یک نهنگ‌ با ۲۳ هزار BTC، یک میلیارد دلار روی کاهش قیمت بیت کوین شرط بست


گزارش‌ها حاکی از جدیدترین فعالیت نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال و گرفتن پوزیشن شورت روی ۲۳ هزار BTC برای کسب سود از کاهش قیمت بیت کوین است.

یک حساب در صرافی بیتفینکس (Bitfinex) روی ۲۳ هزار بیت کوین پوزیشن شورت (Short position) گرفته است. این مقدار BTC با قیمت فعلی معادل ۷۲۹ میلیون دلار است و احتمالا ۱۵,۱۵۷ بیت کوین هم از کل این مقدار قرض گرفته شده است. این پوزیشن شورت (فروش) در ساعت ۸ به وقت UTC باز شد، درست زمانی که اروپایی‌ها صبح روز جمعه‌شان را شروع کردند. تا پایان روز، ۲۰۰۰ بیت کوین تدریجا به این مقدار افزوده شد و سپس تا قبل از بسته شدن برخی از پوزیشن‌ها، مقدار بیت کوین‌های شورت شده تا ۲۶,۴۰۰ واحد رسید.

پوزیشن‌های شورت بیت فینکس
پوزیشن‌های شورت در بیت فینکس- تایم فریم ۱۵ دقیقه
چارت قیمت بیت کوین-دلار
قیمت BTC/USD- تایم فریم ۱۵ دقیقه

با توجه به چارت‌های مربوط به روز جمعه ۲۵ ژوئن (۴ تیرماه ۱۴۰۰)، می‌شود افزایش تدریجی اما بی‌رحمانه‌ی پوزیشن‌های شورت را دید که چگونه در کاهش قیمت بیت کوین منعکس شده‌اند. قیمت BTC از بیش از ۳۴ هزار دلار، با همان شدت افزایش پوزیشن‌های شورت به تقریبا ۳۰ هزار دلار رسید. همانطور که هفته پیش گزارش کرده بودیم، گفتیم قراردادهای اختیار معامله و آتی بیت کوین 4 تیر منقضی می‌شوند. 4 تیر برابر با 25 ژوین، آخرین جمعه‌ی ماه میلادی، مصادف با تاریخ منقضی شدن معاملات آتی CME، معاملات آپشن در Deribit و باقی پلتفرم‌ها بود.

ظاهرا این پوزیشن‌های شورت مربوط به معاملات آن-هجد “َunhedged” (معاملاتی غیر از انواع پوشش ریسک و هدجینگ) هستند. هرچند مشخص نیست داده‌های بالا که از سایت Datamish گرفته شده، تنها مربوط به صرافی بیتفینکس باشد یا خیر و یا کدامشان ممکن است مربوط به معاملات هج (hedged) باشند.

وقتی از دورتر به چارت نگاه کنیم (تایم فریم یک روزه)، قضیه جالب‌تر می‌شود؛ یک زیگ زاگ تقریبا بزرگ و نزدیک به یک میلیارد دلار!

پوزیشن‌های شورت در بیت فینکس
پوزیشن‌های شورت در بیت فینکس-تایم فریم یک روزه

پوزیشن‌های شورت و یا کلا کسانی که روی ریزش قیمت BTC شرط بسته‌اند، در اوایل این ماه ده برابر شده‌اند. هرچند قیمت بیت کوین بر خلاف این قضیه در ۱۵ ژوئن به 41,500 دلار هم رسید، اما در ۱۸ ژوئن، قیمت BTC تا ۳۸ دلار افت کرد و سپس چهار روز بعد وقتی قیمت تا ۲۹ هزار دلار کاهش پیدا کرد، پوزیشن‌های شورت بسته شدند و مقدار بیت کوین‌هایی که رویشان شرط بسته شده بود از ۲۵ هزار BTC به ۳۰۰۰ تا رسید. بعد از آن قیمت بیت کوین در ۲۵ ژوئن وقتی ایلان ماسک در مورد بیت کوین توییت کرد (۴:۱۰ صبح به وقت اروپا) به ۳۵ هزار دلار رسید و این ممکن است روی پوژیشن‌های شورتی که در صبح این روز (به وقت اروپا) باز شد تاثیر گذاشته باشد.

حالا باید دید معاملاتی که روی کاهش قیمت بیت کوین شرط بسته‌اند، چه زمانی بسته می‌شوند و البته مشخص نیست که آیا بین زمان باز شدن این پوزیشن‌ها و گزارش صرافی Bitfinex تاخیر وجود دارد یا اینکه این تاخیر چقدر است. طبق مشاهدات گذشته، ممکن است این تاخیر بین ۴ تا ۵ روز یا هر مدت زمان دیگری باشد.

در صرافی بیتفینکس احراز هویت (KYC) و قوانین مربوط به پولشویی (AML) رعایت نمی‌شود. بنابراین این میلیاردر که اخیرا روی کاهش قیمت بیت کوین شرط بسته، خیالش از این بابت راحت است. هرچند ما نمی‌دانیم اصلا این حساب کاربری مربوط یک شخص است یا خیر، هر چه باشد او، یا آن‌ها، با طعمه‌ای که گذاشتند، تا ۵۰ هزار بیت کوین به دست می‌آورند و با فروش آن در قیمت‌های بالاتر، حتما پول خوبی به جیب می‌زنند. اگرچه بدیهی است که افزایش قیمت تدریجی بوده و به سرعت و با پرش اتفاق نمی‌افتد.

منبع: Trustnodesثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)