چین لینک چیست؟ معرفی رمز ارز LINK و بلاک چین ChainLink


چین لینک یک ارز دیجیتال و شبکه بلاک چینی است که در این مطلب، تاریخچه ، کیف پول ها، نحوه خرید ، تحلیل آینده قیمت Chainlink و رمز ارز LINK را بررسی می‌کنیم.

هدف یک سری پروژه‌های بلاک چین، رفع مشکلات صنعت ارزهای دیجیتال است. چین لینک یکی از همین پروژه‌هاست که در تلاش است تا همکاری چند جانبه و بینابینی را وارد دنیای بلاک چین‌ها کند. اما شبکه رمز ارز Chainlink چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ چگونه می‌توانیم ارز دیجیتال LINK بخریم و در کدام کیف پول ها ذخیره کنیم؟ تحلیل آینده قیمت ارز لینک چگونه است؟ تاریخچه چین لینک چیست و چه کسانی سازنده آن هستند؟ اگر خواهان پاسخ به این سوال‌ها هستید، در ادامه با سایت اکسچینو مگ همراه باشید. در زیر فهرست تمام مسائل مورد مبحث آورده شده که با کلیک روی آن‌ها، به بخش مربوطه منتقل می‌شوید:

تا به امروز، شبکه‌های بلاک چینی مهمی نظیر بیت کوین، اتریوم، ریپل و امثالهم پا به عرصه گذاشته‌اند. تا پیش از این، هیچ راهی برای متصل کردن این بلاک چین‌ها به یکدیگر و به داده‌های دنیای واقعی خارج از Blockchain ها وجود نداشت. همکاری بینابینی، به کاربران و توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا به ویژگی‌های مختلفی در بلاکچین دسترسی داشته و در عین حال نیز یکپارچگی هر دوی شبکه‌ها دست نخورده باقی بماند.

بیت کوین دنیا را با بلاک چین آشنا و ایده غیر متمرکز شدن را مطرح کرد. بعد از آن، اتریوم در صدد رها‌سازی قدرت مکانسیم Blockchain با استفاده از قراردادهای هوشمند بود. اما شبکه ارز دیجیتال چین لینک قدم بعدی در انقلاب بلاکچینی است که به ایجاد ارتباط بین زنجیره‌های مختلف و منابع دنیای خارج کمک می‌کند.

ایجاد ارتباط چین لینک با منابع بیرونی

در حال حاضر، مکانسیم‌های اجماع متفاوتی در Blockchain های مختلف وجود دارد، که اجازه ارتباط آزاد بین زنجیره‌های مختلف را به کاربران نمی‌دهند. اما ChainLink این مشکل را با استفاده از شبکه‌ای از اوراکل‌های امن برای ساخت یک راه‌حل کاملا غیر متمرکز، حل کرده است. این کار، نیاز به اعتماد به اشخاص را محدود کرده و قراردادهای هوشمند را ضد دستکاری و با کیفیت‌تر می‌کند. توکن LINK رمز ارز محلی شبکه ChainLink است که در ادامه درباره نحوه ایجاد یک محیط بلاکچینی پایدار توسط آن صحبت می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: اوراکل – Oracle در بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟

ChainLink چیست؟

ChainLink یک پروژه بلاکچینی منحصربفرد و اولین در نوع خود است. این سرویس اوراکلی غیرمتمرکز، در حال حاضر روی شبکه اتریوم قرار دارد و امکان توسعه راه‌حل‌های مبتنی بر Blockchain برای شرکت‌ها و کسب و کارهای سنتی را فراهم می‌کند. چین لینک در وبسایت رسمی خود، خودش را اینگونه معرفی کرده است:

شبکه چین لینک، ورودی‌ها و خروجی‌های معتبر غیر قابل دستکاری را برای تمامی قرارداد هوشمند پیچیده روی هر بلاکچینی فراهم می‌کند.

حالا فاکتورها و عوامل زیادی باعث منحصربفردی شبکه رمز ارز چین لینک می‌شوند. ChainLink مفهومی است که کاملا به اتصال بیشتر اسمارت کانترکت‌ها به دنیای خارج می‌پردازد. مفهوم قرارداد هوشمند برای اولین بار توسط Ethereum مطرح شد؛ اما Smart Contract های اتریوم تنها داده‌های روی بلاک چین را مدیریت کرده و از ایجاد ارتباط با کسب و کارهای دنیای واقعی دور مانده‌اند. هدف چین لینک کمک به غیرمتمرکزسازی اینترنت در جهت ساخت ارتباطی بین Blockchain و برنامه‌های دنیای واقع است.

