معرفی کیف پول الکتروم ؛ آموزش تصویری نصب و ساخت و استفاده از الکتروم والت


معرفی کیف پول الکتروم یا الکتروم والت ؛ آموزش تصویری نصب و نحوه استفاده از کیف پول بیت کوین الکتروم (Electrum wallet)

کیف پول الکتروم یک کیف پول بیت کوین ساده و کاربردی است که نوامبر 2011 منتشر شد. این کیف پول یکی از قدیمی‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال در بازار است.

بسیار مهم: اگر با مشکل ارسال اشتباه ارز دیجیتال به آدرس های BEP20 و ERC20 مواجه شده‌اید، این مقاله را مطالعه فرمائید:

ارسال اشتباه ارز دیجیتال و آموزش بازیابی آن در آدرس های BEP20 و ERC20

کیف پول بیت کوین الکتروم ، فقط بیت کوین ذخیره می‌کند و از دیگر ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمیکند. این عدم پشتیبانی شامل حال دیگر فورک‌های بیت کوین، نظیر بیت کوین کش هم میشود. البته خود کاربران ارزهای دیجیتال، نرم افزار الکتروم را فورک کردند که از دیگر فورک های بیت کوین هم پشتیبانی میکند.

یکی از این نمونه‌ها برنامه Electron Cash است که البته هیچ ارتباطی با برنامه اصلی کیف پول الکتروم ندارد اما کدهای آن بسیار شبیه به الکتروم است و به کاربران اجازه میدهد بیت کوین کش مبادله کنند.

با اینکه به طور دقیق از تعداد کاربران کیف پول بیت کوین الکتروم اطلاع نداریم اما یکی از منبع‌ها تخمین زده که تا سال 2018، نزدیک به 10% معاملات بیت کوین از طریق الکتروم والت انجام شده است.

ویژگی های اصلی کیف پول الکتروم

 • از روش ساده تأیید پرداخت برای تأیید معاملات استفاده می‌شود تا بتوانید از الکتروم به عنوان یک کیف پول معمولی استفاده کنید.
 • به خاطر اینترفیس خودکاری که دارد، استفاده از آن حتی برای تازه ‌واردن نیز بسیار آسان است و رمزگذاری دو مرحله‌ای آن نیز از وجوه شما به خوبی مراقبت می کند.
 • الکتروم والت، متن باز است و هرکسی می تواند در پیشرفت بیشتر آن نقش داشته باشد.
 • حریم خصوصی بسیار مورد اهمیت این والت است و هیچ داده‌ای به صورت آنلاین ذخیره نمی‌شود. کنترل تمام کلیدها و بیت کوین‌ها در اختیار خود کاربر است.
 • اخیرا نقض امنیتی در الکتروم گزارش بوده بود که البته این کیف پول توانست آن را برطرف کند. از آنجایی که الکتروم یک کیف پول گرم است، هکرها ممکن است به اطلاعات آن دسترسی یابند.

آموزش تصویری نصب کیف پول الکتروم ؛ ساخت کیف پول جدید در الکتروم والت

در این آموزش تصویری نصب کیف پول الکتروم در ابتدای راه اندازی، از شما میپرسد که آیا می‌خواهید به سروری که میشناسید وصل شوید یا به صورت خودکار این کار را انجام دهید. اگر سرور خاصی را نمیشناسید، باید گزینه “Auto Connect” را انتخاب کنید.

انتخاب سرور در الکتروم والت

در مرحله بعد، میتوانید یا اسم کیف پول جدیدی را وارد کنید یا کیف پولی که از قبل داشته‌اید را با انتخاب گزینه “Choose” وارد کنید. به طور پیش فرض، کیف پول شما باید در آدرس “C:\Users\USERNAME\AppData\Roaming\Electrum\wallet” ذخیره شده باشد.

