شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از ریپل نهایی شد


SEC در شکایت خود از ریپل ادعا کرده گارلینگ‌هاوس، لارسن و خود شرکت، در یک عرضه اوراق بهادار 1.3 میلیارد دلاری ثبت‌نشده در سال 2013 شرکت داشته‌اند.

همانطور که روز گذشته گزارش کردیم، احتمال شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا (SEC) از بنیاد ریپل مطرح شده بود. امروز این اتفاق نهایی شد و SEC در این پرونده مدعی شده خود شرکت و مدیر عامل آن برد گارلینگ‌هاوس (Brad Garlinghouse)، و هم‌بنیانگذار آن کریس لارسن (Chris Larsen)، در یک عرضه اوراق بهادار دارایی دیجیتال ثبت‌نشده در سال 2013 شرکت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: برد گارلینگ‌هاوس: احتمال شکایت SEC از ریپل وجود دارد

عرضه اوراق بهادار ثبت‌نشده دلیل شکایت SEC از ریپل

در این پرونده که روز جاری در دادگاه منطقه‌ای فدرال در شهر منتهن مطرح شده، SEC ادعا کرده توکن XRP در دسته اوراق بهادار قرار داشته و شرکت ریپل و دو مدیر اجرایی آن را به جمع‌آوری بیش از 1.3 میلیارد دلار سرمایه از طریق یک «عرضه اوراق بهادار دارایی دیجیتال ثبت‌نشده» به سرمایه‌گذاران در ابتدای سال 2013 متهم کرده است. این کمیسیون در ادامه مدعی شده شرکت ریپل، توکن XRP را با هدف «خدمات بازار سازی و کار» توزیع کرده و آقایان گارلینگ‌هاوس و لارسن، پیشنهادیه فروش رمز ارزهای XRP شخصی خود را که حدود 600 میلیون دلار تخمین زده شده، ثبت نکرده‌اند. استفانی آواکیان (Stephanie Avakian)، رئیس بخش اجرای قانون SEC، اظهار داشته:

این اقدامات، خریداران بالقوه را از افشای اطلاعات کافی درباره کسب‌وکار ریپل و توکن XRP و دیگر محافظت‌های بلند مدت مهم که پایه و اساس سیستم بازار عمومی قدرتمند ما هستند، محروم کرده است.

بر اساس قوانین کمیسیون بورس و اوراق بهادار، اشخاص و شرکت‌های رمز ارزی باید عرضه‌های (عمومی، اوراق بهادار،…) خود را در این کمیسیون ثبت کرده یا در صورت واجدالشرایط بودن به‌عنوان اوراق بهادار، معاف از این کار خواهند شد. با این وجود توکن‌هایی که به‌عنوان اوراق بهادار شناخته شوند، همچنان یک موضوع فوق‌العاده بحث‌برانگیز هستند. صنعت ارزهای دیجیتال مدت مدیدی است که در انتظار شفافیت از سوی SEC یا طرح قوانین جدید در این رابطه بوده است.

حال، SEC در شکایت خود از ریپل گفته گارلینگ‌هاوس و لارسن زمانی که توکن XRP به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری در این شرکت عمل می‌کرده آن را به ثبت نرسانده و شخصا از این کار سود برده‌اند. ریپل و دو مدیر آن ممکن است علاوه بر مجازات‌های مدنی، با مصادره اموال خود مواجه شوند. اخبار مربوط به طرح شکایت از ریپل روز گذشته منتشر شد و قیمت XRP را با ریزش شدیدی همراه کرد. در زمان نگارش این خبر، این رمز ارز با قیمت 36 سنت معامله می‌شود. آقای گارلینگ‌هاوس به این اتهامات در توییتر واکنش نشان داده و گفته SEC «قصد حمله به صنعت ارز دیجیتال را دارد».

یوشیتا کیتائو (Yoshitaka Kitao) مدیر عامل هولدینگ SBI و یکی از اعضای هیئت مدیره ریپل، گفته «نسبت به موفقیت ریپل در جلسه آخر دادگاه خوشبین است». آقای کیتائو اظهار داشته که ناظر مالی ژاپن «در حال حاضر مشخصا گفته توکن XRP یک اوراق بهادار نیست» و از ناظران ایالات متحده نیز همین امر را انتظار دارد. اما دیوید شوارتز (David Schwartz)، مدیر فناوری ارشد ریپل، امیدواری زیادی به گفته‌های آقای کیتائو ندارد و در واکنش به این اتهامات در توییتر گفته:

ایالات متحده یکی از معدود کشورهایی است که ناظران پس از سال‌ها فعالیت شفاف و مشخص شما و به‌روز کردن دائم قوانینی که بر اساس آن‌ها کار می‌کنید، به شما می‌گویند باید می‌دانستید که تمام مدت در حال شکستن قوانین دهه‌های پیش هستید. البته نه به‌جا و به موقع.

گارلینگ‌هاوس شب گذشته از احتمال شکایت SEC از ریپل خبر داد. در ماه نوامبر (آبان)، وی گفته بود از آنجایی که طیف وسیعی از مشتریان ریپل‌نت (RippleNet) خارج از ایالات متحده زندگی می‌کنند، مطرح کردن XRP به‌عنوان اوراق بهادار لزوما تاثیر مفی روی کسب‌وکار این شرکت نخواهد گذاشت. اوایل سال جاری، آقای لارسن در واکنش به عدم شفافیت قانون‌گذاری، گفته بود که Ripple قصد خروج از ایالات متحده را دارد.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)