سال گذشته به راه‌اندازی هزاران بازار فروش توکن و رمز ارز کمک کرده است.

آقای روبی گفته که پروژه پولمیک متعلق به جامعه خواهد بود تا بتواند پروژه‌های ایجاد شده در Polkadot را قادر به صدور توکن‌های خود کند. این چشم‌انداز موجب برانگیخته شدن احساسات زیادی شده و با راه‌اندازی شبکه اصلی کیلت در ده ماه دیگر، اولین پروژه صدور توکن با استفاده از Polimec خواهد بود. وی در ادامه افزود:

ما تاکنون شاهد تمایل بسیاری از صرافی‌ها برای پیوستن و ارتباط با پولمیک بوده‌ایم. زیرا احتمال زیادی وجود دارد که بخش بزرگی از این اکوسیستم در Polimec ایجاد شود.

پلاسم؛ پلتفرم قرارداد هوشمند پولکادات

پلاسم (Plasm)، یک پلتفرم قرارداد هوشمند در Polkadot است که از چارچوب جداگانه بلاک چین استفاده می‌کند. شبکه اصلی این پلتفرم که قبلا به‌کار گرفته شده است، از راهکارهای لایه دومی همچون استیت چنل پلاسما (State Channels Plasma) و رول‌آپ (Rollup) پشتیبانی می‌کند. طبق توییتی که در هفته‌های گذشته منتشر شد، این سیستم‌عامل با پلتفرم اپلیکیشن های غیر متمرکز (DApp) و ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) ادغام شده است تا کاربران پلاسم را قادر سازد” قراردادهای سالیدیتی با متاماسک (Metamask) و رمیکس (Remix) را درست همانند شبکه Ethereum اجرا کنند”.

توییت مربوط به پلتفرم پلاسم

سوتا واتاتابه (Sota Watanabe)، بنیانگذار این پلاسم، در هفته‌های اخیر اعلام کرد که رویداد ایجاد توکن دوم پلاسم به نام لاک دراپ (lockdrop)، به ارزش 54 میلیون دلار در قراردادهای هوشمند این پروژه قفل شده است. به عبارت دیگر، برای دریافت توکن‌های Plasm، کاربران باید ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتر را برای دوره‌ای مشخص در یک اسمارت کانتراکت قفل کنند. در همین حین نیز شرکت توسعه دارایی‌های دیجیتال RockX’s Lam در حال رونق بخشیدن به لیتنتری (Litentry) است. وی در این خصوص توضیح داد:

این تیم در حال ایجاد هویت میان شبکه‌ای است و ما معتقدیم که این بخش مهمی از اکوسیستم پولکادات را تشکیل خواهد داد. تیم Litentry دانش بالایی در اجرای فنی دارد که به اعتقاد ما برای راه‌اندازی سریع در پولکادات مثمر ثمر خواهد بود.

با اینکه اکوسیستم Polkadot به سرعت درحال رشد است، اما بدون پل‌های ارتباطی با محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال جهان یعنی Bitcoin و Ethereum کامل نخواهد بود. پل بیت کوین-پولکادات توسط تیم اینترلی (Interlay) در حال ساخت است که وظیفه ایجاد زیرساخت‌های میان شبکه‌ای و محصولات دیفای را برعهده دارد. این طرح قرار است طی پنج ماه آینده اجرا شود و امکان توکنایز کردن و معامله BTC در پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز پولکادات را برای کاربران فراهم می‌کند. آیدان موسنیتزکی (Aidan Musnitzky) طی مصاحبه‌ای گفت که قرار است پل پولکادات-اتریوم ساخته شده توسط آژانس تحقیق و توسعه اسنوفورک (Snowfork)، در فوریه یا مارس 2021 (اسفند 99) به صورت مستقیم راه‌اندازی شود.

نمونه‌های بسیار دیگری نظیر پروژه های Equilibrium (پروژه مالی غیرمتمرکز مبتنی بر ایاس) و ریودیفای (RioDeFi) در آینده مورد توجه قرار خواهد گرفت. پروژه سابسوشال (Subsocial) شامل مجموعه‌ای از ابزارها است که جهت ایجاد جوامع غیرمتمرکز در سابستریت (Substrate) و پلکا استارتر (Polkastarter – یک صرافی DEX برای ابزارهای توکن‌های میان شبکه‌ای و حراج‌ها) به کار می‌رود.

توییت جیمی بورکه در زمینه پروژهای پولکادات

یکی از مزیت‌های اساسی و حائز اهمیت شبکه اتریوم نسبت به پولکادات قدمت آن است: Ethereum یک پایگاه توسعه‌دهنده بزرگتر و جامعه‌ای با قدمت طولانی‌تر محسوب می‌شود. با این وجود تا زمانی که توسعه‌دهندگان این بلاک چین همچنان درگیر راه‌اندازی شبکه اتریوم 2 هستند، هنوز هم فرصت مناسبی وجود دارد.