کاربران قراردادهای هوشمند، توانایی بهره‌برداری از اوراکل‌های داخل شبکه را دارند تا داده‌های حاصل از API ها، استخرهای داده و دیگر منابع خارج از زنجیره را دریافت کنند. این اسمارت کانترکت‌ها را می‌توان در داخل بلاک چین یکپارچه‌سازی کرد. در اصل، این قراردادها از طریق API ها، داده‌های مربوط به برنامه‌های خارجی را گرفته و وارد شبکه Blockchain می‌کنند. چین لینک می‌تواند اپلیکیشن‌های مختلف نظیر پی پال (PayPal) را به بلاک چین اتریوم متصل کند. همچنین توانایی کمک به کاربران برای ارسال پرداخت‌های خود از قرارداهای هوشمند به حساب بانکی به صورت مستقیم را دارد.

شبکه چین لینک چگونه کار می‌کند؟

کار چین لینک، متصل کردن اکوسیستم بلاک چین به اپلیکیشن‌های خارجی است. از یک طرف، Chainlink به بلاک چین متصل است و از طرف دیگر، با یک API ادغام شده است. پایه‌های این راه‌حل بر مبنای اوراکل‌ها ساخته شده، که باعث محدود کردن نیاز به اعتماد به اشخاص و غیر متمرکز کردن زیرساخت‌های این شبکه می‌شود.

نحوه کار Chainlink

فعالیت اصلی چین لینک بر اساس دو فرایند است: درون شبکه‌ای (On-Chain) و برون شبکه‌ای (Off-Chain). قراردادهای هوشمند در شبکه ChainLink «شدیدا آگاهانه» هستند، به این معنا که محتوای درون آن‌ها، باعث ادغام آن‌ها با برنامه‌های غیر بلاکچینی می‌شود. زیرساخت غیربلاک چینی، به انتخاب و ساخت سابقه Oracle ها کمک می‌کند. پس از این کار، پیش از آنکه توافق مربوطه وارد زیرساخت درون شبکه‌ای شود، بیرون از شبکه حاصل می‌شود. معماری برون شبکه‌ای چین لینک، دارای چندین کار فرعی و آداپتورهای خارجی است. تمامی این عناصر زیرساختی، قابلیت به‌روزرسانی دارند. این راه‌حل در حال حاضر روی اتریوم سوار است، اما در آینده برای فراهم‌آوری امکان انجام تراکنش‌های بین زنجیره‌ای، آپدیت خواهد شد.

نحوه کار درون شبکه‌ای چین لینک

معماری درون شبکه‌ای ChainLink، بر مبنای بلاک چین اتریوم توسعه داده شده است. بر این اساس، قراردادهای هوشمند بیشتر کارها را انجام می‌دهند و داده‌ها توسط نودها (گره‌ها) بازیابی می‌شوند. سپس اسمارت کانترکت درخواست‌هایی را که گره‌ها باید انجام دهند، تامین می‌کند. شبکه چین لینک از 3 عنصر یا قرارداد تشکیل شده است: اولین عنصر، قرارداد اعتبار (Reputation Contract) است که معیارهای اوراکل‌ها را کنترل می‌کند. دومین عنصر، قرارداد تطبیق سفارش (Order Matching Contract) است که درخواست‌ها (سفارش‌ها) را از نودهای فردی مبتنی بر SLA (تفاهم‌نامه سطح سرویس) گرفته و پارامترهای مربوطه، توسط سازنده اسمارت کانترکت تعیین می‌شود. سومین عنصر شبکه، قرارداد تجمیع (Aggregating Contract) است که پاسخ‌های نودها را گرفته و آن‌ها را به نتیجه نهایی مربوط به درخواست کاربر تبدیل می‌کند. این قرارداد همچنین معیارهای قرارداد شهرت را هم تامین می‌کند.

حال، تجمیع درون شبکه‌ای را می‌توانیم به 3 مرحله: انتخاب اوراکل، گزارش‌دهی داده و جمع‌آوری نتیجه تقسیم کنیم.

