سینتتیکس نتورک چیست؟ آشنایی با Synthetix و رمز ارز SNX


سینتتیکس نتورک (Synthetix Network) چیست؟ در این مطلب به معرفی این شبکه حوزه دیفای، ساز و کار آن، نحوه صدور دارایی‌های مصنوعی و آینده رمز ارز SNX می‌پردازیم.

در میان پروتکل‌های بی‌شمار حوزه امور مالی غیر متمرکز یا DeFi، برخی از پلتفرم‌ها به دنبال ارائه راه‌کارهای نوین در جهت پیشبرد این حوزه هستند. یکی از این پروتکل‌ها، سینتتیکس نتورک (Synthetix Network) نام دارد. سینتتیکس امکان صدور دارایی‌های مصنوعی به نمایندگی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم، ارزهای فیات، کالاها و دیگر دارایی‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. توکن شبکه سینتتیکس (Synthetix Network Token) که به اختصار رمز ارز SNX نام دارد، به عنوان وثیقه برای ایجاد این دارایی‌های مصنوعی در نظر گرفته می‌شود، که اگر در قرارداد هوشمند قفل شود، امکان صدور سینت ها (Synth) را فراهم می‌کند.

اگر به دنبال آشنایی بیشتر با پروتکل سینتتیکس هستید، در ادامه با اکسچینو مگ همراه باشید. این نوشته به بخش‌های زیر تقسیم شده است:

تاریخچه شبکه سینتتیکس

پروتکل سینتتیکس نتورک از ابتدای کارش تاکنون تعییرات زیادی را تجربه کرده است. این پلتفرم به عنوان یک پروژه استیبل کوین با نام هیون (Havven) با رمز ارز HAV در فوریه 2018 (بهمن 96) شروع به کار کرد، اما در دسامبر 2018 (آذر 97) به سینتتیکس (Synthetix) تغییر نام یافت. در ابتدا، این پروتکل امکان ایجاد تنها یک استیبل کوین با نام nUSD را ارائه می‌داد، اما اکنون این پروتکل علاوه بر ارزهای با ثبات، امکان ایجاد دارایی‌های مصنوعی متعددی را فراهم کرده است.

سینتتیکس و هیون در ارز دیجیتال

سینتتیکس توسط کاین وارویک (Kain Warwick)، ​​کارآفرینی که پروژه‌های مختلفی را رهبری کرده است تأسیس شد. وارویک قبل از Synthetix، بزرگترین بستر پرداخت رمز ارزی را در استرالیا، با حجم معاملات چند میلیون دلاری ساخته بود. او در دسامبر 2016 (آذر 95) به ایده سینتتیکس رسید و شروع به ایجاد چشم انداز خود برای آینده دارایی‌های دیجیتال کرد.

راه‌اندازی و توزیع رمز ارز SNX

زمانی که Synthetix با نام هیون شناخته می‌شد، این پروژه موفق جذب سرمایه 250 هزار دلاری شد، اما بعدها در عرضه اولیه سکه (ICO)، سینتتیکس توانست 30 میلیون دلار از طریق فروش رمز ارز SNX با نرخ پایه 0.67 دلار جمع آوری کند.

در مورد توزیع توکن سینتتیکس نتورک در زمان راه‌اندازی، کل توکن‌ها 100 میلیون رمز ارز SNX بود. 60 درصد این تعداد در عرضه اولیه فروخته شد، 20 درصد به تیم و مشاوران، 3 درصد به بازاریابی، 5 درصد به مشوق‌های مشارکت و 12 درصد به بنیاد سینتتیکس اختصاص داده شد.

توزیع رمز ارز سینتتیکس

در حالی که توکن شبکه سینتتیکس با عرضه کامل 100 میلیون SNX راه اندازی شد، از آن زمان با سیاست پولی تورمی که در فوریه 2019 (بهمن 97) معرفی شد، این مقدار افزایش یافت. این سیاست به عنوان انگیزه‌ای برای تأثیرات راه‌اندازی مجدد شبکه معرفی شده و طی 5 سال آینده، با کاهش تورم با گذشت زمان، عرضه از 100 میلیون به 250 میلیون رمز ارز SNX افزایش می‌یابد.

