آیا سقوط ارز دیجیتال لونا به خاطر کلاهبرداری بوده است؟


با کاهش ارزش UST و LUNA، بسیاری این پروژه را اسکم خطاب کردند، اما آیا واقعا ارز دیجیتال لونا و شبکه ترا کلاهبرداری یا پانزی بوده است؟

بازار رمز ارزها در اردیبهشت ماه 1401 وضعیت چندان مساعدی نداشت و بیت کوین و به تبع آن اکثر کوین‌ها و توکن‌های دیگر با حمایت‌ها و مقاومت‌های محلی نمودار خود درگیر بودند. یکی از رمز ارزهایی که در این مدت به شدت کاهش قیمت داشت و ریزشی 99.99 درصدی را تجربه کرد، ارز دیجیتال لونا (LUNA) بود. پیش از این کاهش قیمتی به این شدت و وسعت در بازار کریپتو مشاهده نشده بود. بسیاری از سرمایه گذاران این شبکه نیز با ضرر هنگفتی روبه‌رو شدند، به شکلی که برخی از آن‌ها ارز دیجیتال لونا را یک کلاهبرداری بزرگ یا طرح پانزی خطاب کردند. اما علت کاهش قیمت رمز ارز لونا چه بود و چرا بعضی از سرمایه گذاران شبکه ترا این پروژه را کلاهبرداری می‌دانند؟

بلاک چین ترا و ارز دیجیتال لونا چه عملکردی داشتند؟

شبکه ترا یک پلتفرم اوپن سورس پرداخت بلاک چینی استیبل کوین‌های الگوریتمی محسوب می‌شود و می‌توان گفت دلار تتر یا UST معروف‌ترین و پر استفاده‌ترین استیبل کوین آن است. این شبکه یک ارز دیگر به نام لونا یا LUNA نیز دارد که برای آربیتراژ و حفظ قیمت 1 دلار رمز ارز UST استفاده می‌شود. اما در طول اردیبهشت ماه با فروش 285 میلیون دلاری UST توسط یک نهنگ، فرآیند Depeg یا از دست رفتن تعادل این رمز ارز با دلار آمریکا آغاز شد و بعد دو توکن UST و LUNA در گردابی گرفتار شدند که پایین آمدن هر کدام موجب بیشتر فرو ریختن دیگری می‌شد.

رابطه ترا یو اس دی و لونا

چرا برخی از هولدرهای ارز دیجیتال لونا و ترا این شبکه را کلاهبرداری یا پانزی خطاب می‌کنند؟

فرآیند ریزش UST و LUNA با فروش سنگین نهنگ‌ها آغاز شد و با ترس و افزایش فشار فروش توسط سرمایه گذاران خرد شدت یافت. ارزش لونا ذره ذره کمتر شد و حمایت‌های خود را یکی پس از دیگری از دست داد و پایین‌تر آمد. سرمایه گذاران خرد متعدد در این میان به امید بالا رفتن قیمت و نوسان گرفتن، سرمایه خود را صرف خرید لونا کردند و بیشتر از قبل متضرر شدند و در همین حین نهنگ‌ها به فروش خود و بازی با قیمت لونا ادامه دادند. دو کوان (Do Kwon)، بنیان‌گذار Terraform Labs، و بنیاد لونا نیز نتوانستند در ۱ دلار نگه داشتن قیمت UST کاری از پیش ببرند و تمام سرمایه ذخیره بیت کوین خود را بدون هیچ سرانجامی خرج کردند.

نتیجه تمام این اتفاقات، کاهش ارزش کل بازار لونا و ترا یو اس دی و در ادامه ترس و هیجان بیشتر سرمایه گذاران بود. تیم توسعه دهنده و پشتیبان بلاک چین ترا نیز در این مدت تلاش چندانی جز ارسال بیت کوین ذخیره خود به صرافی‌ها انجام ندادند. حتی مدیر صرافی بایننس در رشته توییتی از تلاش‌های خود برای صحبت با دو کوان و حل مشکل شبکه خبر داد، اما به جایی نرسید. این اتفاقات باعث شد سرمایه گذاران احساس کنند از ابتدا با یک راگ پول هوشمندانه طرف بوده‌اند و لونا را پانزی و کلاهبرداری خطاب کنند.

البته دو کوان در دو مرحله راهکارهایی برای حل مشکل دلار ترا و لونا ارائه داد، اما جامعه کاربری این شبکه دیگر به حرف‌ها و پیشنهادات او اعتماد کافی ندارند و هر دو این پروپوزال‌ها را رد کردند. البته لازم به ذکر است که اولین پروپوزال دو کوان بیشتر متمرکز بر سرمایه نهنگ‌هایی بود که شبکه را ترک کرده بودند، اما پس از سرزنش وی توسط ویتالیک بوترین، دو کوان پروپوزالی ارائه داد که بیشتر روی سرمایه گذاران خرد تمرکز می‌کرد. همچنین دادگاه پارلمانی کره جنوبی دو کوان را به جرم بی‌دقتی و از بین بردن سرمایه شهروندان این کشور متهم کرده است.

یکی از دلایل مظنون بودن دو کوان، اقدام وی به بستن دو شعبه شرکت ترافورم لبز در پوسان و سئول تنها ده روز پیش از سقوط ارز دیجیتال ترا یو اس دی و لونا است. بر اساس اطلاعات به دست آمده از رسانه‌های خبری محلی کره جنوبی، دو کوان در جلسه‌ای که روز 30 آوریل (10 اردیبهشت) با سهامداران شرکت ترافورم لبز برگزار کرده بود، به عنوان نقدکننده اصلی شرکت را منحل کرد و تا 4 و 5 مه دیگر پروسه تعطیلی به پایان رسید. چند روز بعد، ریزش ترا یو اس دی و ارز دیجیتال لونا به طور ناگهانی آغاز شد و با شدتی بسیار زیاد پیش رفت. با اینکه نمی‌توان این اقدام دو کوان را به منزله اطلاع داشتن وی از پایان کار شبکه ترا حساب کرد، ترتیب اتفاقات رخ داده بسیار مشکوک است و همین موضوع موجب بحث‌های بسیار در جامعه کاربری شبکه ترا شده. گفتنی است که هنوز 3 روز به پایان رای گیری برای پروپوزال حاکمیتی دو کوان باقی مانده است، اما تا این لحظه به نظر می‌رسد اکثر جامعه کاربری Terra با پیشنهاد دو کوان موافق باشند و قطعی شدن این پروپوزال احتمال زیادی دارد.

نتیجه گیری

با توجه به مجموع اتفاقات رخ داده، به نظر می‌آید پروژه ترا کلاهبرداری یا طرح پانزی نبوده، اما به خاطر الگوریتم اشتباه لونا و ترا یو اس دی، سرمایه کاربران خود را از بین برده است. در چنین شرایطی سرمایه گذاری روی این رمز ارز ریسک بسیار بزرگی محسوب می‌شود و بهتر است کاربران تا مشخص شدن وضعیت شبکه و ارز دیجیتال UST و LUNA، از آن دوری کنند. اگر اطلاعات بیشتری در این زمینه لازم دارید، می‌توانید مطلب زیر را مطالعه کنید:

تهیه شده در اکسچینوثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)