مرحله انتخاب اوراکل را کاربر نهایی یا سازنده قرارداد هوشمند کنترل می‌کند، تا شرایط کانترکت دقیقا مشخص شود. این شرایط می‌تواند شامل نوع اطلاعات لازم، گردآوری نودها و اعتبار گره‌های مورد استفاده و غیره باشد. سپس یک سرویس فهرست‎بندی به کاربران ارائه می‌شود تا بتوانند اوراکل‌ها را راحت‌تر انتخاب کنند. این فعالیت در ابتدا به صورت برون شبکه‌ای انجام می‌شود، اما در نهایت به داخل شبکه اضافه خواهد شد. انتخاب نودها هم می‌تواند بسته به تناسب آن‌ها با کار مربوطه، به صورت خودکار و از طریق قرارداد تطبیق سفارش انجام شود. گره‌ها هم می‌توانند نحوه انتخاب شدن خود برای فعالیت مربوطه به صورت خودکار را تعیین کنند.

پس از تطبیق شرایط نودها با قرارداد مربوطه، هزینه‌ای باید توسط گره‌ها پرداخت شود که «جریمه» نام دارد. این هزینه برای زمانی است که نودهای انتخابی، داده‌های مورد قبولی را ارائه نکنند. سپس قرارداد، نودهای مورد نظر را انتخاب کرده و آن‌هایی که انتخاب نشدند، هزینه پرداختی را پس می‌گیرند.

در مرحله گزارش‌دهی داده، نودها باید بر اساس وظایف مشخص شده توسط SLA، وظیفه خود را انجام دهند. این وظایف می‌تواند شامل اتصال به API، پردازش داده از طریق آداپتورهای بیرونی، امضای دیجیتالی بازخوردها و بازگردانی پاسخ‌ها به داخل شبکه باشد.

در مرحله آخر که همان جمع‌آوری نتایج است، قرارداد تجمیع، نتایج را از نودها دریافت کرده و سپس، پاسخ مربوط به سوال سازنده قرارداد هوشمند را محاسبه می‌کند. این قرارداد برای سیگنال دادن به قرارداد شهرت اعتبار و سر وقت بودن هر کدام از نودها، از پاسخ تمامی اوراکل‌ها استفاده می‌کند.

نحوه کار برون شبکه‌ای چین لینک

معماری برون شبکه‌ای چین لینک یکی از جالب‌ترین و منحصربفردترین ویژگی‌های بلاک چین آن است. خود شبکه ChainLink بخشی از معماری برون شبکه‌ای آن است که تمامی نودها را به هم متصل می‌کند. هر کدام از گره‌ها برای گردآوری پاسخ به قراردادهای هوشمند، از طریق API ها به ذخیره برون شبکه‌ای متصل می‌شوند. همچنین ممکن است یک سری آداپتورهای خارجی برای کمک به گسترس ارتباطات با API های شخص ثالث وجود داشته باشد.

تمامی داده‌های برون شبکه‌ای، از طریق نرم افزار مرکزی چین لینک در خارج از شبکه به گونه‌ای ترجمه می‌شوند، که قابلیت بازخوانی آن در درون شبکه وجود داشته باشد. فعالیت‌های فرعی وظیفه مورد نظر نیز توسط این نرم افزار پردازش می‌شود. یکی از مهم‌ترین عناصر این معماری، آداپتورهای خارجی آن هستند. از این آداپتورها برای اتصال به API های شخص ثالث استفاده شده، که به ایجاد پلی برای از بین بردن فاصله میان بلاک چین و برنامه‌های دنیای واقعی کمک می‌کند. تمامی آداپتورها باید بر اساس طرح قالب ChainLink نوشته شوند.

قراردادهای هوشمند ChainLink چه کارهایی را انجام می‌دهند؟

پیش از پرداختن به مبحث قراردادهای هوشمند چین لینک، اجازه دهید ابتدا راجع به اینکه اصلا اسمارت کانترکت چیست و اوراکل‌ها چه هدفی را دنبال می‌کنند، صحبت کنیم.

قرارداد هوشمند در اصل برنامه‌ای حاوی یک سری کد است، که بدون نیاز به اعتماد به طرف درگیر در قرارداد، روی بلاک چین اجرا می‌شود. این قراردادها به حذف واسطه‌ها و جلوگیری از شکسته شدن تراکنش‌ها کمک می‌کنند.

اوراکل‌ها برای بازیابی و تائید داده‌های خارج از بلاک چین کاربرد دارند. این مفهوم تا حدودی جدید است، اما هجوم آن به صنعت Blockchain، باعث افزایش محبوبیت آن‌ها در این حوزه شده است.

