ارز دیجیتال تتا و تتا فیول چیست؟ بررسی پلتفرم استریمینگ Theta


تتا یک ارز دیجیتال و بستر استریمینگ بلاک چینی است. رمز ارز های THETA و تتا فیول (TFUEL)، تاریخچه، سازوکار و آینده آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

صعنت لایو استریمینگ (Live Streaming) یکی از بخش‌های اینترنت است که به سرعت گسترش یافت و رشد آن هم‌چنان ادامه دارد. بر اساس آمار فعلی تخمین زده می‌شود که تا پایان سال میلادی جاری، ارزش این صعنت از ۳۰.۳ میلیارد دلار (سال ۲۰۱۶) به ۷۰ میلیارد دلار برسد.

امروزه زمانی که مخاطبان آنلاین از طریق پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب، ویمیو، نتفیلیکس، صرف تماشای ویدیوهای زنده و از پیش ضبط شده می‌کنند، رو به افزایش است و پلتفرم‌های تحویل محتوای ویدیویی مبتنی بر بلاک چین، می‌توانند این صعنت پرطرفدار به مرحله بعدی ببرند. شبکه تتا یکی از همین این پلتفرم‌هاست که توکن بومی آن با ارز THETA شناخته می‌شود.

در ادامه توضیحات کاملی در مورد ارز دیجیتال تتا و تتا فیول ارائه خواهیم داد و در مورد آینده پروژه Theta هم صحبت خواهیم کرد. موضوعات بررسی شده در این مقاله عبارتند از:

  • مقدمه
  • تاریخچه پروژه Theta
  • شبکه تتا چگونه کار می‌کند؟
  • ارز دیجیتال تتا (THETA) و تتا فیول (TFUEL) چیست؟
  • ایده‌های بنیادی شبکه Theta و ارز دیجیتال تتا
  • عرضه نسخه سوم شبکه اصلی Theta و دلایل اهمیت آن
  • آینده شبکه و ارز دیجیتال تتا

مقدمه

شبکه Theta شامل یک بلاک چین بومی و پروتکل متن‌باز (Open-source) است و در نتیجه مانند شبکه اتریوم، به توسعه‌دهندگان و همکارانش اجازه می‌دهد بر اساس آن برنامه‌های غیر متمرکز یا Dapp ایجاد کنند.

این شبکه تحویل محتوای همتا‌به‌همتا (P2P)، ساختاری غیر متمرکز دارد و با استفاده از تکنولوژی بلاک چین، به صورت رایگان پنهای باند بالایی را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. در شبکه تتا، کاربران به هنگام مشاهده ویدیوها، بخشی از قدرت پردازشی دستگاه خود را به اشتراک می‌گذارند و تتا از آن برای نمایش ویدیوها به کاربران دیگر استفاده می‌کند. در این سیستم کاربرانی که قدرت پردازشی خود را اختیار شبکه قرار می‌دهند، پاداشی در قالب ارز تتا فیول (TFUEL) دریافت خواهند کرد.

شبکه Theta می‌خواهد با ایجاد یک زیر ساخت استریمینگ غیر متمرکز و کم‌هزینه‌تر از رقبای متمرکز، به نسل بعدی فراهم کنندگان تکنولوژی سرگرمی تبدیل شود. این پلتفرم تحویل ویدیوی همتا‌به‌همتا به معنای واقعی کلمه از کاربرانش قدرت می‌گیرد و محتواهای مختلفی را در دسته‌بندی‌هایی مانند ورزش الکترونیک (E-sports)، فیلم‌ها، سریال‌ها و موزیک ارائه می‌کند.

تاریخچه پروژه ارز دیجیتال Theta

تتا در سال ۲۰۱۷ توسط میچ لیو (Mitch Liu) و جی‌ای لانگ (Jieyi Long) تاسیس شد. آقای لیو یک کارآفرین باسابقه است که هم‌بنیان‌گذار استارت آپ‌های فعال در زمینه‌های تبلیغات آنلاین و گیمینگ موبایل بوده و آقای لانگ نیز در زمینه تکنولوژی‌های لایو استریمینگ واقیعت مجاری (VR Live Streaming) تخصص دارد.

در سال ۲۰۱۷، تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال تتا یک مراسم فروش خصوصی برگزار کرد که طی آن ۳۰ درصد از موجودی ۱ میلیارد واحدی توکن THETA به فروش رسید و سرمایه‌ای معادل ۲۰ میلیون دلار برای آغاز توسعه پروژه جمع آوری شد.

تتا لبز (Theta Labs) شرکت مالک شبکه ارز Theta است و یک وبسایت مخصوص استریمنیگ به آدرس Theta.tv هم دارد. این وبسایت به کاربرانی که ویدیوها را مشاهده می‌کنند، ارز تتا فیول یا TFUEL می‌دهد و هنگامی که ویدیو در حال پخش است، با استفاده از بخشی از قدرت پردازشی دستگاه آن‌ها، محتوای ویدیویی را برای کاربران دیگر نمایش می‌دهد.