انتخاب اسم کیف پول الکتروم

در مرحله بعد 4 تا گزینه را مشاهده میکنید:

 • Standard Wallet یا کیف پول استاندارد
 • Wallet with two-factor authentication یا کیف پول دارای احراز هویت دو مرحله‌ای
 • Multi-signature wallet یا کیف پول چند امضائی
 • Import Bitcoin addresses or private keys یا وارد کردن آدرس بیت کوین یا کلیدهای خصوصی

نوع کیف پول الکتروم

کیف پول استاندارد: به شما این امکان را میدهد که توسط آدرس های نوع سگویت یا لگسی یک کیف پول کاملا جدید بسازید. برای امضاء تراکنش ها در این نوع کیف پول، فقط به یک کلید خصوصی نیاز دارید.

کیف پول دارای احراز هویت دو مرحله‌ای: نوعی کیف پول چند امضائی است و از 3 تا کلید خصوصی، به شما 2 کلید داده می‌شود. کلید سوم  توسط سرویس TrustedCoin اداره می شود و در این نوع کیف پول، به برنامه Google Authenticator نیز نیاز دارید.

کیف پول چند امضایی: کیف پولی است که به چندین کلید خصوصی نیاز دارد. در این نوع کیف پول میتوانید تا 15 تا کلید به هر تعداد امضایی که لازم دارید تهیه کنید.

وارد کردن آدرس بیت کوین یا کلیدهای خصوصی: این نوع برای ایجاد کیف پول‌هایی که صرفا برای ذخیره ارز دیجیتال استفاده میشوند مناسب است. برای این کار اگر از شبکه شکاف هوا یا air-gapped استفاده میکنید به یک دستگاه برای ایجاد تراکنش و معامله، و یک دستگاه دیگر برای امضای آن نیاز دارید.

پیشنهاد ما به شما این است که همان گزینه اول را انتخاب کنید. در مرحله بعد برای ساخت کیف پول جدید گزینه “Create a new seed” را انتخاب کنید. کیف پول الکتروم از کیف پول‌های سخت افزاری مختلفی مانند ترزور، لجر و کیپ‌کی پشتیبانی می کند که البته رایگان نیستند.

عبارت بازیابی

با انتخاب گزینه “Standard” نوع آدرس لگسی را میسازد که درواقع رایج ترین نوع آدرس والت است. بهتر است همین گزینه را انتخاب کنید.

برای آشنایی با آدرس های سگویت روی این قسمت کلیک کنید.

نوع آدرس الکتروم والت
مرحله بعد بسیار مهم است. این 12 کلمه ای که نمایش داده میشود، برای بازیابی کیف پول الکتروم در صورتی که دسترسی به بک آپ کیف پول‌تان را از دست بدهید نیاز است. این عبارت بازیابی را روی کامپوترتان ذخیره نکنید، بلکه روی یک تکه کاغذ نوشته و در جایی امن و مطمئن نگهداری کنید.

استفاده از یک رمزعبور را هم در نظر بگیرید که به عنوان سیزدهمین کلمه عبارت بازیابی عمل میکند و فقط توسط شما شناخته میشود. می توانید این گزینه را در بخش “Options” فعال کنید.

عبارت بازیابی کیف پول الکتروم

بعد از کلیک روی گزینه “Next”، باید عبارت بازیابی که یادداشت و رمزعبوری که انتخاب کرده‌اید را وارد کنید. بعد از این مرحله ساخت کیف پول الکتروم شما پایان میابد.

نحوه استفاده از کیف پول الکتروم

بعد از ساخت کیف پول الکتروم،میتوانید بیت کوین ارسال و دریافت کنید. پنجره ای که در حال حاضر باز شده، موجودی و تراکنش های قبلی شما را نشان می‌دهد. بدیهی است که این قسمت در حال حاضر خالی باشد چون هنوز کسی برای شما بیت کوین ارسال نکرده است.

نحوه دریافت بیت کوین با استفاده از کیف پول الکتروم

برای دیدن آدرس بیت کوین‌تان، روی سربرگ “Receive” کلیک کنید. اگر کسی بخواهد برای شما بیت کوین ارسال کند، تنها کاری که باید انجام دهید، کپی کردن “Receiving address” است. البته بعد از اینکه کسی برای شما بیت کوین ارسال میکند ممکن است این آدرس تغییر کند که نگران نباشید. میتوانید برای دفعات بعد از همین آدرس فعلی استفاده کنید.