هدف رمز ارز شبکه سینتتیکس (SNX)

توکن‌های شبکه Synthetix هنگام صدور دارایی‌های مصنوعی (Synths) به عنوان وثیقه استفاده می‌شوند. این دارایی‌های مصنوعی در حال حاضر می‌توانند ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای فیات و کالاهای اولیه باشند و مشتقات دیگری از جمله سهام، شاخص‌ها و دیگر دارایی‌ها به مرور در حال اضافه شدن هستند.

اساس پروتکل سینتتیکس، صدور دارایی مصنوعی غیر متمرکز بوده و در واقع کاملاً شبیه به MakerDAO است که رمز ارز اتر و سایر ارزهای رمزپایه را قادر می‌سازد به عنوان وثیقه برای صدور DAI به عنوان استیبل کوین غیر متمرکز استفاده شود. با این حال، یک تفاوت عمده بین پروتکل میکر (Maker) و پروتکل سینتتیکس این بوده که Synthetix از رمز ارز خود یعنی SNX به عنوان وثیقه بهره می‌برد، در حالی که Maker از توکن اتر شبکه اتریوم و سایر ارزهای رمزپایه به عنوان وثیقه استفاده می‌کند. البته مدل وثیقه تلفیقی سینتتیکس، کاربران را قادر به انجام تبدیل‌ها می‌کند. در پروتکل سینتتیکس، همانند سایر پلتفرم‌های حوزه دیفای که بر اساس قراردادهای هوشمند فعالیت می‌کنند، نیازی به شناخت طرفین درگیر برای ایجاد دارایی‌های مصنوعی نیست.

استیکینگ رمز ارز SNX جهت استفاده به عنوان وثیقه

اکنون می‌دانیم که تمام دارایی‌های مصنوعی یا Synthها توسط توکن‌های SNX که در یک قرارداد هوشمند قفل شده‌اند، پشتیبانی می‌شوند. کاربران می‌توانند از طریق یک برنامه غیر متمرکز (dApp) به نام Mintr که با قراردادهای هوشمند Synthetix تعامل دارد، توکن‌های SNX خود را برای تهیه و انتشار دارایی‌های مصنوعی درگیر کنند.

در حال حاضر، اگر کاربری بخواهد یک Synth را ضرب کند، باید با نسبت 750 درصد، رمز ارز SNX به عنوان وثیقه (این نسبت ممکن است در آینده از طریق مکانیسم‌های حاکمیتی جامعه سینتتیکس تغییر کند) قرار دهد. زمانی که کاربر بخواهد از سیستم خارج شود، باید Synthهای ضرب شده خود را بسوزاند تا توکن‌های SNX وثیقه آزاد شود.

دارندگان SNX به دو دلیل متفاوت انگیزه دارند SNX و Synthهای خود را در فرایند استیکینگ وارد کنند:

 • آن‌ها کارمزد مبادله‌های موجود در سینتتیکس را دریافت می‌کنند. مبادله‌هایی که در آن Synth ها می‌توانند با یکدیگر معامله شوند.
 • سپرده‌گذاران همچنین رمز ارز SNX را به عنوان پاداش‌های مشارکت نیز دریافت می‌کنند که با توجه به سیاست پولی تورمی شبکه Synthetix اعمال شده است.

سینتتیکس چگونه کار می‌کند؟

در حالی که Synthetix یک پروتکل پیچیده با سازوکارهای مختلف پیرامون استیکینگ، ضرب توکن‌های جدید معادل دارایی‌های مختلف، سوزاندن توکن‌ها، پگ کردن (مرتبط کردن ارزش یک دارایی به دارایی دیگر) و مدیریت شبکه است، اما دارندگان رمز ارز SNX و کاربران شبکه بدون نیاز به ارتباط با این مسائل می‌توانند در شبکه سینتتیکس به فعالیت بپردازند. اصول اولیه پروتکل بسیار ساده است و می‌تواند به سه مرحله تقسیم شود.

کارکرد سینتتیکس و رمز ارز SNX

مرحله اول – وثیقه‌گذاری SNX: دارندگان SNX توکن‌های خود را برای استیکینگ سیستم به عنوان وثیقه ارائه می‌دهند.