تیم مشاوران شبکه Theta افرادی مانند جاستین کانا (Justin Kana – یکی از موسسان توییچ)، استیو چن (Steve Chen – یکی از موسسان یوتیوب) و چند تن از مدیران ارشد شرکت ورایزن (Verizon) را شامل می‌شود.

ارز دیجیتال تتا THETA

شبکه تتا چگونه کار می‌کند؟

شبکه بلاک چینی Theta بر اساس یک پروتکل P2P ساخته شده که با استفاده یک سیستم لحظه‌ای پرداخت در ازای توزیع محتوا، امکان پاداش دادن به مشارکت کنندگان را فراهم می‌کند. در ضمن این شبکه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد بر اساس پروتکل بلاک چینی و متن‌باز آن، برنامه‌های غیر متمرکز توسعه دهند.

تتا از یک مکانیزم اجماع اثبات سهم (PoS) استفاده می‌کند که به پروتکل بلاک چینی تندرمینت (Tendermint) شباهت دارد. این مکانیزم بر اساس قابلیت استیکینگ (Staking) توسعه داده شده و این یعنی مشارکت کنندگان برای دریافت حق تایید و پردازش بلاک‌های تراکنش، باید مقادیر بالایی از توکن THETA را خریداری و در شبکه قفل کنند. مشارکت کنندگان شبکه Theta به ۳ گروه تقسیم می‌شوند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

نودهای تایید کننده اینترپرایز (Enterprise Validator Nodes)

این نودها یا اعضای شبکه در واقع شرکت‌هایی هستند با سپرده‌گذاری ارز THETA تراکنش‌های شبکه را پردازش می‌کنند. بعضی از مشهورترین نودهای اینترپرایز تتا عبارتند از شرکت استعدادیابی کریتیو آرتیست ایجنسی (Creative Artists Agency)، گوگل، سونی و سامسونگ. این نودها خط دفاع اولیه شبکه هستند و هر کدام باید ۱ میلیون واحد از ارز دیجیتال تتا را استیک کنند.

نودهای گاردین (Guardian Nodes)

مدیریت مکانیزم اجماع شبکه، از طریق تامین امنیت فرآیند تایید تراکنش‌ها در نقاط از پیش تعیین شده، وظیفه اصلی این نودها است. این کاربران از عملکرد صحیح نودهای اینترپرایز اطمینان حاصل می‌کنند تا مشخص شود که بلاک‌های تراکنش به درستی ایجاد می‌شوند. نودهای گاردین خط دفاع ثانویه این شبکه هستند و اگر بلاک تقلبی توسط نودهای اینترپرایز تایید شود، جلوی آن را خواهند گرفت. کاربران برای اضافه شدن به جمع گاردین‌ها باید حداقل ۱ هزار واحد ارز THETA را سپرده‌گذاری کنند.

نودهای اج (Edge Nodes)

نودهای اج پنهای باند خود را در اختیار استریم‌های وبسایت Theta.tv قرار می‌دهند و در نتیجه به کاربران اجازه می‌دهند استریم‌های ویدیویی ایجاد کنند. این دسته از نودها در ازای فعالیت خود ارز دیجیتال تتا فیول (TFUEL) دریافت خواهند کرد. همان طور که در بالا اشاره شد، شبکه تتا به کاربران اجازه می‌دهد بدون نیاز به شبکه تحویل محتوای متمرکز (مانند یوتیوب) استریم‌های ویدیویی خود را به صورت همتا‌به‌همتا به اشتراک بگذارند.

رمز ارز تتا (THETA) و تتا فیول (TFUEL) چیست؟

یکی از ویژگی‌هایی که شبکه تتا را از رقبایش متمایز می‌کند، داشتن ۲ ارز خاص با نام‌های تتا (THETA) و تتا فیول (TFUEL) است. آن دسته از مشارکت کنندگانی که مانند نودهای اج به اشتراک محتوای ویدیویی کمک می‌کنند، در ازای داده‌های استریم شده ارز TFUEL دریافت می‌کنند. در ضمن هزینه توزیع محتوا بر عهده شبکه تتا است و این یعنی خدمات Theta برای مصرف کنندگان کاملا رایگان خواهد بود.