قرارداد هوشمند چین لینک

ویژگی منحصربفرد قراردادهای هوشمند شبکه ارز دیجیتال چین لینک این است که کار اوراکل‌ها را وارد قراردادهای هوشمند آن‌ها می‌کند. یعنی چه؟ یعنی اینکه یک خوراک غیر متمرکز جمع‌آوری می‌شود، تا معیارهای اوراکل‌ها با شرایط بیرونی قرارداد هوشمند تطبیق داده شده و سپس به داده‌های درون شبکه‌ای تبدیل شود. در واقع، چارچوب قراردادهای هوشمند بر اساس فرایندها یا عناصر متعددی قرار دارد که در هر دوی بیرون و درون شبکه پردازش می‌شوند، تا از اضافه شدن داده‌های خارجی شخص ثالث به درون قرارداد هوشمند مطمئن شویم.

این سیستم مشوق محور، پلی را ایجاد می‌کند که فاصله بین مسائل دنیای واقعی و همتایان آن‌ها در بلاک چین را از بین می‌برد.

اوراکل چیست و استفاده از آن چه فایده‌ای دارد؟

اوراکل‌ها برنامه‌هایی هستند که برای بازیابی و تائید اطلاعات خارج از شبکه بلاک چین و قراردادهای هوشمند استفاده می‌شوند. این برنامه‌ها برای رسیدن به یک هدف مشخص، از خوراک داده و API های تحت وب استفاده می‌کنند. مثلا گرفتن اطلاعات قیمت از بورس سهام نیویورک (NYSE) یا اطلاعات پرداخت از پی پال و سپس ارسال آن به شبکه Blockcahin، از جمله کارهایی هستند که یک Oracle انجام می‌دهد.

حالا برای بهره بردن از قدرت اوراکل‌ها، یک منبع داده برای دریافت یک سری اطلاعات خاص بررسی، و سپس به بلاک چین متصل می‌شود. قراردادهای هوشمند هم می‌توانند برای کار روی یک سری از اطلاعات خاص ورودی از خوراک‌ها داده، ساخته شوند. به عنوان مثال، یک اسمارت کانترکت برای کاربران قرعه‌کشی ساخته می‌شود و از اوراکل‌ها هم برای تولید اعداد تصادفی قرعه‌کشی از یک منبع خارجی، استفاده می‌شود.

حال مثلا دو سیاست‌مدار را در نظر بگیرید که همراهشان مترجم دارند، زمانی که این دو نفر از دو منطقه مختلف، با دو زبان کاملا متفاوت با یکدیگر صحبت می‌کنند، به این مترجم‌ها وابسته هستند. کار این مترجم‌ها هم ایجاد پلی بین این دو نفر برای از بین بردن فاصله زبانی است، تا بتوانند حرف یکدیگر را بفهمند. اوراکل‌ها هم دقیقا همین کار را برای بلاک چین و دیگر پلتفرم‌های موجود انجام می‌دهند. Oracle ها درخواست‌های بلاکچین را گرفته، پاسخ آن‌ها را در پلتفرم‌های خارجی جستجو کرده و سپس جواب مربوطه را برمی‌گردانند. اوراکل‌ها برای برنامه‌های دنیای واقعی مبتنی بر فناوری Blockahin، بسیار کاربردی هستند.

آیا چین لینک غیر متمرکز است؟

بله، ChainLink یک شبکه غیر متمرکز است. هر کسی که علاقه به اجرای یک اوراکل را داشته باشد، می‌تواند در این شبکه فعالیت کند. چین لینک همچنین یک سیستم اعتبار قوی دارد. به هر Oracle یک اعتبار و هویت درون شبکه‌ای داده می‌شود که به تعریف قابلیت اطمینان آن کمک می‌کند. حتی نودهای شبکه هم باید رمز ارز LINK را در شبکه استیک کنند که در صورت ارائه داده‌های بد، به عنوان جریمه از آن‌ها دریافت می‌شود. این امر، شبکه ارز دیجیتال چین لینک را در کنار حفظ یک معماری غیر متمرکز، کاملا آزاد گذاشته و افراد را از تهیه داده‌های بد را برحذر می‌دارد.