اخیرا با توجه به اطلاعات به‌دست آمده از بلومبرگ (Bloomberg)، نام قاتل اتریوم را برای پلتفرم پولکادات برگزیدند. با این حال، چنین سیستم‌عامل‌هایی (همانند سولانا – Solana و کاسموس – Cosmos) احتمالا با هم همکاری کرده و پس از راه‌اندازی Ethereum 2.0 یکدیگر را به رسمیت می‌شناسند.

بیشتر بخوانید: بلومبرگ: پولکادات قاتل بلاک چین اتریوم است

در همین حین، یکپارچگی‌ها، پل‌ها و چشم‌اندازهای قابلیت همکاری نامحدود جدیدی در سال 2021 در انتظار Polkadot خواهد بود. برای موفقیت تمامی این پروژها، بایستی لیکوئیدیتی میان پولکادات و اتریوم (جایگاه نقدینگی dApps ها یا اپلیکیشن‌های غیر متمرکزی نظیر یونی سواپ، آوه و سینتتیکس) جریان بیابد. البته این امر تا زمانی ممکن خواهد بود که پولکادات به توسعه خود ادامه دهد.

نقش Polkadot در پروژه‌های دیفای

حوزه  امور مالی غیر متمرکز به ترکیب پذیری، ارتباطات میان شبکه‌ای، انتقالات ارزش و پروتکل‌های ادغام شده با یکدیگر متکی است. همین منطق نیز عملا در پس زمینه کل پروژه Polkadot قرار دارد، پس به این ترتیب پروژه‌های DeFi از پولکادات استفاده می‌کنند. برای مثال، پروژه اتوماسیون دیفای و آکروپولیس اجماع محور به ادغام با میکر (Maker)، کامپاند (Compound)، کرو (Curve) و دی‌وای دی‌ایکس (dYdX) بستگی دارد. چراکه آنها همکاری و مشارکت زیادی با اکوسیستم پولکادات داشته‌اند.

وجه تشابه پولکادات با شبکه اتریوم 2

قرار است که شبکه اصلی  فاز صفر اتریوم 2 (Ethereum 2.0) در ماه نوامبر سال 2020 (آبان و آذر 99) راه اندازی شود. این شبکه، مکانیسم استیکینگ کاملا  پیش‌بینی شده‌ای را معرفی خواهد کرد. با این حال، استقرار کامل آن تا چندین سال ممکن نخواهد بود. به نظر می‌رسد که پلتفرم پولکادات نیز تشابه خارق‌العاده‌ای با اتریوم 2 دارد. برای مثال، هر دو بلاک چین از فناوری شاردینگ پشتیبانی می‌کنند، یعنی فرایند پردازش را به صورت موازی و توسط شاردهای فردی انجام می‌دهند که وظیفه تقسیم حجم کار و برقراری ارتباط با یکدیگر بر عهده آنها است. شبکه Polkadot و Ethereum 2.0 همچنین مدل‌های اجماع ترکیبی، مکانیسم‌های استیکینگ و توابع انتقال حالت را اجرا می‌کنند.

خرید ارز دیجیتال DOT

پس از مدت‌ها انتظار، شبکه اصلی پولکادات راه‌اندازی شد. اکنون کاربران قادر به خرید ارز دیجیتال دات در صرافی‌های معتبر هستند. صرافی بایننس ارز دیجیتال دات را در روز 29 مرداد 99 به لیست مبادلات خود اضافه کرد. در همان روز، معاملات فیوچرز این ارز دیجیتال نیز به پلتفرم این صرافی اضافه گردید.

عرضه شبکه پولکادات و کوساما آلفا

شبکه کوساما -Kusama، نسخه آزمایشی (Alpha) منتشر شده شبکه پولکادات بود و از زمان راه‌اندازی آن، هزاران توسعه‌دهنده و افراد علاقه‌مند را که مایل به شرکت در آن بودند به خود جلب کرد. کوساما به گونه‌ای طراحی شده که به توسعه‌دهندگان و اعضای شرکت اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به آزمایش دقیقی که باید در شبکه اصلی پولکادات انجام شود، ایده‌های کاربردی غیرمتمرکزی را به سرعت ساخته و بکار بگیرند. از این رو، این پروژه توانست مخترعان زیادی را که قصد کاوش در فناوری پولکادات داشتند، به خود جذب کند. شبکه کوساما همچنان به دنبال توسعه‌دهندگان بیشتری برای اجرای ایده‌های جدید است.

عرضه شبکه کوساما در ماه می (اردیبهشت 99) توسط بنیاد وب3، اولین گام در ارائه شبکه اصلی Polkadot محسوب می‌شود. پولکادات به نوبه خود، یک پروتکل شارد شده است که به بلاکچین‌‌های غیرمتمرکز اجازه می‌دهد با یکدیگر کار کنند.