ویدیوها معمولا توسط چند نود اج استریم می‌شوند و بنابراین کاربر بیشتر مواقع محتوایی را مشاهده می‌کند که هر بخش از آن توسط یک نود متفاوت به اشتراک گذاشته شده است. اگر در نظر بگیریم که کاربران تورنت در ازای سیدینگ (Seeding) محتوا و افزایش سرعت دانلود کاربران دیگر پول دریافت می‌کنند، می‌توان عملکرد شبکه ارز دیجیتال Theta را مشابه شبکه بیت تورنت (BitTorrent) دانست. ارز بومی دیگر شبکه تتا با نماد THETA شناخته می‌شود و یک توکن حاکمیتی است که برای کمک به مدیریت بلاک چین و توسعه آن در آینده طراحی شده است. موجودی این توکن سقف ۱ میلیارد واحدی دارد و تا حد زیادی از خطر تورم در امان است.

امکان استیک کردن ارز دیجیتال THETA برای دریافت پاداشی در قالب رمز ارز TFUEL وجود دارد، اما برای این کار باید حداقل ۱ هزار واحد تتا استیک کرد و به جمع نودهای گاردین اضافه شد.

رمز ارز تتا فیول TFUEL

ایده‌های بنیادی شبکه Theta و ارز دیجیتال تتا

تتا می‌خواهد با بهره‌گیری از تکنولوژی بلاک چین و شبکه‌ای از نودهای تایید کننده، آینده پلتفرم‌های تحویل محتوا را تغییر دهد. این نرم افزار به گونه‌ای ایجاد شده که شبکه جهانی کاربران خود را به ایجاد و حمایت از یک پلتفرم استریمینگ ویدیوی کاملا غیر متمرکز ترغیب کند.

علی‌رغم پیشرفت‌های شگفت انگیز فناوری در سال‌های اخیر، کیفیت استریمینگ ویدیو و زمان بارگزاری فعلی، انتظارات بالای مخاطبان را برآورده نمی‌کند؛ زیرا در حال حاضر عملکرد پلتفرم‌های استریمینگ ویدیو و شبکه‌های توزیع محتوا توسط مکان سرورهایشان محدود شده است. شبکه‌های توزیع محتوای عادی در ازای تحویل محتوای ویدیویی پول دریافت می‌کنند، اما سرورهای متمرکز توانایی فراهم کردن استریمینگ باکیفیت‌تر (که هر روز تقاضای بیشتری برای آن به وجود می‌آید) را ندارند.

شبکه ارز دیجیتال Theta و رمز ارز تتا فیول (TFUEL) می‌خواهد با استفاده قدرت پردازشی و پنهای باند اضافی شبکه جهانی کاربرانش، کیفیت و سرعت استریمینگ را به حد مورد انتظار کاربران نزدیک کند. هر چقدر تعداد کاربران تتا بیشتر شوند، پهنای باند بیشتری برای استریم ویدیو فراهم می‌شود و در نتیجه با اضافه شدن هر نود یا عضو به این شبکه، سرعت و کیفیت افزایش پیدا می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تولیدکنندگان محتوا کنترل بیشتری روی محتواهای خود و درآمدزایی از آن‌ها داشته باشند و این امر به احتمال زیاد به افزایش محبوبیت شبکه تتا منجر خواهد شد.

بنا بر دلایل ذکر شده، سرمایه گذارانی که باور دارند آینده پلتفرم‌های اشتراک و استریم ویدیو بر روی بلاک چین ساخته خواهد شد، از شبکه Theta حمایت می‌کنند.

عرضه نسخه سوم شبکه اصلی Theta و دلایل اهمیت آن

بروزرسانی نسخه ۳.۰ شبکه اصلی تتا در تاریخ ۳۰ ژوئن (۹ تیر) اعمال شد و ویژگی‌هایی مانند استیک کردن ارز دیجیتال تتا فیول (TFUEL) و «آپ‌تایم ماینینگ» (Uptime Mining) را به آن اضافه کرد. پس از این بروزرسانی، نودهای اج حداقل ۲۵ درصد از هر تراکنش رمز ارز TFUEL که به شبکه پرداخت می‌شود را به اصطلاح می‌سوزانند و از بین می‌برند. کارمزد قراردادهای هوشمند و تراکنش‌های شبکه نیز از سوزانده می‌شود تا تتا فیول کمیاب‌تر شود و کمتر در خطر تورم باشد.

بروزرسانی نسخه ۳.۰، کارمزد گس (GAS) پروتکل تتا را هم مقداری افزایش داد؛ زیرا این شبکه می‌خواهد ارزش کارمزدها را با حجم تراکنش‌های بلاک چینش هماهنگ کند. در قسمتی از متن منتشر شده Theta Labs در مورد این بروزرسانی آمده است:«در حال حاضر کارمزدهای شبکه Theta به صفر نزدیک هستند و حتی پس افزایش نرخ‌ها هم به اندازه کافی مقرون به صرفه خواهند بود. کارمزدهای جدید برای تراکنش‌های ارسالی ۰.۳ واحد، برای اجرای قراردادهای هوشمند ۲۰ واحد و برای تعامل با قراردادهای هوشمند ۱ واحد رمز ارز تتا فیول (TFUEL) هستند.»