توکن ارز دیجیتال LINK چیست و چه کاربردهایی دارد؟

توکن LINK، رمز ارز محلی شبکه چین لینک و در واقع یک توکن ERC20 است، به این معنا که روی شبکه اتریوم ساخته شده است. توسعه‌دهندگان، ارز دیجیتال لینک را به صورت زیر تعریف کرده‌اند:

یک توکن ERC20، بهمراه قابلیت اضافه «ارسال و فراخوانی» استاندارد ERC223، که به LINK اجازه بازیابی و پردازش توسط قراردادهای درون یک تراکنش واحد را می‌دهد.

از رمز ارز LINK برای پرداخت دستمزد نودهای شبکه استفاده می‌شود. ارزش و تقاضای این توکن‌ها، مستقیما به تعداد اپراتورهایی که روی معماری درون شبکه‌ای چین لینک کار می‌کنند بستگی دارد. ارزش رمز ارز لینک همچنین بر اساس کاربردهای شبکه تعیین می‌شود؛ یعنی هرچه کاربردهای پلتفرم ChainLink افزایش یابد، ارزش توکن LINK نیز بیشتر خواهد شد.

رمز ارز لینک روی چه شبکه‌ای قرار دارد؟

توکن LINK ارز محلی شبکه چین لینک بوده و به عنوان مشوق در این اکوسیستم استفاده می‌شود. این توکن بر اساس استاندارد ERC20 اتریوم ساخته شده است. در حال حاضر، ارز دیجیتال لینک بجز ارز پرداختی به نودهای شبکه و به عنوان یک دارایی برای تبادل در صرافی‌ها، هیچ کاربرد دیگری ندارد. ارزش و کاربرد این توکن، کاملا به میزان پذیرش شبکه ChainLink بستگی دارد.

عرضه کل ارز دیجیتال لینک چقدر است؟

عرضه کل ارز دیجیتال LINK به 1 میلیارد واحد محدود است، به این معنا که امکان تولید رمز ارزهای بیشتر چین لینک وجود نداشته و این امر خود باعث کم‌یابی و افزایش ارزش این ارز دیجیتال در بلند مدت می‌شود. این شرکت، 30 درصد از تعداد رمز ارزهای لینک را برای توسعه و پرداخت دستمزد کارکنان خود اختصاص داده است. 35 درصد از توکن‌ها نیز برای عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال LINK تخصیص داده شده بود. 35 درصد باقی مانده (350 میلیون واحد LINK) هم برای ایجاد مشوق در شبکه، نظیر پرداخت به نودها، در نظر گرفته شده است.

کیف پول های رمز ارز LINK شبکه چین لینک کدام‌اند؟

از آنجایی که ارز دیجیتال لینک یک ارز ERC20 است، قابلیت ذخیره‌سازی آن در تمامی والت‌های پشتیبان اتریوم و توکن‌های ERC20 وجود دارد. مای اتر والت (MEW) یکی از بهترین کیف پول های اتریوم است که امکان ذخیره رمز ارز LINK در آن وجود دارد. از میان کیف پول های سخت افزاری، لجر نانو اس نیز یکی از والت‌های خوب برای نگهداری ارز چین لینک است.

کیف پول گرم مای اتر والت myetherwallet

کیف پول‌های مبتنی بر مرورگر نظیر متاماسک (MetaMask) نیز از توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کنند. همچنین امکان ذخیره‌سازی و نگهداری رمز ارز LINK درون خود صرافی وجود دارد که البته بخاطر وجود خطراتی نظیر هک شدن، بهتر است مقدار زیادی از ارزهای دیجیتال را برای مدت طولانی در آن‌ها نگه‌داری نکنید.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین کیف پول های اتریوم (ETH) در سال 2020

کاربرد شبکه ChainLink چیست؟

چین لینک برای تمام مواردی که در دنیای واقعی تصورش را بکنید کاربرد دارد. از دریافت داده‌های مربوط به وضعیت آب و هوا گرفته تا حصول اطمینان از اینکه شبکه‌های پردازش پرداخت به اجرای قراردادهای هوشمند کمک می‌کنند، شبکه ChainLink قادر به استفاده از هر گونه داده خارجی و تبدیل آن به پاسخ مناسب برای بلاک چین است. همانطور که در وایت پیپر چین لینک آمده، ارزش این شبکه در 3 مورد است:

قراردادهای هوشمند اوراق بهادار (Security Smart Contract): از چین لینک می‌توان برای قراردادهای هوشمند و اوراق قرضه بر اساس نرخ سود مشتقات ارزی استفاده کرد. این نوع قراردادها به داده‌های در دسترس درون وبسایت‌های مالی مختلف متکی بوده و برای گزارش قیمت بازار و دیگر فعالیت‌ها، بهAPI ها نیاز دارند.