مرحله دوم – ضرب توکن‌های Synth: معادل ارزش SNX قفل شده می‌توان Synth ضرب کرد، که از این توکن‌های ضرب شده برای ترید یا پرداخت استفاده می‌شود.

مرحله سوم – اعطای پاداش برای استیکینگ SNX: همه Synth ها در شبکه Synthetix قابل معامله هستند. صرافی کارمزدهایی برای این تراکنش‌ها در نظر گرفته که بین ‌دارندگان رمز ارز SNX به عنوان پاداش سیستم برای استیکینگ، توزیع می‌شود.

دارایی‌های مصنوعی در Synthetix

سینسنیکس قصد دارد طیف گسترده‌ای از دارایی‌های مصنوعی (Synth) مانند ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای فیات، کالاها، سهام، شاخص‌ها و موارد دیگر را که می‌تواند در شبکه غیر متمرکز سینتتیکس معامله شود را ارائه دهد.

دارایی‌های مصنوعی در synthetix

سینتتیکس صدور و معامله سینت‌های (Synth) مختلف (sAsset) را به نمایندگی از ارزهای رمزنگاری شده، استیبل کوین‌ها، کالاها و فارکس و همچنین سینت‌های معکوس (iAsset) توکن رمزنگاری شده را ارائه می‌دهد.

مخاطرات پیرامون توکن شبکه سینتتیکس (SNX)

مانند راهی که Synthetix تا به امروز آمده است، پیش‌بینی بسیاری از مسائل مربوط به آینده این پروتکل دشوار است. این پلتفرم رشد بسیار سریعی را تجربه کرده، به طوری که در 2019 ارزش قفل شده در آن حدود 50 میلیون دلار بود و در حال حاضر بیش از دو میلیارد دلار است و رمز ارز SNX که در ابتدای سال 2019 ارزشی حدود 0.037 دلار داشت، در حال حاضر بیش از ده دلار داد و ستد می‌شود. اگرچه لازم به ذکر است با وجود رشد بسیار زیاد، سینتتیکس هنوز هم آزمایشی است و هیچ تضمینی وجود ندارد که ادامه پیدا کند.

پروتکل سینتتیکس و محصولات آن بر بستر شبکه اتریوم ساخته شده‌اند و اگر Ethereum دچار حمله اساسی شود یا به یک مشکل عمده بر بخورد، این امر می‌تواند برای SNX مخاطراتی به همراه داشته باشد.

علاوه بر این، مسئله دیگری که به طور بالقوه ممکن است با آن برخورد کنیم، عدم وجود قوانین مشخص است. به عنوان مثال، Synth ها ممکن است در برخی از سیستم‌های قضایی کشورها به عنوان مشتقات یا اوراق بهادار طبقه‌بندی شود، اتفاقی که می‌تواند تأثیرات عمده‌ای بر قانونی بودن Synthetix داشته باشد.

در مجموع، به هر میزان یک پروژه شگفت‌انگیز باشد، همیشه باید به مواردی توجه کرد، زیرا هیچ چیزی برای سرمایه‌گذاری تضمین شده نیست، به ویژه هنگامی که صحبت از سرمایه‌گذاری در کریپتوکارنسی است.

محصولات فعال Synthetix و رمز ارز SNX

تقریبا مشخص است که سینتتیکس بدون محصولاتی که دارد هرگز به چنین رشدی دست نمی‌یافت. در واقع، این پروژه سه محصول داشته که به خوبی طراحی شده‌اند. این محصولات افراد را قادر می‌سازد تا با پروتکل دارایی‌های مصنوعی غیر متمرکز به راحتی ارتباط برقرار کنند. در ادامه نگاهی به این تولیدات خواهیم انداخت.

صرافی سینتتیکس

صرافی سینتتیکس (Synthetix.Exchange) یک پلتفرم معاملاتی غیر متمرکز بوده که امکان ترید دارایی‌های مصنوعی (یا همان توکن‌های Synth) را فراهم می‌کند. صرافی بر روی شبکه اتریوم ساخته شده و با مرورگر‌های وب قابل دسترسی است. در این صرافی، کاربران می‌توانند بین انواع گسترده‌ای از Synth های موجود از جمله اشکال مصنوعی ارزهای فیات، ارزهای رمزپایه و کالاها ترید کنند.