ارز THETA

از آن جایی که شبکه ارز دیجیتال Theta به سرعت به تمرکز زدایی کامل نزدیک می‌شود، افزایش کارمزد گس، امنیت آن در مقابل حملات اسپم (حملاتی که طی آن تعداد زیادی از تراکنش‌های کوچک ثبت می‌شوند تا در شبکه و فرآیند ایجاد بلاک‌ها اختلال ایجاد شود) را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر کارمزد شبکه افزایش پیدا کند، هزینه اجرای چنین حمله‌ای بیش از حد بالا می‌رود و تتا امیداور است که این موضوع برای جلوگیری از این نوع حملات کافی باشد.

بروزرسانی نسخه ۳.۰ علاوه بر فراهم کردن امکان استیکینگ تتا فیول، یک سینک (=مقصد) موقتی مخصوص TFUEL را در کنار یک سینک دائمی مخصوص کارمزدهای شبکه و تراکنش‌ها، به شبکه اضافه کرد که به برنامه ضد تورمی بلند مدت این رمز ارز کمک می‌کنند. در بخشی دیگر از پست تتا لبز در مورد این بروزرسانی آمده است:«ما انتظار داریم که بر اساس این برنامه ضد تورمی، با سوازنده شدن مقادیر رو به افزایش ارز دیجیتال تتا فیول و از گردش خارج شدن آن‌ها، در نهایت به بهینه‌ترین و متعادل‌ترین وضعیت ممکن برای رمز ارز TFUEL برسیم؛ یعنی وضعیتی که در آن ارزش کاربردی تتا فیول به حداکثر رسیده و ثبات دارد.»

آینده شبکه و ارز دیجیتال THETA و رمز ارز تتا فیول (TFUEL)

تتا یک پروژه بلاک چینی در حوزه استریمینگ ویدیو است که طبق پیش بینی‌های انجام شده، می‌تواند در بازه زمانی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ۱۸ درصدی داشته باشد. در ضمن با پیشرفت تکنولوژی‌های بلاک چین و واقعیت مجازی، در آینده رشد بیشتری در انتظار این پروژه خواهد بود.

Theta می‌خواهد هزینه‌های مربوط به استریمینگ آنلاین در شبکه‌های توزیع محتوا را کاهش دهد و فرآیند توزیع را آسان و سریع‌تر کند تا شاید حتی توسط غول‌هایی مانند یوتیوب، توییچ و نتفیلیکس مورد استفاده قرار بگیرد و سرعت رشد پلتفرم‌های تحویل محتوای کاملا غیر متمرکز را افزایش دهد. بازار NFT تتا که تحت عنوان تتا دراپ (ThetaDrop) شناخته می‌شود نیز ممکن است به افزایش سهم تتا در بازار محبوب توکن‌های غیر قابل تعویض کمک کند. تتا لبز در مورد این بازار NFT متن زیر را منتشر کرده است:

با توجه به برنامه رشدی که برای بازار NFT تتا دراپ در نظر گرفته‌ایم، و با توجه برنامه‌های گسترشی مانند محوز دادن به اشخاص ثالث، پیش بینی می‌کنیم که تعامل توکن‌های غیر قابل تعویض با قراردادهای هوشمند تتا به تنهایی به ۶۰۰ هزار تراکنش در روز برسد. در این حالت، هر سال چیزی نزدیک به ۲۵۰ میلیون واحد ارز دیجیتال تتا فیول سوزانده می‌شود و بیشتر تورم سالانه TFUEL هم خنثی خواهد شد.

پس از این بروزرسانی، در حالی که تتا به دنبال ایجاد پل‌های ارتباطی بین شبکه خودش، شبکه اتریوم و دیگر شبکه‌های غیر متمرکز است، نودهای اج به فضای ذخیره غیر متمرکزی برای NFTها تبدیل شدند. این موضوع می‌تواند مشکلات مربوط به هزینه بالای صدور توکن‌های غیر قابل تعویض در شبکه اتریوم را هم حل کند.

نسخه ۳.۰ امنیت و مقیاس پذیری بیشتری به شبکه ارز دیجیتال Theta آورد و قرار است آن را به یک پروتکل بلاک چینی مناسب برای آینده تبدیل کند که شاید حتی آغازگر اقدامات مبتکرانه در حوزه رمز ارزها باشد. با توجه به حامیان شرکتی و همکاری‌های استراتژیک با شرکت‌های سامسونگ وی‌آر (Samsung VR) و توییچ، به نظر می‌رسد که تتا قصد دارد با پروتکل بلاک چینی خود نظام حاکم بر صعنت استریمینگ ویدیو را تغییر دهد.

منبع: forkast.newsثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)