قراردادهای هوشمند بیمه (Insurance Smart Contract): از داده‌های منابع خارجی می‌توان برای تعیین خسارات بیمه استفاده کرد. خوراک داده حاصل از دستگاه‌های IoT (مبتنی بر اینترنت اشیاء) را می‌توان برای تعریف وقایع مشمول بیمه و نیاز به پرداخت خسارت به افراد را تعریف کرد.

قراردادهای هوشمند معاملات مالی (Trade Finance Smart Contract): این نوع قراردادها برای تائید تکمیل ملزومات قراردادی کاربرد داشته و داده‌های مورد نیاز آن‌ها توسط GPS یا سیستم ERP زنجیره‌های تامین فراهم می‌شود.

تیم، شرکا و تاریخچه چین لینک

در این قسمت با تاریخچه ChainLink، افراد سازنده مانند سرگی نازاروف، استیو الیس و اری یولز و همچنین چشم‌انداز ارز دیجیتال LINK برای آینده آشنا خواهیم شد.

بنیان گذاران و تیم ChainLink

ریشه‌های شبکه ارز دیجیتال چین لینک درون استارتاپی به نام SmartContract قرار دارد که در سال 2014 راه‌اندازی شده بود. هدف این شرکت، پرورش فناوری خصوصا در حوزه اسمارت کانترکت‌ها بود، تا توافق‌نامه‌هایی را بسازد که همه افراد این صنعت بدون توجه به مهارت و تخصص، قادر به استفاده از آن‌ها باشند. تلاش این شرکت، حمایت و پشتیبانی گروه سرمایه‌گذاری دیتا کالکتیو (Data Collective) مستقر در سن فرانسیسکو را بهمراه داشت. شرکت SmartContract، توسط موسسه مدیریت خدمات آی‌تی گارتنر (Gartner)، به عنوان «فروشنده باحال برنامه‌های بلاکچینی در سال 2017» برگزیده شد.

سرگی نازاروف (Sergey Nazarov)، هم‌بنیان‌گذار و مدیر عامل این شرکت است. وی پیشتر نیز به عنوان بنیان‌گذار Secure Asset Exchange، یک صرافی رمز ارزی شبیه به شیپ شیفت (ShapShift)، در حوزه بلاک چین فعالیت کرده بود. وی همچنین سرویس ایمیل غیر متمرکز کریپتومیل (CryptoMail) را تاسیس کرده است.

سرگی نازاروف بنیان گذار Chainlink

استیو الیس (Steve Ellis) نیز هم‌بنیان‌گذار و مدیر فناوری ارشد شبکه رمز ارز چین لینک است که پیشتر در پلتفرم Secure Asset Exchange با نازاروف همکاری داشت. وی پیش از کار در صنعت بلاک چین، به عنوان مهندس نرم‌افزار در پیوتال لبز (Pivotal Labs) مشغول به کار بود.

استیو الیس بنیان گذار چین لینک

سومین و مهم‌ترین شخصیت در تیم چین لینک، اری یولز (Ari Juels) است، کسی که با همکاری نازاروف و الیس، وایت پیپر ChainLink را نوشت. وی استاد علم کامپیوتر در دانشگاه کورنل تک (Cornell Tech) و سرپرست شرکت IC3 است. وی همچنین به عنوان مشاور در تیم رمز ارز LINK فعالیت می‌کند.

اری یولز مشاور chainlink

اندرو میلر (Andrew Miller) کسی است که به عنوان دانشیار علم کامپیوتر در دانشگاه ایلینویز و مشاور در تیم ChainLink فعالیت می‌کند. وی همچنین مشاور پروژه‌های تزوس و زی کش است.

هادسون جیمسون (Hudson Jameson) نیز یکی دیگر از مشاورین تیم چین لینک است که یکی از مهم‌ترین توسعه‌دهندگان اتریوم نیز به‌شمار می‌رود.