دریافت بیت کویننحوه ارسال بیت کوین با استفاده از کیف پول الکتروم

ارسال بیت کوین نیز بسیار آسان است. روی سربرگ “Send” کلیک کرده و آدرسی که میخواهید به آن بیت کوین ارسال کنید را، در قسمت “Pay to” و مقدار آن را هم در قسمت “Amount” وارد کنید. قسمت “Description” در جایی پخش نمیشود و میتوانید برای نام گذاری تراکنش ها از آن استفاده کنید. آن قسمت اسلایدری که در پایین وجود دارد هزینه کارمزد تراکنش را نشان میدهد که خود الکتروم والت به صورت خودکار یه مقدار مناسب برای آن تراکنش انتخاب میکند.

ارسال بیت کوین

فعال کردن لیست کامل آدرس ها در کیف پول الکتروم

این ویژگی در صورتی مفید است که بخواهید از چندین آدرس همزمان استفاده کنید. به طور معمول، بعد از هربار ارسال، آدرس تغییر میکند.

برای دیدن لیست کامل آدرس‌ها به قسمت “View -> Show Addresses” بروید.

آدرس های کیف پول الکتروم

حالا باید تب “Addresses” را ببینید، که در آن همه آدرس های شما وجود دارد. همچنین میتوانید با راست کلیک کردن روی یک آدرس و انتخاب گزینه “Spend” بیت کوین‌هایتان را خرج کنید.

نمایش آدرس های والت
امنیت کیف پول الکتروم

کیف پول بیت کوین الکتروم برای ایمن نگه داشتن بیت کوین‌ها، ویژگی های امنیتی زیادی را به کیف پول خود اضافه کرده است. این امر باعث شده که الکتروم به یکی از امن ترین کیف پول های گرم تبدیل شود که البته به اندازه کیف پول‌های سرد یا سخت افزاری امن نیست. ویژگی‌های امنیتی الکتروم عبارتند از:

 • فایل هایی که حاوی کلیدهای خصوصی شما هستند با استفاده از یک رمزعبور محافظت میشوند.
 • کیف پول الکتروم از یک عبارت بازیابی برای بک آپ گیری استفاده میکند، تا در صورت مفقود یا دزدیده شدن کیف پول دستیابی به وجوه داخل آن امکان پذیر باشد.
 • الکتروم هیچ اسکریپتی را دانلود نمی‌کند. بنابراین حتی اگر سروری هم هک شود، بیت کوین‌هایتان را از دست نمیدهید.
 • از آنجایی که کد سرور متن باز است، هر کس می تواند سروری را اجرایی کند. چون در این مدل غیرمتمرکز جای خطا وجود ندارد، از کاربران محافظت میشود.
 • زبان برنامه نویسی الکتروم والت در پایتون نوشته شده است. پایتون یک زبان برنامه نوسی بسیار قدیمی و شناخته شده است که کدهای آن توسط اعضای شبکه قابل بازنگری است.

حالا با اینکه الکتروم والت ویژگی های امنیتی فراوانی دارد اما در گذشته مشکلات امنیتی نیز برای آن ایجاد شده است. در نوامبر سال 2017، یک مشکل امنیتی ایجاد شد. به گفته مصطفی البسام، محقق کارشناسی ارشد دانشگاه لندن، این مشکل از فوریه سال 2016، ورژن 2.6 الکتروم، روی نرم افزار اثر میگذاشته است.

تا ژانویه سال 2018 طول کشید تا تیم الکتروم این مشکل را برطرف کند. این تیم ادعا کرده بود که تا آن زمان از میزان جدی بودن این مشکل مطلع نبودند. مشخص نیست که کاربران به دلیل این مشکل چقدر از بیت کوین‌های خود را از دست داده‌اند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
diana

سلام روزتون بخیر من کیف پول الکتروم رو نصب کردم. محیط تست رو امتحان کردم و از coinfaucet.eu بیت کوین گرفتم اما تو قسمت history کیف پولم نوشته : Unconfirmed parent این یعن چی؟

0 پاسخ دهید
10:42:16 1399/10/22