مشکل اتصال بلاک چین‌های جداگانه به یکدیگر، مدت‌هاست که یک معضل اساسی برای دنیای Blockchain به شمار می‌رود و راه‌حل پولکادات، مجموعه‌ای از موارد استفاده جدید و جذابی را برای آن ارائه خواهد داد. تیم سازنده این پلتفرم امیدوارند که راه‌حل قابلیت همکاری آن‌ها، تبادل داده‌ها را آسان‌تر کرده و حجم کاری میان بلاک چین‌ها را با حل مسائل مربوط به توان عملیاتی که مانعی برای مطابقت برنامه‌های غیرمتمرکز و افزایش مقیاس‌پذیری شبکه در چندین بلاکچین هستند، همسان‌سازی کند.

در حال حاضر، چندین شرکت کننده در شبکه اصلی پولکادات، از جمله تیم‌های معتبری همچون آکالا (Acala)، مون‌بیم (Moonbeam)، چین لینک (Chainlink)، لامینار (Laminar) و سایر موارد حضور دارند.

راه‌کارها

این ‌تیم‌ها با کمک یکدیگر در حال ساخت و اجرای راه‌حل‌هایی برای تعداد بی‌شماری از اپلیکیشن‌های دنیای واقعی مانند استیبل کوین‌های – Stablecoin میان زنجیره‌ای، قراردادهای هوشمند آگنوستیک بلاک چین، پروتکل‌های حفظ حریم خصوصی و شبکه‌های اوراکل هستند. تیم‌های نامبرده به دنبال راهکارهایی برای طیف وسیعی از برنامه‌ها از جمله برنامه‌های مالی، بازی و سرگرمی، هویت دیجیتال، اینترنت اشیاء، مدیریت زنجیره تأمین، شبکه‌های اجتماعی و تکنولوژی‌های ابری هستند.

شبکه‌ها و برنامه‌های کاربردی در Polkadot می‌توانند اطلاعات و عملکردهایی همچون اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند را بدون نیاز به ارائه‌دهندگان خدمات متمرکز، با یکدیگر به اشتراک بگذارند. به صورت کلی، رونمایی شبکه پولکادات موفقیتی چشمگیر بوده و بسیاری از کارشناسان بلاک چین در حال حاضر به دنبال پروتکلی هستند که در گسترش کاربرد این صنعت نقش داشته باشد.

همانطور که تیم‌های سازنده این پلتفرم، مزایا و کارایی‌ اجرای پروژه خود را بیشتر درک می‌کنند، اکوسیستم پولکادات نیز روز به روز بزرگتر و مستحکم‌تر می‌شود. طراحی منحصر به فرد Polkadot، امکان بیشتری برای نوآوری منعطف‌تر نسبت به شبکه‌های قبلی فراهم می‌کند. با گردآوری چندین زنجیره تخصصی در یک شبکه مقیاس‌پذیر، فناوری بلاک چین می‌تواند به پتانسیل کامل خود برای موارد استفاده در جهان واقعی دست یابد، بازارهای جدیدی ایجاد کرده و راه را برای اقتصادهای غیرمتمرکز آینده باز کند.

نظر شما درباره راهکارهای جدید قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری پولکادات چیست؟ آیا می‌تواند کل چشم‌انداز بلاک چین را تغییر دهد؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید!

منبع: Blokt


برچسب ها: پولکادات

ثبت نظر
نظرات کاربران (8 نظر)
میلاد

خیلی جامع و کامل بود؛ از شما ممنونم

0 پاسخ دهید
18:32:25 1399/06/19
حمیدوثوق

توضیحات بسیار خوب بود.....سپاس

0 پاسخ دهید
08:15:02 1399/07/08
مجید

بسیار توضیح جامع و خوبی بود با سپاس از شما

0 پاسخ دهید
16:24:47 1399/07/29
عباس

این حجم از اطلاعاتی که دادید واقعا جای تقدیر و تشکر داره

0 پاسخ دهید
20:39:42 1399/10/09
Mostafa

با سلام خواستم بدونم نظرتون در مورد سرمایه گذاری ده ساله روی این ارز چیه؟ به طور کلی به نظرتون ایا میتونه ۱۰ سال دیگه مثل بیت کویین یا اتریوم رشد کنه؟ ممنون میشم جواب بدید

0 پاسخ دهید
16:34:31 1399/10/18
نيما

📌ران نوینر، تحلیلگر معروف حوزه کریپتو: خرید Polkadot(DOT) در قیمت کنونیِ 16دلار، همانند خرید Ethereum(ETH) با قیمت 90 دلار در سال 2017 است که به نظر گران بود‼️

0 پاسخ دهید
21:39:59 1399/10/27
حسین

سلام وقتتون بخیر.این بهترین معرفی از DOT بود که خواندم بسیار سپاس گذارم

0 پاسخ دهید
18:05:33 1400/01/29
اسماعیل

بسیار متشکریمممم

0 پاسخ دهید
03:18:19 1400/03/05