جیمسون هادسون - مشاور پروژه ارز دیجیتال LINK

وایت پیپر ارز دیجیتال LINK

برگه سفید ChainLink توسط استیو الیس، اری یولز و سرگی نازاروف نوشته شده است. نسخه اول این وایت پیپر در 4ام سپتامبر سال 2017 (13 شهریور 96) منتشر شد. این نسخه، حاوی زیرساخت پروژه، مشکلاتی که حل می‌کند، معماری درون شبکه‌ای و برون شبکه‌ای، کاربرد ارواکل‌ها، مدیریت شهرت و جریمه استیک توسط نودها و کاربرد ارز دیجیتال LINK است. این وایت پیپر همچنین چشم‌انداز رمز ارز چین لینک در جهت ایجاد اسمارت کانترکت‌های «هوشمندتر» را معرفی می‌کند که باعث اتصال API های خارجی به بلاک چین می‌شود.

وایت پیپر ارز دیجیتال چین لینک از طریق این لینک قابل مشاهده است.

عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال LINK چگونه بود؟

35 درصد از 1 میلیون رمز ارز LINK توسط عرضه اولیه سکه در دسترس کاربران قرار گرفت. این ICO در سپتامبر سال 2017 (شهریور 96) اجرایی شد. قیمت اولیه هر ارز دیجیتال لینک برابر با 0.11 دلار یا 0.00038462 اتر بود. سرمایه شخصی هر نفر نیز برای شرکت در این ICO، برابر با 7 واحد اتر در نظر گرفته شده بود. هدف این پروژه، جمع‌آوری 32 میلیون دلار از طریق فروش این توکن‌ها بود که با موفقیت هم انجام شد.

همکاری‌های ChainLink

جالب‌ترین همکاری که چین لینک تا به حال داشته، با سیستم بانکداری سوئیفت (SWIFT) بوده است. شرکت SmartContract با استفاده از شبکه ChainLink، یک الگوریتم اثبات مفهوم (Proof of Concept) را برای سوئیفت توسعه داد. این مفهوم نشان می‌داد که چگونه می‌توان از راه‌حل ChainLink برای خودکارسازی پرداخت کوپن اوراق قرضه استفاده کرد. چین لینک الگوریتم PoC را که از طریق نرخ سود دورن شبکه‌ای 5 بانک مختلف نظیر فیدلیتی، BNP پریباس، بارکلیز (Barclays)، سنتاندر (Santander) و سوسیته جنراله (Societe Generale) توسعه داده بود، در کنفرانس سیبوس (Sibos) در اکتبر سال 2017 (آبان 96) معرفی کرد.

این شرکت همچنین با زپلین او‌اس (Zeppelin OS) همکاری کرده، که به ساخت اسمارت کانترکت‌های هوشمندتر، سریعت‌تر و ساده‌تر کمک می‌کند. فاکتوم (Factom) نیز دیگر همکاری چین لینک بود؛ یک سیستم ذخیره‌سازی غیر متمرکز که از بلاکچین و قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.

نحوه خرید رمز ارز چین لینک – از کجا ارز دیجیتال LINK بخریم؟

برای خرید رمز ارز LINK دو راه کلی وجود دارد: صرافی داخلی و صرافی خارجی.

صرافی خارجی: به عنوان مثال، صرافی بایننس یکی از بهترین و بزرگترین صرافی‌های رمز ارزی است که امکان خرید و فروش چین لینک را برای کاربران فراهم کرده است. اما نکته مهم در رابطه با استفاده از اینگونه صرافی‌ها این است که اکثرا ایران را در لیست کشورهای تحریمی خود قرار داده‌اند و همین امر باعث بروز مشکلاتی برای کاربران ایرانی در هنگام استفاده از آن‌ها شده است. مثالا برای استفاده از بایننس حتما باید از وی‌پی‌ان استفاده کرده و آی‌پی خود را همیشه ثابت نگه دارید، چرا که در صورت تشخیص بایننس در تغییر آی‌پی، حساب شما بسته خواهد شد.

بیشتر بخوانید: آموزش صفر تا صد ترید ارزهای دیجیتال در صرافی بایننس

صرافی داخلی: اما بهترین و راحت‌ترین راه دسترسی به ارز دیجیتال LINK، از طریق یک صرافی معتبر داخلی است. بیت 24 یکی از صرافی‌ها مورد اعتماد است که امکان خرید و فروش آنی و پرداخت سریع چین لینک و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال را فراهم کرده است.

تحلیل آینده قیمت ارز دیجیتال چین لینک

در پاسخ به این سوال که آینده رمز ارز چین لینک چگونه است و آیا باید در آن سرمایه گذاری کنیم یا خیر، ابتدا باید این موضوع را بخاطر بسپارید که در کل، بازار رمز ارزها یک بازار بسیار نوسانی است. اما رمز ارز LINK یک ارز بسیار قوی بوده و بلاک چین آن توانایی حل یکی از بزرگترین مشکلات این صنعت را دارد. علاوه بر این، تیم سازنده ChainLink نیز قوی هستند و در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال، پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته‌اند.

