آیا استخراج شیبا اینو با گوشی موبایل یا نرم افزار کامپیوتر امکان پذیر است؟


آموزش نحوه استخراج شیبا اینو با گوشی موبایل و نرم افزار کامپیوتر به سوال پر تکرار کاربران تبدیل شده است که در این مطلب به آن می‌پردازیم.

اگر برای شما هم سوال شده است که چگونه می‌توان با گوشی موبایل یا نرم افزار کامپیوتر توکن SHIB را استخراج کرد، این مطلب برای شماست. پیش از پرداختن به امکان‌پذیری یا عدم‌امکان این کار، بهتر است با مفهوم کوین و توکن آشنا شویم.

فرق کوین و توکن چیست؟

به هر رمز ارزی که بلاک چین مستقل خودش را داشته باشد، «کوین» می‌گوییم. در این نوع ارزهای دیجیتال، شبکه بلاک چینی مربوطه منحصرا برای دستیابی به یک سری اهداف خاص از پایه طراحی شده است. مثلا، بیت کوین یک ذخیره ارزش ضدسانسور و واسط تبادل است که سیاست پولی ثابت و امنی دارد. حالا در این شبکه از یک کوین محلی به نام BTC استفاده می‌شود که حکم ارز بومی این بلاک چین را دارد. یکی دیگر از کوین‌های محبوب بازار، رمز ارز ETH متعلق به شبکه اتریوم است که بلاک چین مختص به خودش را دارد.

اما «توکن» ارز دیجیتالی است که روی بلاک چین‌های موجود ساخته می‌شود و از قراردادهای هوشمند آن برای اجرایی شدن استفاده می‌کند. مثلا امروزه توکن‌های زیادی متولد شده‌اند که بدون طراحی و توسعه بلاک چین اختصاصی خود، از قابلیت اسمارت کانترکت و زبان برنامه‌نویسی شبکه اتریوم بهره می‌برند. توکن‌ها عموما کاربردهایی از جمله گاورننس یا حاکمیت و یوتیلیتی (Utility) دارند که باعث تشویق کاربران به استفاده از آن‌ها می‌شوند. توکن بازی سندباکس به نام SAND یکی از این نمونه‌هاست که روی شبکه اتریوم ساخته شده و در اکوسیستم این بازی به‌عنوان ارز رایج به‌کار می‌رود.

آیا کوین و توکن قابل استخراج هستند؟

حالا پیش از پرداختن به بحث استخراج شیبا اینو، سوال اصلی این است که آیا کوین و توکن را می‌توان ماین کرد؟ اجازه دهید ابتدا کمی با مفهوم ماینینگ و استخراج آشنا شویم.

«Mining» اصطلاحی است که برای انجام یک کار محاسباتی در شبکه‌های بلاک چینی مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (PoW) و دریافت پاداش در ازای آن کار اطلاق می‌شود. الگوریتم اثبات کار یک الگوی کاری در شبکه‌هاست که ماینرها با استفاده از دستگاه‌هایشان به حل مسائل و پازل‌های پیچیده پرداخته و با پیدا کردن جواب درست، از شبکه پاداش می‌گیرند. این پاداش هم غالبا به صورت رمز ارز محلی آن شبکه پرداخت می‌شود. مثلا در شبکه بیت کوین، ماینرها با یافتن جواب درست و اصطلاحا استخراج بلاک، رمز ارز BTC دریافت می‌کنند. همانطور که گفتیم، BTC کوین شبکه بیت کوین است که به‌خاطر استفاده از الگوریتم اثبات کار، امکان ماین کردن آن وجود دارد.

در نسخه فعلی اتریوم نیز به‌خاطر استفاده از الگوی PoW، ماینرها با ماین کردن بلاک‌ها قادر به دریافت رمز ارز ETH به‌عنوان پاداش هستند. اما نکته مهم اینجاست که توکن‌های ساخته‌شده روی اتریوم چون بلاک چین مختص به خود را ندارند، توکن محسوب شده و از الگوهای اثبات کار برای تایید تراکنش‌ها و استخراج بلاک‌ها استفاده نمی‌کنند. این توکن‌ها مانند شیبا اینو (SHIB)، اکسی (AXS)، میکر (MKR) و بسیاری دیگر، صرفا دارای یک یا چند قرارداد هوشمند بوده و بر اساس الگوریتمی به نام اثبات سهام (PoS) یا نسخه‌های تعمیم‌یافته از این الگو استفاده می‌کنند که قابلیت استخراج برای آن‌ها وجود ندارد.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم و تفاوت کوین و توکن، مطلب زیر را بخوانید:

شیبا اینو چیست؟

شیبا اینو با نماد SHIB یک توکن رمز ارزی ساخته شده روی بلاک چین اتریوم است. این توکن که نوعی میم کوین هم محسوب می‌شود، در سال 99 توسط شخصی به‌نام ریوشی (Ryushi) متولد شد. هویت واقعی این فرد مشخص نیست، اما وی در پستی خود را یک تریدر باسابقه معرفی کرده بود. هدف شیبا اینو، ایجاد یک رمز ارز کاملا غیر متمرکز معرفی شده است. البته همچنان وایت پیپری برای این توکن وجود ندارد و نمی‌توان اهداف و نحوه کار این توکن را به دقت بررسی کرد.

این توکن در ابتدا با عرضه کل 1 کوادریلیون واحدی عرضه شد و پس از توکن سوزی، این مقدار به 589,735,030,408,323 واحد کاهش یافت. به استناد CoinMarketCap، در تصویر زیر، نمودار قیمت شیبا اینو از ابتدای سال 2022 را مشاهده می‌کنید:

نمودار قیمت شیا اینو 2022

توکن SHIB امروز 26 اسفند 1400، با قیمت 0.0000224 دلاری معامله می‌شود و با مارکت کپ 12,300,389,065 دلاری، رتبه 15-ام رمز ارزهای برتر بازار را به خود اختصاص داده است.

آیا شیبا اینو را می‌توان با گوشی موبایل یا کامپیوتر استخراج کرد؟

همانطور که گفتیم، شیبا اینو یک توکن ساخته‌شده روی شبکه اتریوم است. یعنی بلاک چین اختصاصی خودش را ندارد و صرفا از قراردادهای هوشمند این بلاک چین استفاده می‌کند. اگر توضیحات بخش قبل را مطالعه کرده باشید، مشخص است که امکان استخراج شیبا اینو وجود ندارد، چون بر اساس الگوریتم اثبات کار فعالیت نمی‌کند و برای تایید تراکنش‌ها، به الگوی اثبات سهام متکی است.

شاید با سرچ در اینترنت، با مقالاتی پیرامون آموزش نحوه ماینینگ شیبا اینو مواجه شوید. مثلا در یکی از این مقالات، شاید شما را به دانلود و نصب یک اپلیکیشن برای ماین کردن توکن SHIB ترغیب کنند. 3 تا نکته را در این رابطه باید بدانید:

  • یکی اینکه پیش از اقدام به انتخاب هر ارزی برای استخراج، ابتدا با الگوریتم و نحوه کار و همچنین محاسبه سود و زیان خود برای این کار آشنا شوید. مهمترین بخش، خرید دستگاه و محاسبه هزین برق ماینر است. در صورتی که این هزینه‌ها با درآمد شما همخوانی نداشت، به سراغ رمز ارز دیگری بروید.
  • دوم اینکه برخی از این وبسایت‌ها که شما را به دانلود یک اپلیکیشن برای استخراج ارزهایی مانند شیبا اینو که از الگوی اثبات سهام استفاده کرده و قابلیت ماین کردنشان وجود ندارد، ترغیب می‌کنند، برنامه‌های اسکم و کلاهبرداری هستند. بسیار مراقب این افراد سودجو باشید.
  • سوم هم اینکه حتی اگر این اپلیکیشن‌ها معتبر باشند، نحوه کارشان این است که ارز دیگری مثلا اتریوم را برای شما استخراج کرده و معادل آن به شما شیبا اینو می‌دهند. البته اینکه آیا این کار مقرون‌به‌صرفه هست یا خیر جای بحث دارد، اما باید بدانید که شما عملا در حال ماین کردن توکن SHIB نیستید، اما با دانلود اینگونه برنامه‌ها در ازای ماینینگ یک ارز دیگر شیبا اینو پاداش می‌گیرید.

جمع‌بندی؛ شیبا اینو قابل استخراج نیست

شیبا اینو با نماد SHIB یک توکن ساخته‌شده روی شبکه اتریوم است که از الگوریتم اثبات کار برای تایید تراکنش‌ها استفاده نمی‌کند و به الگوی اثبات سهام برای این کار متکی است. بنابراین امکان ماین کردن شیبا اینو وجود ندارد. مراقب وبسایت‌هایی که شما را به دانلود اپلیکیشن برای استخراج شیبا اینو ترغیب می‌کنند باشید.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها: شیبا اینو

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)