صرافی سینتتیکس

برای استفاده از صرافی سینتتیکس، کاربران می‌توانند به سادگی یک والت مانند ترزور (Trezor)، متاماسک (Metamask) و یا لجر (Ledger) را با حداقل یک Synth متصل کنند. پس از اتصال، تراز کاربر نشان داده شده و آن‌ها می‌توانند با یک کلیک بین Synth ها ترید انجام دهند. کلیه تراکنش‌ها در شبکه بدون نیاز به هیچ واسطه شخص ثالث، انجام می‌شود.

رابط Mintr

رابط Mintr ابزار لازم برای دارندگان SNX است تا Synth ها را ضرب کنند و در شبکه سینتتیکس شرکت کنند. بدون Mintr، امکان تعامل با پروتکل و در نتیجه آن ساخت هیچ دارایی ترکیبی وجود نداشت.

رابط Mintr سینتتیکس

اساساً، Mintr dapp رابط کاربری است که دارندگان رمز ارز SNX را قادر می‌سازد تا با شبکه Synthetix تعامل داشته باشند. Mintr با ارائه یک رابط بصری مناسب به کاربران خدمات متفاوت ذیل را ارائه می‌دهد:

 • ضرب یا سوزاندن Synth ها
 • مدیریت نرخ وثیقه‌گذاری
 • جمع‌آوری کارمزدهای تولید شده توسط گردش Synth ها
 • ارسال sUSD به یک صف فروش
 • مشاهده تراز و تاریخچه ضرب دارایی‌ها
 • آزادسازی رمز ارز SNX سپرده‌گذاری شده

داشبورد Synthetix

داشبورد Synthetix یک پلتفرم برای تحلیل مهمترین اطلاعات مربوط به پروتکل سینتتیکس است. این داده‌ها، موارد زیر را شامل می‌شود:

 • حجم صرافی Synthetix
 • کارمزدهای تولید شده
 • حجم بازار رمز ارز SNX
 • قیمت SNX
 • حجم‌های بازار دارایی‌های مصنوعی (Synths)
 • قیمت دارایی‌های مصنوعی
 • نرخ وثیقه‌گذاری شبکه
 • حجم رمز ارز SNX قفل شده
 • نرخ SNX قفل شده
 • و بسیاری اطلاعات دیگر

داشبورد synthetix

همکاران سینتتیکس و رمز ارز SNX

شبکه سینتتیکس با شرکت‌های بسیاری که در حوزه ارزهای رمزنگای شده فعال هستند همکاری کرده است. مهم‌ترین همکاران سینتتیکس عبارتند از:

 • چین لینک (ChainLink)
 • تورچین (THORChain)
 • فریم‌ورک ونچرز (Framework Ventures)
 • کایبر نتورک (Kyber Network)
 • کوان (Kovan)

سخن پایانی

توکن شبکه Synthetix یکی از بهترین دارایی‌های رمزنگاری شده در سال‌های اخیر بوده و در حال حاضر با همه صعود و نزول‌ها به کار خود ادامه می‌دهد. این پروژه با ارائه سینت‌ها، دارایی‌های کاملا منحصر به فردی را به سرمایه‌گذاران ارائه کرده است. این دارایی‌ها به راحتی به صورت غیر متمرکز و بدون دخالت شخص ثالث قابل معامله هستند.

سینتتیکس در حال حاضر محصولات مناسبی طراحی کرده و همچنین توانسته است مشارکت‌ها و پیشرفت‌های معنی‌داری را ایجاد کند. بدین خاطر امید می‌رود که این پروژه بتواند چشم‌انداز خود را در زمینه آوردن دارایی‌های مصنوعی غیر متمرکز به دنیای ارزهای دیجیتال تحقق بخشد. با همه این اوصاف، سینتتیکس در ابتدای راه بوده و باید منتظر آینده و عملکرد آن در دنیای کریپتوکارنسی باشیم.

منبع: publish0x.comثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)