با توجه به رتبه‌بندی کوین مارکت کپ، رمز ارز Chainlink با ارزش بازار 4،780،000 دلاری، جایگاه ششم ارزهای دیجیتال برتر بازار را به خود اختصاص داده است.

جایگاه رمز ارز LINK در میان ارزهای دیجیتال برتر بازار

این ارز دیجیتال در سال 2019 بیش از 500 درصد رشد داشت و قیمت آن از نزدیک 0.3 دلار در ابتدای سال 2019، به بیش از 4.27 دلار در ژوئن (خرداد 98) رسید و در ماه دسامبر (آذر ماه)، با قیمت 1.8 دلار سال 2019 را به پایان رساند. اما سال 2020 برای این رمزارز به خوبی آغاز شد و علی رغم ریزش عظیم بازار در اسفند سال 98، رمز ارز LINK با افزایش قیمت خود رفته رفته به جایگاه دهم برتر آلت کوین‌ها رسید. پس از آن توانست در اوت 2020 (مرداد 98) به جایگاه ششم دست یابد.

ارز دیجیتال چین لینک در سال جاری با رشد 599 درصدی، از قیمت 1.4 دلار به 19.88 دلار رسیده است. بنابراین با توجه به رشدی که رمز ارز ChainLInk طی این 3 سال داشته، می‌توان گفت آینده درخشانی در انتظار این ارز دیجیتال و شبکه بلاک چینی آن است.

جمع‌بندی

یافتن پروژه‌ای در فضای بلاک چین که خواهان تبدیل شدن به بیت کوین یا اتریوم بعدی نباشد، دشوار است. ارز دیجیتال چین لینک یک پرژه با پتانسیل بالا و راه‌حلی برای مشکلات Blockchain است. با توجه به قدرت بنیان‌گذاران و مشاوران این شرکت و همچنین استحکام راه‌حل‌های آن، زیر نظر گرفتن رمز ارز ChainLink یکی از مهم‌ترین کارها برای سرمایه گذاران است.

ارز دیجیتال ChainLink از زمان آغاز به کار خود عملکرد بسیار خوبی داسته و با پذیرش بیشتر، پیشرفت آن در آینده نیز حتمی است.

منبع: Bloktثبت نظر
نظرات کاربران (15 نظر)
محمد نیرومند

سلام‌ برای چین لینک چه ولتی برای موبایل پیشنهاد میکنید

0 پاسخ دهید
10:02:02 1399/11/29
حلیه آقامیری

سلام. داخل متن بهترین والت ها معرفی شده. والت هایی که از اتریوم پشتیبانی میکنند مثل MEW و تراست و امثالهم مناسب هستن

0 پاسخ دهید
10:02:02 1399/11/29
محمد

سلام در تراست ولت وقتی میخوای چین لینک اضافه کنی دوتا گزینه هست کدوم باید اضافه کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ Chainlink token Binance- peg chainlink

0 پاسخ دهید
19:52:10 1399/11/30
محمد نیرومند

سلام تو تراست ولت وقتی میخوام این ارز اضافه کنم دوتا مورد میاد کدوم باید اضافه کنیم؟؟؟؟؟ Chainlink token Biance-Peg chainlink

0 پاسخ دهید
20:14:04 1399/11/30
حلیه آقامیری

سلام. چین لینک توکن روی اتریوم هست، binance peg chainlink روی اسمارت چین بایننس. همون chainlink token رو اضافه کنین

0 پاسخ دهید
20:14:04 1399/11/30
حسین دیمه

سلام من مقداری ارز چین لینک دارم ولی کارمزد انتقالش با صرافی به شدت بالاس حدود 67 دلار 0.04اتریومه باید چیکار کنم و آیا در بروز رسانی اتریوم دو کار مزدش کمتر میشه؟؟؟

0 پاسخ دهید
20:26:14 1399/12/06
حسین دیمه

سلام کارمزد انتقال چین لینک به شدت بالاس حدود0.04 اتریوم 67 دلار اصن به صرفه نیست باید چیکار کنیم وایسیم اتریوم 2 بروز رسانی بشه یا راهکار دیگه ای وجود داره؟

0 پاسخ دهید
20:28:12 1399/12/06